Три любими летни десерта

Лятото е сезон, през който можем да задоволим апетита си за сладко с изобилието от сезонни плодове. Затова и повечето хора, държащи да се хранят добре, по-рядко се изкушават от други десерти и сладкиши. Аз самата през лятото приготвям десерти само при специални поводи, но дори и тогава се опитвам да са леки, ароматни и да вплета в тях плодовото разнообразие на сезона. Затова и три от любимите ми летни десерти са на основата на плодове, а в днешната публикация ви споделям рецептите за Печени сливи с анасон и орехи, Галет с праскови и Ароматни круши с ванилия и сметана.
Започвам серията с лек десерт със сини сливи. Сливата е доста скромен плод, която в някои краища на България намира приложение най-вече в производството на домашна ракия. В действителност обаче този плод заслужава доста повече кулинарно внимание, защото в подходяща комбинация може да разгърне интересна палитра от вкусове и да се превърне в забележителен десерт!
Един скъп спомен от миналото лято ми е посещението в любим хотел Casa Art, където в края на лятото приготвят разнообразни отличителни десерти със сини сливи.
Аз пък ви предлагам нещо много лесно за приготвяне, което обаче ще ви помогне да погледнете по друг начин на скромната синя слива и да се насладите на нови, галещи небцето вкусове!
Печени сливи с анасон и орехи
Продукти:
- 8 сливи, обезкостени разполовени на две
- 1 с.л. кокосова захар
- 2 с.л. масло
- 1 пръчка канела
- 3-4 звездички анасон
- 10 орехови ядки
- цедено кисело мляко за гарниране
Приготвяне:
Намажете дъното на малка тавичка с масло, подредете сливите с разрязаната част нагоре и нарежете отгоре останалото масло. Поръсете със захарта и разпръснете в тавичката канелата и анасона.
Печете в предварително загрята на 180С фурна в продължение на 15-20 минути, като 7-8 минути преди да приключи печенето добавете в тавата ореховите ядки.
Изчакайте готовите сливи да се охладят и ги разпределете в 4 десертни купички. Добавете във всяка купичка по лъжица цедено кисело мляко и го полейте със соса от сливите. Охладете десерта преди да му се насладите.
Втората рецепта ми е много любима и правя поне веднъж всяко лято от доста години. Хрупкава маслена коричка, мек плодов пълнеж и много аромат – всичко това в един галет с праскови!
Може да не сте чували думата „галет“, но със сигурност сте чували „пай“ и „тарт“ или „тарта“. Е, галетът е нещо като техен по-непретенциозен братовчед. Най-общо и трите представляват хрупкаво тесто, обвиващо сладък плодов пълнеж (при пая пълнежът може да бъде и солен). Има обаче известни нюанси. Пят обикновено се пече в по-дълбока тава и освен дъното и стените, тестото може да покрива десерта и отгоре. Тартът е по-плитък и винаги е открит. Понякога се пече в малки форми и се сервира директно в тях. Галетът, както стана дума, е по-непретенциозен, нещо като „рустик пай“ или както пише в един френски кулинарен сайт – той е „братовчедът от село“. Всъщност разликата е в това, че при галета не е необходимо да се спазва някаква форма – тя е такава, каквато се получи. Затова и приготвянето му е най-лесно от трите десерта и смятам, че няма да затрудни никой любител кулинар!
Галет с праскови
Продукти за основата:
- 1 чаша овесени ядки
- 1/2 чаша брашно по избор (ръжено, спелта, безглутеново)
- 1/2 чаша кокосово масло
- 2 с.л. кокосова захар
- 1 с.л. маково семе
- щипка морска сол
- 1/4 чаша студена вода
Продукти за пълнежа:
- 2 праскови
- 5-6 лешника
- 1 с.л. кокосова захар
- 1 шушулка ванилия
Приготвяне:
За да приготвите основата изсипете овесените ядки в кухненски робот и завъртете, докато станат на брашно. Добавете останалото брашно, кокосовата захар, маковото семе и солта и завъртете да се смесят. Изсипете в купата на робота кокосовото масло, и завъртете, докато се смеси с брашното. Без да изключвате робота започнете да добавяте студена вода лъжичка по лъжичка, докато получите топка тесто.
Прехвърлете тестото върху кухненско фолио. Оформете топка, увийте я във фолио и приберете в хладилника за 30 минути.
През това време измийте и нарежете прасковите на тънки филийки. Изсипете ги в купа, поръсете с кокосова захар и ванилия, и разбъркайте, за да се покрият от всички страни.
Извадете тестото от хладилника. Махнете фолиото и поставете тестото върху хартия за печене. С помощта на точилка го разточете на възможно най-тънка кора (около 0.5 см) като се опитвате да запазите кръгла форма.
Подредете прасковите върху тестото във форма на кръг като оставите няколко сантиметра от края. Внимателно завийте остатъка от тестото навътре към центъра на кръга. Добавете лешниците и преместете галета заедно с хартията в подходяща тава.
Печете в предварително загрята фурна 180 С. Изчакайте леко да се охлади преди да сервирате.
Завършвам серията от любими летни десерти с едно предложение, което вплита в себе си ароматите на късното лято с тези на ранната есен. Нещо като прегръдка между двата сезона – начин да се сбогувате с единия и да посрещнете другия. Подхожда му чаша охладено просеко.
Ароматни круши с ванилия и сметана
Продукти:
- 4 круши
- 2 с.л. кленов сироп
- 2 с.л. масло (безсолно краве или кокосово)
- семената на 1 шушулка ванилия
- 10-12 лешника
- заквасена сметана за гарниране
Приготвяне:
Разрежете крушите на две половини. Поставете половинките в намазана с масло тава и разпределете остналото масло върху тях. Намажете крушите с кленов сироп и поръсете с ванилия.
Запечете в предварително загрята на 180С фурна за 20 минути като 7-8 минути преди края добавете в тавата лешниците.
Сервирайте готовите круши с топка заквасена сметана, цедено кисело мляко или сладолед.
Надявам се предложенията ми да ви допаднат! А ако искате да пробвате още един летен десерт, абонирайте се за седмичния ми бюлетин и ще получите предложение за тристепенно лятно меню, което съдържа и рецептата на най-любимия ми летен десерт: гриловани праскови с маскарпоне.
2 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Маги, благодаря! Допаднаха ми тези прекрасни рецепти, а и толкова вкусно описани, че все едно пробвах и от трите! Пожелавам ти много творческо настроение! :)
Страхотни рецепти, Маги! Пробвах тази с прасковите и 1/2 чаша кокосово масло дойде много – тестото остана твърде меко и разливащо се още при разбиването, изпеченият сладкиш също е мек и доста мазен. Чудя се дали това е правилното количество мазнина? (Моето кокосово масло беше на стайна температура)