https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Полезни храни
  • Семейни вечери: Как се готви полента + 3 рецепти

Семейни вечери: Как се готви полента + 3 рецепти

Публикувано на май 2nd, 2018
от Маги Пашова
Категории:
  • Полезни храни
  • Рецепти

Както част от вас знаят, вече година и половина с треньора и инструктор по ресторативно движение Ваня Виасрионова работим съвместно по програма „Не на диастазата“, с която помагаме на майки да възвърнат добрата си форма след раждане за 10 седмици, но също така да изградят полезни навици за хранене и движение, които да им служат за цял живот!

Нашите момичета постигат отлични резултати и ни карат още повече да обичаме работата си, но едно от затрудненията, което срещат те, а предполагам и много други майки, е какво да сготвят вкъщи, така че да е вкусно и полезно, да не им отнема много време и да се харесва от цялото семейство.

В затворената група на програмата често обменяме идеи и рецепти, както и снимки, с които взаимно се вдъхновяваме да готвим повече. За да бъда полезна и на хора извън програмата, реших да стартирам рубрика „Семейни вечери“, в която веднъж или два пъти месечно да споделям изпробвани идеи за рецепти, които са съобразени със сезона, биха се харесали на цялото семейство и които една работеща майка (или татко!) може да приготви за кратко време след края на работния ден.

За начало на рубриката избрах да започна с нещо, което е моята запазена марка за бърза вечеря: ястие с полента.

Полента или качамак?

Поправяли са ме, че на български е правилно да се казва качамак. Според тълковния речник и Уикипедиея обаче, „качамак“ е традиционно българско ястие, което се приготвя от царевично брашно или грис и обикновено съдържа свинска мас, сирене и/или пръжки, както и доста червен пипер. Няколко пъти съм опитвала качамак в заведения за традиционна българска кухня и определено това не е моето ястие – твърде тежко, твърде мазно, твърде солено.

Ето защо, ястията, които аз приготвям с царевичен грис (или накратко „полента“) са доста по-различни, значително по-леки и комбинирани с много зеленчуци. По долу споделям 3 примерни рецепти с пролетни зеленчуци, но преди това нека изясня няколко важни неща:

Полезна ли е полентата?

Както стана ясно, полентата е царевичен грис т.е. прави се от царевица и е ярко жълта на цвят. Този жълт цвят се дължи на съдържащите се в нея каротеноиди – същите онези вещества, които са причина за ярките жълти, червени и оранжеви цветове на някои плодове и зеленчуци. Каротеноидите са мощни антиоксиднати, които стимулират функцията на имунната система и предпазват клетките от дейността на свободните радикали.

Важно за каротеноидите е, че те са мастноразтворими вщества т.е. за да бъдат усвоени от организма, е необходимо да ги комбинираме с мазнини. Морковената салата, овкусена със зехтин е по-полезна от чист морков, ок? При рецептите с полента, които ви предлагам по-долу, също използвам зехтин, който освен, че подобрява вкуса, помага за усвояването на каротеноидите. Други полезни мазнини, които може да използвате, са гхи, авокадово олио или друга студено пресована мазнина.

Отделно, царевичният грис не съдържа глутен, което го прави добра алтернатива за хората, избягващи протеина в пшеничните култури.

Царевично брашно или царевичен грис?

Опитвала съм да готвя и с двете и определено с грис е много по-лесно. Царевичното брашно лесно става на бучки и освен ако не бъркате много бързо и енергично (аз определено не успявам), текстурата на ястието не е гладка (и на мен определено не ми допада!). С царевичния грис също е необходимо бъркане, но като цяло се получава доста по-лесно и почти никога не съм имала тестени бучици в сготвената полента. Така че, ако приготвяте полента за първи път и искате да сте сигурни, че ще ви се получи, вземете си царевичен грис.

Когато купувате грис, силно ви препоръчваме да си вземете „био“ продукт. Голяма част от световното производство на царевица е ГМО, но това не се отнася за био продуктите, при които има изрично изискване и регулации да не съдържат ГМО.

Как се приготвя полента?

В готвенето на полента има няколко важни правила, които ви гарантират кулинарен успех. Те са свързани със съотношението грис – течност, вида на течността и времето за готвене.

Най-общо, полентата е грис сварен в течност, като на много места, че прочетете, че трябва тази течност да е задължително вода, че сухият грис се изсипва във вряща вода и се бърка непрекъснато до сгъстяване. Всички тези правила са не съвсем точни и определено не най-важните. Ето кои са важните!

Ще започна с течността. Това наистина може да е чиста вода, но много по-вкусна полента се получава, ако ползвате бульон или мляко. Аз лично правя полента или със зеленчуков бульон или с растително мляко.

Съотношението грис : течност е може би най-важното и тук бих ви препоръчала да спазвате пропорция 1:5 (за рецепти 1 и 2) и 1:4 за рецепта (3). Идеята на течността е да хидратира добре царевичния грис, да му даде възможност да се свари добре и да стане кремообразен. Ако добавите по-малко течност, тя ще изври, полентата ще изглежда готова, но текстурата ѝ ще е гранулирана и по-твърдите парченца грис ще затрудняват храносмилането. Добре сварената полента е кремообразна и частиците грис не се усещат.

Идеалното време за готвене на полентата е между 30 и 40 минути на бавен огън. Въпреки че на много места ще прочетете, че трябва да я бъркате непрекъснато, за да не загори, това съвсем не е задължително! В действителност, необходимо е само да разбърквате през няколко минути.

Ако искате да съкратите времето за готвене, можете да накиснете полентата предварително за 3-4 часа. Което ми напомня, че условието, полентата да се изсипва на тънка струя във вряща не е задължително. Ако сте я накиснали предварително, може директно да я изсипете в течността, дори преди последната да заври.

А ето ги и трите рецепти, които ви предлагам да опитате:

Полента с грах

Продукти:

  • 1 ½ чаша зелен грах
  • 4 чаши зеленчуков бульон
  • 1 чаша полента
  • 100 мл готварска сметана (аз използвам био оризова сметана)
  • 30 мл зехтин
  • 2-3 стръка прясна мента
  • Сол и черен пипер на вкус

За топинга:

  • Готови кълнове
  • Чери домати, репичи, моркови или други зеленчуци
  • Кедрови ядки (по желание)

Приготвяне:
При тази рецепта първо приготвяте течността като към врящия бульон добавяте грахчетата и варите 3-4 минути. Изчаквтме малко да се охлади, отделяте около ½ чаша от грахчетата за топинг, а останалите заедно с бульона и листата прясна мента, пасирате в блендер до еднородна смес. След това връщате сместа обратно в тенджерата на котлона и изчаквате повторно да заври. Изсипвате полентата, разбърквате и готвимтепо описания по-горе начин до готовност. Отдръпвате тенджерата от котлона и последователно изсипвате в нея готварската сметана и зехтина и разбърквате. Овкусявате допълнително със сол и черен пипер.

Готовата полента разпределяте в чинии и във всяка добавяте топинг от запазените цели грахчета, пресни кълнове, чери домати, репички и кедрови ядки. По желание може да я сервирате с допълнително пресен черен пипер и прясно изцеден сок от лимон, който доста освежава ястието.

(На снимките по-горе виждате 2 варианта на рецептата с два различни топинга – с кълнове и с цветни моркови. Вероятно ви прави впечатление разликата е цвета на самата полента, която във варината с кълновете е по-наситено зелена. Единствената разлика в приготвянето е, че във варианта с морковите не добавих мента.)

Полента с пролетни зеленчуци

Продукти:

  • 1/2 чаша полента
  • 2 1/2 чаши вода или зеленчуков бульон
  • 1 – 2 с.л. гхи
  • 1 малка тиквичка
  • 1 чаша пресен или замразен грах
  • няколко стърка аспержи (по желание)

Приготвяне:
Пригответе полентата по описания по-горе начин. Когато е готова, отдръпнете от котлона, прибавете мазнината, нарязаната на кубчета тиквичка, половината грах и половината аспержи. Изсипете в подходяща тава (така че след разстилане, дебелината да е около 2 – 2.5 см) и запечете за 15-10 минути в предварително загрята фурна на 180С.

Междувременно поставете в празен съд 1/2 литър вода да заври и пригответе втори съд с ледена вода. Пуснете останалите грах и аспержи във врящата вода за 30-40 секунди и прехвърлете в ледената вода, за да спрете процеса на готвене.

Сервирайте готовата полента с бланшираните зеленчуци и топка домашно приготвено песто.

А ето я и третата рецепта:

Пролетни кексчета от полента

Продукти:

  • ¾ чаша полента
  • 3 1/2 чаши бульон
  • ½ чаша грах
  • 30 мл зехтин
  • ½ чаша настърган кашкавал
  • Сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:
Сложете бульона да заври в дълбока тенджера. Изсипете полентата във врящия бульон и гответе до готовност по описания по-горе начин.

Когато полентата е готова, отдръпнете от котлона, изсипете вътре зехтина и зеления грах и разбъркайте. Изчакайте малко да се охлади, изсипете я в домакинско фолио и с негова помощ я оформете на руло. Приберете рулото в хладилник, за да се стегне, а след това го нарежете на филийки.

В намазана с мазнина или застлана с хартия тава за печене наредете филийките и ги поръсете с настъргания кашкавал. Запечете за 20-25 минути на фурна, загрята на 180С, докато краищата на филийките станат златисти.

Сервирайте с пролетни зеленчуци или свежа салата. Домашно песто също чудесно допълва кексчетата от полента.

  • качамак
  • полента
  • царевичен грис

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

6 Comments Hide Comments

Гергана каза:
3 май 2018 в 8:32 am

Рецептата за мамалига ми стана любима за бърз обяд.Ще пробвам и тези,благодаря за рецептите.

Maggi каза:
3 май 2018 в 9:52 am

Радвам се, Гергана! А “мамалига” също е много симпатична дума!

Алекс Ралева каза:
3 май 2018 в 1:28 pm

Много ми допадат рецептите. Ще внесат прекрасно разнообразие вкъщи, благодаря :)

Maggi каза:
3 май 2018 в 1:55 pm

Много се радвам, Алекс! Дано да се харесат на семейството!

Румяна каза:
5 май 2018 в 7:50 am

Благодаря, Маги! Винаги научавам нови неща от вас:)

Maggi каза:
5 май 2018 в 8:36 am

Радвам се да съм полезна, Руми!

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.