https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Начало
  • Женско здраве
  • Да ям ли риба, докато съм бременна?

Да ям ли риба, докато съм бременна?

Публикувано на май 28th, 2019
от Маги Пашова
Категории:
  • Женско здраве

Това е въпрос, който много бъдещи майки си задават. От една страна всички знаем за ползите от рибата като източник на протеин, желязо и цинк – ключови елементи за развитието на бебето, както и на омега 3 мастни киселини, за които се знае, че подпомагат развитието пренаталното развитие на мозъка. От друга страна всички четем за опасни вещества, които съдържа рибата като хормони и антибиотици при рибата от развъдник и живак при морската риба – все субстанции, от които бихме искали да предпазим растящото в нас бебе. Конфликтната информация определено може да обърка една бъдеща майка и да затрудни избора ѝ на храна.

Аз лично избрах да консумирам редовно риба през бременността си, като това не е случаен избор, а такъв, базиран на задълбочено проучване, а тук ще споделя най-полезните източници на информация по темата, на които попаднах.

За разликата между дивата риба и рибата от развъдник

Подобно на животните, отглеждани в затворени стопанства, така и за рибата от развъдници се твърди, че често е обект на третиране на хормони и антибиотици. Не мога да знам със сигурност доколко това е така, но за момента предпочитам да купувам животински продукти от малкото ферми за пасищни животни и основно дива морска риба или сертифицарана био риба, за която има разписани регулации при какви условия се отглежда и с какви храни се храни.

Що се отнася до дивата морска/океанска риба, при нея основната причина за тревога е увеличеното количество живак в моретата/океаните и техните обитатели. Все повече в такъв проблем се превръща и микропластмасата, но тя засяга не само рибата, а за жалост и много други биологични видове.

За вредите от живака

Попаднах на едно сериозно клинично проучване, което документира увреждания от живака при деца, чиито майки са консумирали риба с високо съдържание на живак преди раждането. Според редица експерти обаче това изследване има своите слабости, основната от които е, че при него използваната риба е специфичен вид акула, известна като pilot whalе (не намерих точен превод на български), която е сред малкото видове с по-високо съдържание на живак, отколкото на селен. Идеята е, че селенът действа като своеобразен инхибитор спрямо живака и може да ни предпази от негативните последици от него.

По повод това изследване изследователят д-р Ник Ралсън прави следното заключение:

“Ако използваме аналогията приходи/разходи, селенът е приходът, който получавате, а живакът е разходът, който правите. Нормално е да искаме приходите ни да са повече от разходите. Когато консумирате pilot whale е като да получавате доход от $100, а да плащате сметка от $400. Ясно е, че това би ви разорило. При другите океански риби обаче, аналогията би била като това да получавате доход от $500, а да плащате сметка от $25. Ползите за вас ще са повече от загубите.”

Иначе казано, консумацията на риби с високо съдъражение на селен, не би довела до резултатите, документирани в проучването.

За вредите от липсата на риба в менюто

Има обаче няколко клинични проучвания, които доказват, че избягването на рибата е по-опасно от редовната ѝ консумация, като това е особено валидно за бременни жени!

Проучване, проведено в Обединеното кралство, стига до извода, че майки, които консумират по-малко от 340 г морска риба на седмица, излагат децата си на риск от неврологични и други проблеми на развитието. Тези деца демонстрират забавено развитие на комуникационните и вербалните умения като най-лоши са резултатите при деца, чиито майки изобщо не консумират морска риба.

Друго проучване, проведено в САЩ, изследва група жени, живеещи в Манхатан по време на взрива на кулите близнаци. При тези, които заявяват, че по време на бременността са консумирали редовно морска риба, са открити по-високи нива живак в пъпната връв на бебетата, но точно тези бебета имат по-високо вербално и общо IQ т.е. ползите от консумацията на риба надвишават евентуалните вреди от живака.

Изводът

Изводът е доста добре обобщен в публикация на авторитетната Mayo Clinic – , които поясняват, че е препоръчтелно бъдещите майки да консумират до 340 г риба седмично (т.е. 2-3 пъти), като заложат на по-дребни риби, в чиито тела логично се натрупва по-малко живак. Сред изредените от тях са сьомга, аншоа, хреинга, сардини, пъстърва и скумрия. Аз бих добавила към списъка и диви средиземноморски риби като лаврак, ципура, фагри и т.н.

В същото време към рибите, които изрично е посочено, че е добре да се избягват заради високото съдържание на живак в тях са риба меч, син марлин, някои видове акули, кралска скумрия, някои видове риба тон.

Както вече отбелязах, на база на горните проучвания, аз избрах за себе си да консумирам риба през бременността като най-често това е обикновена морска скумрия, приготвена на фурна или на скара. Неприятно е, че изобщо се налага да правим подобни избори, в които изглежда, че избираме между по-голямата и по-малката опасност, но за жалост по начина, по който живеем днес и с темповете на замърсяване на околната среда, все по-често ще се налага да го правим.

Теми като тази мен лично ме карат да бъда още по-осъзнат потребител, да се замислям преди да купя нещо дали наистина ми трябва, да се старая непрекъснато да намалявам употребата на пластмаса (особено еднократна!) в ежедневието си, защото в крайна сметка значение има не само с какво храним децата си (било то пренатално или след раждането), но и как се грижим за света, в който ще живеем!

Обратно към темата бременност, ако сте пропуснали двете предишни публикации, вижте интервюто ми с д-р Марта Дончева относно първия триместър от бременността и интервюто с д-р Марта Михайлова относно значението на гените за бременността и не само.

За финал използвам случая да споделя, че последното събитие на живо, в което ще участвам преди раждането, е дамският уикенд, който организираме съвместно с моя партньор Ваня Виасрионова от FitBabyHotMama. 3-дневният уикенд в Банско от 28-ми до 30-ти юни ще включва практики по ресторативно движение, динамични тренировки, кулинарни класове и разходки сред природата. Всичко за програмата и условията може да видите тук, а до края на месеца важи отстъпката от цената за ранно записване. За нас това ще бъде много специален уикенд и се надяваме да бъде такъв и за всички, които изберат да го споделят с нас!

Източници:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5104202/
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-and-fish/art-20044185
http://www.publish.csiro.au/EN/fulltext/EN08014
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9728641
https://chriskresser.com/5-reasons-why-concerns-about-mercury-in-fish-are-misguided/

  • бременност
  • живак
  • риба

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

4 Comments Hide Comments

Daniela каза:
29 май 2019 в 9:00 am

Здравейте,
Ще се радвам да споделите от къде успявате да намерите биосертифицирана прясна риба-например споменатата обикновена морска скумрия,т.к. единствената,която аз намирам (в една от големите вериги) е “кохо сьомга”-до колкото знам хранена с някаква по-пречистена храна.
Предварително благодаря!
Поздрави

Maggi каза:
29 май 2019 в 9:12 am

Здравейте!
Да, кохо сьомгата е вариант, в Салоника Фиш често има скумрия и дива Средиземноморкса риба, а в Метро предлагат био ципура и лаврак.

Daniela каза:
29 май 2019 в 10:28 am

Супер:)Наистина мноого благодаря за информацията!Усмихнат и слънчев ден желая!

Maggi каза:
29 май 2019 в 10:40 am

Нека е такъв за всички :)

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.