Когато детето ми отказа да яде банани…

“What we have seen over the last 40 years is the concept of treats being normalised into nourishment. I grew up in a pub serving Coke. It was a treat. Now it’s hydration.”
“През последните 40 години ставаме свидетели на това как лакомствата започнаха да се възприемат за нормална храна. Израснах в кръчма, в която се сервираше кола и това се считаше за лакомство. Сега се счита за средство за хидратация.”
Това са думи на Джейми Оливър от миналата седмица в речта му пред Комисията по здравеопазване към английския парламент. Цялата реч, насочена към мерките, които следва да предприеме английското правителство за овладяване на кризата с детското затлъстяване може да гледате тук (от 15.32 мин).
Тези думи и тази криза обаче не се отнасят само за децата в Англия, и за децата в много други страни, включително в България. Макар и за щастие все още в по-малка степен, българските деца също започват да приемат лакомствата като нормална и естествена храна и да ги предпочитат за сметка на естествените, пълноценни и технологично непреработени храни.
Когато напишете в Гугъл “плодове, зеленчуци и деца” излизат 1,500,000 милиона резултата, които са свързани основно с 2 теми – ползата от плодовете и зеленчуците за децата и това, че децата не ядат достатъчно плодове и зеленчуци. Темите, които търсачката ни подсказва са: “детето ми не яде плодове и зеленчуци“, “как да накараме детето да яде плодове и зеленчуци“, “как да накарам детето да яде плодове“.
Алгоритъмът на търсачката е такъв, че подсказва темите, които потребителите най-често търсят в нея, а това означава, че много родители търсят отговор на въпроса как да накарат децата си да ядат повече плодове и зеленчуци. Аз обаче бих задала въпроса:
Защо изобщо се стига до положението децата да не ядат достатъчно плодове и зеленчуци?
И бих дала следните отговори:
- на децата не им се предлагат достатъчно и редовно плодове и зеленчуци
- плодовете и зеленчуците не им се предлагат достатъчно атрактивно
- децата ядат твърде много технологично преработени храни, съдържащи брашно и захар, което изменя вкусовите им възприятия и предпочитания – плодете и зеленчуците спират да бъдат апетитни
- децата не получават достатъчно образователна информация за ползата от плодовете и зеленчуците и нуждата ежедневното им меню да съдържа такива
Въпреки опитите менюто на децата в детските градини да съдържа повече пресни плодове и зеленчуци, резултатът още не е напълно задоволителен. Коментирахме го ТУК.
В училище положението се влошава още повече, защото много училищни столове изобщо не предлагат салати, а плодовете, които се предлагат по програмата за “Безплатен плод” често пъти са с лошо качество и децата ги изхвърлят. Когато като представители на фондация “За храната” бяхме поканени в една телевизия, за да коментираме проблема с безплатните училищни закуски, водещата ни призна зад кадър, че в училището на детето ѝ се дават ябълки с толкова лош вид, че децата ги събират и пращат за домашното им морско свинче.
Но разбира се, не можем да обвиняваме за проблема само институциите и училищното хранене. В много семейства липсва културата да се ядат редовно салати и пресни зеленчуци, което пречи на децата да изградят навик да приемат такива храни. Други семейства пък се сблъскват с отказа или липсата на интерес на детето към плодовете и/или зеленчуците. Отказ, с които родителите не могат и не знаят как да се справят.
На фона на всичко това консумирането на лишени от хранителна полза лакомства се е превърнало наистина в социално приемлива норма, каквато норма би следвало да бъде приемът на пълноценни, технологично непреработени храни.
Затова и вторият значим въпрос е:
Как можем да променим сегашното положение?
Силно вярвам, че единственото решение е комплексно, и че за постигането му е нужно участието на всички – родители и семейство, институции, бизнес и общество.
Прехвърлянето на отговорността между изредените по-горе със сигурност няма да помогне. Онова, което би помогнало, е едновременното:
- Предлагане на повече пресни плодове и зеленчуци в менютата на детските градини и в училищата, като това е за сметка на качествени и апетитни продукти. Сред добрите училищно-столови практики от други държави е включването на салатен бар в училищния стол, където децата могат да избират от разнообразни салати. Една прекрасна идея, която родната образователна система би могла да взаимства.
- Включване на повече пресни плодове и зеленчуци на семейната трапеза. Хранителните навици се изграждат от най-ранна детска възраст и определящи за тях са личният пример на родителите и семейната среда. Да казваме на детето си колко са полезни плодовете и зеленчуците, докато ние самите не ги опитваме, със сигурност няма да проработи. Но когато тези храни са редовен елемент в храненето на семейството, има много по-голям шанс те да бъдат такъв и в храненето на детето.
- Професионална помощ за родителите, чиито деца имат проблем с отказа на храни или цели хранителни групи.В САЩ ги наричат feeding therapist и това са професионално обучени терапевти, най-често психолози, които помагат на родителите да решат проблема с отказ на детето да яде определени храни. У нас подобни специалисти липсват, а ако има те са единици. Като цяло проблемът с това едно дете да не яде няколко храни или няколко хранителни групи или да има много лимитирано и бедно меню, сведено най-често до тестени храни (сандвичи, пица, паста, бисквити) сериозно се неглижира. На него се гледа като на период, който детето ще надрасте, но дори да е така, (а това не е задължително така!), колко време би могъл да продължи? И ако периодът е по-дълъг дали през него детето ще полочва оптимално необходимите му полезни хранителни вещества от лимитираната си диета? По-вероятно е отговорът да е “не”, което е свързано с риск от натрупване на хранителни дефицити и свързаните с тях нежелани последствия. Ето защо е важно, когато едно семейство има подобен проблем, да им и към кого да се обърне, за да потърси помощ в разрешаването му.
- Повече образователни инициативи и кампании с цел популяризиране на ползата от истинските храни. Такава инициатива е Ден на революция в храненето, организиран от фондация “За храната”, който тази година ще се проведе на 18 и 19 май в 23 български града. В рамките на инициативата ще се проведат над 80 кулинарни работилници, в които ще се включат над 2,000 български деца. Регистрацията за работилничките вече стартира и местата бързо се запълват. Регистрирайте вашето дете за участие ТУК.
Но този ден не бива да бъде изолирано явление! Подобни инициативи трябва да станат практика и да се насърчават от медии, от неправителствени организации и от бизнеса, ако искаме нещо наистина да се промени. В същата насока следва да има и по-засилено изучаване на нуждата от здравословно хранене и готвене в детските градини и училищата, където в момента подобна дисциплина липсва.
- Ограничение на рекламата на вредни храни за деца и регулиране на разположението на вредни сладки храни в магазините и хранителните вериги са още един механизъм, с който може да се контролира излагането на ефекта от вредните храни.
Но да се върнем към въпроса от Гугъл, с който започнах публикацията:
Как да накарам детето ми да яде повече плодове и зеленчуци
Моето дете е от онези, които като цяло не отказват салата, броколи, спанак и яде всякакви плодове…освен банани! Един ден просто реши, че не обича банани и оттогава не пожела да ги опита. Дори споделя, че не понася миризмата им. Тъй като става въпрос за отказ само на един единствен плод, не съм настоявала и приех твърдението ѝ, че вече не ги обича.
Неотдавана обаче бях изкушена да пробвам дали атрактивното поднасяне на бананите няма да събуди желанието ѝ да ги опита отново. Потърсих идеи в интернет и започнахме заедно да подреждаме плодови картини от банани. От самото начало това творческо занимание ѝ допадна и хапваше всички други плодове от картината без бананите. Постепенно обаче миризмата им спря да я дразни, а последния път опита няколко парчета.
В случая аз си направих само експеримент, защото не считам отказът на един единствен плод за проблем. Но ако детето ми не яде повече плодове или изобщо не яде плодове, тогава определено бих търсила начини да събудя интереса и апетита му, а атрактивното им поднасяне е пример за такъв начин.
Тази година мотото на Ден на революция в храненето е “Повече пресни плодове и зеленчуци, по-малко тесто и захар”. В безплатните кулинарни работилнички в деня на събитието децата ще приготвят различни вкусни рецепти с пресни плодове и/или зеленчуци.
Като част от кампанията и с цел да помогнем с идеи на повече родители, се обърнахме към известни български кулинарни блогъри и хора, прокламиращи здравословния начин на живот, и ги помолихме да споделят подходящи рецепти или идеи за атрактивно поднасяне на плодове и зеленчуци на деца.
Кампанията стартира днес и ще продължи през следващите дни до 18 май, а ето къде да очаквате следващите свежи и апетитни предложения:
10 май – Know How to Cook
11 май – Inspired Fit Strong
12 май – Fit Sweets by Lori
14 май – Здравей
15 май – No sugar
16 май – Gabriela Tsulin – Foood Blogger & Food Photographer
17 май – Bionia
С всичко което правим в рамките на тази кампания се надяваме тази пролет повече български деца да заобичат пресните плодове и зеленчуци и да започнат да ги предпочитат пред пакетираните технологично-преработени изделия, съдържащи основно тесто и захар. Благодарни сме, че ни подкрепят много специалисти и популярни личности, медии, фирми, които осигуряват продукти и подаръци за работилниците и най-вече много доброволци, без чийто труд и вложено лично време подобен мащабен проект няма как да се случи!
Ако искате и вие да се включите в кампанията ни, можете да споделите тази публикация, да посетите някоя от работилниците, да пробвате свежите рецепти и кулинарни предложения в кампанията ни, а също за дните до 19 май да сложите на Фейсбук профила си нашия символ, за да изразите подкрепата си за по-добро, смислено и пълноценно детско хранене!
2 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, Маги. Отново чудесна публикация. С втория ми син нямам никакви проблеми относно консумацията на плодове и зеленчуци, изключая някои зелении, но големият, който вече е на 16,6 г. категорично отказва да ги консумира от бебешка възраст. Изключая периода на прием на прясно изстискани сокчета от морков и ябълка /тогава се препоръчваше приемът им след 4-месечна възраст/, не е вкусил плод и зеленчук, под предлог, че не обича. Аджеба как знаеш, че не обичаш нещо като не си го опитал. Едва от скоро започна да пие фреш от цитруси и смути с банан, но това е инцидентно и все пак е в течна форма. Нито убеждението, нито атрактивното им поднасяне, нито богатите салати, които правя, нито дори плодовия сладолед, който обожава малкия ми син, не могат да го изкушат…за съжаление. А не е като да не ядем плодове и зеленчуци- напротив всекидневно -сутрин, обед и вечер присъстват на трапезата ни. Даже, треби /отделя/ морковите и лука от яденето /леща, супа и пр./. Все се надявам, че скоро сам ще направи осъзнат избор! А на Вас лично и останалите ентусиасти благодаря за инициативата /кампанията/ Ден на революцията в храненето и желая успех. За съжаление, въпреки ежедневното ми готвене, въпреки слагането на закуска и обяд /домашни/ в раницата на първокласника, училищните -за малкия и уличните – за големия ми син- изкушения дебнат…
И аз благодаря, Диана! Дано скоро да имате напредък с по-малкия Ви син. но точно за такива случаи е хубаво да има терапевти, които да помогнат на родители като вас в ситуации, където стандартните и познати методи не работят и е нужен подход към детето, за който ние като родители нямаме нужните познания.