3 важни въпроса за кафето и едно лирично отклонение с желирани мечета

Ако кафето имаше сърце, то щеше да е от колаген. Но за това сърце ще ви споделя след малко. Необяснимо защо (всъщност някой психолог вероятно би могъл да обясни) асоциативно свързвам любовта и кафето (справка – любима песен на Светла Иванова). И понеже днешната ми публикация съвпада с деня на любовта, реших да си поговорим малко за кафето. Накрая на публикацията се намесват и едни плодови желирани мечета, така че става съвсем символично, но първо за кафето!
Всъщност темата за кафето би могла да стане много дълга, тъй като през последните години са правени доста проучвания върху ползите и вредите от кафето. Общият извод от тях е, че въпросът да пием ли кафе или не далеч няма еднозначен отговор. По-скоро отговорът зависи от собствения ни организъм и моментно състояние, от качеството, количеството и начина, по който пием кафето си.
Затова вместо да си задаваме въпроса “да пием ли кафе или не”, днес ви предлагам да си отговорите на 3 въпроса относно кафето: кога, как и по колко кафе пиете. А аз ще ви споделя личния си опит по темата и малки “трикове”, които прилагам, за да извлека максимална полза и наслада от напитката, като в същото време минимизирам възможните негативи от нея.
И така, ако приемем, че сте физически здрави и пиенето на кафе не е противопоказано за вас, отговорете си първо на въпроса:
Кога пиете кафето си?
В момента тече издание 6 на съвместната ни програма с Ваня Висарионова “Не на диастазата” и отново, както и в предишни издания, забелязвам, че много майки имат навика да започват деня си с чаша кафе и да пропускат закуската или да закусват час-два след кафето. Тази практика далече не е най-добрият начин да започнете деня си по няколко причини.
Първата от тях е свързана с нещо, за което си говорихме миналата седмица, а именно стомашната киселина. Кафето е от напитките, които стимулират синтеза на стомашна киселина (Източник) и това нямаше да е проблем, ако заедно с кафето в стомаха ни попадаше и храна, за чието разграждане да помогне стомашната киселина. Ако обаче пием кафето си на гладно, в стомаха няма храна и допълнително синтезираната стомашна киселина може да дразни стомашната лигавица, а когато това се случва редовно, може да доведе до проблеми с храносмилането, киселини и дори язва.
Отделно, всички сме наясно, че кафето е стимулант и според някои експерти приемът му на гладно сутрин може да увеличи тревожността, да ускори сърцебиенето, да предизвика раздразнителност и да ни попречи да се фокусираме.
Затова идеалният вариант, ако държите на сутрешното си кафе, е да го изпиете след като закусите или поне да го пиете, докато закусвате.
Факт е обаче, че не малко хора не обичат да закусват или нямат време за приготвяне на закуска. Затова ви предлагам едно лесно решение, което съчетава възможността да започнете деня си с кафе, без обаче да се излагате на горните рискове от прием на кафе на гладно: превърнете кафето си в протеинов кафе-шейк!
Много готови протеинови шейкове на пазара се предлагат в четири обичайни вкуса – ванилия, шоколад, горски плод и кафе. И това не е случайно! Установено е, че това са любими вкусове на много хора. Готовите протеинови миксове обаче често пъти съдържат добавени захари, соеви или суроватъчни изолати, към които аз лично имам резерви. Затова предпочитам да използвам качествен чист протеин (или растителен или колаген от пасищни животни), който да добавя към любимата ми бърза закуска за кафе-шейк (рецепта по-долу).
Подчертавам, че в израза “любима бърза закуска” акцентът е върху “бърза” т.е. аз не закусвам така всеки ден и определено предпочитам една хубава протеинова закуска в комбинация с чаша кафе (например препечена филийка с намачкано авокадо, 2 сварени яйца и чаша кафе с малко кокосово мляко). Когато обаче бързам и нямам време за закуска или не чувствам глад, но ми се пие кафе, предпочитам вместо чисто кафе да си направя протеинов кафе-шейк по следната рецепта:
Протеинов кафе шейк
Продукти за 1 чаша:
- 1 еспресо
- 1 чаша кокосово или бадемово мляко
- 1/2 банан (предварително замразен: винаги държа обелени и нарязани банани във фризера)
- 1 с.л. хидролизиран колаген от пасищни животни
- 1 ч.л. чия семена
- 1 щипка канела
- 5-6 кубчета лед
Приготвяне:
Всичко се разбива във високоскорестен блендер до кремообразна смес.
И така, ако нямате време или желание за закуска, но държите да започвате деня си с кафе, нека това да бъде кафе-шейк. Може да използвате горната рецепта за основа на различни импровизации – например да добавите лъжица овесени ядки или ленено семе, или конопени семена, или тахан за по-голяма хранителна стойност. Може да замените банана с половин авокадо. Може да използвате грахов или конопен протеин вместо колаген. Изобщо възможностите за много и са значително по-добър избор от пиенето на кафе на гладно!
Как пиете кафето си?
Тук искам специално да обърна внимание, че сред горните възможности за импровизации не спадат миксовете от кафе с мляко и много захар или кафе със сладък сироп и бита сметана. Подобни кафе-коктейли се предлагат в много кафетерии, а напоследък и в много бензиностанции, и макар че са вкусни, те не са подобрената алтернатива на кафето на гладно, защото съдържат огромно количество захар! На практика те спокойно могат да заместят десерт, но не и закуска. Аз определено си признавам, че хубаво лате с бита сметана ми е голяма слабост, но си позволявам такова 3-4 пъти в годината, обикновено около Коледа :)
През останалото време пия или чисто кафе с малко кокосово мляко или кафе-шейк с добавен протеин и полезни мазнини. И периодично спирам кафето за период от една седмица до един месец, за да не привиквам твърде много с него.
Колко кафе пиете?
Едно от важните условия да извличаме ползи от кафето, е да не прекаляваме и да не привикваме с него. Доказано е например, че кафето може да помогне за отслабване, защото ускорява метаболизма (Източник) и стимулира изгарянето на мазнини (Източник). Затова на пазара има много продукти за отслабване с кафе.
Също така е доказано обаче, че този ефект се губи след известно време, защото организмът постепенно привиква с количеството кофеин (Източник). Затова, ако търсите редукция на теглото и разчитате на кафето да ви помогне в тази насока, вместо да взимате някакви добавки за отслабване с кафе, по-добре пийте по 1-2 чаши истинско и качествено кафе на ден като правите паузи например 2 седмици пиете кафе, 2 почивате, за да не позволявате на организма си да привиква с него. Разбира се, за да постигнете истински резултат в посока редукция на теглото, всичко това трябва да бъде съчетано с балансирано хранене и много движение.
Количеството кафе, което приемате в рамките на деня, също е от значение! 1 до 2 чаши може да имат приятно стимулиращ ефект и да ви доставят удоволствие и наслада, но по-голямо от това количество е проблем (макар и невинаги осъзнат!) за повечето хора. Прекаляването с кафето може да има свръх стимулиращ ефект, да провокира нервност и тревожност, да влияе негативно на хормоналния баланс, да дразни стомаха.
Ако имате навик да пиете по 3 – 4 кафета на ден и искате да ги намалите, може да използвате моя трик с колагенови сърца. Ето че стигнахме и до тях! Аз лично пия по едно, максимум две кафета на ден, като второто е най-късно непосредствено след обяда. Понякога обаче се случва да ми се допива кафе и по-късно следобед. От опит знам, че следобедното кафе не се отразява добре на съня ми и че следобедното ми желание за кафе е провокирано по-скоро от идеята за вкуса и за ритуала, свързан с кафето, отколкото от реална нужда от кафе.
Така ми хрумна идеята да си направя нещо с вкус на кафе, което да го замести. Докато умувах какво да е това “нещо”, приготвях поредната доза домашни желирани мечета за дъщеря ми и така ми хрумна да смеся кафе с колаген и да си направя желирани кафяви мечета. Станаха чудни, но…много малки! Затова при следващото приготвяне вместо формите за мечета, използвах силиконова форма за лед с форма на сърца и си направих чудесни колагенови сърца от кафе!
Приготвям ги вече няколко пъти и при желание за кафе, си вземам 1 – 2 сърца, което като количество е не повече от глътка кафе. Така се наслаждавам на вкуса, без да се излагам на негативите от късното пиене на кафе.
Колагеновите сърца правя с желиращ колаген на Great Lakes, който в България може да поръчате оттук, а извън България може да намерите в Амазон. Ако сте пропуснали публикацията ми за видовете колаген и ползите от него, може да си я припомнете ТУК.
За приготвянето на сърцата използвам 1 чаша еспресо, 1 кафяна чаша растително мляко и 2 с.л. желиращ колаген. Разбърквам колагена в горещото кафе, докато се разтвори, смесвам с млякото и разливам в силиконова формичка за лед. От тази доза се получават 10-12 сърца. Прибирам формичката в хладилник, за да стегне. След около час вадя сърцата от нея и прехвърлям в кутия, която пак съхранявам в хладилник.
***
Това е по темата за кафето – една напитка, на която може да се наслаждавате, стига да я приемате правилно и да не прекалявате с количеството. А тъй като споменах желираните мечета, не мога да не ви покажа последната ми партида, която правих тези дни!
Вкъщи мечетата са сред любимите домашни лакомства, които на периоди правя през ден, после малко омръзват и прибирам формичките в шкафа, а след известно време ги вадя отново за нова порция мечета. При последното приготвяне направих оранжеви с прясно изцеден сок от портокал, червени със сок от нар, зелени с чай от матча, а кафяви с кафе (те естествено са само за мама).
Пропорцията, която следвам, най-общо е 1 с.л. желиращ колаген на 50 мл течност. Ако е необходимо за разтваряне на колагена, загрявам съвсем леко и съвсем за кратко течността на не повече от 30-40 градуса, като разбърквам непрекъснато. След това разливам във формичките с помощта на лъжица и прибирам в хладилник, за да стегнат.
Нещо, което открих наскоро, е че понякога плодовите мечета се разкъсват при вадене от формата, което освен че създава необходимост да отговарям на въпроса: “Мамо, защото мечето няма ръчичка/краченце?“, прави и измиването на формата по-трудно. Успях обаче да намеря лесно решение на това затруднение! Преди да извадя мечетата от формата, я поставям за половин час във камерата на хладилника. Те се втвърдяват и излизат много лесно и без да се разкъсват от формата. След това ги съхранявам в кутия в хладилник.
Въпреки че темата ми днес е за кафето, не се сдържах да направя това лирично и желирано мечешко отклонение, защото за мен плодовите колагенови мечета си остават едно от най-големите открития и възможност да предложа алтернатива на едно захарно лакомство, което не бих желала детето ми да яде като го заменя с нещо полезно!
Ако решите да си направите гумени мечета или колагенови сърца с кафе, може да се възпозлвате от кода за отстъпка february5, който вносителите за България на желиращия колаген на Great Lakes дават за 5% отстъпка в рамките на следващите 5 дни до 18 февруари.
15 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравей, Маги! В една от своите статии пишеш, че приемаш рибен колаген, който разработваш с японска компания. Кога да го очакваме?
Благодаря!
Благодаря, Поли! За жалост се отказах от този проект, защото се оказа много трудно осъществим от регулаторна гледна точка – внос на суровини от Япония, производство в България и т.н. Но пък прокрай него научих страшно полезни неща за японската матча и все се каня да направя публиакция, в която да споделя повече по темата :)
Поредната чудесна статия. Тъкмо вчера си препрочетох статията Ви за водата, съвсем навремена ми дойде и тази за кафето. Прекрасна идея, понеже много обичам еспресо и наистина прекалявам- сутрин пия на гладно две почти едно след друго, после на работа- още едно или две до обяд. Хубавото е, че не пия следобяд кафе, но колагеновите сърца са добра алтернатива, както и идеята за желатиновите мечета. Веднага си поръчвам желиращ колаген. Апропо, как мина РД на дъщеря Ви, как решихте въпросът с тортата и останалите лакомства?
Благодаря, Диана!
Рождения ден го направихме в The Little Gym – чудно преживяване за децата с едночасова тренировка, мнoго движение и игри. Храната е под формата на външен кетъринг като аз направих домашни солени мъфини и подноси, пълни с чери домати и нарязани на летни зеленчуци (моркови, краставица, чушки). Тората беше с елда и кокос от Rawly, но истината е, че децата почти не обърнаха внимание на храната – хапнаха основно заеленчуци и предимно играха :)
Прекрасна статия, за пореден път!
Благодаря ти, Маги!
Моля, за информция, откъде да се снабдя с формичките за желиращи мечета и от каква възраст мога да ги предлагам? Моето момиче е само на 15 месеца, но расте …. :-)
И аз благодаря, Мила!
А за формичките за мечетата, от БГ ли са? И от каква възраст мога да предлагам мечетата на дъщеря си?
Здравей Маги,
Би ли ми казала с какво мога да заменя желатина, инатерсува ме растителен вегетарински вариант,за да направя мечетата? Благодаря предварително
Зори, опитай с агар-агар. Аз не съм го порбвала точно за мечета, но предполагам, че ще стане :)
Здравейте, страхотна и полезна информация :) Можем ли да консумираме кафе и по време на цялата бременност без притеснение
Ани, най-добре да се консултираш с гинеколога, който следи бременността ти. Принципно повечето лекари разрешават по 1-2 кафета на ден през бременността, но има и аргументи против, най-вече защото коефинът влияе и на бебето. Аз лично си позволявах кафе в много редки случаи през бременността и усещах по-интензивно движенията на бебето след това, затова предпочитах да го избягвам.
Желая ти лека бременност!
Здравейте! Закупих си зеления колаген и бих желала да Ви попитам, калагена къде мога да го използвам, в кои храни мога да го слагам на детето и по колко?
Когато се цъкне върху препратката “желиращия колаген на Great Lakes” се отваря една друга твоя статия, но не и сайта на вносителите ………..
Здравейте и благодаря за публикацията!
Бихте ли казали от каква възраст могат да се дават колагеновите мечета и има ли някакво ограничение в количеството?
Благодаря и хубави дни!
Формичките са от Амазон – ето линк. А за възраст не мога да ви кажа – аз започнах да ги правя, когато дъщеря ми беше на 3. Трябва да сте сигурни, че няма опасност от задавяне.