Може ли да пием вода по време на хранене?

Чувала съм от много хора твърдението, че по време на хранене, както и в определен интервал преди и след това, не трябва да се пие вода, защото пречи на храносмилането. Вие сигурно също сте го чували! Дали обаче многократното повтаряне на едно твърдение го прави истина? Днес търсим отговор на въпроса: дали приемът на течности при хранене пречи на храносмилането?
И за да стигнем до верния отговор е добре преди това да си припомним всъщност
Как протича храносмилането?
Храносмилателният процес стартира още с настройката ни за храна. Видът и ароматът на нещо апетитно стимулират слюнкоотделяне. Истинското храносмилане обаче започва в устата, където механично разкъсваме храната със зъби, а ензимите от слюнката започват химичното ѝ разграждане.
Слюнката има и друга важна функция. Тя така да се каже лубрикира или навлажнява храната и ѝ помага по-лесно да се придвижи по езофагеалната тръба до стомаха.
В стомаха храната се смесва с ензими и стомашен сок, които продължават и механичното и химичното разграждане на храната, превръщайки я в каша.
Кашата напуска стомаха и попада в тънкото черво, където храносмилането продължава под влиянието на с храносмилателни ензими и жлъчни сокове. При преминаването на кашата по дългото 7 м тънко черво голяма част от разградените хранителни вещества се всумкват от чревната мукоза и попадат в кръвния поток, откъдето достигат до всички клетки на тялото.
Останалата част от кашата се озовава в дебелото черво, където протичат други процеси и с елиминирането на ненужните хранителни остатъци под формата на фекална маса, храносмилането приключва.
В зависимост от вида на храната този процес може да отнеме между 24 и 72 часа.
Извод: Храносмилането е водозависим процес. На всеки етап от него са нужни течности (слюнка, стомашен сок, жлъчни сокове). Освен че съдържат различни храносмилателни ензими, тези течности помагат на храната да се движи по храносмилателния тракт. В този смисъл е ясно, че храносмилането не може да протича без вода.
Въпросът е дали ако пием вода непосредствено преди/по време на или след хранене, това ще попречи на храносмилателния процес.
Ето двете най-разпространени твърдения по темата:
Твърдение 1. Водата разрежда стомашния сок
Стомашният сок съдържа стомашна киселина, която е с pH около 2. Водата на свой ред е с неутрално pH около 7. Едно от най-често повтаряните твърдения е, че водата по време на хранене разрежда стомашния сок, намалява неговата киселинност и пречи на храносмилането.
Единственият научен аргумент в подкрепа на горното твърдение, е ограничено проучване, направено със само 12 участника, при което е идентифицирано намаляване с два пункта на киселинността на стомашния сок. Проблемите с това изследване са, че извадката е твърде малка, че проучването не е контролирано (т.е. не знаем какво се случва при контролна група, която не пие вода, но яде същата храна), и че не проследява дали това покачване в pH на стомашната киселина изобщо по някакъв начин повлиява негативно храносмилането.
В същото време други проучвания доказват, че храносмилателната система се саморегулира и е в състояние да адаптира синтеза да стомашен сок, панкреатични ензими и жлъчен сок в зависимост от консистенцията на приетата храна.
С други думи към момента няма убедителни доказателства, че водата по време на хранене разрежда стомашния сок и по този начин пречи на храносмилането.
Според друго популярно твърдение по темата:
Твърдение 2 : Течностите ускоряват преминаването на храната през стомаха
В основата на това твърдение е, че приемът на течности по време на хранене ускорява преминаването на храната през стомаха като по този начин съкращава времето, в което тя е в контакт със стомашния сок и ензими, а това води до проблемно храносмилане.
Колкото и логично да звучи подобно твърдение, то не е подкрепено от научни факти. Тъкмо напротив! Проведените проучвания установяват, че при едновременния прием на твърда храна и течности, течностите напускат стомаха по-бързо, но времето, което твърдата храна прекарва в там, не се променя.
Иначе казано, няма данни приемът на вода по време на хранене да пречи на храносмилането! В действителност водата по-скоро може да подпомогне храносмилателния процес по няколко начина.
Как водата помага на храносмилането
1. Много хора днес се хранят бързо и в движение, без да дъвчат добре храната си. При недобро сдъвкване не се синтезира достатъчно слюнка, което не само че пречи на доброто храносмилане, но и не осигурява достатъчна лубрикация на храната за по-лесното ѝ предвижване по езофагеалната тръба към стомаха.
2. При храносмилане стомахът синтезира между 400 и 700 мл стомашен сок, който се състои от вода, електролити, стомашна киселина, храносмилателни ензими и др. За да протича този процес, организмът се нуждае от вода.
3. Водата е сред водещите предпоставки за редовната елиминация и избягване на подуване и констипация. Повече по темата може да видите в публикацията “Неудобната тема за … тоалетната”
4. Водата изчиства небцето между отделните храни и помага по-изразено да усетим вкуса на други. Това допринася за по-голямо удоволствие от храната.
5. Приемът на вода може да помогне за по-осъзнато хранене. Когато се храните твърде бързо, може да не усетите на време сигнала за ситост. Отпиването от чаша с вода е начин да забавите храненето си, да се вслушате в сигналите на тялото си и да избегнете преяждане.
6. Нещо повече: приемът на вода по време на хранене може дори да ви помогне да отслабнете! 12-седмично проучване, публикувано в сп. Obesety проследява състоянието на 48 възрастни с наднормено тегло, които са разделени на 2 групи и подложени на нискокалорична диета. Разликата между двете групи е, че едните изпиват 500 мл вода преди всяко ядене (водна група), а другите – не (не-водна група). През 12-седмичния период и двете групи постигат редукция на теглото, но участниците във водната група, отслабват средно с 2 кг повече от останалите.
И все пак има няколко :
Условия, които е добре да имате предвид
1. Изводите по-горе се отнасят до ВОДА! Приемът на газирани напитки, сокове или алкохол по време на хранене има различен ефект най-малкото защото тези напитки внасят допълнително калории в тялото. Отделно твърдият алкохол доказано намалява синтеза на слюнка, което може да има негативен ефект върху храносмилането.
2. Добре е водата да е на стайна температура. Въпреки че не успях да намеря убедително проучване, което да доказва влиянието на студените течности върху храносмилането, китайската традиционна медицина (КТМ), една лечебна система с хилядолетна история и базирана върху идеята за баланса, съветва да се избягва цялостно приема на студени храни и течности, тъй като това влияе на термогенезата на тялото. То хаби допълнително енергия, за да поддържа баланса на вътрешната си температура, а това може да доведе до изтощение и проблеми с храносмилането. Независимо дали тези разбирания на КТМ са научно подкрепени или не, аз лично намирам много смисъл в тях и се чувствам значително по-добре, когато не консумирам студени храни и напитки. Вие може да проверите сами за себе си, но имайте едно наум!
3. Изводите по-горе не се отнасят за хора с рефлукс. Приемът на течности по време на хранене е свързан с разширяване на обема на стомаха, което може да създаде допълнително напрежение (като при преяждане) и да влоши симптомите на рефлукс. Ако имате подобно състояние, е по-добре да ограничите приема на течности около и по време на хранене.
4. Добре е приемът на вода по време на хранене да е съобразен преди всичко със собствения ви организъм! Може да няма научни данни, доказващи, че водата пречи на храносмилането, но ако при прием на течности около и по време на хранене, изпитвате дискомфорт, подуване или киселини, по-добре пийте вода основно между, а не по време на храненията.
5. Не на последно място, ако целта ви е да качите килограми, (макар повечето хора да се стремят към обратното!), не прекалявайте с водата по време на хранене, защото може да се окаже, че заради приетата вода, приемате по-малко от нужното ви количество храна.
6. Извън темата за килограмите, бъдете разумни с количеството вода, което пиете, докато се храните! Една или две чаши, изпити на малки глътки, може действително да подпомогнат храносмилането ви, но по-голямо от това количество може да ви попречи да се нахраните пълноценно. Все пак говорим за хранене, а не за пиене (на вода)!
Какво правя аз?
Обикновено започвам деня си с чаша или две топла вода. Това е първото нещо, което правя сутрин след банята и сутрешния тоалет. През целия ден имам със себе си вода – докато работя, спортувам, шофирам – задължително имам до себе си вода. През зимата много често водата е заменена с чай и почти винаги, когато излизам от къщи, нося със себе си термочаша с топъл чай.
По време на хранене пия вода, само ако усетя жажда, ако имам нужда да променя вкуса или ако храната е по-суха. Когато пия вода по време на хранене, се ограничавам се до една чаша или малка бутилка (250 – 300 мл) вода на стайна температура. Общо за деня приемам около 2 л вода (и чай), а в дните, в който тренирам – повече. Така се чувствам добре и добре хидратирана.
А вие? Избягвате ли водата по време на хранене и бихте ли пили по малко, ако знаете, че няма основателна причина да я отбягвате напълно?
6 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Прекрасна статия, според мен е важно човек да слуша организма си и да преценява кое е добре за него в дадения момент.
Страхотна, подробна статия по доста разисквана тема напоследък! Както винаги! Чудесна, Маги. Благодарим!
Какво е мнението Ви за газираната (естествено или изкуствено) минерална вода? До колко приемането й е полезно и как биха могли да се подредят по полезност видовете вода- чешмяна (пречистена с филтър), минерална, газирана минерална, изворна, др.?
Изключително точна статия. Благодаря! Ако позволите, бих споделил още един аргумент. По-скоро логичен. Исторически са се наложили навици да поглъщаме храна, доста по-концентрирана от нормалната за тялото ни концентрация.
Благодаря, Мирослав! Всъщност това е доста интересна линия на размисъл!
Благодаря ти, Маги, за тази статия!
Отдавна ми се въртеше из главата да ти дам предложение за тази тема, защото така и не знаех кое е вярно и кое не. Последното, което бях чула, е че не е хубаво да се пие вода минимум два часа след хранене…Ако можело и 4… Но това е дори абсурдно от гледна точка на планиране за времето за закуска, обяд, вечеря. Вода на малки глътки е златната среда за мен. Но изпиване на цяла чаша след бързо излапване на манджата подува и създава дискомфорт. Пак стигаме до “Слушай тялото си!”
Благодаря ти отново!