Есенциалните мастни киселини омега-3 са ключови за развитието на мозъка и на очната ретина на бебетата. Повлияват позитивно поведението, концентрацията, имунната система и паметта при малките деца.
Препоръчително е източници на омега 3 да присъстват редовно в менюта на децата, тъй като те не се синтезират от организма, а се набавят само през храна (или хранителни добавки). Най-достъпният и лесно усвоим източник на есенциалните мастни киселини са мазните риби. По-долу ще прочетете кои са тези риби, колко често може да ги предлагате на бебета и малки деца, както и какво да правите, ако детето отказва да яде риба.
Кои риби са източник на омега-3
Такива са мазните риби като сьомга, скумрия, пъстърва и сардини. Освен източник на омега-3, те са и чудесен източник на протеин, селен, йод, калций и витамин А.
Рибата е алерген и захранването с нея се прави по правилата за захранване с алергени. Във Великобритания препоръчват захранването с мазна риба да стане на 6+ месеца. У нас по-често това се случва на 7+ или 8+ месеца. Не отлагайте твърде много захранването с риба и след като веднъж я въведете, стремете се да я включвате редовно в менюто на бебето. Една лесна за следване практика е да предлагате веднъж седмично мазна и веднъж седмично бяла риба. Бели риби са хелибут, треска, ципура и др.
Не се препоръчва предлагане на мазна риба на бебета и малки деца повече от 2 пъти седмично, защото освен различни полезни вещества, тя съдържа и някои токсини. За момента научната общност обаче е единодушна, че ползите от предлагането на риба надвишават вредите от нея. Повече по темата и линкове към различни проучвания споделям тук.
Една много подходяща за бебета и малки деца е рецептата за рибени хапки от кнгиата ми “По-здрави бебета”. Може да се приготви както с бяла, така и с мазна риба. По-долу пък сподлеям една от любимите ми рецепти за пастет от сардини.
Рибени хапки
Продукти:
• 180 г печена обезкостена риба (сьомга, пъстърва, хек)
• 180 г мляко по избор
• 100 г зеленчуци (броколи, грах, морков, спанак)
• 100 г чедър (или кашкавал)
• 100 брашно
• 1 яйце
• 1 ч.л. сода
• 1 ч.л. бакпулвер
• ½ ч.л. сухи подправки (риган, чубрица, мащерка)
Приготвяне:
Настържете на едро зеленчуците и чедъра. Смесете ги в купа с останалите подправки.
Разпределете сместа във форма за 24 мини мъфина или за 12 – стандартен размер.
Печете в предварително загрята на 180° С фурна – около 20 минути за мини мъфини и около 30 за стандартни. Хапките са готови, когато шапките им се надигнат и станат златисти.
Колко риба може да предложим на бебе и малко дете?
Количеството риба, което може да предложите на бебе е 20 до 30 г като то решава колко ще изяде. Количеството за деца между 1 и 4 години е около 40 г до 2 пъти седмично.
Британската асоциация на диетолозите (BDA) има таблица с ориентировъчни количества на порциите за различни възрастови групи. Както винаги правя уточнение, че подобни таблици са само за ориентир и насока.
Вегетариански и веган източници на омега-3
Въпреки че рибата е най-лесно усвоимия източник на омега-3, има случаи в които тя не е вариант. Някои бебета/малки деца отказват да хапват риба, други са алергични. Някои родителите имат съображения да не предлагат риба, защото те самите не консумират. В тези случаи е необходимо да включите в менюто на детето вегетариански източници на омега-3.
Такива се съдържат в:
- орехите (могат да се предлагат смлени или под формата на тахан)
- соя
- ленено семе и ленено олио
- чия
- тофу
- яйца, обогатени с омега-3
Растителната формула на омега-3 се нарича ALA и е по-трудно усвоима от организма. Способността на организма да конвертира и усвои ALA зависи донякъде от генетични фактори. Ако не сте сигурни, че детето ви получава достатъчно омега-3, може да коментирате с вашия педиатър възможността да суплементирате с подходяща добавка. Обикновено подобни добавки са на основата на рибено масло, но има и растителни формули на основата на водорасли.
Може ли омега-3 да се усвоява от кърмата?
Определено, да, но само ако менюто на майката съдържа източници на есенциалните мастни киселини. Затова ако кърмите, постарайте се поне 2 пъти седмично да включвате в менюто си мазна риба или други източници на омега-3 мастни киселини.
Пастет от сардини
Както споменах по-горе, мазните риби натрупват в тялото си токсини. Колкото по-голяма е рибата, толкова повече токсини се натрупват. Затова сардините, които са много малки рибки, са един от най-чистите и лесно усвоими източници на омега-3. Когато се консумират с костите, те са и чудесен източник на калций и витамин D.
Рецептата за пастет, която ви предлагам, е подходяща за бебета, за по-големи деца и за цялото семейство. При най-малките може да добавяте 2-3 лъжички от пастета към пюре или да го намажете върху хляб, нарязан на пръчици при ЗВБ. Вариант е също да го комбинирате с розички от броколи, приготвени за хапване с ръчички, и да покажете на бебето как да топва розичките в пастета.
При малко по-големите деца може да го намажете на препечена филийка или да го завиете в рап/палачинка.
Продукти:
- 1 консерва сардини
- 1 шепа, накиснати предварително сушени домати
- 1 шепа, накиснати предварително орехи (ако детето не е захранено, пропуснете)
- 1 с.л.лимонов сок
- ½ ч.л. каперси (ако детето е над 1.5 години)
Приготвяне:
Смесете всички продукти в кухненски робот или блендер и пасирайте до получаване на пастет. Съхранявайте готовия пастет в хладилник.
Още за храненето на най-малките може да откриете в книгите ми “По-здрави бебета” и “Дневник на захранването”.
>