5 закуски с горски плодове

Понятието „горски плодове“ е обединяващо за всички дребни плодчета, включващи малини, къпини, черни и червени боровинки, касис и горски ягоди. Почти няма система за хранене или книга на тема хранене, която да не препоръчва консумацията на горски плодове, а причините са ниското съдържание на захар и високото съдържание на витамини и антиоксиданти в дребните плодчета. Това ги прави особено полезни и задължителен елемент в менюто на хората, които искат да се хранят пълноценно.
Късното лято е сезонът, в който зреят повечето горски плодове и можем да ги открием, както в естествен вид сред природата, така и на достъпна цена на пазара. Това е и отлично време да ги включим по-често в менюто си, а също така и да замразим някакво количество за по-студените зимни месеци.
Как се замразяват горски плодове?
Изберете възможно най-пресни горски плодове. Почистете ги от листа, дръжки смачкани плодчета.
Измийте добре с хладка вода.
Изсипете в широка тава и внимателно попийте в кърпа или кухненска хартия.
В идеалния вариант е добре да разпределите плодчетата на един ред в поднос/тава и да замразите за няколко часа/една нощ. Ако сте ограничени откъм време и пространство в хладилната камера, пропуснете тази стъпка и минете направо на следващата.
Разпределете горските плодове в пликове за замразяване на дози от ½ или 1 чаша, като внимавате при затваряне на плика да изкарате максимална част от въздуха в него.
Подредете във фризера и съхранявайте до 6 месеца. За да сте сигурни, най-добре е да поставите дата върху плика за съхранение.
Как се консумират горски плодове?
Разбира се тук възможностите са десетки – цели плодчета, добавени към смути, смути-купа, към каша, към чия пудинг, към кисело мляко, към палачинки, към десерт и още много. Въпреки че десерти от типа крамбъл с горски плодове са много вкусни, аз лично предпочитам да не ги подлагам на никаква термична преработка, за да запазя максимално качествата им. Затова и най-често ги добавям към закуската си, а тук ви предлагам 5 идеи за закуски включващи горски плодове.
Първата ми е особено любима и почти през целия август закусвам с вараиции на тази купа, но бих ви насърчила да пробвате и останалите рецепти, за да откриете вашата любима или за да имате разнообразие.
Смути купа с горски плодове
Продукти за 2 порции:
- 1 банан
- ½ ябълка
- ½ чаша горски плодове
- 1 с.л. чия семена
- 1 шепа накиснати бадеми
- 1 с.л. лешников тахан
- 1 дебела шайба джинджифил (около 2 см)
- Сок от половин лимон
- Натрошени какаови зърна за поръсване
Приготвяне:
Смесете всички продукти без какаовите зърна в блендер и пасирайте на крем. Разпределете в две чаши и поръсете с какови зърна.
Втората рецепта изисква предварителното приготвяне на ядков микс, който освен към тази закуска, може да добавяте към овесена каша, чия пудинг и други.
Кисело мляко с ядков микс и горски плодове
Продукти за 2 порции:
- 1 буркан кисело мляко
- 4 с.л. от ядковия микс (продукти по-долу)
- 1 чаша горски плодове
- 1 банан
- За поръсване: лешников тахан/натрошени какаови зърна/мед
Продукти за микса:
- 2 чаши фини овесени ядки (или ядки от елда/киноа)
- ¼ чаша чия
- ¼ чаша кокосови стърготини
- ¼ чаша натрошени лешници/бадеми/орехи
- ¼ чаша изсушен кокос
- ¼ чаша стафиди
Приготвяне:
Пригответе предварително микса като смесите всички продукти. Съхранявайте в буркан.
Разпределете киселото мляко в 2 купички. Добавете микса, обеления и нарязан банан и измитите горски плодове. Поръсете с натрошени какаови зърна и по желание добавете малко мед/лешников тахан.
Третата рецепта е за класически чия пудинг – една доста популярна закуска през последните години, която аз си признавам, че не успях да харесам истински, но от време на време си приготвям с цел разнообразие. Основното ѝ предимство е, че се приготвя предишната вечер, а самата подготовка отнема 3 минути, така че е много подходяща, когато времето ви е ограничено!
Чия пудинг с горски плодове
Продукти за 1 порция:
- 1/4 чаша чия
- 1 1/2 чаша мляко – краве/кокосово/бадемово или друго
- 1 ч.л. мед
- 1 шушулка ванилия
- 1/2 чаша горски плодове
- За поръсване: смлени семена/ядки, натрошени какаови зърна, изсушени парченца кокос и др.
Приготвяне:
Смесете млякото, меда и семената на ванилия и разбийте с телена бъркалка или в блендер за 30 секунди.
Изсипете чията в голяма купичка и я залейте с млякото. В продължение на 15 минути я разбърквайте добре 2-3 пъти, а след това я приберете в хладилник за през нощта. Чията поема течността, набъбва и се образува текстура, подобна на крем.
На сутринта можете да добавите пресните горски плодове, а също смлени семена и/или ядки.
Следващата рецепта е още един вариант за закуска, която да си приготвите от предишната вечер. В много англоезични сайтове с рецепти ще срещнете вариации на тази закуска под името “overnights”, а идеята е, че приготвената закуска престоява една нощ преди да стане готова за консумация. Определено се затруднявам с превода на “overnights” в смисъла, вложен в думата при тази рецепта, затова оставям заглавието така, но ви уверявам, че вас приготвянето ѝ няма да ви затрудни изобщо, а вкусът определено ще ви хареса!
“Overnights” с горски плодове
Продукти за 2 порции:
- 1 бурканче кисело мляко
- 1 чаша малини
- 1/2 чаша овесени ядки
- 1/4 чаша чия семена
- 1 с.л. мед (по желание)
Приготвяне:
Смесете млякото с ядките и семената. Разбърквайте сместа 3 – 4 пъти през 15 минути, докато чията набъбне.
Намачкайте малините и добавете меда, ако ползвате подсладител.
Аранжирайте закуската в подходящи чаши или малки буркани като редувате млечен слой със слой малини. Приберете готовата закуска в хладилника и я оставете там до сутринта.
Завършвам с една закуска, която за разлика от предишните четири изисква малко по-дълго време за приготвяне, но освен за закуска, спокойно може да се поднесе и като лек десерт. Изключително ефектна е, а вкусът не отстъпва на вида ѝ!
Парфе в буркан с кисело мляко и горски плодове
Продукти 2 порции:
- 1 бурканче кисело мляко
- 1 чаша боровинки
- 1 чаша малини
- 3 ч.л. желиращ колаген, разделени на 3
- 2 ч.л. мед (по желание)
- 1 шушулка ванилия
Приготвяне:
Разделете млякото на три части. Пасирайте една част с малините (като запазите няколко цели), 1 ч.л. колаген и 1 ч.л. мед. Втората част мляко разбъркайте на ръка с 1 ч.л. колаген и ванилията. Третата част пасирайте с боровинките (като запазите няколко цели), 1 ч.л. колаген и 1 ч.л. мед.
Разпределете в 2 бурканчета като направите 3 слоя с различни цветове и гарнирате с целите плодове. Може да добавите малко от ядковия микс (вижте втората рецепта) или цели ядки, а също цветен прашец и/или натрошени какаови зърна.
Консумирайте веднага или в рамките на следващите 2 дни.
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Здравей, Маги. Винаги ни радваш със страхотни рецепти и статии. Бих искала да попитам дали може от някъде да се разпечатват рецептите, които предлагаш в удобен формат.
Хубав ден!