Пролетно ризото с елда и коприва

Ако и вие като мен сте чакали с нетърпение края на зимата и появата на вкусните и полезни зеленилки, сигурно в момента хладилника ви е пълен с тях и търсите идеи за приготвянето им!
Тази публикация е посветена на една от любимата на много от нас парлива пролетна коприва. Когато бях дете у нас през пролетта се правеше супа от коприва, яхния с ориз и коприва, каша от коприва и една салата, която аз особено много обичах от попарена коприва, сварени яйца и орехи. Тези традиционни рецепти са ми любими и до днес, но винаги ми е любопитно да пробвам и нови. Така преди време към списъка с предпочитани ястия от коприва добавих и едно много кремообразно ризото от елда и коприва.
Повече за рецептата след малко, но преди това няколко думи за
Полезните свойства на копривата
Още от древни времена копривата се използва в билкарството и народната медицина. Преписват ѝ се редица лечебни свойства. От нея се правят запарки, отвари, компреси, а в нашето съвремие и хранителни добавки.
Ние обаче ще се фокусираме основно върху хранителния ѝ потенциал. Тъй като през последните години е модерно да определяме някои храни като „супер храни“ и по-често слагаме този етикет на екзотични вносни продукти, то спокойно бихме могли да наречем копривата една от супер храните, растящи по нашите географски ширини! Копривата е богата на:
- Витамини (А, С, К и някои В витамини)
- Минерали (калций, желязо, магнезий, фосфор, калий и натрий)
- Всички незаменими аминокиселини
- Полифеноли
- Пигменти
Трите най-важни свойства, които притежава копривата за пречистващо, противовъзпалително и минерализиращо. Изключително полезна е като част от пролетното меню особено за хора, които следват постите или различни пречистващи програми.
Препоръчва се при анемични ситуации и хронична умора заради високото съдържание на минерала желязо.
Счита се, че копривата увеличава кърмата и подобрява качеството ѝ, така че е добре да присъства и в менюто на бъдещите майки.
Около 100 г коприва покриват дневните ни нужди от бета-каротен и осигуряват около 12 г протеин. Отделно от това копривата се счита за един от най-добрите растителни източници на калций.
Изобщо, има много причини да я включите в менюто си, а ако търсите интересна нова рецепта, която да пробвате, опитайте това:
Пролетно ризото с елда и коприва
Продукти:
- ½ чаша зелена елда
- 1 чаша вода или зеленчуков бульон
- 1 голяма глава лук
- 4 скилидки чесън
- 2 добре натъпкани чаши с листа от коприва
- 2 добре натъпкани чаши с листа от пресен спанак
- ½ чаша кокосово мляко
- 1 с.л. зехтин
- 1 ч.л. суха мащерка или листата от няколко стръка прясна
- Сол и пипер на вкус
За поръсване:
- Хранителна мая, настъргана лимонова кора или пармезан
Приготвяне:
Накиснете елдата за 2-3 часа във вода. Това не е задължително, но прави ризотото по-кремообразно. След накисването я измийте добре под течаща вода, докато водата стане бистра.
Почистете добре спанака и копривата. Отстранете всички твърди дръжки.
Нарежете на ситно лука и чесъна.
Загрейте зехтина в подходящ тиган и задушете за 2-3 минути лука. Добавете чесъна и мащерката и гответе още 2 минути. Изсипете в тигана елдата и разбъркайте добре още 1-2 минути.
Добавете водата/бульона и оставете да къкри на тих огън, докато изври.
През това време в блендера пасирайте копривата и спанака заедно с кокосовото мляко.
Когато елдата се сгъсти, излейте вътре копривено-спаначено-кокосовата смес и разбърквайте още няколко минути, докато течността се абсорбира. Овкусете със сол и пипер.
Сервирайте ризото, поръсено с хранителна мая, лимонова кора или пармезан.
Аз използвах за тази рецепта новия ми тиган на Zyliss, с който готвенето е изключително лесно и приятно. Миналата пролет приготвях ризотото в керамичен тиган, но при сгъстяването му се налагаше да бъркам непрекъснато, тъй като лесно залепваше за дъното. Друго, което установих след близо месец употреба на съдовете за готвене Zyliss, SKK и АМТ, e свойството им да акумулират топлината. Достатъчно е в началото на готвенето да ги загрея на висока температура, след което мога да намаля на средна и дори ниска степен котлона и да продължа готвенето по този доста енергоспестяващ начин. Ако сте пропуснали да гледате видеото ми „Как да си изберем тиган“, вижте го непременно, когато решите да подменяте старите си съдове с нови, защото един добър съд може наистина да направи готвенето наистина различно!
А ако имате нужда от още пролетни кулинарни идеи, имам ДОБРА НОВИНА. Някой от вас вероятно са видели, че от 12 до 14-ти април с Ваня Висарионова организираме 3-дневен пролетен ритрийт в Банско с много приятна програма, включваща практики по ресторативно движение, кулинарни класове, разходка до фермерски пазар и демонстрация на шеф готвач в италиански ресторант.
Местата за ритрийта бяха запълнени, но през последните дни се освободиха 2 студиа поради непредвидени ангажименти на участничките. Търсим желаещи да запълнят техните места и тъй като момичетата са платили на промоционални цени, който ги замести, ще се възползва от същите! Всичко за програмата на ритрийта може да видите ТУК, като сме предвидили допълнителни изненади и подаръци, за които няма да прочете в програмата. Ако имате желание да прекарате 3 зареждащи дни в приятна женска компания, възползвайте се от възможността и ни пишете на info@tummydesign.com!
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, каква е причината да не използвате чугунен тиган?
Здравейте! Коментираме ги в това видео :)
https://www.youtube.com/watch?v=bvObI_jddSI&t
Здравей Маги , има ли разлика между зелената и кафява елда и ако да каква е? Коя е за предпочитане?
Има разлика – зелената е сурова и може да покълне, а кафявата е печена по традиционния руски начин за приготвяне на каша, увира по-бързо и има специфичен вкус, който или много харесваш или изобщо не харесваш. И двата вида са ок, но за тази рецепта зелената е по-добър изобор заради неутралния си вкус.