Независимо дали изберете да захранвате бебето си с пюрета или да следвате т.нар. захранване водено от бебето (ЗВБ), е добре около 7-ми месец да започнете да предлагате храни за ядене с ръце.
Ползи от храните за ядене с ръце
Ползите от насърчаването на самостоятелно хранене с ръце са много. Ето някои от тях:
- Бебето се научава да отхапва и да дъвче
- Насърчава се любопитството му да пробва нови храни
- Окуражава се самостоятелното хранене
- Бебето опознава по-добре храната си през тактилни усещания
- Подобрява се координацията между очите и устата
- Упражнява се палмарния, а в последствие и пинцетния захват
За да се случва всичко това по сигурен и безопасен начин, е важно храните за ядене с ръце да бъдат приготвени и поднесени правилно.
Приготвяне и поднасяне на храни за ядене с ръце
Първото и най-важно правило е никога да не оставяме бебето само, когато се храни! Това важи особено за случаите, когато предлагаме храни за ядене с ръце. Освен, за да наблюдавате и да можете да реагирате в случай на задавяне, е важно да сте до бебето и за да му помагате. Умението за ядене на твърда храна – отхапване, дъвкане, местене в устата и преглъщане, не е вродено. То се придобива чрез наблюдение и практика. Един от начините да помогнете да детето си като се храните заедно с него и му показвате какво правите.
Първите храни, които предлагате за ядене с ръце, трябва да са много меки и лесно да стават на пюре/каша в устата. Бебето няма нужда от зъби, за да дъвче такива храни. То може да се справи достатъчно добре и само с венци. Но заради липсата на опит с дъвкането, е важно първите поднесени храни да бъдат толкова меки, че ако леко ги притиснете между палеца и показалеца си, да се разпадат.
Не забравяйте също, че е важно да бъдат добре измити, почистени от твърди части, кории, семки, опашки и термично преработени. Изключения са някои плодове като банан, авокадо, манго, киви, които се предлагат без термична обработка. Малко по-напредналите бебоци се справят без проблем и с други сурови плодове/зеленчуци като свежа краставица и домат, мека круша/пъпеш и т.н.
Освен добре сготвени или достатъчно меки в суров вид, храните за ядене с ръце трябва да имат подходяща форма. Добре е да ги нарежете на парчета или ивица с големината на вашето кутре. Идеята е бебето да хване парчето с цяло юмруче, упражнявайки палмарен захват. Малка част от парчето стърчи от юмручето и обикновено това е частта, която то отхапва.
Не се учудвайте, ако първите пъти, то изобщо не отхапе нищо. Ако опита малко и размаже остатъка в юмручето, по столчето за хранене или директно го запрати на пода. Това е съвсем нормално! Бебето се учи. Всичко е ново за него и то се нуждае от време. Бъдете търпеливи. Насърчавайте му. Показвайте му. И никога не се уморявайте да предлагате отново. Това, че няколко пъти е хвърлило дадена храна на пода, не значи, че не му харесва!
Храни, подходящи за ядене с ръце
Списъкът на храни, които можете да предложите за ядене с ръце всъщност никак не е кратък. След 6-месечна възраст повечето добре сготвени храни и някои достатъчно меки сурови плодове/зеленчуци са подходящи за целта.
Ето някои примери от различните групи с уговорката, че тези примери далеч не изчерпват всички възможности:
Зеленчуци:
- Броколи на розички
- Карфиол на розички
- Чушки на лентички
- Моркови
- Краставици
- Зелен боб
- Сладък картоф
- Тиквичка
Плодове
- Авокадо
- Шъпеш
- Банан
- Ябълка (термично обработена)
- Круша
- Праскова
- Кайсия
- Манго
- Диня (без семки)
Подходящи въглехидратни храни
- Печени картофи
- Хляб, нарязан на пръчици
- Паста с подходяща форма
- Палачинки, нарязани на ивици
Подходящи протеинови храни
- Сварени яйца
- Парчнца риба
- Парченца крехко пилешко ме
- Парченца сирене/кашкавал
- Омлет на ивици
Страхът от задавяне
Този страх е напълно основанетелен, но не бива да се превръща в пречка за предлагане на храни за ядене с ръце. Те имат много важна роля за развиване на орално-моторните умения на бебето, за насърчаване на самостоятелно хранене и за въпитание на вкусовите предпочитания на бебето.
Ако се страхувате от задавяне, приготвяте храните за ядене с ръце по всички правила за безопасност, научете се да правите разлика между ДАВЕНЕ и ЗАДАВЯНЕ и да оказвате спешна помощ в случай на задавяне. Повече по темата може да видите в текста „Какво да правим, ако бебето се задави“.
Личният ми опит
Както съм споделяла и преди, аз също изпитвах страх от задавяне и затова не стартирах захранването директно с храни за ядене с ръце. И при двете ми деца първите твърди храни, които предложих, бяха под формата на пюрета. Храните за ядене с ръце въведох малко по-късно между 6.5 и 7 месеца. Това малко отлагане им даде възможност да свикнат, че храната може да идва във форма, различна от мляко, да пробват различни вкусове, да се научат да я избутват към задната част на езика и да преглъщат.
След като веднъж въведох храни за ядене с ръце, продължих да предлагам смесено както такива, така и пюрета и каши. След 7-ми месец пюретата бяха заменени с мини ястия, които са приготвени с оглед възможностите за хранене на бебето, но не са пюрирани. Рецепти за такива, както и за много храни за ядене с ръце, съм включила в третото издание на книгата ми захранване „По-здрави бебета“.
За мен този смесен подход е най-функционален и ефективен, защото дава възможност на бебето да се запознае и да свикне с всички текстури и начини на поднасяне на храна. Крайните привърженици на метода ЗВБ отхвърлят всякакво ползване на лъжица при захранването, но за мен това е ненужна и ограничаваща крайност. В крайна сметка от вече захраненото дете не се очаква да яде само храни на парчета, а да може да яде супа, яхния, сос и т.н. Колкото от по-рано запознаем детето с различните форми на храната, толкова по-разнообразно и с охота се храни то впоследствие. Личният ми опит го потвърждава.
Храни НЕподходящи за ядене с ръце
Дори да изберете да следвате само ЗВБ и да поднасяте на бебето си само храни за ядене с ръце, е добре да знаете, че има храни, които са неподходящи за тази цел. Сред тях са:
Бебешки бисквити – въпреки че се рекламират като специално създадени за бебета и дори като облекчаващи растежа на зъбите, тези бисквити често съдържат захар или още по-лошо – фруктозен сироп. Възможно е да съдържат палмова мазнина, сол и дори овкусители. Хранителната им стойност е ниска, а редовното им предлагане насърчава предпочитанието за сладки храни,
Пържени храни – някои пържени храни мгат да бъдат с идеалната форма и мекота за храни за ядене с ръце, но са силно непрепоръчителни за бебета. Начините за приготвяне на храна за малчуганите е добре да се ограничат до печене и варене, както и до готвене на пара. Обърнете внимание, че става въпрос за пържене в дълбока мазнина. Приготвяне на бебешки палачинки и/или омлет с много малко и подходяща мазнина, е допустимо.
Цели ядки – Ядките са един от храните с най-сериозен риск от задавяне и се считат за неподходящи както за бебета, така и за малки деца. С оглед на новите препоръки за ранно въвеждане на алергени обаче, ядките могат да се въведат и предлагат смлени или под формата на тахани. Подходящи за ядене с ръце са пръчици хляб, намазани на тънко с тахан.
Сушени плодове – някои сушени плодове като натуралните кайсии например могат да бъдат добър източник на желязо. Предлагането им като храни за ядене с ръце обаче е неподходящо, тъй като крият риск от задавяне. Начинът да бъдат включени в менюто на бебето е пасирани или нарязани на много дребни парчета и добавени към каши, кисело мляко, палачинки или мъфини.