Лятна почивка без стомашни проблеми

Лятото е тук с мечтаната почивка, дълго-планирано пътуване, лежерни дни край морския бряг или разхлаждащи походи в планината. Кой би искал всичко това да бъде съсипано от подут и нередовен стомах, киселини, газове, запек и други стомашни разстройства?
За жалост точно тези нежелани и неприятни симптоми съсипват почивката на много хора!
Какво разстройва стомаха ни?
Най-често стомашните проблеми по време на почивка са причинени от:
Причина № 1: Промяната в начина на хранене – когато сме на почивка се храним по-различно, отколкото в ежедневието. Често пъти сме склонни да хапнем повече, да опитаме екзотични храни, с които стомахът ни не е свикнал или да комбинираме в едно ядене повече храни, отколкото стомахът ни може да понесе. Затова дори ако почивката ви е от типа all-inclusive е важно да свеждате избора си до 2, максимум 3 различни храни на едно ядене. Богатият избор в менюто е изкушаващ за окото, но катастрофален за храносмилането!
Причина № 2:Промяната в ежедневието – тялото ни свиква с ежедневния ритъм и се научава да го следва. Когато променим ритъма – лягаме по-късно, ставаме по-късно, правим необичайни неща, тялото ни реагира на промяната. Това важи особено за по-чувствителните хора с т.нар. „нервен стомах“. Този тип хора не успяват да се изходят с дни, когато пътуват, променят климата или спят извън дома си. Аз страдах от този проблем с години преди да променя начина си на хранене.
Причина № 3:Замърсена храна и вода – стомашните инфекции са чест проблем за летуващите. Това за жалост важи с особено голяма сила за българското Черноморие. Причините обикновено са паразитни инфекции от нечиста храна и вода. Сред най-големите опасности са чешмяната вода; ледените кубчета, с които се сервират напитките (защото в 99% от случаите те се правят с чешмяна вода); салатени барове и шведски маси, където много хора влизат в досег с храната; риба и морски дарове, които не са пресни; сладолед от машина, тъй като в този тип машини лесно се развиват опасни за стомаха паразити.
Причина № 4:Използването на чужда тоалетна – този деликатен момент често пъти е проблем особено за дамите. Лошата хигиена или дори страхът от лоша хигиена в хотелските и обществени тоалетни е в състояние да съсипе почивката и дори медения месец на много жени!
Причина № 5:Дехидратация – всяко пътуване представлява стрес за организма, а стресът причинява дехидратация. Положението става още по-сериозно, ако по време на почивката си позволим някое друго кафе, алкохолен коктейл, сладолед или няколко безалкохолни напитки. К огато организмът ни се дехидратира имаме проблем с изхождането, тъй като дебелото черво се нуждае от вода и фибри, за да функционира оптимално.
Ако не желаете да проваляте удоволствието от мечтаната почивка, а предпочитате да се радвате на редовен стомах без киселини, газове и подуване, е достатъчно да следвате следните прости правила.
Правило № 1: Снабдете се с качествен пробиотик – направете това 2-3 седмици преди пътуването. Пробиотиците съдържат полезни бактерии, необходими за доброто функциониране както на храносмилателната, така и на имунната ни система. Колкото повече от полезните бактерии имаме в организма си, толкова по-леко понасяме предизвикателствата на необичайни храни и нетипични комбинации. Добрите пробиотици съдържат над 10 милиарда живи бактерии. Добре е да взимате такъв поне 2 седмици преди пътуване и по време на самото пътуване.
Правило № 2:Спазвайте добра хигиена – хранете се задължително с чисти ръце. Мийте старателно всички плодове и зеленчуци, който купувате. Неотдавана попаднах на прочуване, според което един от основните причинители на стомашни вируси в ресторантите се оказват лимонитe, тъй като обикновено се сервират не добре измити! Избягвайте ресторанти и заведения за хранене със съмнителни хигиенни практики. Купувайте храна само от бързооборотни магазини и задължително следете за срока на годност.
Правило № 3:Избягвайте определени храни и внимавайте с водата – пийте само бутилирана вода и не добавяйте лед към напитките. Ако си поръчвате риба, поискайте да я видите, преди да ви я приготвят, за да се уверите, че е прясна. Не яжте улична храна – всяка храна, която е престояла няколко часа на слънце в горещ летен ден, може да стане причина за сериозни стомашни разстройства. Най-добре забравете за сладоледа от машина. Ако пътувате със самолет, най-добре си носете домашно приготвен сандвич за полета, тъй като самолетната храна е суха, застояла и с лошо качество. Същото можете да правите и ако ви предстои по-дълъг път с кола: пригответе си хладилна чанта, заредете я с няколко домашно приготвени сандвича или рапове (wraps), пресни плодове, а защо не и с една кутия свежа салата!
Правило № 4: Хранете се само, когато сте гладни – още една причина да избягвате хотелите all-inclusive. Когато храната се предлага практически по всяко време, човек се изкушава да си вземе по-малко от това, по-малко от онова и така в стомахът му едно хранене се застъпва с друго, организмът непрекъснато мели някаква храна. Енергията, която генерирате за възстановяване и презареждане на организма се хаби като енергия за храносмилане. За да си спестите този преразход на енергия и да се предпазите от подут стомах, уверете се, че се храните само когато наистина сте гладни и то само докато заситите глада си.
Правило № 5:Движете се – почивката е почивка, но това не предполага тотално обездвижване. Движението подпомага стомашно-чревната дейност и редовното изхождане. Плувайте, танцувайте, разхождайте се, правете сутрешен джогинг или йога на морския бряг – дайте възможност на тялото ви да се движи всеки ден и то ще ви бъде благодарно за това!
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте,статията е много поучителна,поздравления! Искам да ви попитам вие какъв пробоитик бихте ми препоръчали?
Здравей, Маги. Статията идва точно навреме преди моята почивка. Винаги досега съм имала описаните проблеми, макар да спазвам повечето от препоръките. И аз бих искала да знам какъв пробиотик препоръчвате, тъй като вече доста се появиха и ми е трудно да избера.
Здравейте, много приятна статия с много полезни съвети. Преди броени дни и аз публикувах подобна на тема “стомашно-чревни неразположения” с конкретно предложение за естествен пробиотик: Бирена мая на люспи. Ако ви е интересно вижте тук: http://www.bionia.bg
Наистина полезна статия, Маги! И точно преди моята почивка. :-)
С едно само останах в мисли – може ли да се вземе храна за полета? Мисля, че конфискуват всякакви храни и напитки, които се носят в ръчния багаж. Ако полетът не е дълъг, разбира се не е фатално да не ядем сервираната в самолета храна. Няма да изпуснем нищо. :-)
Аз обикновено нямам апетит в самолета, по-скоро ми се вие свят. :-) Да се пие вода преди, по време и след полет е по-важно.