Детско хранене, Полезни храни

9 летни подкрепящи закуски за деца БЕЗ ГОТВЕНЕ

Децата в яслена, детскоградинска и ранна училищна възраст е добре да имат 3 основни хранения и и 1-2 леки подкрепящи закуски през деня. Това изисква доста планиране, ако искаме да им осигурим разнообразно и балансиране хранене. Нищо чудно, че постът ми „10 закуски за бебета и малки деца“ вече повече от година е най-четеният в сайта! Разбирам ви! Всеки има нужда да почерпи идеи, когато собствените се изчерпат.

Затова правя втори подобен пост. Този обаче е за т.нар. междинни или подкрепящи закуски (или „снак“, както напоследък все по-често чувам да ги наричат), каквито може да поднесем между основната закуска и обяда и между обяда и вечерята. Нещо повече, този пост е специално с идеи за подкрепящи закуски през лятото – когато има разнообразие от плодове и зеленчуци, и когато е толкова горещо, че на всички (и на мен включително!) не им се готви! Затова тези 9 закуски са БЕЗ ГОТВЕНЕ. Въпреки това те са вкусни, засищащи, балансирани с оглед хранителните потребности на малките деца. Ако ги редувате, ще може да им осигурите разнообразни подкрепящи хранения през лятото и няма да губите време в чудене. Ако пък харесате идеята, ще направя подобен пост и за по-студените сезони.

И така, ето кои са моите ТОП предложения за подкрепящи детски закуски през лятото.

ТОРТИЛА САНДВИЧИ С КРАСТАВИЦИ, ДОМАТИ И КРЕМА СИРЕНЕ

Пригответе готови тортила питки. Нарежете зеленчуците на лентички. Намажете всяка питка с крема сирене (или използвайте рикота, страчетела, хумус). Наредете зеленчуците в единия край и навийте питката на руло. Ако е голяма, срежете в средата на две.

Децата на 3+ могат да помагат в рязането на зеленчуците с помощта на тренировъчен детски нож като този на Doddl, a дори и по-малките ще се забавляват като мажат тортила питките, редят зеленчуците и помагат да ги навиете на руло.

„МЛЯКО С ОРИЗ“ И СЕЗОННИ ПЛОДОВЕ

Това е любима рецепта от книгата ми „По-здрави деца“, в която може да откриете 66 семейни рецепти и много съвети за детско хранене от захранването до тръгване на училище. В това мляко с ориз всъщност няма мляко, а е комбинация от пълномаслено кисело мляко и котидж сирене. По желание може да добавите много малко мед и да гарнирате с горски плодове или праскови/кайсии, нарязани на кубчета.

ЧИЯ ПУДИНГ С ПЛОДОВЕ

Може да приготвите пудинга с кисело, прясно или растително мляко по избор. Разбъркайте 1 с.л. чия семена в чаша мляко. Изчакайте да се сгъсти. Добавете различни сезонни плодове за топинг.

ПЛОДОВИ БЛИЗАЛКИ

Всякакви сезонни плодове, пасирани с кисело, прясно или растително мляко, могат да бъдат замразени във форми за ледени близалки. Ако искате тази закуска да е по-питателна и засищаща може да използвате рикота или заквасена сметана вместо мляко или да добавите 1-2 ч.л. ядково масло към млякото.

ПЪЛНЕНА ДИНЯ С ПЛОДОВЕ И СИРЕНЕ

Приготвянето на подобна диня може да бъде много приятно занимание, особено ако сте с група деца, които трябва да забавлявате и нахраните. Отлична идея за приготвяне на къмпинг или на село. Издълбайте динята, почистете семките. Нарежете вътрешността на кубчета. Добавете други плодове, нарязани на кубчета или цели горски плодове. Добавете натрошено сирене и напълнете обратно динята. Дайте на всяко дете по една лъжица и ги оставете да се насладят на вкусната и разхлаждаща закуска.

 

ПЛОДОВИ ШИШЧЕТА

Един интересен начин за поднасяне на различни сезонни плодове е набодени като цветна дъга на дървени шишчета. Може да ви се струва ненужно усилие да нанизвате парчетата плод на шишче, за да трябва после да се изнижат и изядат, но ви уверявам, че не е! За малките деца видът на храната има огромно значение и понякога точно как е поднесена определя дали ще я ядат или не! Може да си направите експеримент. Поднесете веднъж 1 цяла праскова + шепа горски плодове; втори път нарязана праскова + шепа горски плодове в купа и трети път същите плодове, нанизани на шишчета. Вижте при кое от трите поднасяния детето ще изяде най-много.

ЛОДКИ ОТ КРАСТАВИЦА С ХУМУС

Не забравяйте и за зеленчуците! Краставици, издълбани и напълнени с хумус, се превръщат не само в пълноценна закуска, но и в чудесни лодки, които ще се харесат на малчуганите.

 

ЛЕДЕНА КОРА ОТ КИСЕЛО МЯЛКО, ЯДКИ И ПЛОДОВЕ

Ледената кора от кисело мляко стана популярна през последните години, а вариациите на рецептата са безброй! За приготвянето използвайте цедено кисело мляко. Добавете лъжица мед, разстелете на тънко върху хартия за печене, поръсете с горски плодове и натрошени на ситно ядки. Замразете във фризера и начупете на едри парчета.

ПРАСКОВИ С МАСКАРПОНЕ И ОРЕХИ

Една много свежа и в същото време питателна лятна закуска, която като останалите не изисква готвене! Разрежете 2 праскови на две. Махнете костилките. Напълнете кухините с маскарпоне, рикота или заквасена сметана. Поръсете със смлени орехи.

 

Както виждате идеята на горните закуски е да комбинират плод/зеленчук с някакъв протеин, така че да осигурят пълноценно, макар и леко хапване на децата. Ето още няколко идеи, следващи този принцип:

  1. Мини сандвичи с намачкано авокадо
  2. Препечена тортила питка и салца от домати
  3. Мини кисело мляко с краставица на пръчици
  4. Мини кисело мляко с нарязан плод
  5. Рикота със смокини и смлени орехови ядки
  6. “Сладолед” от банан и горски плодове
  7. Шишчета с пъпеш и гриловано халуми

Част от представените рецепти са от книгата ми “П0-здрави деца. Всичко за храненето от 1 до 5 години”. Освен лесни и балансирани семейни рецепти, книгата съдържа подробна информация за хранителните нужди, предизвикателства и навици на децата през този период между захранването и тръгването на училище. Книгата е за онези родители, които искат да:

  • отгледат деца, хранещи се разнообразно и с апетит
  • избегнат капана на злоядството и ограниченото хранене
  • спестят време в лутане и търсене на информация
  • не допуснат често допускани грешки, водещи до формиране на лоши хранителни навици
  • имат ефективен наръчник, написан на достъпен език за храненето на своето дете

User Avatar

About Маги Пашова

Маги Пашова е нутриционист и сертифциран хранителен терапевт по системата SOS (sequential oral sensory) за работа с деца с проблемно хранене. Има редица обучения в областта на early nutrition храненето през първите 1000 дни). Автор е на книгите “По-здрави бебета”, “Дневник на захранването”, “По-здрави деца” и др. Фокус на работата ѝ са бебета и малки деца, а целта ѝ е да помогне на повече родители за захранят и хранят децата си със спокойствие и увереност. С нейна подкрепа много родители отглеждат деца, които се хранят разнообразно и с апетит, изграждат позитивна връзка с храната и полезни хранителни навици.