https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Други
  • Защо да НЕ правите следпразничен детокс

Защо да НЕ правите следпразничен детокс

Публикувано на ян. 6th, 2016
от Маги Пашова
Категории:
  • Други
  • Здраве

Празниците отминаха. Добре дошли в 2016 година. Да е мирна, честита и хармонична за всички вас!

А днес е първата сряда от новата година и е време за редовната ни седмична среща. И ако се чудите дали правилно сте прочели заглавието, уверявам ви, че не грешите. В тази публикация ще ви посоча 5 причини защо да НЕ правите следпразничен детокс и какво е по-добре да направите вместо него, за да подкрепите естествените изчистващи системи в тялото си.

Вероятно сте забелязали, че след празниците Интернет се напълни с предложения за следпразнично разтоварване, детокс, влизане във форма и т.н. предложения, много от които са на основата на сокове или сериозно рестриктиран прием на храна. Предлагането на подобни идеи се превърна в модерна януарска традиция, но дали наистина януарският детокс е добра практика?

winter-salad

Да започнем с това какво всъщност означава “детокс”. Според речника, значението на думата е “въздържане или освобождаване от токсини и нездравословни вещества”. Според Аюрведа, китайската традиционна медицина и много други лечебни системи подходящи за детокс са пролетта и есента (месец март и месец октомври), а не в сърцето на зимата т.е. през януари.

5 причини защо продължителният зимен детокс (повече от 3 дни), залагащ основно на сокове и/или сурови храни, не е добра практика:

  • Зимата не е подходящо време за детокс защото при ниските температури навън организмът има нужда от топла храна, за да се балансира и да не се стигне до преохлаждане. През зимата липсва разнообразие на пресни сезонни плодове и зеленчуци, за да се прави детокс на сокове/сурови храни, а един от принципите на ефективното здравословно хранене е сезонност. Ако нямате достъп или не може да си позволите ценово да проведете подобен детокс с органични храни, рискувате да приемете доволна доза нитрати и други химикали, с което идеята за детокс се обезмисля (вижте определението по-горе!).
  • Силно ограничаващите режими като режими на сокове, чайове, сурови плодове и т.н. може да постигнат обратен на желания ефект. Човешкото тяло е уникална система, която непрекъснатото се стреми да поддържа вътрешната си хомеостаза т.е. здравето. За това й помагат естествените детокс пътища или черен дроб, бъбреци, кожа, лимфа, бял дроб. За да функционират оптимално тези органи се нуждаят от макронютриенти (протеини и мазнини) и микронютриенти (витамини и минерали). При един рестриктивен режим на хранене лишавате естествените детокс пътища на тялото си от хранителни вещества и подкрепа.
  • Ако правите детокс с цел да отслабнете, по-добре помислете отново. Соковете не съдържат протеин и при продължителен детокс на сокове губите мускулна маса, което автоматично забавя метаболизма ви. Плодовите сокове са 100% въглехидрат т.е. захар като им липсват фибри, които забавят усвояването на захарта. Това не само че има негативен ефект върху кръвната ви захар и синтеза на инсулин, но и много скоро отново усещате глад т.е. прекарвате деня в гладуване.
  • Добре е да имате предвид, че определени състояния като бременност, кърмене, автоимунни заболявания, инсулинова резистентност и други хормонални дисбаланси могат да се влошат при неправилно проведен детокс като соко-детокс или прием само на плодове, а за жалост повечето сайтове, насърчаващи подобен вид детокс, не предупреждават за рисквете. По време на бременност всеки вид интензивен детокс може да стане причина за освобождаване на токсини, които да преминат през плацентата от организма на майката към този на бебето. При кърмене същото може да се получи посредством кърмата. Един от изводите в най-мащабното медицинско изследване за връзката между храната и здравето, проведено от Университета Харвард (“The Nurses Study”, 2010), e че приемът на един или два плодови сока на ден увеличава с 21% риска на хората с инсулинова резистентност да отключат диабет. Приемът на зелени сокове, съдържащи зеленчуци от сем.Кръстоцветни (карфиол, броколи, кейл, рукола, бой чок и др.) крие сериозни рискове за хора с проблеми с щитовидна заради високото съдържание на гойтрогени в тези зеленчуци.
  • Green juice - pineapple-kiwi-broccoli-apple

  • Идеята, че след всяко отпускане следва рестрикция ми навява асоциации за престъпление и наказание. Нарушили сте някакви неписани закони за приемът на количество храна и алкохол и сега трябва да изкупите вината си с глад и ограничение. Изобщо цялата концепция за храната и вината крие много подводни камъни и е като засмукваща спирала, по която не ви съветвам да се спускате! В цялата човешка история храната е използвана за манипулация чрез внушаване на чувство за вина. Още библейската Ева, която изяла “забранената” ябълка, изпитала вина и трябвало да плати за грешката. И до ден днешен религия, медии и бизнес, печелят от вашето чувство за “хранителна” вина! Не изпитвайте вина, че по време на празниците сте се забавлявали, че сте се насладили на нещо, че сте били радостни и щастливи! Животът е за това! Не се самонаказвайте с ограничителни изчистващи режими, водени от чувство за вина, а помислете как да подкрепите тялото си с нежна грижа и любов, за да се възстанови и балансира най-бързо и трайно!

Алтернативата: подкрепете тялото си, за да се чисти и балансира само!

Въведете в ежедневието си ефективни и лесно приложими практики, с които да подпомогнете естественото изчистване на организма, без да гладувате и да се изтощавате. Ето някои примерни идеи:

  • приемайте сутрин вода с лимон за подобряване на алкалния баланс. Повече по темата прочетете тук.
  • пийте 1.5 до 2 литра качествена (алкална, изворна, филтрирана) вода и билкови чайове на ден
  • спете минимум 7-8 часа на нощ като по възможност поне 1-2 от тях да са преди полунощ в тъмна стая и без елктронни устройства в нея
  • осигурите си достатъчно движение за раздвижване на лимфата, защото така ще подпомогнете естественото изчистване от токсини – движете се, качвайте стълби, скачайте на батут, опитайте канго-джъмс или друг спорт, който раздвижва цялото тяло
  • намалете консумацията на въглехидрати (захар, сладкиши, зърнени храни, тестени изделия, хляб) за сметка на пълноценни протеини и полезни мазнини
  • когато готвите употребявайте редовно подправки като джинджифил, куркума, розмарин, канела, кайенски пипер и чесън, които са мощни натурални изчистващи средства
  • изчистете дома си от токсични препарати и използвайте само чиста козметика

Този списък може да бъде продължен и допълнен, но мисля, че идеята е ясна: да подкрепяме и обгрижваме тялото си целогодишно вместо да го подлагаме на периодични изтощителни и не винаги уместни изчиствания.

Ако все пак държите да направите ритуален следпразничен детокс , уверете се, че избраният от вас метод е подходящ за здравословното ви състояние и няма да ви навреди. Ако детоксът ви е базиран на драстично намален прием на храна, ограничете го до период не по-дълъг от 3 дни. Използвайте основно органични плодове и зеленчуци. Осигурете си допълнително сън през тези 3 дни. Направете сауна или в домашни условия – сухо изтъркване на кожата с четка с твърд косъм, последвано от отпускащ горещ душ.

Но преди всичко, не пропускайте да започнете годината с емоционален детокс! Освободете се от негативните мисли, ограничаващите модели, страховете, колебанията, ниската себеоценка и всички токсични мисли! Позволете им да останат в отминалата година, да освободят съзнанието ви и да отворят пространство за нови планове, идеи, мечти и вдъхновения! Обърнете поглед напред и си кажете: “Здравей моя, Нова Година! Ще посрещам всеки твой ден с усмивка, ще заспивам всяка вечер с благодарност, ще се грижа за здравето си и ще направя всичко, което зависи от мен, за да си кажа в края ти – да, това беше една добра година!”

Желая ви кипяща от здраве и щастливи моменти 2016г! Пожелайте същото на приятелите си, като споделите с тях тази публикация!

  • детокс

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

8 Comments Hide Comments

Ралица Терзиева каза:
6 януари 2016 в 10:04 am

Великолепна статия!
По-горе сте написали за определени храни и хората с щитовиден проблем. Това за първи път го чувам, а самата аз имам хипофункция на щитовидната жлеза и се заинтригувах. Има ли някъде повече написано от Вас по този въпрос? Ако няма ,бихте ли написали статия?
Поздрави и много вълшебни мигове! :)

Maggi каза:
6 януари 2016 в 11:51 am

Благодаря, Ралица! Основните храни, които е добре да се избягват при понижена функция на жлезата са:
– храните, съдържащи глутен,
– соята вклчително соев лицитин (който за жалост е в много храни)
– храните, съдържащи гоитрогени, а това са основно зеленчуците от сем. Кръстоцветни и иненадващо – просото!
– и разбира се силно преработени храни, много захар и големи количества кафе и алкохол

Свилена каза:
6 януари 2016 в 12:05 pm

Здравейте,
много ми хареса статията. Може ли да посочите примери за храни, които съдържат необходимите протеини и мазнини? Аз също имам проблем с щитовидната жлеза, даже отстранен един лоб.

Maggi каза:
7 януари 2016 в 11:22 pm

Здравейте Свилена! Темата е доста дълга за да се събере в един коментар, но най-общо при проблеми с щитовидната жлеза не подходяща веганска или вегетариенска дете. Необходимо е в менюто да присъстват животински протеини – месо, яйца, риба, които са източник и на мазнини. Отделно подходящи мазнини са кокосовите продукти, авокадо, ядки и семена.

Юли каза:
9 януари 2016 в 4:40 am

Здравей Маги,
Хващам се за съвета да пием “качествена вода”. От известно време търся информация за алкална вода и намирам доста противоречива информация, като например:
1) Масово разпространените кани (Брита, Акуафор) всъщност понижават Ph-то и правят водата по-киселинна.
2) Не е достатъчно да се пие вода с високо Ph. По-важен параметър е ORP – окислително-редукционен потенциал, който трябва да бъде отрицателен. Бутлираната вода не е с отрицателнен ORP.
3) Има различни съвети за приспособления, които правят водата с високо Ph и уж с нисък ORP. Като се почне от йонизатори за хиляди левове, мине се през странно изглеждащи кани и уреди с електроди за електролиза, и се стигне до някакви алкализиращи прахчета или обикновенна сода.
4) Отделно има съвети и за структуриране на водата и т.н.

От една страна информацията е доста объркваща. От друга страна оставам с впечатление, че пиенето на подходящата вода е много важно за подобряване алкалността на организма, особено за хора, които нямат възможност или самодисциплина винаги да ядат най-правилната храна.
Затова мисля, че ще бъде много полезно, ако имаш възможност да отделиш време и да напишеш подробна статия за това каква вода трябва да се пие и чрез какви приспособления да се направи по здравословна.
Поздрави :)

Стефан Кръстев каза:
10 януари 2016 в 11:17 am

Здравейте!
Видях, че препоръчвате канела.
Добре е да се поясни – повечето канела в магазините не е канела. А подобие. Съдържа много кумарин, който е отрова за черния дроб и не само. Самият аз пострадах от прекалена употреба на канела. Правилната канела е само тази от Шри Ланка. Тя е по-светла. И на вкус е различна.

Maggi каза:
10 януари 2016 в 11:32 am

Здравейте, Стефан, и благодаря за ценната препоръка! А може ли да споделите откъде се снабдявате с истинска канела? Може би поръчвате от някъде? Предварително благодаря!

Мария каза:
12 януари 2016 в 1:07 pm

Истинска (цейлонска) канела се намира в био магазините и някои магазини за подправки. Ако не е смляна няма как да се сбърка със сродното растение, което обичайно се намира в магазините под името “канела”: http://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/158/Image_2881158_128.jpg

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.