Мнозина считат, че захранването е постепенна подмяна на млечното хранене с твърда храна. Това е много симплистично разбиране на един далеч по-сложен и важен процес.
По време на захранването бебето наистина започва да получава калории и хранителни вещества от храни, които са различни от познатото му мляко, но успоредно с това то започва да се учи да дъвче.
За разлика от сукането, което е рефлекс през първите 6 седмици след раждането, яденето на твърда храна и дъвкането не са вродено, а придобито умение. Неговото усвояване започва с началото на захранването и продължава до втората и дори до третата година. В идеалния случай на околко годинка малчуганът трябва да се справя с дъвкането на меки текстури, а между 2 и 3 на по-предизвикателни като сурови зеленчуци, твърди плодове и по-жилаво месо тип пържола.
Много фактори обаче могат да забавят усвояването на дъвкателни умения и дори да спрат развитието им. Такива с:
- Физиологични затруднения
- Сензорни затруднения
- Растеж на зъбки
- Прекарани настинки и вируси
- Отказ от храни
- Бавно напредване със захранването
- Дълго предлагане на гладки пюрета и пасирани храни
Развитие на дъкателните умения
За да се ориентирате на каква възраст какви хранителни и двигателни умения се очаква дa притежава вашето бебе, разгледайте следната таблица:
Като с всяко друго умение, някои бебета го усвояват по-бързо от други. Например някои прохождат на 10-11 месеца, а други на 14-15. Някои проговарят на годинка, а други на почти две и т.н. По отношение на дъвкателните умения е напълно възможно някои бебета да изпреварят ориентировъчните периоди, посочени в таблицата. Обикновено това са малчугани, при които захранването върви доста лесно, следва се изцяло или частично ЗВБ и те доста от рано стават самостоятелни в храненето.
Не е изключено обаче да възникне и обратния сценарий: развитието на дъвкателните умения се забавя или спира. В обучението и практиката ми като хранителен терапевт съм виждала 2-годишни деца с дъвкателните умения на 10 месечно бебе.
Характерното за тези деца е, че те отказват да се хранят разнообразно и често биват етикирани като „злояди“. В основата на тяхното злоядство обаче е липсата на нужните умения да ядат храни, които изискват по-сложни орално-моторни умения. Обикновено тези деца предпочитат основно:
- пюрирана храна и мляко
- меки тестени изделия – хляб, паста
- топящи се текстури – бисквити, крекери, салати
Как да насърчите естественото развитие на дъвкателните умения
Естественият начин да насърчите бебето си да развива, практикува и усъвършенства дъвкателните си умения е като:
- надграждате текстурите на захранващите храни
- не предлагате гладки пюрета повече от 4-6 седмици след началото на захранването
- включите безопасно приготвени храни за ядене с ръчички най-късно в периода 8-10 месец (много идеи за такива може да откриете в “По-здрави бебета” и “Дневник на захранването”
- осигурите личен пример и правите много демонстрации пред бебето как да дъвче
Кога да потърсите помощ
Добрата новина е, че дори развитието на дъвкателни умения да е забавено или прекъснато, тези умения могат да бъдат наваксани. Това на свой ред ще отвори нови възможности за детето и ще ви позволи да разширите хранителния му репертоар. Насоки как да навкасате липсващи хранителни умения може да ви даде логопед, детски ерготерапевт или хранителен терапевт.
Обърнете се към такъв, ако детето ви е на повече от 18 месеца и:
- яде преоритетно пюрета или много меки храни
- единствените храни, ралзични от каши и пюрета, които приема, са тестени изделия
- не желае да опитва нови храни
- видимо не дъвче
- задържа много храна в устата си, без да преглътне или храната изпада от устата му
- не може да пие вода от отворена чаша