https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Детско здраве
  • Кога се формират хранителните предпочитания на детето?

Кога се формират хранителните предпочитания на детето?

Публикувано на май 10th, 2017
от Маги Пашова
Категории:
  • Детско здраве
  • Еко живот

Детето не обича зелени подправки или чушка или грах или усеща спанака, въпреки че добре сме се постарали да го скрием в крем супа или зеленчукови кюфтенца. Почти няма родител, който да не се е сблъсквал с подобни детски “странности”, които понякога могат да бъдат сериозно предизвикателство за нервите и кулинарните способности на една майка.

Въпросът, на който ще потърсим отговор днес, е дали това наистина са странности или по-скоро обусловености, за които допринасят различни фактори.

По голямата част от децата подхождат с интерес към храната в периода на захранването и рядко отказват предложените каша/пюре. (Да, има изключения, но те са по-скоро точно това: изключения). Някъде след годинка обаче нещата започват да се променят и детето, което допреди седмица е яло всичко с охота, започва системно да отказва една или друга храна. Няколко години напред във времето част от тези деца имат доста лимитирано меню, често пъти свеждащо се до тестени и сладки изделия, пържени картофи и мляко.

Бъркаме ли някъде?

Вероятно, да. Всъщност има няколко ключови момента, където можем да сгрешим и ако не знаем за тях, вероятността да допуснем грешка и да допринесем за специфичните вкусови предпочитания на детето си, е доста голяма.

Учените са открили, че вкусовите предпочитания се формират в много ранна възраст и повлияват както избора на храна така и свързаните с този избор здравословни последствия при възрастния човек. (1, 2, 3, 4).

А ако се питате колко рано е това рано, то отговорът е: по-рано или иначе казано – още преди детето да се роди! Точно така, съприкосновението на детето с вкусовете не започва със захранването, колкото и логично да ни се струва това.

Всъщност още в утробата бебето получава “вкусова” информация за храната на мама, защото вкусът на амниотичната течност, заобикаляща бебето, се променя, съобразно менюто на мама. Колкото по вкусово разнообразно е това меню, толкова повече вкусове “опитва” бебето още преди да се роди!

Вкусовата дегустация продължава и в периода на кърмене, когато кърмата също леко променя вкуса си под влияние на преобладаващите вкусове в менюто на майката. Още една причина кърмещата майка да се храни разнообразно, защото освен качеството и количеството на млякото ѝ, пълноценната и разнообразна диета на майката, повлиява и неговия вкус.

Безспорно, най-голямо влияние върху вкусовите предпочитания на детето и бъдещия възрастен човек имат захранването с твърди храни и храненето в ранното детство (до 3-4 годишна възраст). Това е времето, когато в важно да се заложи на разнообразие от полезни храни, вкусове, форми, текстури и цветове в чинията. Колкото повече от изредените опита детето през първите години от живота си, толкова по-склонно ще бъде да залага на разнообразието в храната си в последствие.

Предизвикателствата

И тук често пъти идват предизвикателствата. Първото по-сериозно предизвикателство е:

отказът от храна

Детето казва НЕ, извърта глава, бута чинията, плюе, стиска устни. Обикновено тези моменти започват някъде след навършване на годинка. Това е времето, когато малкото човече осъзнава себе си като отделен индивид, тества собствените си граници, заявява се пред света и един от механизмите да го прави, е казвайки “не”. А едно от нещата, на които най-лесно може да каже “не”, е храната.

Това поведение на детето е нормално, а това, което ние като родители е важно да запомним, е че един, два, три и дори осем отказа на дадена храна, не значат, че детето ни не я харесва! Според експерти една храна трябва да бъде поднесена на детето поне 20 пъти преди то да я приеме за нещо познато и да реши дали му харесва или не. С други думи, ако детето ви е отказало супата с броколи 10 пъти, вие не бива да се отказвате, а да продължите периодично да му я предлагате. Важно е да не настоявайте то да изяде цялата купичка, а само да я опита, да хапне няколко лъжички и по този начин да свикне с вкуса. Когато този вкус стане познат, той ще бъде приеман значително по-лесно.

Но дори да се справите отлично с отказът от храна вкъщи, почти сигурно е, че ще се сблъскате с второто сериозно предизвикателство:

храната в яслата и детската градина

Все още менюто на повечето ясли и градини залага на традиционни храни, каквито ние самите помним от нашето детство – макароните, юфката, фидето и тестените изделия преобладават за сметка на пресните плодове и зеленчуци, пълнозърнестите изделия и по-протеинови зърнени култури като елда и киноа.

Много родители считат, че причина за това са остарелите рецептурници, по които се готви в детските заведения. Оказва се обаче, че не е така! В обновения рецептурник за яслите например наред с традиционните храни, изредени по-горе, има изобилие от рецепти, отговарящи на съвременните разбирания за пълноценно и здравословно хранене като например смутита, кaшa c aмapaнт и cиpeнe, eлдa c извapa, пюpe oт aвoкaдo, бaнaн и жълтък, супи с копирва, лапад, нахут и праз лук, салата от червено цвекло, моркови и ябълки, кoмбинaция oт кинoa, aмapaнт и cyшeни плoдoвe, зaбъpкaни кaтo кpeм, кeкc c бpaшнo oт кинoa и cиpeнe, opизoви мaкapoни c бpoкoли и много други

В колко български ясли обаче се предлагат подобни храни? Истината е, че далече по-лесно и бюджетно да бъде избрана познатата кифла вместо да се заложи на разнообразието! И затова е важно ние като родители да бъдем информирани и да знаем правата си, а част от тези права включват да настояваме за горното разнообразие пред ръководството на съответното детско заведение, особено след като то е заложено в утвърдения от отговорните държавни институции рецептурник!

В тази връзка по подобен модел ще бъде актуализиран и рецептурника за детските градини като новото издание се очаква до месеци.

Успоредно с храната в детските заведения, друг фактор, оказващ сериозно влияние върху вкусовите предпочитания на децата, е даването в ранна детска възраст на

сладко

Към днешна дата продължаваме да научаваме нови неща за факторите, които влияят на избора ни на храна, но нещо, което се знае със сигурност е, че децата имат естествени предпочитания към сладки, солени и високо-енергийни храни. Когато тези предпочитания се насърчават от ранна детска възраст за сметка на разнообразието от други вкусове, децата изграждат трайни предпочитания към тях.

Ето защо е толкова важно поне до втората годинка добавената захар в храната на детето да бъде избегната напълно, а след това да бъде допускана само по изключение и по поводи, а не под формата на ежедневни лакомства и десерти. Което, разбира се, е доста трудно в свят, в който захарта е практически навсякъде, но е усилие, което определено си струва да направим!

***

А сега е ваш ред! Ще се радвам да споделите какви трудности срещате в опита си да храните разнообразно децата си, какво решения намирате и каква подкрепа бихте желали да имате!
Като част от инициативата Food Revolution в момента провеждаме срещи с различни експерти, представители на отговорни институции, фирми и медии и като цяло срещаме готовност за подкрепа. Затова е важно да откроим проблемите и сферите, в които родителите имат най-голяма нужда от помощ и подкрепа при опита да осигурят на децата си една добра култура на хранене от самото начало.

Източници:
1. De Cosmi, V Scaglioni, S & Agostoni, C 2017, ‘Early Taste Experiences and Later Food Choices’, Nutrients, 4, no. 9, pp.2.
2. Nicklaus, S 2016, ‘Complementary Feeding Strategies to Facilitate Acceptance of Fruits and Vegetables: A Narrative Review of the Literature’, International Journal Of Environmental Research And Public Health, vol. 13, no. 11.
3. Ventura, A, & Worobey, J 2013, ‘Review: Early Influences on the Development of Food Preferences’, Current Biology, vol. 23, pp. R401-R408.
4. Nicklaus, S 2016, ‘The role of food experiences during early childhood in food pleasure learning’, Appetite, vol. 104, no. Special Issue: How can food pleasure drive healthy eating habits?, pp. 3-9.

  • деца
  • хранителни навици

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

8 Comments Hide Comments

Люси каза:
10 май 2017 в 8:04 am

Маги, страхотна сте! Вашите статии и книгата мгого ми помагат за захранването на нашият син. Биха ми били от полза още здравословни рецепти. Много ви благодаря!

Пломена каза:
10 май 2017 в 8:17 am

Всичко е чудесно. Бих желала подкрепа в промяна менютата на ясли и градини!!!

Мария каза:
10 май 2017 в 8:20 am

В държавната ясла, която посещаваше дъщеря ми готвеха много разнообразно. Различни ястия с елда, плодови смутита. Но един ден петсоналът ми сподели, че когато има закуска с елда децата отказвали да ядат. Единствено моето дете хапвало с апетит. Замислих се, че при този отказ нямат друг избор исвен да я заменят я макарони.

Maja Filipova каза:
10 май 2017 в 9:03 am

Има и друг проблем, освен че не се предлагат в детската градина на сина ми, когато им предложат овесени ядки, децата отказват да ги ядат. което пак води до правилното им приготвяне от страна на готвачите, които не знаят как да го направят!

Мариета каза:
10 май 2017 в 9:19 am

Здравейте! Аз също се надявам храната в яслите, градините и училищата коренно да се промени, да се предлагат не само разнообразни, но и качествени храни ( продукти ). Имам преки наблюдения от продуктите, с които се готви в ученическо хранене, всичко е с най-ниско качество.

мама каза:
10 май 2017 в 10:29 am

В градината на сина ми готвят (уж) разнообразно. (Каша с елда, Доматена супа с чия, Зеленчукова супа с тиква и ябълки ….) Но случайно разбрах, че често обявеното на таблото меню не отговаря на поднесеното на децата. И се е случвало да повтарят и потретват едно и също ястие в поредни дни, поради липса/доставка на съответните продукти. Не ми стана приятно от този факт. Съобразявам се с това какво е консумирал в градината, да не се повтаря с приготвеното в къщи.
Все пак половината от менюто не одобрявам, защото не е пригодено за малки деца и е нездравословно.
Скоро една майка се възмущаваше на супата с ябълки…Отвърнах й с насмешка, че е по-добре супа с ябълки, отколкото кетъринг и то студен…..

Марина Грозданова каза:
10 май 2017 в 1:07 pm

Съдържанието на статията е интересно и информативно, а начинанието Food Revolution и в България е похвално.
Единствено фактът, че дори и в подобна статия има правописни и граматически грешки (обУсловеност, например), кара съдържанието да “олеква”.

Nelly каза:
10 май 2017 в 3:41 pm

Аз мн държа да ядем заедно и вярвам че личния пример е от съществено значение. Например когато му правя елда със сирене за закуска, правя по-голяма доза и аз закусвам същото. Освен това аз самата често закусвам овесени ядки с мляко и мед, малкия от любопитство опита и сега иска и на него да му правя. Независимо че детето ми ходи на ясла, за мен е важно в къщи да се храни здравословно. За похапване между храненията навън нося в чантата всякакви разновидности на сушени плодове и малкия мн ги обича и търси.

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.