На пикник с деца. Идеи и рецепти.

Топлите уикенди през пролетта са чудесно време за организиране на пикник на зелено. През годините съм организирала различни пикници – тематичен пикник “Aн от зелените покриви“ с приятелки, романтичен пикник с любимия човек и разбира се през последните години – семеен пикник с дете. Точно на идеята за семеен пикник е посветена тази публикация, в която споделям изпробвани рецепти от последния ни пикник, организиран по повод Деня на земята.
Пикникът с деца не е чудесна възможност за малко бягство от града и време сред природата, но далеч не е само това!
Какви други възможности ни дава един семеен пикник
Активно движение и семейни игри
Днешните деца прекарват твърде много време на закрито. Движението им, особено в големите градове, е ограничено и всички знаем, че това е проблем, на който нямаме решение. Принудени сме да ги караме с коли или градски транспорт на градина или училище; не можем да ги пуснем да играят свободно пред блока или в квартала, така както ние сме играли като деца.
Единственото решение е да им осигурим някакви допълнителни спортни занимания през седмицата и да ги извеждаме колкото може по-често извън града, когато времето позволява. Периодът между април и септември е подходящ за туризъм, еко-пътеки, планини и разбира се пикник на открито, където можете да:
- играете на топка
- играете федрбал
- пускате хвърчила
- карате велосипеди
- играете на ластик или въже и т.н.
Знания за опазване на природата
Пикникът е отлична възможност да изграждаме у децата си знания и навици да пазят природата. Аз лично много държа на това и макар вкъщи също да си говорим за природата, за екосистемите, за нашата отговорност за тяхното опазване – впечатлението, когато сме навън, е много по-силно! Избираме внимателно мястото за пикник, обясняваме на детето защо е важно, когато си тръгнем, да го оставим в същия вид, в който сме го намерили. Често пъти носим празна торба и ръкавици, за да съберем на тръгване боклуци, оставени от други хора. Същото правим и при разходките в планината.
В кошницата за пикник се старая максимално да избягвам пластмаса и особено еднократна пластмаса. Нося дървени прибори, стъкло и любимите ми напоследък кокосови купи, които са изключително леки.
Вкусна и полезна храна
Движението и чистият въздух изострят апетита на децата. Далече от къщи, те са много по-малко взискателни спрямо храната, а това е отлична възможност да им предложим повече полезни храни!
Моето задължително условие е в кошницата за пикник да няма пакетирани и технологично преработени храни. Ако следите кампанията на тазгодишния Ден на революция в храненето, вероятно знаете, че тя преминава под мотото „Повече плодове и зеленчуци, по-малко тесто и захар“. Това е и мотото на всеки наш семеен пикник.
Истината е, че под това мото могат да се измислят десетки вкусни рецепти, подходящи за пикник, които децата да обикнат и да хапват с удоволствие: плодови и зеленчукови салати, фалафели, рапове и палачинки със зеленчуци, хумус със зеленчуци, сурови барчета и бонбони, и още много други полезни лакомства.
По-долу споделям менюто от последния ни пикник заедно с няколко рецепти. Този ден беше тематичен, свързан с Деня на Земята, затова ми се искаше зеленото да е водещ цвят в менюто. Ако децата ви не са свикнали да виждат много зелено в храната си, не предлагайте всичко наведнъж! Най-добре започнете с пестото , което е изключително вкусно и съм убедена, че ще го обикнат, стига да ги убедите да го пробват! „Скрито“ в палачинка може да се окаже най-лесния начин при някои!
А ето го и пълното меню:
-
– Домашно пролетно песто
– Салата в буркан
– Пълнозърнести палачинки
– Сурова зеленчукова супа
– Сварени яйца
Приготвянето на всички рецепти ми отне 1ч 20 минути и го направих сутринта преди да тръгнем. Спокойно обаче може да приготвите всичко от предишната вечер и да съхранявате в хладилника до сутринта.
По-долу следват и рецепти, които ще се радвам да пробвате и да споделите дали се харесват на вас и на децата ви! В коментарите под поста може да споделите още идеи и рецепти за пикник с деца, а ако ви вълнува темата за пълноценното детското хранене и това как да помогнем на децата да ядат повече плодове и зеленчуци, каня ви отново да следите страницата на Фондация „За храната“, където тече киманията по повод Деня на революция в храненето 2018 и ще намерите подробна информация за събитията в цялата страна на 18-ти и 19-ти май, както и препоръки по темата на кампанията от медицински специалисти, кулинарни блогъри и други родители.
Домашно пролетно песто
Продукти:
- 1 голяма връзка босилек или 2 малки
- 1/3 чаша кедрови ядки
- 3 с.л. хранителна мая
- сок от 1 малък лимон
- 1/3 чаша зехтин
Приготвяне:
Измийте, почистете и нарежете босилека. Смесете всички продукти и пасирайте. Опитайте на вкус и при нужда добавете още малко лимонов сок.
Салата в буркан
Приготвянето на салата в буркан е много популярна концепция, удобна както за пикник, така и за обяд в офиса. Основните принципи, които трябва да спазвате, са:
– тежките продукти слагате отдолу, леките отгоре, за да не се мачкат
– дресингът правите отделно и добавяте неподредствено преди хапване, за да не се разваля салатата
По този начин можете да си приготвите няколко буркана наведнъж и да съхранявате в хладилника!
За нашия пикник салатата в буркан съдържаше:
- слой сварен нахут
- слой краставичка
- слой авокадо
- чери домати, репички и кедрови ядки
- дресинг: сок от 1 лимон + 30 мл зехтин + 1 с.л. тахан + 1 ч.л. мед
Сурова зеленчукова супа
Продукти:
- 1 краставица
- 1 стрък зелен лук
- 3-4 репички
- 1 шепа орехи
- 2 шепи спанак
- 1 малка шайба джинджифил
- сок от 1/2 лимон
- 1 стрък мента
- 1 чаша вода
- сол и черен пипер на вкус
Приготвяне:
Почистете и нарежете зеленчуците. Смесете всички продукти в белндер и пасирайте. Ако супата е много гъста, разредете с допълнително вода. Овкусете с малко сол и черен пипер.
Пълнозърнести палачинки
Продукти:
- 1 1/3 пълнозърнесто брашно от лимец
- 2 яйца
- 1 чаша растително или животинско мляко
- 1 с.л. кокосово масло или гхи (+ допълнително за намазване на тигана)
- щипка сол
Приготвяне:
Най-лесният начин да приготвите сместа за палачинките е като смесите всички продукти в блендер и завъртите 30-40 секунди, докато сместа се хомогенизира. Алтернативно, може да я разбиете с телена бъркалка в купа.
Намажете дъното на тиган за палачинки с малко мазнина и с помощта на черпак изливайте по малко от сместа, така че да покрие дъното. След като палачинката се стегне и стане златиста, обърнете за 20-30 секунди от другата страна. В зависимост от големината на тигана се получават между 8 и 10 палачинки.