https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Начало
  • Полезни храни
  • Шоколадов мус с аквафаба

Шоколадов мус с аквафаба

Публикувано на февр. 28th, 2018
от Маги Пашова
Категории:
  • Полезни храни
  • Рецепти

Всички знаят какво е шоколадов мус. Но колко от вас са чували за аквафаба? Не, не става въпрос за някаква екзотична съставка или поредната супер храна, а за нещо, което се появява във всяка кухня и … обикновено се изхвърля! Или се е изхвърляло допреди 2 години, когато един американски софтуерен инженер и любител кулинар открива как това “нещо” може да се използва, дава му името “аквафаба” и поставя началото на една нова кулинарна интернет вълна от рецепти с аквафаба.

Ако вълната е стигнала и до вас, значи знаете за какво говоря. Но ако не е, нека да караме наред! И така:

Какво е аквафаба?

Зад това екзотично име всъщност стои нещо много прозаично: водата, в която е сварена някоя бобова култура (от “aqua” – вода и “faba” – бобови). Изненадахте ли се?

Всъщност тази вода е уникален микс от протеини, влакнини и други разтворими растителни компоненти, които се отделят от бобовите култури и изтичат във водата. И точно тази вода, която обикновено изхвърляме, може да играе ролята на свързващ, пянообразуващ, желиращ или сгъстяващ агент в редица рецепти!

За разлика от много храни и рецепти, които добиха популярност през последните години, и които не са нищо ново освен забравеното старо, акфаваба е нещо наистина ново! Ето каква е

Историята на аквафаба

Покрай нарастващия брой последователи на веганския начин на живот креативни кулинaри от цял свят не спират да измислят начини как да претворят класически рецепти в рецепти без животински продукти. Така се раждат популярни рецепти като бадемово мляко, сирене от кашу, веган майонеза и много други.

Едно от предизивкателствата в готвенето без животински продукти, е свързано с откриването на заместител на яйцата. Този въпрос обаче се решава сравнително лесно с разтворени във вода чия или натрушено ленено семе, които образуват гел и заместват цяло яйце в печива.

Далеч по-трудно обаче се оказва да се намери заместител само на белтъците и дълго време рецепти с разбити на твърд сняг белтъци се оказват неизпълними във веган вариант. И така…до 2014 г, когато френският музикант и веган Joël Roessel открива, че водата от консервата с боб може да образува пяна. Той започва анонимно да споделя кулинарните си експерименти във френски блог за веган рецепти.

Горе долу по същото време и други кулинари във Франция започват да експериментират с вода от сварен нахут и да я влагат в десерти, което привлича вниманието на американския софтуерен инженер и кулинарен ентусиаст Гюс Воит, които през март 2015 г публикува рецепта за целувки само с две съставки – вода от сварен нахут и захар. Именно той дава на водата звучното име аквафаба, докато останалите преди него, са използвали нещо далеч не толкова апетитно звучащо като bloop.

И така вълната тръгва. За период от три години в интернет се появяват десетки рецепти с аквафаба, както за сладкиши, така и за солени ястия. И ако се чудите какво толкова може да се прави с тази вода, ето

Някои идеи за употребата на аквафаба

Както споменах, най-популярната употреба на аквафаба е за веган целувки или други сладкиши на основата на меринге като например макарони и торта Павлова. За да се превърне нахутената вода в пухкаво и твърдо тесто за целувки обаче са необходими (а) продължително разбиване и (б) доста захар! Именно заради това целувките не са любимата ми рецепта с аквафаба, но все пак, ако например сте алергични към яйца и искате веднъж или два пъти в годината да опитате подобен десерт, е добре да знаете, че имате вариант!

За да направите целувки, се нуждаете от равни части аквафаба и захар. Разбивате нахутената вода на висока скорост за 2-3 минути, започвате да добавяте по малко захарта и 1/4 ч.л. лимонтузу и продължавате да разбивате, докато се получи гладка и твърда пяна. След това шприцовате целувки с помощта на сладкарски пош в тава, застлана с хартия за печене и печете във фурна загрята на 100 С около 2 часа. След изваждане от фурната целувките са меки, а като изстинат се втърдяват.

Отделно аквафаба може да замени яйцата в рецепти за мъфини, кексове и други печива, като пропорцията е 3 с.л. аквафаба = 1 цяло яйце.

Една от популярните рецепти за веган майонеза включва аквафаба, зехтин, ябълков оцет, лимонов сок, синапено семе на прах и сол.

И понеже аквафаба е сравнително ново откритие, в бъдеще можем да очакваме и много нови рецепти! А преди да преминем към моята рецепта за шоколадов мус, нека споделя и какви са

Хранителните ползи от аквафаба

Информацията в това отношение също е сравнително ограничена, защото аквафаба все още не е проучена много детайлно. Това, което се знае е, че 1 с.л. от течността съдържа 3 до 5 калории, малки количества протеини и следи от минерали като калций и желязо. (Източник)

Като цяло аквафаба съдържа малко калории, но е и бедна на полезни хранителни вещества. 3 лъжици от течността може да заместват едно яйце в рецепти, но не могат да осигурят му хранителната стойност от 77 калории, 6 г протеин и 5 г полезни мазнини.

Но пък аквафаба е отличен заместител на яйцата за хора, които са алергични към тях или за такива, които се придържат към хранене без животински продукти и които следва да се информират по какъв начин да компенсират липсващите хранителни вещества в менюто си.

Не на последно място акфаба е отлична идея за десерт по време на пости! Този апетитен шоколадов мус е кулинарна наслада, която горещо ви препоръчвам да опитате и която можете да поднесете на гости дори ако те постят.

За да направите муса се нуждаете от:

  • 3/4 чаша аквафаба (за предпочитане от нахут)
  • 100 г черен шоколад
  • 1 шушулка ванилия

Най-напред разбивате водата от нахут на гъста бяла пяна. Както писах по-горе, моят миксер е слаб и постигането на желания ефект ми отнема 7-8 минути, но с мощен миксер, може да стане и за 3 мин.

През това време разтопявате на водна баня шоколада и изсипвате в него ванилията.

Внимателно добавяте шоколада към готовата бяла пяна и разбърквате няколко пъти с шпатула, за да се смесят.

Разделяте в подходящи чаши и прибирате в хладилника да стегне.

  • аквафаба
  • нахут
  • шоколадов мус

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

10 Comments Hide Comments

Кева каза:
28 февруари 2018 в 11:33 am

Много интересно! Определено ще пробвам и ще пиша пак :) Определено ни спечелихте с рецептата за гумените мечета (и не само), което помогна с нежеланието за купуване на тези от магазина! Благодаря!

Maggi каза:
1 март 2018 в 8:03 pm

Радвам се! Мечетата стават любими на всички :)

Юлия каза:
28 февруари 2018 в 6:32 pm

Маги, два въпроса: как и колко дълго можем да съхраняваме сварената течност? Има ли и течността свойството на самото бобово растение да издува корема? Мерси :)

Maggi каза:
1 март 2018 в 8:16 pm

Юле, за съхранението бих казала не повече от 2-3 дни в хладилник. А това с подуването най-често се дължи на олигозахаридите (вид захари, съдържащи се в бобовите култури). В аквафаба тяхното количество е значително по-малко, но допълнително, за да се улесни разграждането се препоръчва предварително накисване на бобовите за 48 часа + варене на бавен огън.

Десислава каза:
2 март 2018 в 4:02 pm

48 часа не са ли много? 24 не са ли напълно достатъчни? Благодаря!

Maggi каза:
7 март 2018 в 11:55 am

Между 24 и 48ч като за хората, които имат газове или подуване от бобовите е по-добре да се наксиват за по-дълго.

Михаела каза:
1 март 2018 в 7:31 pm

Страхотна идея! А коя вода от варивото се използва? Например след като варя бобови изхвърлям водата след като кипне и наливам нова, с която готвя ястието.

Maggi каза:
1 март 2018 в 8:17 pm

Михаела, и аз изхвърлям първата вода :). Правя аквафаба с втората.

Лиляна В. каза:
2 март 2018 в 1:15 pm

Аквафаба единствено чрез варене ли се получава или може и чрез накисване за 24ч?

Maggi каза:
7 март 2018 в 11:56 am

Лиляна, само с варене :)

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.