Захранване

Боровинки за бебета и деца

След поста за малините от миналата седмица в този ще се спрем на един друг типичен за август плод – боровинките.

Вижте до края:

  • Как и кога да захраните бебето с боровинки
  • Как да ги приготвяте и предлагате при класическо захранване и при ЗВБ
  • Как да приготвите бебешки палачинки с боровинки
  • Как да приготвите супер вкусни мъфини с боровинки (без захар!), подходящи за бебета и малки деца

Ползи от боровинките

Боровинките се свързват с много ползи за здравето. Те са с ниско съдържание на захар, но високо съдържание на:

– витамин С, необходим за правилната имунна функция и усвояването на желязото

– витамин К, важен за съсирването на кръвта,

– минерала манган, който помага при метаболизма на протеини, липиди и въглехидрати.

Боровинките са добър източник на фибри, подпомагащи храносмилането и здравето на червата. Съдържат и много антиоксиданти, които са мощни противоракови агенти.

Горските боровинки са по-дребни и тъмни. Съдържат по-високо количество антиоксиданти. Но са и по-нетрайни, а заради кръглата си форма и малък размер се свързват с по-висок риск от задавяне. Култивираните боровинки са по-едри и лесно могат да бъдат разрязани на парчета за най-малките.

Захранване с боровинки

Захранването с боровинки може да стане по всяко време след навършване на 6 месеца. Малките тъмни плодчета не са сред честите алергени, но е напълно изключено да предизвикат алергична реакция. Затова като с всяка храна захранете внимателно като първоначално предложите малко количество и не давате друга нова храна през този ден.

Заради формата и размера си обаче боровинките могат да предизвикат задавяне, ако се предлагат цели. Затова при класическо захранване е добре да се пюрират или намачкват, а при ЗВБ да се сплескват или нарязват.

Моят син започна спокойно да си хапва цели боровинки около годинка и това до ден днешен са сред любимите му плодове. Други бебета, захранвани по ЗВБ, също започват да хапват цели боровинки около и след годинка. Най-консервативните препоръки обаче са малките кръгли плодчета да не се предлагат цели до 4 годинки.

Преценете сами кога вашето дете е готово да му ги предложите и никога не го оставяйте да се храни само и без надзор. Припомням, че задавянето е тих процес и най-сигурният начин да се избегне е като осигурим безопасни храни, безопасна среда и надзор.

Приготвяне и поднасяне

Ако бебето ви е на 7+ месеца може да предложите пресни боровинки. За по-малко бебе обаче е препоръчително да ги подложите на лека термична обработка.

6 – 9 месеца

Ако през този период следвате основно класическо захранване, можете да пюрирате и пасирате боровинки, а след това да ги смесите с друго пюре или да ги добавите към каши.

Пюре от боровинки може да направите и директно от сурови боровинки. Заради високото им водно съдържание обаче това пюре става доста воднисто и рядко. Печенето изправя част от водата и помага за постигане на по-гъста и наситена на вкус текстура. По-долу в текста ще откриете рецепта за пюре от печени на фурна боровинки.

Ако следвате ЗВБ може да предложите цели боровинки, които предварително сте сплескали, притискайки ги между палец и показалец, така че ципата да се разкъса и формата на плодчето да не е сферична, а дискова.

9 – 12 месеца

При класическо захранване е време да преминете от пюрирани на намачкани храни. Ако приготвяте пюрето от печени боровинки (рецепта по-долу), може само да намачкате с гърба на лъжица изпечените боровинки, без да ги пасирате.

При ЗВБ може да нарежете на четвъртинки, с които бебето да упражнява пинсетен захват.

И при двата метода на захранване през този период е добре да предлагате различни храни за ядене с ръчички. Бебешките палачинки, нарязани на лентички, са чудесни за целта! По-долу може да видите рецепта за такива палачинки.

12 + месец

След годинка може да предлагате боровинките цели, но леко смачкани, за да се разкъса ципата им. Освен за хващане с пръстчета, може да ги добавяте като топинг към различни закуски.

Боровинките са и чудесни за добавяне към различни печива. Най-долу ви предлагам една страхотна рецепта за сочни мъфини с боровинки без захар, подходящи за бебета, малки деца и за всеки, който иска да хапне нещо вкусно, но не твърде сладко!

Рецепти

Бебешко пюре с боровинки

Продукти:

  • 2 чаши боровинки
  • щипка канела

Приготвяне:

Загрейте фурната на 170 С и застелете тава с хартия за печене. Изсипете боровинките в тавата и поръсете с канела. Печете 20 минути или докато омекнат и пуснат сок.

Оставете да изстинат леко и след това прехвърлете боровинките в блендер или кухненски робот и пюрирайте за 1-2 минути, докато получите гладко пюре. Когато изстине напълно ще се сгъсти още.

Може да го използвате веднага или да го замразите във форми за замразяване на бебешки храни.

Пюрето може да поднесете като моно-храна или да комбинирате с пюре от ябълка/круша, да добавите към каша или кисело мляко/рикота (за по-голямо бебе).

Пюре от боровинки може да направите и директно от сурови боровинки. Заради високото им водно съдържание обаче това пюре става доста воднисто и рядко. Печенето изправя част от водата и помага за постигане на по-гъста и наситена на вкус текстура.

 

Бебешки палачинки с боровинки

Продукти:

  • 1 яйце
  • 150 мл мляко*
  • 110 г обикновено брашно
  • 1 ч. л. бакпулвер
  • 10 г кокосово масло (разтопено)
  • Шепа боровинки
  • Допълнително масло за тигана

Приготвяне:

Разбийте яйцето с вилица. Смесете всички съставки – яйце, брашно, бакпулвер, мляко и разтопено масло в купа.

Добавете боровинките към сместа и разбъркайте.

Загрейте тигана на среден до силен огън. С помощта на лъжица започнете да изливате от сместа и да оформяте малки палачинки. Намалете котлона, защото ако тиганът е прекалено горещ, палачинките ще загорят доста лесно.

След като повърхността на палачинката шупне, я обърнете. Печенето от всяка страна отнема около две минути.

Повторете, докато използвате цялата смес. Ако установите, че палачинките покафеняват твърде много по краищата, тиганът ви е твърде горещ, така че намалете още котлона.

 

Бебешки мъфини с боровинки

Продукти:

  • 1 чаша (135 г) обикновено брашно
  • ⅓ чаша (35 г) фини овесени ядки
  • 2 ч.л. бакпулвер
  • ½ ч.л. сода бикарбонат
  • ½ ч.л. канела
  • ½ чаша (125 мл) мляко *
  • ¼ чаша (60 мл) разтопено кокосово масло
  • 2 големи банана, пасирани или добре намачкани с вилица
  • ½ чаша (90г ) горски боровинки

Приготвяне:

Загрейте фурната до 200˚C.

Смесете брашното, овесените ядки, бакпулвера, содата бикарбонат и канелата в купа.

В друга купа смесете млякото, кокосовото масло и намачканите банани.

Внимателно излейте течните съставки при сухите. Добавете боровинките и разбъркайте леко. Не прекалявайте с бъркането! По-добре е да има няколко бучки в тестото, отколкото да бъркате твърде дълго, защото мъфините могат да станат жилави. Получават се 9 стандартни или 15-16 мини мъфина.

Печете 25-30 минути, докато при проверяване с клечка, клечката излезе суха.

Оставете във формата за няколко минути, преди да прехвърлите готовите мъфини върху решетка, за да се охладят напълно.

Съхранявайте ги в херметически затворен контейнер за 3 дни. Мъфините също са подходящи за замръзване. Лесно се замразяват и се размразяват бързо.

*За бебета под 1 г може да използвате кърма, АМ или овесено мляко. За бебета над 1 г може да използвате прясно мляко.

ВАЖНО! Моля имайте предвид, че тази, както и останалите публикации в сайта, даващи идеи за предлагането на различни храни, са само с информационна цел. Те не могат да заместят индивидуалната оценка и съвет за захранване на конкретно дете от вашия педиатър или квалифициран здравен специалист. Невъзможно е напълно да се предвидят и премахнат всички евентуални рискове за бебето или детето от алергична реакция или задавяне с течност, пюре или храна.

User Avatar

About Маги Пашова

Маги Пашова е нутриционист и сертифциран хранителен терапевт по системата SOS (sequential oral sensory) за работа с деца с проблемно хранене. Има редица обучения в областта на early nutrition храненето през първите 1000 дни). Автор е на книгите “По-здрави бебета”, “Дневник на захранването”, “По-здрави деца” и др. Фокус на работата ѝ са бебета и малки деца, а целта ѝ е да помогне на повече родители за захранят и хранят децата си със спокойствие и увереност. С нейна подкрепа много родители отглеждат деца, които се хранят разнообразно и с апетит, изграждат позитивна връзка с храната и полезни хранителни навици.