Мисля, че в личната ми класация за най-любим плод смокините са на първо място! Обичам всичките им разновидности – от много дребни, до едри зрели плодове, жълти, лилави и зелени, всички! Може би една от причините е, че много късно опитах този плод за първи път, но се влюбих в него.
Вие обаче не е нужно да чакате твърде дълго, за да го предложите на детето си. Стига да имате достъп до хубави зрели смокини, може да ги предложите дори на бебето си в процеса на захранване.
Ползи от смокините
Като повечето плодове, смокините са чудесен източник на фибри, витамини и минерали. Богати са на витамин С, както и на В витамини. В минералния им състав се откриват минералите магнезий, мед, селен и цинк.
Богати са на естествени захари могат да подпомогнат редовното изхождане, както и да облекчат състояние на запек.
Захранване със смокини
Можете да захраните бебето си със смокини по всяко време след навършване на 6 месеца, когато тези плодове са в сезон.
Смокините не са сред топ алергените, но като при всяка храна, алергичната реакция към тях е възможна. Затова първите пъти, когато захранвате предложете малко количество. Увеличавайте постепенно и внимателно следете за необичайни и нежелани реакции.
Смокините не са и сред храните, които носят по-сериозен риск от задавяне. Разновидностите с по-плътна кожа/обвивка обаче биха могли да затруднят бебето. Затова е по-добре да ги предлагате обелени или частично обелени.
6 – 9 месеца
При класическо захранване през този период може да обелите и намачкате добре или да пасирате добре узрели и меки смокини, които да добавите към каша, да смесите с извара/рикота или друго плодово пюре за хапване с лъжичка. Добре узрелите смокини не е необходимо да се подлагат на термична обработка.
Ако следвате ЗВБ, изберете и много добре узрели смокини. Ако обвивката е плътна, я отсранете. Ако е по-тънка може да я оставите или да я обелите частично, за да улесните захвата. Разрежете плода на две. Помнете, че колкото по-малко е бебето, толкова по-едри следва да са парчетата, които предлагате. Това може да звучи объркващо, но в действителност има причини да следваме този принцип. По-малките парчета изискват по-добре развита фина моторика и наличие на пинсетен захват, който се появява след 9-ти месец. Бебетата преди тази възраст не успяват да хванат малки парчета и лесно се фрустрират.
Рискът от задавяне с малко парче също е по-голям, защото безопасното му преместване в устата, смачкване и преглъщане, също изисква по-зрели орално-моторни умения и добра подвижност на езика.
Обратно на това, по-едрите парчета, които бебето хваща с цяла ръчичка (палмарен захват), му помагат да подобрява координацията ръка-уста, да дозира хапката, която може да отхапе и да смачка/преглътне. В повечето случаи, ако отхапе по-голямо парче, бебето го изплюва. В това отношение е много важно да правите разлика между давене и задавяне, както и да знаете как да реагирате в случай на задавяне.
9+ месеца
През този период може да продължите да добавяте намачкани смокини като топинг към различни каши или закуски за хапване с ръчичка.
Можете да продължите да давате разрязани на две смокини за хапване с ръчичка, а на по-опитни бебета, които се справят добре със ЗВБ, може да предложите и по-едри плодове, разрязани на четвъртинки. За тези по-малки парчета може да е добра идея да изчакате до навършване на годинка.
24+ месеца
След 2 годинки повечето деца биха могли да се справят успешно и безопасно с яденето на цял смокинов плод. Разбира се, важно е да не ги оставяте без наблюдение, докато се хранят. Покажете им как да отстраняват дръжката на смокинята или го правете вместо тях. Може да ги насърчите да си белят сами плода, а ако обвивката е много тънка, да го хапват с нея. Уверете се предварително, че им поднасяте само много добре узрели и меки плодове.
Това е периодът в който може да добавяте смокините като топинг към различни закуски от типа на чия пудинг, кисело мляко с овесени ядки, гранола с мляко и т.н. Вижте една подобна рецепта за закуска, подходяща за цялото семейство.
Рецепти
Комбинацията от кисело мляко, гранола и зрели смокини е отлична закуска през късното лято и ранна есен. Може да използвате готова гранола или много лесно да си приготвите такава у дома. По-долу ще откриете рецепта, която може да пробвате. Ако предлагате от гранолата на дете под 3 години, е добре да отделите от готовата гранола и да я смелите допълнително в кухненски робот, така че най-едрите парчета в сместа да не са по-големи от оризово зърно.
Лятна гранола
Продукти:
- 3 ч.ч. фини овесени ядки
- 2 ч.ч. натрошени ядки (микс от лешници, кашу и орехи)
- 1 ч.л. кокосови стърготини
- 1/2 ч.ч. сушени боровинки
- 1/2 ч.ч. кокосово масло
- 1/4 ч.ч. кленов сироп
- 1 ч.л. канела
Приготвяне:
Загрейте фурната на 170 градуса. Застелете широка тава с хартия за печене.
Смесете овесените и другите ядки с кокосовото масло, кленовия сироп и канелата. Разстелете на тънък пласт в тавата.
Печете 20 минути като разбърквате от време на време. Гранолата трябва да добие златист цвят. Последните 3-4 минути добавете кокосовите стърготини.
След като изстине, изсипете сушените боровинки и разбъркайте. Съхранявайте в плътно затворен буркан.
За закуска смесете 1 чаша кисело мляко, 2-3 с.л. гранола и 2-3 смокини.
Втората рецепта, е подходяща само за по-големи деца и за родители. Тази малко по-необичайна комбинация е изключително сполучлива и може да бъде чудесно лятно предястие или акомпанимент към чаша хубаво червено вино.
Пълнени смокини с фета сирене
Продукти:
- 500 г смокини
- 200 г сирене фета
- 50 г натрошени орех
- 3-4 слайса прошуто крудо
- 1 с.л. течен мед или кленов сироп
- 7-8 листа мента, нарязани на ситно
Приготвяне:
Изберете едри и зрели, но не твърде меки смокини. Почистете ги внимателно с влажна кърпа, отрежете върха откъм опашката и направете кръстосан разрез с остър нож, без да разрязвате изцяло плода. Подредете ги в застлана с хартия за печене тава.
За пълнежа смесете сиренето фета, орехите, меда и нарязаната на ситно мента до получаване на гъста паста. Разпределете я между смокините като ги пълните внимателно с лъжица. Обвийте всяка смокиня в тънка ивица прошуто. Ако плодът се разпада, закрепете го с клечка за зъби.
Печете в предварително загрята на 180 г фурна 10 до 15 минути. Може да сервирате готовите смокини топли или напълно охладени в хладилник. Проверете кой вариант ви допада повече.