Как да пестим време в кухнята. Практически съвети за заети майки.

В момента тече поредното издание на програмата ни „Не на диастазата“, в която помагаме на майките не само да приберат коремчето си след раждане, но и да изградят навик да отделят време за собственото си хранене и движение. За пореден път се убеждавам, че много майки пренебрегват себе си и собственото си хранене в името на грижата за детето и с оправданието: недостиг на време.
Оказва се обаче, че това е проблем не само на майките с бебета, но и на тези с по-големи деца, които са се върнали на работа. Много от тях споделят как пропускат обедната си почивка, за да могат да си тръгнат на време и да вземат детето от яслата или детската градина, да го заведат на спорт или да постоят с него на детската площадка, да напазаруват и сготвят. И всъщност често пъти не остава време за готвене!
Дори и жените с по-големи деца, имат трудности с намирането на време за готвене, защото работят до късно или пътуват или имат други ангажименти или просто се нуждаят от малко почивка! И като теглим чертата, проблемът с намирането на време за приготвяне на качествена и вкусна домашна храна е масов.
И понеже аз вярвам, че всеки проблем е по-скоро неразрешен пъзел или предизвикателство, което търси своя отговор, ще се опитам в този пост да ви представя моя, като се надявам всяка от вас да си намери парченца, с които да сглоби собствения си пъзел!
1.Планирайте
Започвам от нещо, което най-малко от изредените работи при мен, но знам от много други хора, че им помага: планирането на седмичното меню. Аз съм от хората, които обичат да импровизират и да решават ден за ден какво да сготвя. Давам си сметка обаче, че мога да си позволя подобен лукс, защото имам гъвкаво работно време и често работя от къщи – мога да отделя един час следобед, за да сготвя, а да си наваксам с работата вечер или много рано сутрин. Ако обаче имам регламентирано работно време от 9:00 до 18:00, определено щях да предпочета да планирам делничното меню предварително и да знам за всеки от дните какво ще пазарувам, какво ще готвя, колко време ще ми отнеме и кои от продуктите се нуждаят от предварителна подготовка (накисване, размразяване и т.н.).
2.Поддържайте наличности
Въпросът „Какво да сготвя днес?“ е като въпроса „Какво да облека днес?“. На всеки му се случва да стои пред пълен гардероб и да не знае какво да облече. Още по-неприятно е да стоиш пред полупразен шкаф с продукти и да се чудиш как да ги комбинираш, за да сготвиш нещо, което да не ти отнеме твърде много време и да се хареса на всички.
Решението е в поддържането на наличности и наборът от 10-тина любими рецепти, които знаете, че се приготвят бързо и лесно, и без предварителна подготовка. Това е нещо, на което се научих през последната година, след като на няколко пъти започвах да готвя нещо и се оказваше, че нямам половината от нужните продукти.
Затова сега поддържам шкаф (по-точно два шкафа) с наличности, без които се старая да не оставям никога. Сред тях са: черна и червена леща, ориз басмати, елда, киноа, оризови спагети, различни сурови ядки и киноа, брашно от спелта, 1-2 буркана сварен нахут, няколко консерви с червен боб, царевица, кокосово мляко, тахан, зехтин и различни подправки. Това са продуктите, които аз използвам най-често и държа под ръка. Вашите може да са различни, въпросът е да са налични, когато са ви нужни!
В хладилника винаги имам яйца, масло, кисело мляко и пармезан, всевъзможни сезонни зеленчуци, джинджифил и лимони. Други неща могат да се появяват периодично, но изредените по-горе са моята гаранция, че винаги мога да сготвя бърз омлет, забулени яйца, крем супа или някоя фритата.
3.Гответе паралелно
Рядко готвя само едно нещо! Обикновено правя няколко неща едновременно, като по този начин пестя време и енергия. Когато включвам фурната, винаги слагам в нея две тави на две нива. Например сега, докато пиша този текст, пека за вечеря карфиол с къри подправки* в една тава, а в друга съм сложила няколко червени чушки, няколко моркова и няколко глави червен лук, от които ще направя крем супа на следващия ден.
*Бърза рецепта за карфиола: В широка тава, застлана с хартия за печене, разбърквам 1 глава карфиол, накъсан на розички с 2-3 с.л. зехтин и подправки (по 1 ч.л. къри, куркума, кимион и пушен червен пипер). Пека за 20-30 минути до омекване. След като изстине, смесвам с млечен сос, който приготвям от 1 кофичка кисело мляко, 1 с.л. горчица, 1 с.л. тахан сок от ½ лимон и малко черен пипер на вкус. Комбинирам готовия карфиол с някоя от любимите ми есенни салати или с топла крем супа.
4.Гответе предварително
Много е лесно, когато нещо е сготвено предварително. В примера в т.3 споделих как докато пека карфиола, пека и други зеленчуци, които ще използвам за крем супа на следващия ден. Винаги, когато ползвам фурната за нещо, добавям и втора тава с някакви зеленчуци – моркови, картофи, чушки или други, които прибирам в стъклени кутии в хладилника и мога да използвам за супа, гарнитура или топла салата.
По същия начин докато готвя супа, мога да сваря и 2 чаши киноа или черна леща, които да прибера в хладилника и да използвам за гарнитура или като добавки към салати.
Тук много би помогнало, ако имате седмично планиране на менюто, защото докато готвите в сряда, може да проверите дали не можете да подготвите някаква заготовка, която да използвате в четвъртък или петък.
5.Замразявайте
На ползите от замразяването отделих специална публикация. Може да си я припомните тук. Фризерът не е просто леден шкаф за по-дълго съхранение на храна, но и средство за пестене на време в кухнята! Можете да замразявате както заготовки, така и вече сготвени храни. Някои рецепти е лесно да бъдат удвоени и половината от сготвената храна да бъде замразена.
6.Комбинирайте
Комбинирайте сготвена с готова храна. Безспорно, идеалният вариант би бил да си приготвяме храната сами. Даже още по-добре, да си я отглеждаме сами. Въпросът е, че живеем не в идеален, а в реален свят и това налага да правим известни компромиси и да не изпадаме в крайности.
Аз например често използвам сварен нахут от буркан или боб от консерва. Бобовите храни са отличен източник на растителен протеин, който повишава хранителната стойност и балансира едно хранене. Когато нямам време да сготвя нещо от начало, използвам готов нахут, за да направя хумус и да комбинирам с голяма салата или правя мексиканска салата от готов червен боб, царевица, печени чушки и рукола, която комбинирам с крем супа или използвам консерва с домати, за да приготвя доматена супа, сос болонезе или къри с домати.
7.Използвайте остатъци
Умението да рециклираме е много полезно в кухнята! Остатъкът от вчерашната вечеря лесно може да се превърне в основа за утрешната или в бърз обяд. Давам два примера:
– За вечеря съм приготвила печени сладки картофи с пълнеж от лук и гъби. Останали са ми три половинки картоф и малко от пълнежа. На следващия ден пасирам с малко сметана, разрждам с бульон или гореща вода и имам готова крем супа за нула време. В комбинация с голяма салата или броколи на пара с песто и филирани бадеми, приготвям обяд или вечеря за по-малко от 20 минути!
– За закуска съм приготвила сварена елда с масло и сирене. 1 купичка от сварената елда е останала и съм я прибрала в хладилника. Вечерта добавям към нея 4 разбити яйца, нарязани на ситно зеленчуци (лук, чушки, гъби), малко подправки и правя импровизиран омлет с елда и зеленчуци. Докато омлетът се запича, приготвям салата. Цялата вечеря отнема 20 минути.
8.Делегирайте
Много жени сякаш забравят, че кухнята не е тяхна лична територия, а приготвянето на храна – само тяхна отговорност и задължение! В този процес могат да се включат както мъжа, така и децата и това ще е добро решение, както за пестенето на време, така и за общуването на семейството. Погледнете на идеята да сготвите заедно като на своеобразен тийм билдинг. Колкото повече се сработи екипа, толкова по-ефективно заработва и толкова по-добър е ефектът от съвместната му работа. А специално за децата се знае, че са по-склонни да ядат храна, ако са участвали в приготвянето ѝ!
9.Възползвайте се от технологиите
Живеем в уникално технологично време и нямаме извинение да не се възползваме от предимствата му, особено когато улесняват живота ни и пестят време!
Моите топ 5 джаджи/уреди за пестене на време са:
Керамичен нож – Не си даваш сметка колко много време губиш в рязане на продукти, докато не опиташ да режеш с качествен керамичен нож! И след като веднъж опиташ, вече не искаш да режеш с друг, защото добрият керамичен нож пести изключително много време и усилия в кухнята! А като казвам „добър“ имам предвид Kyocera, защото предимствата му пред всякакви други по-евтини варианти са несравними – ръчно заточен, лек, гъвкав, устойчив на падане, той е моят абсолютно незаменим помощник в кухнята и затова, когато знам, че ще готвя в друга кухня, винаги го нося със себе си!
Нутрибулет – Това е уредът, който дълго време се колебах дали да си купя, защото имам комбиниран кухненски робот и високоскоростен блендер. Оказа се, че и двата прашасват, откакто имам Нутрибулет. Ползвам го ежедневно и многократно – за приготвяне на смути купа, крем супа, сосове, дресинги, спредове; за смилане на ядки, семена, зърна и дори на кафе! Той също много често пътува с мен, когато отсъствам по-дълго от къщи.
Слоукукър – Звучи малко контраинтуитувно как така уред за бавно готвене ще пести време, но реално е така. И е така, защото този уред готви без да си до него! Достатъчно е да заредиш продуктите в него сутринта, да го включиш и да отидеш на работа, а той ще свърши останалото. Когато се прибереш, ще те очаква топла вечеря, приготвена на ниска температура, така че да запази максимално полезните вещества в продуктите.
Миялна машина – По този въпрос имаме сериозни разногласия с мъжа ми, защото според него зареждането и разтоварването на миялната губи повече време, отколкото миенето на съдовете на ръка, но аз продължавам да настоявам, че машината е средство да си улесним живота в кухнята и да спестим време от миене на чинии и съдове! Още повече, че зареждането и разтоварването ѝ могат да бъдат делегирани на детето! (вижте точка 6).
Фибри за почистване Enjo – Една от най-отнемащите време дейности в кухнята е почистването. Спазвам принципа clean as you go или чисти докато готвиш. Не оставям да се натрупат съдове в мивката или всичко да се покрие с пръски и петна. Използвам за почистване на пода и плотовете фибрите на Enjo, които почистват само с вода и всичко става бързо, лесно и най-вече резултатно. Детето също обича да участва и да полира с ENJOфил. Писала съм за тези фибри и преди в тази публикация – година по-късно продължавам да ги считам за един от най-ценните си помощници в кухнята!
Напоследък се зачитам в ревюта на интересни смарт технологии за кухнята, но бих споделила за тях, когато имам повече опит. За момента моите лични топ 5 са изброените по-горе!
10. Бъдете модерни. Проявете фантазия.
Преди повече от 20 години обичайните неща, които се готвеха вкъщи, включваха мусака, пиле с ориз, пълнени чушки, винен кебап и подобни. Все неща, които отнемат време. Много време. Аз самата не разполагам с подобно време и не си спомням да съм приготвяла муска. Или може би ми се е случвало веднъж. Затова пък готвя различни неща почти всеки ден като средното време, което отделям за готвене е 30-40 минути. Ако трябваше да посветя на една яхния 2 часа, това със сигурност щеше да ме откаже от готвенето!
Затова, ако не разполагате с излишно време, но искате да се храните с домашна храна, насочете се към по-малко традиционни, но по-бързи за приготвяне рецепти. Интернет е пълен с такива! Може да откриете подобни в сайта ми, повече в Инстаграм фийда ми, а също и ако се включите в безплатната ни програма Healthy@Office.
И ако темата ви е интересна и искате да продължим дискусията на живо, може да се включите в последния за годината ритрийт или дамски уикенд, който организираме съвместно с Ваня Висарионова през ноември. Програмата включва практически модул с идеи за готвене у дома и за избор на храна на вън, кондиционни тренировки и ресторативно движение с Ваня, шоу кукинг с шеф готвача на ресторант Леонардо, посещение на фермерски пазар и други приятни изненади. Пълната програма и условията за записване може да видите ТУК. Включването до 25-ти октомври е на промоционална цена и при наличие на свободни места, така че ако искате да сте с нас, побързайте да запазите своето!
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Благодаря за статията, Маги! Пълна е с чудесни съвети!
И аз благодаря!
Благодаря за полезната статия!
И сте много красива, Маги, поздравления! :)
Здравейте, Маги,
Чудесна статия, аз наскоро прочетох и в Кухнята на модерната жена, но тук определено имаше допълнителни идеи. Искам да попитам кой слоукукър използваш или би препоръчала за четиричленно семейство с трима представители на мъжкия пол? Това е уреда, който си мисля, че ще ми е голям помощник в пестенето на време. Благодаря предварително.