https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Статии
  • Книги
  • Супа
  • За мен
  • Начало
  • Здраве
  • 5 “здравословни” храни, които всъщност не са

5 “здравословни” храни, които всъщност не са

Публикувано на ян. 23rd, 2018
от Маги Пашова
Категории:
  • Здраве
  • Полезни храни

Не беше отдавана времето, когато идеите за здравословно хранене, осъзната грижа и лична отговорност към здравето докосваха малцина; когато понятия като веган, без глутен, пробиотик, киноа и др, звучаха екзотично. Днес все повече хора у нас припознават нуждата от полезни, качествени и чисти храни като пренасочват потребителското си търсене към такива.

Всичко това е чудесно и прави България част от световната тенденция, свързана с търсенето и предлагането на по-добри храни. В тази връзка прогнозите за 2017 г бяха, че глобалната здравословна и уелнес индустрия, включваща тази на здравословни храни и напитки, ще достигне 1 трилион долара приход от продажби до края на изминалата година. Статистиката, с която разполагам за България, е към края на 2015 г и е свързана с увеличението на броя на сертифицирани био оператори в страната (т.е. производители, преработватели и търговци), които от 29 в края на 2003 г, достигат 6,173 в края на 2015 г т.е. днес със сигурност са повече.

С други думи потребителите търсят нови възможности, а бизнесът отговоря с различни модели ново предлагане. И съвсем естествено, някои от тези модели, извличат полза от търсенето, предлагайки продукти, за които се твърди, че са здравословни, но които всъщност не са.

В тази публикация ще се спра на 5 продукта или групи продукти, които често се маркетират като полезни, но на практика съдържат такова количество захар, че с право могат да бъдат наречени десерти. А десертите са храни, които ядем за удоволствие, не за полезност.

Естествено, в това да хапваме за удоволствие, няма нищо лошо и аз твърдо вярвам в принципа, че храната трябва да ни носи удоволствие и наслада. Въпросът е в това да знаем мярката и да не прекаляваме с количеството. И точно тук е подвеждащият момент, когато дадена храна се представя като полезна, а всъщност е десерт и човек, разчитайки на първото, започне да прекалява с количеството. Така че, ето с какво е добре да внимавате:

1. Зърнени закуски

Помня ясно времето, когато телевизията налагаше идеята за зърнена закуска от шарена картонена кутия, залята с прясно мляко и поднесена с чаша портокалов сок (от друга кутия) като модел на здравословна закуска.

По онова време още гледах телевизия и макар че вече отдавна не го правя, все още виждам по рафтовете на магазините кутии с различни зърнени закуски, които претендират здравословност и полезност.

Истината е, че ако погледнете на етикета списъкът със съставките, ще откриете, че повечето зърнени закуски (дори “био” вариантите) най-често съдържат комбинация от силно рафинирани зърнени храни, много захар и добавени химикали. Същото се отнася и до много пълнозърнести бисквити, зърнени барчета, мюсли-та и т.н.

С други думи, преди да решите, че нещо е здравословно, погледнете етикета и прочетете съставките. Вижте на кое място е захарта и имайте предвид, че съгласно изискванията за етикиране у нас в списъкът с продукти на първо място се слага тази с най-голямо процентно съдържание в продукта, следвана от втората, третата и т.н. Иначе казано, ако захарта или съответният подсладител са на първо или второ място, значи говорим за десерт, дори ако той е представен като “закуска”.

А ако търсите вариант на по-полезна зърнена закуска, най-добре си купете обикновени овесени ядки и си направете домашна гранола, която да хапвате с качествено кисело мляко.

2. Био плодови сокове и фрешове

А какво стана с чашата сок от горната визия за здравословна закуска? През последните години все повече хора, интересуващи се от здравословно хранене, се отказаха от т.нар. натурални сокове или иначе казано вода, захар и химия в кутия, като ги замениха с прясно изцедени плодови фрешове и/или студено пресовани сокове от кутия.

Този тип сокове безспорно са по-добър избор, но това не ги прави автоматично полезни! И в двата случая говорим за сок, т.е. екстракция на течната сладост на плода, която съдържа високо количество захар, и когато тази захар не е приета в комбинация с фибри, (защото те са останали в пулпата), ефектът върху кръвната ни захар, не е по-различен от ефекта на всяка друга подсладена напитка.

Отделно, нещо, което ме притеснява при някои машини за фреш, е че цитрусите се слагат в машината и се изцеждат заедно с корите, а както знаете, корите на цитрусовите плодове се обработват с химикали и е добре да бъдат отстранявани, а не да влизат в контакт с плода/сока от него.

Друг проблем, характерен за бутилираните/пакетирани био сокове пък е, че технологично е необходимо да се пастьоризират, което води до загуба не не малка част от полезните витамини.

В заключение прясно изцедените фрешове или готовите био сокове, може и да са по-добър вариант от стандартните безалкохолни напитки, но те на практика също представляват концентриран източник на захар и е ок, ако ги консумирате като десерт (кафе с фреш вместо кафе с торта например), но не и ако замествате с тях водата и ги пиете в големи количества!

3. Сироп от агаве

Все повече хора са наясно с вредите от захарта и търсят нейни алтерантиви. Сиропът или нектар от агаве е сред най-популярните. Аз също съм го ползвала преди години с убеждението, че ползвам нещо по-малко вредно от захарта.
В действителност обаче се оказва, че може по-скоро да е обратното!

Проблемът със сиропът от агаве, е че съдържа високи количества плодова захар фруктоза, която консумирана във високи количества може да предизвика метаболитни проблеми. Повече за фруктозата съм писала тук – припомнете си, ако сте забравили.

И така обикновената бяла захар съдържа около 50% фруктоза, докато в сиропа от агаве, този процент варира в интервал от 70 до 90%. Това на практика прави редовната консумация на сироп от агаве по-опасна от редовната консумация на бяла захар.

Което съвсем не означава, че ако от време на време хапнете нещо с агаве, се излагате непременно на риск! Същото се отнася и до бялата захар. Тук с пълна сила важи максимата “дозата прави отровата” и идеята е просто да не прекалявате с консумацията на сироп от агаве или други алтерантивни подсладители, водени от убеждението, че щом са натурални, значи непременно са полезни! Всичко, което е сладко, е добре да бъде ограничавано в рамките на 5 до 10% от общия ни калориен прием.

4. Безглутенови джънк храни

Идеята за отбягване на глутена става все по-популярна и макар експертите да настояват, че подобни ограничения са необходими само за хората с цьолиакия, истината е, че и много други се чувстват по-добре, когато спрат или намалят приема на глутен съдържащи храни. Неслучайно проучванията твърдят, че 1/3 от жителите на САЩ се стараят да се придържат към безглутеново хранене.

Съвсем естествено, производителите се възползват от това търсене, за да предложат всевъзможни безглутенови храни на пазара. Проблемът с немалка част от тези храни обаче е, че те са не по-малко вредни от глутен съдражащите им еквиваленти. В някои случаи дори са по-вредни.

Да вземем за пример едни безглутенови бисквити. Често пъти, предлаганите на пазара са силно преработени, съдържат изключително много захар и рафинирани брашна, имат много ниска хранителна стойност и предизвикват резки пикове в кръвната захар. Споделям съдържанието на произволен пакет био безглутенови бисквити:

С други думи важно е да се прави разграничение между естествените безглутенови храни и преработените/рафинирани такива. Безглутеновият джънк си остава джънк, без значение дали в него има глутен или не.

5. Био/веган десерти

Думите “био”, “органик” и “веган” добиха един особен ореол и много хора ги възприеха за еквивалент на здравословно. Което, разбира се, далеч не е така, и това че една тръстикова захар например е “био” по никакъв начин не променя факта, че е ЗАХАР! Ако един течен шоколад е представен като веган, но съдържа над 55% захар, била тя и био, това също не значи, че е здравословен! (В най-добрия случай е по-малко вреден от класическия течен шоколад).

Както писах и по-горе обаче, джънкът си остава джънк, независимо дали е био, веган, органик или без глутен!

Неотдавна в един био магазин предложиха на детето ми био плодова близалка. Побързах да откажа, но не е толкова лесно да вземеш лакомството от ръцете на детето. Продавачката любезно ме успокои, че тя не е като другите близалки, защото е био и е полезна. Погледнах съдържанието: био тръстикова захар, глюкозен сироп и 0,2% плодов екстракт. Кое точно е полезното? И колко майки, които няма да погледнат етикета, ще се доверят на успокоението, че щом е био, значи е ок!

Специално при десертите има много случаи, при които разликата между био/веган/безглутеновия и класическия вариант е почти никаква (случаят с близалката). В други случаи, избирайки био/веган варианта, знаете, че залагате на по-качествени суровини и на дадени ценности, с които се свързва фирмата производител – като например инвестиции в устойчиво земеделие , зелено производство и рециклиране на отпадъците!

В този смисъл аз също имам любими производители и марки био кокосов чипс, безглутенови курабийки и био/веган течен шоколад, с които се глезя от време на време, но с ясното съзнание, че това е десерт, че е сладко, че си ги позволявам заради удоволствието от храната и съм ги предпочела заради по-чистия произход на съставките. Не се заблуждавам, че са полезни и че мога да консумирам неограничено количество с оправданието, че щом са био, значи са здравословни.

***
В заключение, чудесно е, че все повече хора се интересуват какво точно консумират и търсят полезни храни. Важно е обаче да си даваме сметка, че полезността не идва от твърденията върху опаковката, а от реалното съдържание на продуктите. Затова четете етикетите, внимавайте за количеството захар, други подсладители и всякакви рафинирани съставки и бъдете наясно кога консумирате една храна заради нейната полезност и кога, за да си доставите гастрономическо удоволствие. Последните, повтарям се, не бива да бъдат повече от 5-10% от общото ви меню, като в този процент влизат и течните калории от напитки.

  • без глутен
  • джънк
  • здравословни храни
  • полезни храни

Маги Пашова

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор, блогър, посланик на Food Revolution, на добрата храна и на идеята за по-здравословен живот. Добре дошли в моя вкусен и шарен свят!

19 Comments Hide Comments

Надежда Желева каза:
24 януари 2018 в 10:44 am

Благодаря. Статията е чудесна и Добър призив. Аз съм лекар и по навик винаги чета етикета и съдържанието. Още преди много години забелязах, че всички ниско маслени храни съдържат повече въглехидрати, за да се подобрят вкусовите качества. Приветствам,че всички добри нутриционисти,вече апелират да се яде разнообразна храна,но в разумно количество.

Maggi каза:
24 януари 2018 в 10:48 am

И аз благодаря, д-р Желева! Аз твърдо вярвам, че е необходимо да търсим разнообразието в храната и да залагаме на повече естествени храни с чист произход за сметка на преработените и пакетираните!

Милена каза:
24 януари 2018 в 11:27 am

Много хубава статия! Tрябва да добавим и още нещо – не всичко, на което пише Био или има европейски сертификат е такова. В България Био е това, което сме си отгледали в градината или което на село расте без никакви химикали, иначе сертификати се купуват на поразия. Проверки от контролиращите органи не се правят редовно, а схемите с корупцията са ни ясни на всички. По-склонна съм да вярвам на продукти, които не са произведени в България и за които има строг контрол –
специално за пакетираните био храни. А глюкозо-фруктозния сироп,бил той и био, е нещо по-ужасно и от бялата захар, а вече го има във всичко. За подслаждане винаги избирам мед или кафява захар. Също така масово течния шоколад е с палмово и още по-лошо – с рапично масло, но има и един с нерафинирано слънчогледово и от него си купувам редовно :)
В чужбина има една тенденция джънк фууд да се предлага в био вариант и хората се лъжат много успешно . Мисля, че и у нас съм виждала плодови пюрета със захар в меко пакетче с малка капачка, през която го изсмукваш. И това замества изяждането на една ябълка според някои родители…….. Страшно е.

Maggi каза:
24 януари 2018 в 11:48 am

Наистина е страшно, когато една хубава тенденция се опорочава заради търговски интереси.
Съгласна съм с всичко, което казвате, само бих допълнила, че с “домашните” зеленчуци също е добре да се внимава. Дълго време си мислехме, че ако купуваме от “баби”, значи е домашно и чисто, но истината е, че много баби си купуват и пръскат/поливат с агресивни препрати, без дори да си дават сметка колко опасна е тази химия, само защото съседката ползва същото и е доволна или защото го предлагат в селския магазин…

Росина Кондова каза:
24 януари 2018 в 11:30 am

Страхотна статия

Десислава Славова каза:
24 януари 2018 в 12:06 pm

Благодаря за поредната полезна информация. С какво предлагате като заместител на захарта, освен Агаве?

Maggi каза:
24 януари 2018 в 12:16 pm

Както писах, захарта си е захар и няма здравословен заместител :) Но ако искате да ползвате течен подсладител вместо бяла захар – варинтите са мед или кленов сироп.

Даниела ВОйкова каза:
24 януари 2018 в 1:33 pm

Здравейте,
впреки, че ми хареса статията, ме смущавапре поръклата за използване на кленов сироп и мед вместо сироп от агаве. Кленовият сироп е пак извлек, както е и сиропът от агаве. Моля за по-конкретни данни, като хипогликемичен индекс, съдържание на фибри, ако има такив. Също бих искала да чуя вашето мение за меласата и петмеза от фурми.
Благдоаря!

Константин Великов каза:
24 януари 2018 в 2:08 pm

Бих казал че меда е дори по-вреден от захарта. При почти 40% съдържание на фруктоза не се различава много от агаве сиропа. По-добър вариант е течна стевия.

Borri каза:
24 януари 2018 в 4:42 pm

А какво е мнението Ви за стевията като подсладител?

Maggi каза:
24 януари 2018 в 5:50 pm

Виждам, че статията поражда въпроси и май повечето от тях са свързани с подсладителите. Нейната тема обаче са здравословните храни с претенция за полезност. Въпросът за подсладителите заслужава отделна тема и ще се опитам да я подготвя за следващата или по-следващата седмица :)

Dani каза:
24 януари 2018 в 6:53 pm

Здравей, Маги! Съгласна съм за меда и кленовия сироп, но какво ще кажеш за кокосовата захар? Не е ли и тя по-добра алтернатива от бялата, рафинирана захар? Четох няколко научни изследвания и ето няколко аргументи в полза на кокосовата захар:
– съдържа минерали като желязо, калции, цинк + антиоксиданти
– short chain fatty acids (те са подобни на лекарството статин), които помагат за намаляване на холестерола
– тя има по-нисък гликемичен индекс и е доказано, че не увеличава кръвната глюкоза и инсулина, колкото рафинираната захар, въпреки че количеството фруктоза е сходно и в двете. Предимствата на кокосовата захар са отчасти заради съединението ксилоза, което забавя метаболизма на глюкозата
– тя съдържа инулин, който е мощен пребиотик. Също така помага за по-бавния метаболизъм на захарта и за по-здравата чревна флора. Пребиотиците са също толкова важни, колкото и пробиотиците.
Какво мислиш?

Maggi каза:
25 януари 2018 в 11:53 am

Както писах, ще подготвя публиакция за натуралните подсладители :) Но на кратко, няма полезни такива – има повече и по-малко вредни. В този смисъл кокосовата захар е по-малко вредна от бялата заради по-ниския ГИ и съдържанието на някои минерали, но все пак си е захар!

Ирена Ангелова каза:
24 януари 2018 в 5:41 pm

Интересна статия. Много ми е неприятно , че в България нямаме стриктен контрол за сертифицирането на безглутеновите храни и продукти. Аз като майка на две момичета с Цьолиакия знам и съм се убедила, че българските производители си лепват и пишат в съдържанието, че продукта няма глутен, а се оказва че има и не са наясно какво означава един продукт да е безглутен(защото няма контрол и сертифициране). И да Маги права сте , че продукт без глутен, не означава че е полезен……. Съвсем скоро открих, че в киселото мляко LB има глутен……а никъде не е опоменато и дори по лошото е , че имам отговор от тях, че техните продукти не съдържат глутен….

Maggi каза:
24 януари 2018 в 5:47 pm

Здравейте Ирена,
Това наистина е много неприятно и на практика дискриминиращо спрямо хората с цьолиакия. От опита, който натрупах през последната година с Food Revolution и фондация “За храната”, мога да споделя, че институциите са склонни на законодателни промени, стига да има достатъчно обществен натиск, изразен чрез неправителствени организации. Може би е добре няколко такива организации да се обединим и да поискаме въвеждането на съответните регулации, които да гарантират на хората, за които глутенът е истински проблем, а не мода, спокойно пазаруване.

Цветомила Игнатова каза:
24 януари 2018 в 6:27 pm

Чудесна статия, Маги :)
Благодаря за изчерпателния анализ!

Ася Илчева каза:
25 януари 2018 в 11:38 am

Здравейте,
Изключително полезна статия, благодарим!
Аз използвах сироп от агаве за подслаждане на пюретата на сина ми, който е на 1,4 г., мислейки че това е много по-здравословно от обикновената захар. Моля за съвет с какво е удачно да се подслаждат?

Maggi каза:
25 януари 2018 в 11:52 am

Най-добре е да не се подслаждат :) Ако все пак репите да го правите, изпзолвайте пюре от банан или тиква :)

Мартина Оронов каза:
27 януари 2018 в 3:00 am

Здравей Маги,

подобно на другите, които вече са коментирали статията и аз я намирам много полезна и интересна. Още повече, че засяга въпроси, които аз самата си задавам от известно време. Често пъти сляпо водена от желанието да си взема нещо здравословно и аз отъждествявам “био” или “веган” със здравословно. Но тази статия засяга доста продукти, които ползвам и ми отваря една нова перспектива върху тях. В тази връзка, а и поради факта, че в момента захранвам дъщеря ми започнах основно да преосмислям какво наистина е здравословно и какво не и което е още по-трудно, да прилагам наученото в ежедневието. Ценни насоки ми даде и книгата ти “По-здрви бебета”. В момента живо ме занимава въпроса дали има някакви източници в интернет, от които мога да се запозная с имената на нездравословните съставки в junk-храните, а също и такива, които предоставят информация за отделните продукти от различните групи храни и техните качества. Много ще ми бъде интересно да прочета за тях.

Comments are closed.

За мен

За мен

Аз съм Маги, възпитаник на CSNN, автор на кулинарни книги, създател на разтворимата зеленчукова супа с протеини SoupMe Up, ко-създател на програмата за възстановяване след раждане „Не на диастазата“ и ко-водещ на подкаста „Мама Говори“.

Бюлетин

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски
  • Бебешката каша – митове и факти
  • Солени царевични понички с крема сирене

Популярни рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar Put your wine, shallot, herbs and peppercorns into a small…
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata To make the pangritata, lightly toast the sourdough. Peel the…
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry Why save a roast for when the family come over?…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Какво е новото и различното в третото издание на „По-здрави бебета“
  • Паста с гъби и чери домати (видео рецепта)
  • Семейни есенни вечери по френски

Топ рецепти

  • Steamed broccoli with vinegarSteamed broccoli with vinegar
  • Cheesy pasta with crispy pangritataCheesy pasta with crispy pangritata
  • Roasted chicken breast with cherryRoasted chicken breast with cherry

За контакти

Email: magi@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.