Как да мием плодовете и зеленчуците правилно

Пролетта вече официално е тук, а заедно с нея идват и свежите пролетни зеленчуци и плодове, които обичаме и очакваме с нетърпение след дългата зима. Все повече хора обаче се притесняват от нитратите и другите токсини в растителните продукти, чудят се дали трябва да купуват само био и дали това е възможно практически и финансово.
Затова днес избрах да си поговорим за:
- химикалите в конвенционалните плодове и зеленчуци
- разликата между тях и био продуктите
- това как да почистваме правилно зарзаватите, така че да намалим ефекта от всичко, с което са обработвани
И така да започнем оттам, че в нашия модерен свят почти няма растителни продукти, които да са 100% чисти от пестециди и много хора се питат изобщо:
Защо се използват пестициди?
Официалното обяснение е, че употребата на пестициди е свързана с борбата с вредители и преносители на зарази като комари, кърлежи, мишки и плъхове, както и за борба с плевелите, унищожаващи реколтата.
В земеделието като цяло се използват огромен брой пестициди, като двата най-популярни класа, са хербециди и инсектициди. За жалост все по-голям брой научни изследвания свързва употребата на представители на тези класове с болести като:
- рак
- диабет
- неврологични разтройства като Паркинсон и Алцхаймер
- репродуктивни проблеми
- родилни дефекти
- астма и др.
Рискът е за тези, които консумират третирани зарзавати, но е още по-голям, за хората, изложени на тях при самото третиране. Докато събирах материали за тази публикация, попаднах на информация от една американска неправителствена организация, според която средната продължителност на живота на земеделските работници в САЩ е 49 години и че много от случаите на отравяне с пестициди при тези работници изобщо не се докладват.
Дори без да са чували тези стряскащи цифри, много хора основателно се тревожат от химикалите в зарзаватите и си задават въпроса:
Трябва ли да ядем само “био” плодове и зеленчуци?
За някои хора “био” продуките за добро и достъпно решение, за други са трудно и скъпо, но и е едните и другите е добре да знаят, че “био” не означава 100% без химикали!
Също като конвенционалните и био земеделците имат нужда от препарати за борба с плевели и вредители. Разликата е, че при тях изборът е значително по-ограничен и сведен до считани за безвредни натурални и минерални продукти.
Въпреки това в европейския Регламент, регулиращ био земеделието, има текст, който допуска употребата и нa конвенциоанални синтетични химикали в био земеделието, ако “не съществува подходяща алтернатива”! В анексите към Регламент No. 889/2008 на ЕС са изредени не малък брой синтетични химикали, чиято употреба се допуска и в био земеделието.
С други думи, като си купувате “био” не считайте, че си купувате нещо, което е абсолютно нетретирано и съответно може да го консумирате директно! Доброто измиване е абсолютно задължително, а как това измиване да бъде ефективно, ще си говорим след малко.
Преди това ми се иска да поясня
В кои случаи употребата на био зеленчуци и плодове е силно препоръчителна
Учени от Университета Стандфорд правят системно проучване, което включва анализ на 17 други проучвания, сравняващи ефекта от конвенционалните храни с този от био алтернативите. Изводът е, че няма съществена разлика в хранителната стойност на едните и другите, но употребата на био храни може да се счита за по-безопасна от гледна точка на излагането на пестициди и пренасяни от храни бактерии.
В идеалния случаи консумацията на храни, които са по-малко и по-селективно третирани, е за предпочитане за всеки, но е абсолютно препоръчителна по отношение на бебета, малки деца и бременни жени.
Рискът от негативни ефекти на химикалите при децата е по-висок, защото развиващият им се мозък е по-податлив на влиянието на невротоксините и защото при равни други условия концентрацията на пестициди на килограм телесно тегло е по-висока.
През ноември 2012 г Американската Педиатрична Асоциация предупреждава, че на база епидемиологични проучвания, може да се заключи, че пестицидите увеличават риска от онкологични заболявания при децата, намаляват когнитивните им способности и изострят поведенческите проблеми.
Друго проучване открива, че децата, чиито майки, са изложени на влиянието на пестициди, имат по ниско IQ в сравнение с тези, при които излагането на пестициди е ограничено.
Независимо обаче дали ползвате био или конвенциоанлни зеленчуци, доброто им почистване преди консумация е абсолютно задължително, защото и едните и другите могат да съдържат остатъчни следи от химикали или пренасяни от храни бактерии. Затова е важно да знаем
Как да почистваме плодовете и зеленчуците правилно?
Вие как го правите? Преди да започна да се интересувам от тези теми аз лично ги измивах само под течаща вода. Според едно проучване на Connecticut Agricultural Experiment Station при измиването под течаща вода намаляват (без да се измиват напълно!) остатъците от 9 от 12-те тествани пестицида. Същото проучване установява още два интересни факта:
- че температурата на водата, с която мием плодовете и зеленчуците, няма особено значение, но изтъркването им с четка/гъба намалява остатъчните пестициди
- че специализираните препарати за измиване на плодове и зеленчуци не постигат драматично по-добър резултат от обикновената течаща вода
Други проучвания обаче откриват, че значително по-добро почистване се постигат с три елементарни разтвора, които можем да си приготвим сами у дома: разтвор със сол, с оцет и разтвор със сода.
Почистване със сол и оцет
В един експеримент, чийто резулати са публикувани в американското издание Food Control, провеждащите проучването накисват зеленчуците за 20 минути в солен разтвор (10% съдържание на сол), в оцетен разтвор (10% съдържание на оцет) и в чиста вода. След накисването и измиването се замерва с колко процента са намалели остатъците от 4 пестицида – chlorpyrifos, DDT, cypermethrin и chlorothalonil.
Оказва се, че разтворите със сол и оцет действат значително по-ефективно от чистата вода и премахват близки по стойност (между 65% и 79% от остатъчните пестициди). При накисването в оцет обаче има остатъчен оцетен дъх по зеленчуците и цялостно той по-скъп от обикновената сол, но така или иначе ефектът е сходен.
Почистване с готварска сода
В края на миналото година обаче е публикувано ново проучване, според което най-ефективняит начин за почистване на остатъчни пестициди от плодовете и зеленчуците може да се окаже накисването им в разтвор с обикновена готварска сода.
В изследването, публикувано е Journal of Agricultural and Food Chemistry, се измерват остатъчните пестициди в ябълки, измити по 3 различни начина: чрез накисване в чиста вода, в разтвор с вода и сода и в разтвор, съдържащ белина.
Оказва се, че именно содата допринася за отстраняване на най-голям процент остатъчни пестициди при това не само от кората на ябълките, а и под тях. При това използваният разтвор съдържа приблизително 10 г сода на 1 л вода, а накисването е продължило не повече от 15 минути.
Какво означава всичко това за нас?
Най-вече, че разполагаме с евтин, сравнително ефективен и удобен начин за почистване на пресните плодове и зеленчуци, даже да не можем да си купуваме всичко “био”, а дори и в този случай!
В малко по-практичен план ето как е добре да се случва:
Почистването за на зеленолистни зеленчуци
Това са всички онези свежи марули, салати, спанак, киселец, лапад, бой чок и т.н. За измиването е особено удобно да имате центрофуга за зеленчуци.
- Поставете листните зеленчуци в центрофугата.
- Напълнете я с вода.
- Добавете 1 ч.л. сода за хляб за всеки литър вода
- Изчакайте 15 – 20 минути и излейте водата.
- Извадете решетката със зеленчуците и изплакнете добре под течаща вода.
- Върнете решетката в центрофугата и завъртете до пълното им изсъхване.
- Изпозлвайте веднага или съхранявайте плътно затворен съд в хладилника.
Почистване на други зеленчуци
- Напълнете мивката или голям съд с вода.
- Добавете 1 ч.л. сода на литър вода.
- Изсипете зеленчуците и накиснете за 15 минути.
- Измийте под течаща вода като използвате четка или груба гъба, за да изтъркате добре кората.
- Използвайте веднага или подсушете добре преди да приберете в хладилник.
Ако зеленчуците не са органични, преди употреба обелете кората (краставица, цвекло), отстранете външните листа (марули, зеле), отрежете краищата (моркови, краставици), тъй като там често се натрупват най-много пестициди и бактерии.
Почистване на плодове
За едри плодове с гладки кори като ябълки, праскови, череши и т.н. приложете същия метод като за зеленчуците.
Меките плодове като ягоди и горски плодове е достатъчно след накисване само да изплакнете под течаща вода и да подсушите леко с кухненска хартия. Добре е да правите това почистване непосредствено преди консумация. Третираните по този начин плодове задържат влага и при съхраняване дори и в хладилник са изложени на риск от по-бързо разваляне, бактерии и плесени.
В заключение
Пресните плодове и зеленчуци са безспорно сред най-полезните храни, които е добре да съставляват близо половината от дневното ни меню.
За съжаление живеем в свят, в който нищо не е 100% chemicals-free. Дори органичните плодове и зеленчуци. Затова е изключително важно независимо какви зарзавати купуваме да ги почистваме добре преди употреба.
Измиването под течаща вода е абсолютният минимум. Изтъркването с четка или гъба е допълнителна полезна стъпка. Накисването в разтвор със сол, оцет или сода за хляб, комбинирано с измиване, е методът, който гарантира най-малко остатъчни химикали в третираните по този начин плодове и зеленчуци.
Още информация за изграждането на полезни навици при избора, приготвянето на храна и храненето предлага програмата ни за възстановяване след раждане “Не на диастазата”. Записването за пролетното издание вече започна. Повече за него вижте по-долу.
17 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Благодаря Маги, много полезна информация.
Здравейте, Маги!
Въпросът ми е дали и кората на бананите се мие, преди да се предложи плода на бебе, тъй като съм виждала, че някои го правят.
Също така, не е по темата, но Ви моля за съвет: трябва ли да се изплаква месото преди готвене и необходимо ли е да се измиват яйцата преди да се използват за каквото и да е? Това го правя от години, но винаги чувам коментар, че е абсолютно ненужно.
Благодаря Ви предварително!
Здравей Таня,
За бананите е задължително да се мият, защото при обелване може да се пренесат химикали и бактерии към плода.
За месото и яйцата – препоръката е по-скоро да не се измиват. Споделям един материал по въпроса: https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/safe-food-handling/washing-food-does-it-promote-food-safety/washing-food
Много полезно и чудесно обяснено! Благодаря и за всяка твоя статия!
И аз благодаря, Таня!
Много полезна информация, Маги! Искам да попитам относно картофи, земна ябълка, джинджифил и други зеленчуци/подправки, растящи под земята – и те ли да се киснат в сода или по-дълбоко обелване е достатъчно? Благодаря!
Адриана, земена ябълка и картофи могат да се накисват непосредствено преди употреба. При джинджифила по-скоро залагаме на обелването, защото едва ли някой изпозлва целия корен наведнъж, а след накисването не можем да го съхраняваме заради остатъчна влага, която ще доведе до разваляне.
Здравей, Маги! Благодаря за полезната информация. Радвам се, че варианта, който аз практкувам- накисване във вода със сода- е най-ефикасен! :) Не така стоят нещата със суровите ядките обаче. Не се бях замисляла, но наскоро разбрах, че и те се третират с препарати ( за по-дълготраен срок за употреба). При тях как да процедираме? Разбрах, че химикалите по тях са мастно разтворими, което отхвърля варианта с накисване.
Здравей, Деси!
Въпорсът, който повдигаш, е много съществен и за жалост в това отношение няма лесни решения. Накисването няма да помогне при ядките за отсраняване ан остатъчни пестициди. Затова вариантите, които остават, са био продукти или да купуваме от малки производители директно с черупките и да ги почистваме у дома.
Най полезната статия която ми попадна случайно да прочета.
Благодаря на авторката за благородния труд.
Благодаря за полезната информация. С нетърпение чакам всяка Ваша статия и често си препрочитам нещо от книгата Ви “По-здрави бебета”.
Здравей Маги!
Имам въпрос – накисването важи ли за нарязани зеленчуци и по-конкретно, ако са предназначени за бебе?
Благодаря!
Както посочвам и в текста за бебетата е аособено важно да поднасяме най-чистата и и добре почистена от остатъчни пестициди храна.
Много полезна статия! А след като сме накиснали във вода със сода ябълки, круши, домати – препоръчително ли е пак да ги обелим след това, или е по-полезно да ги ядем с кората?
Принципно корите са полезни, защото съдържат витамини и фибри. Така че ако сме накиснали и почистили добре, е по-добре да ги запазим.
Здравейте,
Ако мога да попитам и аз – Вие препоръчвате ли да накисваме и Био зеленчуците?
Благодаря ви
Здравейте! Коментирано е в текста :)