https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супи
  • За мен
  • Начало
  • Видео
  • Може ли храната да лекува?

Може ли храната да лекува?

Публикувано на ян. 13th, 2016
от Маги Пашова
Категории:
  • Видео
  • Здраве

Едно от най-важните неща, които знам за здравето е, че всяко отклонение от него е причинено от два възможни фактора: нещо липсва или нещо е в излишък.

Най-често липсват ценни хранителни вещества или онова, което наричаме с общата дума нютриенти: протеини, мазнини, витамини, минерали. А причините да липсват са защото ги няма в храната ни или защото тялото ни не е в състояние да ги извлече от нея и да ги усвои на клетъчно ниво. Освен тях обаче често липсват редовното движение, пълноценната почивка, качественият сън, личното време, добрата себеоценка, а всички те са задължителни предпоставки за добро здраве!

Снимка: Нина Абрашева
Снимка: Нина Абрашева

Излишъкът пък най-често идва от токсини, химикали, хормони и антибиотици, с които е третирана индустриалната храна. Често пъти в излишък е захарта или иначе казано въглехидратите в менюто, които обикновено (и неправилно!) са водещата група нютриенти в менюто на един възрастен човек (мюсли за закуска, сандвич за обяд, нещо сладко следобед, кафе със захар, фреш, паста/пица за вечеря). В излишък могат да бъдат токсините, попаднали в тялото през козметика, битова химия, електро-магнитна радиация, пластмаса, замърсен въздух, хлорирана вода и т.н. В излишък почти при всички е и стресът.

При всички тези липси и излишъци, коректно ли е да говорим за лечение с храна и може ли наистина храната да лекува? Отговорът далеч не е толкова прост и еднозначен като “да” и “не”. Истината е, че храната може да лекува, но не е панацея и ако искате да опазите или да възстановите здравето си не бива да се фокусирате само и единствено върху нея, очаквайки чудеса.

Често пъти онова, от което се нуждае организмът е цялостна и комплексна грижа. В някои случаи това може да означава временен прием на медикаменти и това е напълно ок. В крайна сметка затова съществува медицината! Например почти всяко автоимунно заболяване се повлиява добре при адекватна промяна в храненето. В много случаи може да се стигне до пълна ремисия, при която не е нужен прием на медикаменти, но спирането им в никакъв случай не трябва да следва промяната в храненето, а нормализирането на показателите и препоръката на вашия лекар.

В други случаи комплексната грижа означава полагане на цялостна грижа за себе си – качествено и пълноценно хранене, сън и почивка, движение и осъзнатост. Преди няколко месеца работих с една дама, която имаше проблем с инсулина и килограмите. Въпреки промяната в храненето й, показателите й седмици наред не се подобряваха. Когато се видяхме отново, за да ги обсъдим стана ясно, че тя яде правилните храни, но никога на маса, винаги в движение и работейки, без да съзнава какво дъвче и какъв вкус усеща, че е постоянно под стрес и хронично не си доспива. Едва когато успя да промени житейските си навици – да се храни в точни часове и на маса, да не прави друго, докато се храни и да си гарантира минимум 7-8 часа сън в денонощието, резултатите от кръвните й тестове се подобриха, а килограмите убедително тръгнаха надолу.

Снимка: Нина Абрашева
Снимка: Нина Абрашева

С други думи, храната може да влияе положително на здравето, но само когато е част от една цялостна програма, променяща неработещи хранителни и житейски навици! А с тази публикация всъщност искам да ви разкажа кои отклонения от здравето (защото не обичам думата “болести”) най-успешно се повлияват от адекватна и смислена промяна в начина на хранене.

Автоимунни заболявания

За да се отключи едно автоимунно заболяване е необходимо едновременно да съществуват 3 предпоставки – генетична предразположеност, пропускливи черва и отключващо събитие (катализатор). Веднъж отключен автоимунният процес е нелечим, но обратим т.е. човек може да постигне ремисия, при която заболяването му е само на хартия.

През последните години има много докоументирани случаи на хора, коитп постигат ремисия чрез лечение на пропускливите черва и възстановяване на тяхната цялост. Така в кръвния поток спират да попадат дразнещи молекули не добре смляна храна, имунната система се успокоява, вътрешното възпаление затихва и антителата спадат. Американският лекар д-р Том О’Браян създаде документална поредица в 6 епизода, в която интервюира редица медицински специалисти и пациенти за ползите, които е оказало върху състоянието им промяната в храненето и възстановяването на чревната цялост и баланс. Пациентите, които работят с лекари, прилагащи комплексен подход (стандартно лечение + хранене) постигат по-добри резултати от онези, при които се залага само на медикаментите.

Акне

Акнето е начинът на тялото да съобщи за хормонален дисбаланс и възпалителни процеси. Причините обикновено включват небалансирана кръвна захар, липса на правилните и полезни мазнини, които успокояват обривите, и излишък на дразнещи и възпалителни мазнини, които ги провокират.

В много от случаите решението за акне не са скъпи кремове и лосиони, а промяна в начина на хранене и преминаване към по-балансиран режим с минимално количество захар, кофеин, транс-мазнини и други вредни съставки.

Алергии

Причина за всяка хранителна алергия е нарушената цялост на чревната лигавица, през която в тялото проникват не добре смлени молекули храна и провокират действие от страна на имунната система. Виждате ли вече модела? Вероятно сами се досещате, че за овладяване на алергията е необходимо възстановяване на пропускливите черва.

Не само хранителните алергии, но и сезонните такива могат да се повлияят добре от промени в храненето. Сезонните алергии, най-разпространена сред които е тази към цветните полени, се обостря при небалансирана чревна флора и повишен синтез на хистамин.

Балансът между полезните и патогенните бактерии в храносмилателния тракт зависи от гените ни, начинът ни на хранене, стреса и влиянието на заобикалящата ни среда. При свръхпопулация на патогенна чревна флора самите бактерии синтезират остатъчни продукти и токсини в червата, което повишава нивото на хистамин в организма. Балансирането на чревната флора на свой ред регулира синтеза на хистамин, без да е необходимо лечение с анти-хистамини.

Балансирането на чревната флора се постига с повече пробиотични и ферментирали храни, а при по-тежки случаи с преминаване към терапевтични хранителни режими като палео хранене или GAPS диета.

Проблеми със зъбите

Образуването на зъбни кариеси може да бъде резултат от лоша устна хигиена, но много по-често е провокирано от обща деминерализация на организма, а тя на свой ред възниква при липса на полезни мазнини и протеини, дефицит на мастноразтворими витамини А, Д, Е и К, и излишък на въглехидрати и фитинова киселина (ензимният инхибитор в зърнените храни и ядките).

В револиционната си книга “How To Cure Tooth Decay” Рамиел Нигел показва, че с подходящ режим на хранене може да се постигне обратна реминализация на зъб с кариес и той да стане отново физиологично здрав. Хранителните принципи в книгата, са изцяло базирани на проучванията на д-р Уестън Прайс, а прилагането им се отразява добре не само на денталното здраве, а и на всички твърди тъкани в тялото! Пример за успешното прилагане на този хранителн протокол може да видите тук.

В България, зъболекар, който дава съвети как да се храним за по-здрави зъби, е д-р Радосвета Симеонова.

Инсулинова резистентност

Най-често причини за инсулиновата резистентност са комбинацията от генетична предразположеност, нередовно хранене и излишък в менюто на въглехидратни храни. Подмяната и балансирането на въглехидратите с протеини и полезни мазнини, въвеждането на регулярно хранене в сходни часове в съчетание с практики за овладяване на стреса са начин за справяне с инсулиновата резистентност и избягване на риска от диабет.

ПМС и трудности при зачеването

Причина за почти всички хормонални проблеми, е комбинацията от небалансирана кръвна захар, претоварени надбъбречни жлези и затлачени механизми за детоксфикация на тялото. Всеки от тези три фактора може успешно да бъде повлиян от промяна в начина на хранене, а непрекият ефект е нормализиране на месечния цикъл, изчезване на ПМС, повишаване на либидото, естествено зачеване и лека бременност.

В заключение, храната не е решение на всички здравословни проблеми, но е ключ към много от тях. Когато този ключ се използва съвместно с останалите механизми (движение, почивка и адекватна лекарска грижа), а не за сметка на тях, той може да е част от един успешно работещ подход към здравето.

Ако искате и вашите приятели да знаят, споделете с тях тази публикация!

  • здраве
  • храна

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.