https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Други
  • Вегетарианство, веганство и plant-based diet

Вегетарианство, веганство и plant-based diet

Публикувано на ное. 4th, 2015
от Маги Пашова
Категории:
  • Други
  • Здраве

Темата „за“ и „против“ месото е сред най-често дискутираните по сайтове и социални мрежи, имащи отношение към здравословно хранене. През последните няколко години в България се шири едно разбиране, че здравословно хранене означава непременно вегнаство или най-малкото вегетарианство.

Дали наистина е така?

Макар че едва ли има човек, който вече да не познава думите „вегетарианец“ и „веган“, нека да поясня! Вегетарианството е начин на хранене, който изключва месото. Вегетарианците обаче ядат яйца и млечни продукти, а някои от тях и риба. Веганството е режим, изключващ всички продукти с животински произход, включително допустимите за вегетарианците.

Мнозина избират тези начини на хранене, водени от морални и етични подбуди (отношението към индустириално отглежданите животни), от религиозни, но най-често от здравословни причини. Значи ли обаче, че отказът от месо и/или животински продукти автоматично прави храненето ви здравословно?

Съвсем, ама съвсем не!

healthy

Едно вегетарианско или веганско хранене може да бъде също толкова нездравословно, колкото и едно хранене със животински продукти. За да конкретизирам, пица Маргарита и чипс са вегетариански храни. Мислите ли, че са здравословни? Пържените картофки и бисквити „Орео“ са вегански храни. Някой счита ли ги за полезни?

И така, това че даден продукт носи етикет “вегетариански“ или „веган“, това не го прави автоматично здравословен! (Което междувпрочем се отнася и за храните с етикет „gluten-free“). Това че производители и търговци от цял свят печелят от интереса към растителните храни през последните години ни докара една ситуация, в която специализирани, а все по-често и стандартните магазини, павилиони и дори бензиностанции предлагат „здравословни“ веган стоки под формата на бисквити, курабийки, протеинови барове, претцели, веган сирене, веган сладолед и какво ли още не!

Иначе казано: храни, които са преработени, опаковани, съдържащи брашно (със или без глутен), подсладители (било то захар или други), имащи дълъг срок на годност и лабораторно създадени съставки, не са здравословни, независимо дали са веган или не!

Истината е, че повечето вегетарианци и вегани, които познавам лично, не ядат такива храни. Или поне не го правят редовно, защото все пак в днешния свят е почти невъзможно да избегнем на 100% пакетираните храни. Това обаче също не прави храненето им автоматично здравословно.

Къде са капаните, ако се избягват пакетираните храни и силно преработените продукти? Веднага се сещам поне за три!

  • Повишена консумация на зърнени храни. Някак естествено, когато животинските храни отпаднат от менюто, зърнените и бобовите да се превърнат в основен източник на протеин, а и на ситост. Проблемът е, че всички (повтарям всички!) зърнени храни имат възпалителен потенциал, могат да дразнят червата и да предизвикват хранителни непоносимости. Честата консумация на зърнени храни може да предизвика дефицит на минерали, тъй като фитиновата киселина в обвивката на зърната намалява абсорбцията им. Зърнените храни са сравнително безопасни единствено, когато се консумират в умерени количества и задължително след накисване, ферментиране или покълване
  • Повишена консумация на захар. Много от възприетите за здравословни храни – плодове, плодови сокове, мед, кленов сироп, агаве, фурми, домашни сладкиши/мъфини/курабийки и т.н. са източник на захар. Макар това обикновено да не е бяла захар, крайният метаболитен продукт от разграждането на изредените продукти е глюкоза, и когато тя се абсорбира от тялото в големи количества, следват съответните последствия
  • Намалена консумация на мазнини. Суха кожа, загуба на еластичност, ранна поява на бръчки, преждевременно остаряване, нередовен цикъл, ПМС, вторична аменорея, трудности при забременяване, ниско либидо, хронична умора и т.н. са все състояния, които говорят за дефицит на полезни мазнини! Каквото и да си говорим, мазнините от растителните храни се извличат по-трудно. Ако те липсват в храната ви или храносмилането ви не е оптимално, сте изложени на риск от появата на горните симптоми

Значи ли това, че веганството и вегетарианството са нездравословни системи на хранене? Съвсем не! Ако човек има добро (подчертавам ДОБРО) храносмилане и умее да подбира, съчетава и балансира храната си, както и да избягва горните капани, може да се чувства прекрасно с тези режими на хранене. Познавам такива хора и се радвам за тях.

Аз самата като една типична Вата (вид доша според науката за здраве и хранене Аюрведа) т.е. човек със „слаб храносмилателен огън (агни)“ и много „въздух“ в тялото, бях на път да си докарам сериозни здравословни проблеми преди няколко години, когато се опитвах да съм „веган“.
Някои други ситуации, в които не бих препоръчала крайното (а и не само) вегетарианство е ако става въпрос за хранене на дете (особено на малко дете!), при възпалителни процеси в червата и увредена чревна мукоза (възпалено течащо черво), при наличие на автоимунно заболяване (особено хипофункция на щитовидна жлеза), при подготовка и по време на бременност и кърмене.

И все пак, ако не обичате месо…

Ами със сигурност не сте единствените! Аз също не съм особен любител както на приготвянето, така и на консумацията на месо. Но, хей, не е нужно да го правите всеки ден! Запознайте се с

Whole-foods plant-based diet

Режим на хранене, базиран на растителни и цели (в смисъл на непреработени) храни. Ако някой има добро предложение как най-точно да преведем plant-based diet на български, моля да сподели. Засега обаче ще я наричам така поради липса на по-добра идея.

И така една plant-based diet може да бъде веган, вегетарианска или да включва месо. При всички случаи 80 до 90% от нея е за сметка на растителните продукти, като водещи сред тях са з-е-л-е-н-ч-у-ц-и-т-е. Точно така, не зърнени и не брашна, а пресни, сезонни, сурови или термично-преработени, както и лакто-ферментирали зеленчуци. Зърнените, бобовите, ядките и семената са в умерени количества и приготвени чрез накисване, ферментиране и покълване. Плодовете са не повече от 10%. А балансиращите 10 – 20% могат да бъдат за качествени животински продукти като яйца, ферментирали млечни продукти, месо от пасищни животни и дива риба.

Акцентът при този начин на хранене са „целите“ храни т.е. такива, каквито ги създава природата и които директно готвим, без да са минали дъъъъъълъг цикъл на индустриална преработка и да са лежали с месеци по рафтовете на магазините, опаковани цветни шумолящи пликчета, картонени кутии или консерви.

С други думи whole-foods plant-based diet е хранене максимално близо до това на поколенията преди навлизането на индустриалното производство и fast-food храната. Нещо повече, това е хранене, което всеки може да моделира и променя според собствените си вкусове, предпочитания, хранителни нужди и разбирания. Т.е. дали да включва месо/риба/яйца/млечни и колко често.

Whole-foods plant-based diet е хранене, което допуска от време на време по повод, по избор или за удоволствие да хапнем някакви преработени храни като например парче торта, стига пребладаващата част от менюто ни да е за сметка на цели храни с чист произход.

В заключение, нека не демонизираме животинските продукти и спрем да си слагаме етикети, да се делим на общества и да се сочим в пръст. Един етикет като „веган“ или „без глутен“ не правят автонатично храненето ви здравословно! Правят го целите, непреработени, чисти храни, независимо дали са с животински произход или не!

И пак ще повторя, не е определящо това дали ядете животински продукти или не, а с какъв произход, с какво качество и колко близко до естествения си вид е храната ви! Определящи са количеството и пропорциите на отделните хранителни групи. Определящо е състоянието на храносмилането ви, защото от него зависи каква част от храната си ще разградите и усвоите. Определящи са мислите, емоциите и убежденията, с които сядате на масата, защото те повлияват метаболизма ви.

Да се спори само „за“ и „против“ месото е като да гледаме в едно парченце от пъзел и да се чудим дали е на правилното място. Докато не се отдръпнем назад и не обхванем с поглед цялата картина и всички останали парченца, няма как да разберем! А всеки човек с неговото уникално тяло, емоции и убеждения е различен пъзел! Нормално е и парченцата да се различават!

  • веганство
  • вегетарианство

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

2 Comments Hide Comments

Rufina каза:
4 ноември 2015 в 9:23 am

Чудесна статия! Най-много ми хареса сравнението най-накрая.
Искам да питам откъде можем да си набавим протеини при веган режима?

Maggi каза:
4 ноември 2015 в 9:41 am

Благодаря, Руфина!
Обичайните източници на протеини във веганския режим са ядките и семената, киноа и зелена соя (едамаме), бобови култури като леща, грах и нахут, както и ферментирали соеви продукти като тофу, темпе и сейтан.
Въпросът е, че както пиша и в статията, разграждането и усвояването на тези протеини изисква отлично работещ метаболизъм, с какъвто не всеки човек може да се похвали. При по-слабо храносмилане човек не успяваа да извлече максимума от растителната храна и може да натрупа дефицити, въпреки полезните вещества в нея!

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.