Последните публикации в сайта са посветени на трудностите с храненето и на онези малчугани, които хапват малко количество и малко храни. Има обаче и една друга група деца (макар и значително по-малка!), които поставят друго предизвикателство пред родителите си: непрекъснато търсят храна!
Ако твоето дете е от вторите, прочети докрая, за да разбереш:
- Кои са 5-те най-чести причини едно дете да се чувства все гладно?
- Как да се държите, когато малчуганът отново иска храна малко след като е ял?
- От колко храна се нуждае едно дете и може ли да преяде?
В началото правя уговорка, че ако в апетита на детето е настъпила чувствителна промяна – нагоре или надолу – е добре първо да се консултирате с неговия педиатър, за да сте сигурни, че всичко е наред. Но ако приемем, че педиатърът не вижда нищо обезпокоително, тогава нека да видим които са най-често срещаните причини за непрекъсното похапване.
- Детето няма режим на хранене
Както за съня, така и за храненето, режимът е от изключително значение. Малките деца имат нужда от 4-кратно или 5-кратно хранене т.е. 3 основни хранения (закуска, обяд и вечеря) с една или две подкрепящи закуски. В интервалите между отделните хранения, които могат да варират между 2 и 3 часа е важно детето да не приема друго освен вода. Ако детето няма режим и му е позволено да яде по всяко време, то няма възможност да опознае собственото си тяло и да разпознава сигналите за глад и ситост. Обикновено тези деца хапват малко на основните хранения и наблягат на по-малко засищащи храни между отделните хранения.
Какво да направите: Уверете се, че детето ви има режим. Ако няма, опитайте да създадете такъв. Когато детето търси храна между отделните хранения, обяснете спокойно, но твърдо, че „кухнята е затворена“. Опитайте да отвлечете вниманието му с игра или друго увлекателно занимание.
- Храната на детето не е достатъчно засищаща
Децата имат слабост към по-въглехидратни храни. Когато те са на основата на рафинирано брашно (бял хляб, тестени изделия с бяло брашно, сладкиши), хранителната им стойност не е особена висока. Това означава, че дори веднага след като ги изяде, детето ви може да остане гладно. За жалост дори в детските градини закуските често пъти са такива. Например филия с халва за следобедна закуска? Нормално е до час след подобна празна въглехидратна бомба детето да е гладно отново.
Какво да направите: Уверете се, че храненията включват засищащи храни, като протеини и богати на фибри пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци. Това се отнася както за основните хранения, така и за подкрепящите закуски. Сладкишите и по-малко засищащите храни са допустими от време на време, но по изключение. Ето идеи за 10 закуски, които ще държат децата сити.
- Детето преминава през растежен скок
Апетитът на децата варира изключително много. Може да се променя от седмица на седмица и дори от ден на ден. Възможно е детето да яде много малко един ден и да търси много храна на следващия. Когато преминават през растежен скок, апетитът рязко се повишава и може да остане така няколко дни. Добрата новина? Това е напълно нормално.
Какво да направите: По време на тези растежни скокове осигурете на детето пълноценна и засищаща храна. Уверете се, че кухнята ви е заредена със здравословни, лесни опции като ядково масло, крема сирене, хумус, авокадо и пълнозърнести храни. Така гладните деца могат да посягат към питателна и полезна храна вместо към чипс или сладкиши.
- Детето яде от скука или търси внимание
Емоционалното хранене не е само за възрастни. Понякога за едно дете: „Гладен съм“ може да означава: „Отегчен съм“, „Разсторен съм“, Нервен съм“ или просто „Скучно ми е“. Искането на храна е и начин да привлечем вниманието на мама и татко. Малчуганите лесно научават, че по време на хранене вниманието на възрастните е съсредоточено върху тях и когато усещат, че не получават достатъчно, са в състояние да си го търсят по не съвсем здравословен и осъзнат начин.
Какво да направите: Започнете да говорите с детето си за глада, ситостта и колко е важно да слушаме коремчето си. Рисувайте си коремче с личице – усмихнато, когато е сито и тъжно, когато е гладно. Когато детето търси храна извън часовете за хранене, питайте го как се чувства коремчето му. Опитайте да разберете от какво наистина има нужда детето – игра, книжка, прегръдка?
- Детето бърка жаждата с глад
Не е необичайно децата да бъркат усещането за жажда с глад. Децата често са толкова увлечени от играта, че забравят да пият вода. Това, особено в горещо време, може да им създаде усещане за дискомфорт, което те да бъркат с глад.
Какво да направите: Осигурете специално шише с вода или чаша за детето си и се уверете, че ги държите пълни през целия ден. И обяснете на децата си, че понякога жаждата може да се почувства като глад. Ако наистина са гладни, добре е да сервирате здравословна закуска, но е умно да проверите и за жаждата.
От колко храна се нужда едно дете
След първата годинка на бебето растежът се забавя – както и апетитът им. Бебетата се нуждаят от средно 100 калории на килограм от теглото си, докато при малките деца потребеността е средно 80 калории на килограм. (Източник)
За децата между 1 и 5 години е препоръчително ежедновното им меню да съдържа представители на 5-те основни хранителни групи (Източник) (Източник):
- плодове и зеленчуци
- протеини (месо, риба, яйца, бобови)
- нишестени въглехидрати (зърнени, картофи)
- млечни храни
Добре е всяко хранене, включително подкрепящите закуски, да съдържат представител на поне две от тези групи.
Ако покривате този минимум, значи нямате основния за тревога, че нещо липсва в менюто на детето.
Възможно ли е обаче то да преяде? Въпреки че се счита, че децата имат добър вграден модулатор на апетита, е възможно това да се случи, ако е на лице някоя от горните 5 причини. Системното преяждане в ранна детска възраст е свързано с повишен риск от наднормено тегло, затлъстяване, метаболитен синдром и дори диабет в по-късна възраст.
За да избегнете тези рискове, уверете се, че:
- детето има режим на хранене
- кухнята е „затворена“ извън часовете за хранене
- основните хранения и закуски включват представители на основните хранителни групи
- сладките и пакетирани храни с ниска хранителна стойнсот са по-скоро изключение, а не ежедневие