Предколедна Виена и рецепта за чеснова крем супа

Отдавна си мечтая да видя предколедна Виена с коледните базари, светлините по улиците и празничния дух, витаещ във въздуха. Тази година сбъднах мечтата си и мога да кажа, че освен празничен дух във въздуха витае и доста студен вятър, който пречи на хората като мен, непонасящи студа и непиещи повече от 1 чаша греяно вино, да прекарват дълго време навън ;)
Точно това обаче ме накара да се замисля върху значението на локалното хранене. Традиционната виенска кухня залага на много месо – шницел, вюрстове, тафелшпитц, гулаш, както и на много захарно-тестени изделия – от ябълковия щрудел до прочутата торта Сахер. Освен популярното греяно вино навсякъде из града се предлагат различни алкохолни и безлакохолни топли пуншове, също с доволно количество захар, а почти всички други напитки, без чая, се сервират с бита сметана. С дъщеря си харесахме топлия шоколад Моцарт и го използвахме за сгряване в паузите между разходките по ветровитите улици. Мисля, че за 4 дни погълнахме полагащото ни се за една година количество бита сметана под формата на пухкава снежна шапка върху чашите с топъл шоколад.
За мен това е нетипична и доста тежка храна, но в действителност при един по-суров северен климат, организмът изпитва потребност именно от подобна високо енергийна и калорийна храна, за да поддържа естествената термогенеза – иначе казано, за да компенсира студа. У дома обаче, където зимата е доста по-мека, определено не бих пренесла виенската кухня с изключение единствено на чесновата сума, за която ще стане дума след малко!
Та, както споменах, това кратко пътуване ме размисли сериозно върху идеята за локалното хранене и защо е добре като цяло да се придържаме към традиционната кухня, типична за мястото, където живеем. Това е кухня, която отразява климатичните и аграрни особености на даден район, която включва типични за този район продукти и която не на последно място е свързана с обичаите и традициите на хората, обитаващи района.
За България приложима е т.нар. Балканска диета, която включва много плодове и зеленчуци, зърнени храни и варива, по-малко количество месо, кисело мляко и сирене. Като цяло е близка до Средиземноморската диета, но с далеч по-малък акцент върху рибата.
Значи ли обаче, че ако типична за нас е Балканската диета, не трябва да ядем изобщо екзотични храни като авокадо, чия и киноа, да не хапваме по-често риба или пък да нямаме любими рецепти от да кажем азиатската кухня?
Съвсем не! В крайна сметка живеем в един глобализиран свят и вкусовете нямат граници! Нормално и естествено е да пробваме непознати или по-малко познати храни, да експериментираме с чужди рецепти и дори да включим в такива в обичайното си меню с цел разнообразие. Например в моето детство лещата у нас винаги беше кафява и се приготвяше по 2 начина – супа леща и леща яхния. Днес аз готвя с кафява, черна, зелена и червена леща. Правя крем супа, пастет от леща, салата от леща, кюфтенца от леща и др. Добавям подправки, каквито нямаше в кухнята от детството ми и изпробвам различни вкусове, но основата е същата.
С други думи в локалното хранене безспорно има смисъл, но според мен да се храним локално не означава да се придържаме стриктно към менюто на бабите ни отпреди 60 години, а да:
- се храним разнообразно, използвайки типични за мястото, където живеем храни, но приготвяйки ги по различни начини
- допускаме в менюто си нетипични за това място продукти с цел кулинарно и вкусово разнообразие
- запазим кулинарните си традиции, но да ги надградим, стъпвайки върху световния кулинарен опит
Ето защо когато пътувам, обичам да пробвам местната кухня и да си пренасям у дома по някоя рецепта. От Виена си донесох рецептата за чеснова крем супа, защото ми допадна най-много от всичко, което пробвах там. Освен това е с традиционен български продукт – чесъна, но приготвен по доста различен начин!
В действителност, оригиналната рецепта е с добавяне на брашно за сгъстяване, но на мен никак не ми допада идеята за брашно в супата, така че експериментирах и създадох моя интерпретация на рецепта, която споделям с вас.
Уверявам ви, че е изключително вкусна, плътна, кремообразна и засищаща. Лесно може да се хареса на всеки, а в ползите от нея при такова количество чесън, няма нужда да ви обещавам! Просто я опитайте!
КОЛЕДНА ЧЕСНОВА КРЕМ СУПА
Продукти за 4 порции:
- 5 големи глави чесън
- 4 глави лук
- 3/4 чаша заквасена сметана
- 500 мл бульон + 500 мл вода
- 50 мл бяло сухо вино
- 1 ч.л. суха мащерка
- 1 ч.л. сух риган
- сол, пипер и прясно изцеден лимон на вкус
-
Приготвяне:
4 от главите чесън е добре да изпечете предварително във фурната, докато печете нещо друго. Отрязвате горната 1/4 от главата, поръсвате с малко зехтин и сол, увивате във фолио и печете 30-40 минути. Ако няма да ползвате веднага, съхранявате в хладилник. Когато ще ползвате, развивате фолиото и внимателно изкисквате съдържанието на всяка скилидка чесън като притискате към отрязаната страна. Ще получите около половин купичка печен чеснов крем.
Нарязвате на ситно лука и последната глава чесън. Задушавате ги в малко мазнина за около 4-5 минути. Добавяте мащерката, ригана, печения чесън и виното. Разбърквате, докато виното се изпари.
Доливате бульона и водата и оставяте да къкри на бавен огън около 20 минути. Отдръпвате от котлона, добавяте сметаната и пасирате. Овкусявате с сол, черен пипер и прясно изцеден лимонов сок.
Какво мислите вие по въпроса за локалното хранене и кулинарното разнообразие? Обичате ли да пробвате по-екзотични и нетипични за нашата кухня ястия? Случва ли се да ги превърнете в част от менюто си с цел разнообразие? Любопитно ми е да прочета вашите коментари по темата!
За финал правя 2 важни напомняния:
1)Отворена онлайн среща – тази неделя с Ваня Висарионова проведохме отворена онлайн среща, в която споделихме опита си от работата с над 1,000 жени в програма „Не на диастазата“, както и 4-те „тайни“, които видяхме, че доказано работят при всички. Запис от срещата, включващ много практични съвети и отговори на въпроси, ще е наличен до края на годината на този линк. Ако очаквате дете или сте родила през последната година, отделете си един час през празничните дни, за да го изгледате. Ще ви бъде полезно!
2)Код за отстъпка от Cook&Home – кодът gift20 за 20% отстъпка на любимите ми марки Cole&Mason, Kyosera, Jamie Oliver и много други, внасяни от Cook&Home е валиден още няколко дни и можете да го изпзолвате, ако направите поръчка от техния онлайн магазин.