За храната. За децата. За ПРОМЯНАТА!

Ако сте родител, избрал да отглежда децата си в България, бихте ли променил нещо в средата, в която растат децата ви? Нещо в образованието, в здравеопазването, в общественото мислене и нагласи?
Ако сте родител, избрал да отглежда децата си извън България, бихте ли се върнал, ако нещо в средата тук се промени? Ако държавата отделя повече средства за образование, за здравеопазване, ако има по-модерно институционално мислене?
Аз бих променила много неща! Но дълго време си мислех, че ПРОМЯНАТА не зависи от мен. Че не зависи от майката на Павелчо, от учителката в детската градина, от продавачката в супермаркета, от приятелката ми, от съседката. Че зависи от някаква могъща властимаща институция, която решава вместо нас!
Само че, знаете ли какво? Грешала съм! Институциите имат власт дотолкова, доколкото им я даваме ние! И изпълняват дълга си дотолкова, доколкото настояваме ние. Това че като гражданско общество сме частично абдикирали от ролята си, позволява и на тях да правят същото!
През 2016 г Министерство на Здравеопазването приема Националната здравна стратегия 2020 – стратегически документ, определящ визията за развитие на българското здравеопазване, съгласно който се поставя следната цел:
„През 2020 г. България да е държава, гарантираща на своите граждани здравно благополучие, високо качество на живот и намаляване на здравните неравенства чрез всеобхватна, справедлива, устойчива и осигуряваща високо качество здравна система.“
В ПОЛИТИКА 1.2. ЗДРАВЕ ЗА ДЕЦАТА И ЮНОШИТЕ (стр 21 – 25) от Стратегията четем следния текст:
„Данните за хранителните и двигателни навици на българските деца показват обезпокоителни тенденции, свързани със влиянията на факторите на семейната и социалната среда, в която живеят. Те изискват активна политика за промоция на здравословно хранене при децата и юношите и формиране на правилни хранителни навици в семейната и училищната среда. Тъй като децата са особено уязвими и изложени на маркетинговия натиск, интервенциите следва да са насочени към намаляване на ефектите върху децата от рекламирането и продажбите на храни с високо съдържание на наситени и трансмастни киселини, захар или сол. Следва да бъдат подкрепени и междусекторни мерки за насърчаване на физическата активност, в т.ч. чрез проектиране на градската среда за създаване на условия за спорт и физическа активност и планиране на учебния ден.“
Годината е 2019.
Горният текст звучи като добро пожелание, по което не виждаме на практика нещо да е направено.
Според последния доклад на СЗО от края на миналата година, България е сред трите страни в Европа (заедно с Латвия и Литва), в които расте броят на деца с наднормено тегло и затлъстяване. В същото време страни като Гърция, Италия, Португалия и Словения отбелязват значителен спад.
Децата с наднормено тегло днес с голяма вероятност ще станат възрастни с наднормено тегло. Наднорменото тегло и затлъстяването са в основата на социално значими хронични заболявания като диабет 2 и сърдечно-съдови проблеми. Този тренд в комбинация с демографския спад представляват сериозна заплаха за цялостната социално-икономическа система в България.
Изпълняваме стратегията като даваме на децата да ядат ТОВА под формата на безплатни закуски в училище:
Изпълняваме стратегията като за поредна година МЗ не публикува обещания и отдавна написан актуализиран Рецептурник за детските градини, от който отпадат кифличките, тутманиците и другите теста. В резултат, менюто в детските градини, изглежда така – макарони – сандвич – сандвич – баница – кус-кус:
Изпълняваме стратегията като въпреки изискванията на Наредба 37 за здравословно хранене на учениците, в училищните лавки продължават неконтролирано да се предлагат изделия с хидрогенирани мазнини, чипс, кубети, бутерки и шоколадови изделия.
И накрая решаваме проблема като си мълчим, защото вярваме, че ПРОМЯНАТА не зависи от нас!
ДОКОГА?
Ние във фондация „За храната“ повярвахме в обратното и през месец юли 2018 г предложихме проект в юбилейното пето издание на Промяната на Нова ТВ и Reach For Change и бяхме селектирани измежду 140 други социални предприемачи от цялата страна. След два месеца интензивни обучения разработихме цялостна програма с дългосрочен ефект за промяна в областта на детското хранене, която включва:
1. Разработване на дигитален ресурсен център с помощни материали и практически знания по темата хранене за деца, защото вярваме, че много семейства имат нужда от информация и подкрепа, за да направят правилния избор за хранене на децата си. В дигиталния център ще има рецепти, презентации и игри за учители, полезни идеи за балансирано хранене и много други. Изготвянето му ще е дело на десетки лекари, диетолози, нутриционисти, кулинарни блогъри, шеф-готвачи и различни други специалисти. В допълнение юристи ще изготвят правни съвети за родители, които искат да отстояват правото на децата си да получават качествена храна в училище и детската градина. Информацията в дигиталния ресурсен център ще се предлага безплатно за всички.
2. Oрганизиране на поредния национален „Ден на революцията в храненето“ с цел промяна на нагласите на обществото към хранителните навици на децата и популяризиране на темата за здравословното хранене.
3. Създаване на клуб „За храната“, който да насърчи и обедини заведения за хранене, предлагащи здравословни детски менюта.
4. Водене на активна кореспонденция с институциите и предоставяне на професионални анализи и предложения във връзка с промените в нормативната уредба за храненето на децата, програмата за безплатни закуски в училище, рецептурниците в учебните заведения и по-голям контрол на храната, която се предлага в училищните лавки.
За да изпълним всички тези набелязани цели се нуждаем от подкрепа! От вашата подкрепа! Подкрепата на всички, които вярват в нуждата от ПРОМЯНА!
От днес до 4-ти февруари предстои онлайн гласуване, в което може да подкрепите „За храната“ в конкурса на ПРОМЯНАТА като гласувате ТУК.
Вашият глас няма просто да подкрепи фондация „За храната“ в някакъв телевизионен конкурс. Вашият глас ще ни помогне да изпълним изредените по-горе цели. Вашият глас ще покаже на институциите, на медиите, на обществото като цяло колко родители искат ПРОМЯНА в начина, по който се хранят българските деца! Колко родители искат България да не бъде на водещи места в Европа по детско затлъстяване! Колко родители искат Националната здравна стратегия 2020 да не е само един файл с добри пожелания!
Вашият глас има значение! Ако искате ПРОМЯНА за децата си!
Подкрепете „За храната“ ТУК! Споделете с други родители! Нека заедно поискаме ПРОМЯНАТА!
2 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Гласуването само по facebook ли може да се направи?
Да, само там.