Защо изглеждам бременна месеци след раждането?

Този месец празнувам 5 години от деня, в който станах майка и обръщайки се назад, се питам кога мина това време! Помня някои неща сякаш бяха вчера. И сигурно при всички майки е така! Хубаво е, че спомените остават! Онова, което няма нужда да остава, са следите по тялото ни от бременността.
Помня и един разговор с приятелка, докато бях бременна. Посъветва ме да си купувам дрехи за втория триместър с идеята че ще ги нося и известно време след раждането: “Ще мине поне година преди да ти се прибере корема и да можеш отново да влезеш в старите си дънки.“, предупреди ме тя.
Родих в края на януари и влязох в старите си дънки още през март. Нямах никакъв проблем с връщането на килограмите отпреди раждането и с прибирането на корема.
Но знам, че не при всички жени е така! И затова днес ще поговорим за причините и затова как да не изглеждаме бременни месеци след раждането!
Коремчето след раждане – защо е там?
В някои случаи дори да стопите допълнителните килограми, качени през бременността, е възможно коремчето, което ви кара да изглеждате като бременна, да си остане. Причините за това може да са две:
- слаба съединителна тъкан, водеща до диастаза или
- упорити коремни мазнини
Възможна е и комбинация от двете. Нека обаче ги разгледаме поотделно.
Диастаза
Честа последица от бременността, засягаща всяка 4-та или 5-та раждала жена, е разкъсването на съединителната тъкан, свързваща правите коремни мускули. Състоянието се нарича диастаза и води до отпуснат корем, който образно казано виси и изглежда сякаш има дупка в него, а всякакви коремни преси, планкове и други познати коремни упражнения не успяват да го приберат.
Това е така, защото диастазата, ако е до определени размери, се коригира с възстановителни упражнения, но не като гореизредените, а ако е над определени размери, се отстранява оперативно. Затова, ако имате коремче след раждане:
- първо порверете дали имате диастаза и я измерете. Вижте как да го направите ТУК.
- ако имате диастаза, която е до 4 пръста ширина и две фаланги дълбочина, вижте ТУК повече за програмата от възстановителни упражнения, с които може да я затворите
- ако имате диастаза, която е над 4 пръста ширина и две фаланги дълбочина, направете консултация с хирург затова дали е необходима интервенция за прибирането ѝ
- ако нямате диастаза, то вероятно имате коремни мазнини, които трябва да стопите!
Коремни мазнини
Да започнем с това, че коремните мазнини са два типа: висцерални и подкожни. Висцералната мастна тъкан е тази, която се образува около органите и макар че не я виждаме, тя е опасна, защото играе ролята на токсично депо. Подкожната мастна тъкан, както подсказва името ѝ, е разположена под кожата и това са мазнините, които виждаме и не харесваме. При наличие на повече висцерална мастна тъкан, тя избутва подкожната навън и така коремът изглежда още по-голям.
Независимо че едната се вижда, а другата не, за да постигнем добре изглеждащ стегнат корем, трябва да се отървем и от двата вида мастна тъкан. А за да стане това, е необходимо да знаем какви на първо място са причините за поява на коремни мазнини:
# Бременност
Тъй като си говорим за коремче след раждане, нормално е първопричина за появата му да е бременността. По време на 9-те месеца тялото ни натрупва известно количество мастна тъкан на корема и затова има основателна причина – тя помага на кожата ни да се разтегне, осигурявайки пространство на растящото бебе, като в същото време го пази добре изолирано и защитено. Въпросът е, че след като бебето излезе от корема на мама, тази разтегателно-защитна функция вече не е необходима и е нормално мастната тъкан да се стопи, освен ако не са налични някои от останалите фактори.
# Хормони
Както знаем, бременността често предизвиква промени в хормоналния баланс на жената и понякога възстановяването на този баланс отнема значително време. Повишените количества естроген през бременността опосредстват натрупване на мастна тъкан в областта на ханша и бедрата на жената като по този начин тялото си подсигурява резерв за синтеза на кърма след раждането. Ако повишените нива на хормона се запазят и след раждането, това ще затрудните стопяването на нежеланите мазнини.
# Гени
Определено гените не бива да ни служат за извинение, но е факт, че всеки от нас има различна генетична предразположеност за натрупване на мазнини и някои са предразположени да натрупват в областта на ханша и корема. Както не веднъж обаче е доказвано, определящи са не гените, а начинът ни на живот – хранене, движение и други фактори, върху които имаме влияние и които на свой ред влияят върху генната ни изява.
# Неправилно хранене
Ключов такъв фактор е храненето. И именно храненето с неподходящи храни често пъти е в основата на натрупването на коремни мазнини. Такива храни са простите въглехидрати, всички подсладени и захар съдържащи храни и напитки. Колкото по-често и по-редовно е присъствието им в менюто, толкова по-трудно е стопяването на излишните мазнини. Отделно, редовната консумация на сладки храни ни затваря в омагьосан кръг: колкото повече ядем, толкова повече ни се яде и така ситуацията хронифицира. Това на свой ред влияе на баланса на кръвната захар и създава редица други ефекти, за които може да прочетете ТУК.
В месеците след раждането майките често пъти са объркани от всички нови задължения и отговорности, свързани с бебето, и са склонни да пренебрегват себе си: собствения си сън, собственото си удобство и преди всичко собственото си хранене. С оправданието, че нямат време да приготвят храна за себе си, могат да се задоволят със сухи сандвичи или пакетирани сладки изделия, които им дават някаква енергия и ситост, но не им осигуряват достатъчно полезни хранителни вещества и стават причина за нежелан ефект върху фигурата.
А при наличие на нежелани коремни мазнини е добре менюто да включва разнообразие от сезонни зеленчуци, сурови плодове, сложни въглехидрати и пълноценни протеини, така че да осигурява ситост, без да води до натрупване на излишни килограми и мазнини.
# Неподходящо движение
Дали е достатъчно да спортувате нещо, за да имате стегнат корем? Убедена съм, че и сами знаете отговора. Упражненията, които ще ви помогнат да се отървете от коремните мазнини, са комплексни и следва да включват всички големи мускулни групи в тялото, да имат елементи, насочени имено към областта на корема, както и да имат кардио-аеробен елемент, защото само когато ускорим пулса и дишането, започваме да изгаряме калории и мазнини. И точно заради това имате по-голям шанс за успех, ако тренирате с треньор или следвате подходяща система вместо да правите хаотични упражнения.
# Стрес
Не на последно място, не подценявайте стреса! При хроничен стрес тялото ни синтезира високи нива на хормона кортизол като ответна реакция на стреса. Този хормон обаче пренасочва натрупването на мазнини именно към коремната област. Затова ако спазвате всички препоръки за подходящо хранене и движение, без да постигате желания резултат, дайте си сметка на колко стрес сте подложени и дали прилагате някакви механизми за стрес мениджмънт. Може би е добре да опитате практики като йога, визулазации, дихателни практики или редовни разходки сред природата. Понякога малките неща имат голям ефект!
Диастаза + Коремни мазнини
Напълно възможно е при някои жени да са налице едновременно и диастаза и коремни мазнини. Затварянето на диастазата невинаги може да гарантира на 100% прибиране на корема, ако то не е съпроводено със стопяване на излишните мазнини.
Ето защо в програма “Не на диастазата” освен на подходящи упражнения, учим майките как да не пренебрегват себе си и собственото си хранене, как да се хранят редовно, пълноценно и балансирано, без да правят компромис с неподходящи храни, така че постепенно, но трайно да се отърват от нежеланите мазнини. Целта ни е момичетата, минали през програмата, не просто да се сбогуват с нежелания корем, но да изградят функционални навици за хранене и движение, които да станат естествена част от ежедневието им и да им служат за цял живот!
Програма “Не на диастазата” се провежда три пъти в годината. Всяко издание продължава 10 седмици като включва 2 допълнителни – подготвителна и финална бонус седмица. Програмата е изцяло онлайн и може да се изпълнява, където и да се намирате. За постигане на резултати са ви необходими 10 минути на ден за приятни упражнения, много разходки навън и желание да се храните вкусно и балансирано. Ако искате да нучите повече за програмата, условията за записване и следващи дати на провеждане, вижте ТУК.
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте,
Имам желание да се включа, но ще пътувам извън страната следващата 1 седмица и искам да питам дали ще има друга възможност?
Поздрави,
Десислава
Деси, ще има следващо издание през април, но ако отсъствието Ви ще е само седмица, лесно ще наваксате. Вие преценете кога ще Ви е по-удобно да се включите :)
Как мога да се включа.
Всичко за програмата и записването е представено на страницата, към която има линкове в текста. Може да ползвате и този линк.