В сезона на доматите

Доматено ли ви е? На мен определено да! Пак е онова време от годината, когато доматите са най-сочни, най-сладки, най-ароматни. Когато прясно откъснат домат от градината, още топъл от слънцето, парче домашно сирене и къс прясно изпечен хляб, ухаещ на детство, са най-мечтаната, най-вкусната, най-засищащата храна! И когато изобщо не ви е грижа за глутена в хляба, за казеина в сиренето, за алкалоидите в доматите.
Защото, ако човек не страда от специфично състояние, изискващо ограничаване на консумацията на домати, това е времето да им се насладим напълно, да ги опитаме под всякаква форма – на супа, салата, яхния, сок, лютеница, кетчуп и т.н. и да си кажем както всяка година по това време: „Мисля, че мога да живея само на домати и сирене.“
Е, никой, който го казва, не го мисли в действителност, но действително всеки, опитал хубав, български, градински домат, не може да забрави вкуса му! Имам приятели по целия свят, които казват, че няма по-вкусни от българските домати и аз им вярвам!
Имам си любима поговорка за доматите: „Интелигентност е да знаеш, че доматът е плод. Мъдрост е да не го слагаш в плодова салата.“. Е, аз определено не го слагам в плодова салата, а в Капрезе, но извън разнообразието от салати, най-любимата ми рецепта с домати е топла доматена супа.
За първи път опитах доматена супа в къщата на Виргиния Захариева, авторката на „9 зайци“, която започва именно с рецепта за доматена супа. Вержи разказваше за труден момент в живота ѝ като автор, когато вдъхновението я напуснало и дълго време не можела да напише нищо. Докато един ден седнала и започнала да пише рецепта за доматена супа. После тази рецепта се превърнала в книга – но не в книга с рецепти, а в роман. Ето такива чудеса може да направи една доматена супа!
И ако тези дни се нуждаете от някакво чудо или просто от нещо стоплящо душата, от лято под формата на супа, пригответе си една доматена супа!
Супа от пресни домати
Продукти:
- 1 кг домати
- 1 глава лук
- 1 морков
- 3 скилидки чесън
- стрък босилек
- 1 чаша гореща вода или бульон
- 1 ч.л. кафява захар
- сметана за гарнирна (по желание)
- 2-3 с.л. зехтин
Приготвяне:
Препдочитам да приготвям тази супа с белени домати. Най-лесният начин за белене, който повече от вас познават, е да ги залеете за 20-30 секунди с гореща вода и после да ги прехвърлите в купа със студена. Външната ципа на доматите пада почти сама.
След това имате две възможности – да приготвите супата и да пасирате или обратно. Аз я правя по обратния начин. Обелвам и нарязвам лука и чесъна, настъргвам моркова. Задушавам лука в зехтин за 2 минути, добавям чесъна и моркова и разбърквам още няколко минути, докато морковът омекне.
През това време нарязвам обелените домати и ги слагам в каната на блендера. Изсипвам вътре задушените лук, чесън, моркови и босилека, и пасирам.
Връщам всичко в тенджерата, добавям водата/бульона и захарта и изчаквам да заври. Намалявам котлона, оставям да къкри 20 минути и отдръпвам от огъня.
При сервиране добавям по малко сметана и смлени семена.
Ако нямате блендер, можете да добавите нарязаните домати и останалите продукти директно в тенджерата при задушения лук и морков, да сварите супата и да я пасирате с ръчен пасатор.
Доматената супа е подходяща и за замразяване във фризера. Не че не можете да си я приготвите с консервирани домати по всяко време на годината, но никога няма да е толкова вкусна, колкото с доматите от късния август или ранен септември! Затова, ако тези дни си приготвяте по-голямо количество супа, замразете няколко порции за зимата. За онези студени дни, в които имате нужда да си спомните за лятото!
Най-лесният начин за замразяване на супа е в зип-лок торбички за замразяване. И преди коментирахме, че не са най-удачният вариант, ако искаме да ограничим употребата на пластмаса и найлон, но не разполагаме с по-добър. Споделете моля, ако имате опит с други, подходящи за замразяване на супа контейнери, които не съдържат пластмаса.
И като стана въпрос за замразяване, сега е и сезонът на консервирането. Признавам си, че в тази област съм пълен лаик. Не че като дете (и като повечето деца от моето поколение) не съм помагала на мама и баба да приготвят зимнина, но тях вече ги няма и тази година за първи път се опитах да консервирам домати сама. Е, като всеки първи опит, и моят не беше най-успешен. Някъде бях изтървала момента, че доматите трябва хубаво да се притиснат в буркана, за да може след стерилизирането, бурканите да са пълни, а не като моите – на половина ;) Нищо, вторият ми опит със сигурност ще е по-добър!
Затова пък първото ми приготвяне на домашен кетчуп даде доста добър резултат! Не че изглежда като купения, но на вкус не му отстъпва, а като състав е в пъти по-добър! А приготвянето му не би затруднило никого. Неслучайно кръстих втората си книга „В кухнята на модерната жена“ – въпросът е, че се възприемам като модерна жена, която хем иска да приготвя домашна храна и да е добра домакиня, хем иска да работи, да има активен социален живот и да е добра майка. Роли, които са несъвместими, ако не приложим малко трикове и технологични оптимизации т.е. ако не действаме като модерни жени!
Моята оптимизация в приготвянето на домашен кетчуп се оказа употребата на блендер и уред за бавно готвене. Пасирах всички съставки в блендера, изсипах ги в уреда, оставих го да работи без капак 8 часа, докато бях извън къщи, и като се прибрах имах вкусен кетчуп, готов за консумация или консервиране. Бързо и лесно!
Ако решите да пробвате, ето и съставките:
Домашен кетчуп
Продукти:
- 2 кг домати
- 1 глава лук
- 1/4 чаша бял оцет
- 1/3 чаша кафява захар
- 1 с.л. Дижонска горчица
- 1 ч.л. пушен червен пипер
- ½ ч.л. канела
- сол и черен пипер на вкус
Приготвяне:
Него вече го описах по-горе, но пропуснах да добавя, че както за супата, така и за кетчупа обелих предварително доматите.
И за финал преди да ви оставя да се отправите към градината или пазара за домати, припомням ви, защо освен вкусни, са и полезни! (Или поне са полезни за повечето хора; хората са специфични автоимунни заболявания е добре да избягват домати и други представители на ботаническото сем. Solanaceae).
Доматите са чудесен източник на витамин С, витамин К, фолат и калии. Богати са на антиоксиданти и фибри, но най-ценната съставка в тях е ликопентът – полифенол, на който се преписват редица полезни свойства, включително повишаване на естествената защита на кожата от слънчево изгаряне, подпомагане на сърдечната дейност, защита от увреждане на ДНК клетките, антиканцерогенни свойства и други. (Източник) Интересен факт за ликопена, който съм споменавала и преди, е че той се усвоява по-добре от готвени домати, отколкото от суровите. Така че, нямате причина да не си приготвите една вкусна доматена супа в сезона на доматите!
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Благодаря Ви, Маги, за поредната хубава рецепта. Вчера я прочетох, днес направих супата с едно малко допълнение: преди да изключа котлона сипах отгоре натрошено сирене, разбърках, изчаках 15 мин. и Воаля.. :)