Повече плодове и зеленчуци, по-малко тесто и захар

Ако следите страницата на фондация “За храната” и Food Revolution Bulgaria, вече сте разбрали, че Ден революция в храненето ще има и тази година. Датите са 18-ти и 19-ти май. Ако сте пропуснали или искате да си припомните какво направихме миналата година, вижте ТУК.
Защото се нуждаем от Хранителна революция?
Защото все още сред родители, баби и дядовци, институции и обществото като цяло липсва достатъчно разбиране относно значението на пълноценното и здравословно хранене.
Защото в детски градини и училища се предлага евтина, некачествена и непълноценна храна.
Защото захарта убива.
Защото децата не ядат достатъчно пресни плодове и зеленчуци.
Защото адекватно образование за здравословно хранене на децата липсва.
Защото родителите, които се опитват да хранят собствените си деца пълноценно, не срещат подкрепа.
Защото започнахме и ще продължим!

Как продължаваме?
Денят на революцията в храненето 2018 г ще протече под мотото “Повече пресни плодове и зеленчуци, по-малко тесто и захар.” Това мото съвсем не е случайно.
Въпреки формалните препоръки за здравословно детско хранене, заложени в Наредби 2, 6 и 37, в българските учебни заведения децата ядат много тесто и захар, и недостатъчно плодове и зеленчуци.
Съгласно чл.10, ал.1 на Наредба 6 за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения, децата на възраст от 3 до 5 години трябва да получават най-малко 300 грама плодове и зеленчуци дневно, а тези на възраст между 5 и 7 години – най-малко 350 грама.
Нека видим няколко примерни менюта на детски градини, избрани случайно и публикувани в интернет:
Закуска: Макарони с масло и сирене
Подкрепителна закуска: Плод
Обяд: Супа от свинско месо, Боб яхния, Кисело мляко, Хляб “Добруджа”
Следобедна закуска: Сандвич с масло и конфитюр, чай
Закуска: Сандвич с масло и маслини, чай с лимон
Подкрепителна закуска: Плод
Обяд: Таратор, Кюфтета по чирпански, Плод, Пълнозърнест хляб
Следобедна закуска: Кекс, айрян
Закуска: Макарони със сирене, масло и захар
Подкрепителна закуска: Плод
Обяд: Супа точпета, Яхния от грах, Пълнозърнест хляб, Млечен кисел
Следобедна закуска: Кекс Ванилия, айрян
Закуска: Сандвич Родопска закуска, чай с лимон
Подкрепителна закуска: Плод
Обяд: Таратор, Пилешко месо с ориз, Салата от бяла ряпа и морков, Пълнозърнест хляб, Плод
Следобедна закуска: Сандвич с халва и масло, фреш
Закуска: Сандвич с масло и кашкавал, чай
Подкрепителна закуска: Плод
Обяд: Таратор, Муска, Плод
Следобедна закуска: Бисквитена торта, айрян
Закуска: Сандвич с масло и маслини, чай с лимон
Подкрепителна закуска: Ябълка и пълнозърнест хляб
Обяд: Млечна супа с грис и сирене, Кюфтета по чирпански, ябълки
Следобедна закуска: Кисело мляко с бисквити и конфитюр
Мога да продължа с примерите, но едва ли е нужно. Тенденцията е ясно очертана и повсеместна: много тесто и захар, малко плодове и зеленчуци.
От препоръчителните 300 – 350 грама пресни плодове и зеленчуци на ден, в горните менюта трудно се нанасят повече от 100 грама.
Когато се обърнахме към институционалните експерти с въпрос защо допускат собствените им наредби да се прилагат по такъв начин в учебните заведения, ни отговориха, че наредбите се базират на препоръки за целодневно детско хранене, а децата не прекарват цял ден в детската градина/училище. Следователно, каквото не получават там, трябва ние да им го осигурим вкъщи.
Теоретично е така, но на база горните менюта, на детето му остава само една вечеря вкъщи и с тази вечеря трябва да компенсираме останалите 200-250 грама пресни плодове и зеленчуци, които не е получило в детската градина.
Всеки родител, хранил дете, отлично знае, че ако на всички останали хранения то е яло макарони, кус-кус, хляб, кекс и бисквити, на вечеря няма да яде настъргани моркови, задушени броколи, супа от тиквички или спанак на фурна. Поправете ме, ако греша!

Ние изпращаме децата си в детската градина и в училище, за да учат! И ако там им се предлага тесто и захар, те научават това. Едно ядене вкъщи на ден не е достатъчно, за да изгражда навици и нагласи.
Разбира се, примерът на родителите и това какво яде семейството вкъщи е много важен! Не го подценяваме и насърчаваме всички родители да предлагат на децата си полезна и разнообразна храна. За жалост само този пример не е достатъчен.
Ето защо целта на тазгодишния Ден на революция в храненето е да обърне внимание върху важния въпрос за баланса в детското хранене и за необходимостта то да включва повече пресни плодове и зеленчуци. С кампанията се надяваме да привлечем вниманието на всички заинтересовани лица, защото здравето на децата ни е обща социална отговорност.
Нещо повече, надяваме се да поставим началото на множество други кампании за популяризиране на консумацията на повече пресни плодове и зеленчуци.
Идеята на настоящата и на бъдещи кампании е децата да виждат и опитват пресни плодове и зеленчуци, поднесени по атрактивен начин. Да научават повече за полезните им свойства. Да участват в приготвянето на различни рецепти.

Вярваме, че това е най-добрият начин да насърчим децата да консумират повече плодове и зеленчуци за сметка на сладкиши и други храни с ниска хранителна стойност. В подкрепа на нашето убеждение е проучване, проведено от Университета Корнел в САЩ в края на 2015 година.
Проучването се провежда в продължение на 6 седмици. Участие взимат повече от 22,000 ученици от 10 начални училища. За целта на проучването училищата са разделени на 4 групи като във всяка се прилага едно от следните условия:
(1) не се правят промени в училищния стол
(2) в училищния стол до салатения бар се поставя банер от винил с изобразени на него зеленчукови герои
(3) в стола се излъчва кратко образователно филмче, чиито персонажи са зеленчукови герои
(4) комбинация от банер и образователно филмче
Резултатът от проучването показва, че повече от 90.5% (от 12.6% до 24.0%; p=0.04) си взимат зеленчуци от салатения бар, само при наличието на банер, а повече от 239% (от 10.2% до 34.6%; p<0.001) ползват салатения бар, когато банерът е комбиниран с образователно филмче. Резултатът не се различава при момичетата и момчетата.
Изводът от това проучване, е че децата реагират изключително добре на позитивния “хранителен маркетинг” и това е нещо, което можем и трябва да използваме, за да ги насърчим да се хранят по-добре!
В Деня на революцията в храненето ще покажем на децата атрактивни, лесни и вкусни рецепти с плодове и зеленчуци.
Ще търсим подкрепа и партньори за други подобни инициативи и в бъдеще.
Ще настояваме за промяна на начина, по който се хранят децата в детските градини и училище и за повече салати, пресни зеленчуци и плодове в менютата.

Как може да помогнете?
Следете страницата на фондация “За храната” във Фейсбук.
Ако можете да ни подпомогнете със средства, продукти и подаръци за децата, пишете ни на aboutfoodfoundation@gmail.com
Разпространявайте информацията, която споделяме, за да стига до повече хора, защото за истинска промяна са нужни повече подкрепа, повече разбиране и повече осъзнатост от всички!