https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Женско здраве
  • Как да отслабнеш докато кърмиш

Как да отслабнеш докато кърмиш

Публикувано на мар. 27th, 2019
от Маги Пашова
Категории:
  • Женско здраве

Темата за кърменето доби популярност през последните години и все повече жени у нас избират да кърмят бебетата си дори ако в началото това е свързано с известни трудности. Най-често причините за този избор са хранителните ползи за бебето и здравните ползи за бебето и майката.

Попаднах обаче на интересно проучване, проведено във Великобритания, според което повече от половината респонденти посочват като причина за избора си да кърмят възможността да отслабнат по-бързо.

Дали обаче кърменето е гаранция за по-бързо отслабване?

Аз лично докато кърмех не само че си възвърнах теглото от преди забременяването, но и свалих няколко килограма под него. Доста жени имат подобен опит. При други жени обаче видим ефект от кърменето върху теглото не се забелязва, а има и трета група, които даже качват допълнителни килограми, докато кърмят и успяват да ги свалят, чак след отбиването.

В тази публикация опитах да събера полезна информация по темата кърмене и отслабване като ще споделя различни проучвания по нея, както и лични наблюдения.

Как кърменето помага на отслабването

Отговорът би следвало да е прост: кърменето е енергоеемък процес. Синтезът на кърма изисква енергия и съответно изгаря калории.

Проучванията показват, че кърмещите майки изгарят средно около 500 калории повече на ден, което се равнява на едно малко хранене или на 45-50 минути допълнителна физическа активност. Нещо като да ходиш на пилатес всеки ден.

Отделно, кърмещите майки подбират по-добре храната си и би следвало да избягват силно преработени храни, хидрогенирани мазнини и концентрирани захари, защото храната на майката оказва ефект върху композицията на кърмата и оттам върху бебето.

Някои проучвания дори твърдят, че колкото по-дълго и по-често кърми една жена, толкова по-дълготраен е позитивният ефект върху собственото ѝ тегло като ползите може да се простират до хоризонт от 10 години. Уточнява се обаче, че са необходими допълнителни проучвания, за да се установи доколко въществена е тази връзка.

Защо не всички жени отслабват докато кърмят?

И все пак, както споменах, познавам жени, които не отслабват докато кърмят и други, които дори качват. Има дори проучване проведено сред пациентките на ирландска университетска болница, което 4 месеца след раждането не открива съществени разлики в теглото между кърмещи и некърмещи участнички в проучването.

Причините някои кърмещи майки да задържат килограми и дори да качват допълнително, най-често са две: начин на хранене и липса на сън.

Много майки, участнички в програма “Не на диастазата“, споделят, че нямат време да си приготвят храна, а много често нямат и време да се хранят спокойно. В резултат прегладняват и не рядко им се случва да задоволят глада си с бързи въглехидрати или иначе казано празни калории под формата на тестени и сладки изделия, торти, бисквити, шоколад и подобни. Системното хапване на подобни храни за сметка на пресни зеленчуци, чист протеин и полезни мазнини, влияе негативно на кръвната захар, синтеза на инсулин и оттам на склонността на тялото да задържа излишни килограми.

Втората обичайна причина е накъсаният сън и общото недоспиване, които често съпровождат първата година след раждането. Липсата на сън е фактор, който доказано увеличава апетита и особено апетита за вредни храни, а оттам пречи на отслабването.

Как да се възползваш от кърменето, за да отслабнеш

Аз силно вярвам, че това е напълно възможно, а ключът е в любов към себе си, грижа и осъзнато отношение към хранене, движение, сън и начин на живот.

На първо място от значение е допълнителното тегло, качено през бременността. Официалните препоръки са то да се движи в интервала 11.5 – 16 килограма. Бъдещата майка и нейния наблюдаващ лекар следва да следят това тегло и да не допускат то значително да пада под или да надвишава границите на този интервал. Колкото повече килограми се качат по време на бременността, толкова по-дълго време отнема тяхното сваляне.

Средният интервал от време за възстановяване на теглото е между 6 и 8 месеца. При някои жени това по естествен начин се случва по-бързо, но те са по-скоро изключения. Важно е процесът да е плавен, защото резки спадове в теглото може да лишат майката от ценни хранителни вещества и да доведат до намаляване или спиране на синтеза на кърма. Минималното количество калории, които приема една кърмеща майка на ден, не бива да пада под 1800.

Много е важно обаче какъв е източникът на калории в менюто, защото не всички калории са еднакви. Например един банан и една шоколадова курабийка може да имат равен брой калории, но ефектът им върху организма е различен. Tова е така заради различния биохимичен ефект от разграждането на различните храни и заради различния състав макронютриенти, които влияят съответно на хормоните, чувството за глад и цялостното ни хранително поведение.

С други думи, ако искаш да се храниш пълноценно, да осигуриш нужните вещества за синтез на хранителна кърма и едновременно с това плавно да отслабваш, е важно калориите в менюто ти да идват от храни богати на протеини, фибри, сложни въглехидрати и полезни мазнини. Казано по друг начин това са плодове и зеленчуци, пълнозърнести и бобови храни, чисто месо, риба и яйца, качествени млечни продукти, ядки и семена. Рафинираните храни, брашното и захарта, подсладените напитки и изобщо източниците на прости въглехидрати е добре да бъдат сведени до минимум.

Има проучване, макар че едва ли има нужда да ни го доказват научно, че сме много по-склонни да посягаме към храните, които са ни лесно достъпни. Затова вместо да държиш кутия шоколадови бонбони и бисквити в шкафа и да се чудиш как да им устоиш, по-добре имай на разположение няколко сварени яйца, кутия хумус, буркан кисело мляко и разнообразни пресни плодове и зеленчуци, към които да посегнеш, когато усетиш глад.

Начинът на хранене също има значение. Бързото и неосъзнато хранене води до приемане на повече калории и до по-затруднено храносмилане. Колкото и да е трудно, докато се грижи за малко бебе, старай се всяко хранене да продължава поне 20 минути и не забравяй да дъвчеш добре храната си. Дори течната!

Приемът на достатъчно течности най-вече под формата на чиста вода или неподсладен лактогенен чай също е от съществено значение за добрата хидратация, синтеза на достатъчно кърма и ефективното сваляне на килограми. Много често хората бъркат сигнала за жажда с този за глад и посягат към храна, когато всъщност са гладни. Приемът на достатъчно течности ще помогне да избегнеш този капан.

Вече споменах значението на съня и макар от личен опит да знам колко трудно може да е за една майка да намери достатъчно време за сън, няма да се уморя да подчертавам неговото значение. Моята грешка в годината след раждането беше, че винаги, докато дъщеря ми спеше, аз се опитвах да наваксвам с различни задачи. Това доведе до сериозно изтощение в края на първата година. В действителност е добре майката да използва част от времето, през което бебето спи, за да направи същото.

И не последно място – движението има значение! Някои жени се притесняват да тренират, докато кърмят, защото вярват, че това може да има негативен ефект върху кърмата им. Редовното движение като ходене пеша в комбинация с умерени тренировки (особено след като са минали 2-3 месеца от раждането), не само че няма да навредят, но и ще ти помогнат да се чувстваш по-тонизирана, да имаш повече енергия и да си върнеш желаното тегло.

Всички бъдещи и настоящи майки, които търсят допълнителна информация, свързана с пост-родилната грижа и влизането във форма след раждането, могат да посетят сайта на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“, в който ще намерят много съвети, споделен опит, интервюта със специалисти и друга полезна информация. По повод 10-то, юбилейно издание на програмата, което ще стартира на 15 април, предстои да публикуваме любопитна рубрика от 10 статии с по 10 идеи/трика/съвета/тайни, които ще можете да проследите в периода между 5-ти и 14-ти април.

  • възстановяване след раждане
  • диастаза
  • кърмене
  • Не на диастазата

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.