3 пикантни коледни разядки за естествен имунитет

Запитвали ли сте се защо много хора се разболяват след празниците и защо пикът на вирусния сезон обикновено е през януари? Един от допринасящите фактори е, че през коледно – новогодишните празници често хапваме повече сладко от обикновено, приемаме повече алкохол от обикновено, лягаме си по-късно от обикновено и се движим по-малко от обикновено, а това са все неща, които отслабват естествената имунна защита на тялото.
Ето защо, за да намалите риска от нежелани вируси, е добре да сте умерени със сладкото и алкохола през празничните дни, да спите и да се движите достатъчно. Припомням ви моя празничен пътеводител от 10 практични съвета за оцеляване през празничните дни. А към тях днес ще добавя още един: наблегнете на противогрипните храни като чесън, джинджифил и куркума.
Чесън
Всички знаем от деца, че през зимата е добре да се яде чесън, за да се разболяваме по-малко. Tова народно знание е доказано и научно. В двойно-сляпо плацебо-контролирано проучване от 2001 г участниците получават или добавка с чесън или плацебо в продължение на 12 седмици през вирусния сезон (между ноември и февруари). Приемащите чесън участници били много по-малко податливи на вируси от останалите, а дори ако се разболеели, се възстановявали значително по-бързо. Водещите на проучването свързват способността на чесъна да профилактира настинки и вируси с биологично активната му съставка алицин. На нея се приписват анитмикробните, антивирусни и антигъбични свойства на чесъна.
Ето защо през зимата определено е добре да включваме повече чесън в менюто си. Аз обаче определено съм сред хората, които не биха изяли директно сурова скилидка чесън. Ето защо предпочитам да добавя чесъна към нещо вкусно и пикантно като трите разядки, чиито рецепти споделям с вас днес.
Куркума
Свойствата на куркумата също са подробно проучвани и изследвани като безспорно най-значимото ѝ свойство се дължи на способността на активната ѝ съставка куркумин да спира възпалителните процеси в организма. То е обект на проучване, публикувано в американския журнал Oncogene, което сравнява антивъзпалителния потенциал на различни вещества и установява, че куркуминът е сред най-ефективните в света. Изводът от проучването е, че куркумата може да се използва, за да подпомага овладяването на всякакви възпалителни процеси.
Един от най-добрите начини да се приема куркума, е под формата на напитка от мляко, куркума и черен пипер. Млякото, независимо дали е животинско или растително, подпомага усвояването на куркумина, а черният пипер действа като катализатор. Освен всичко останало, напитката в вкусна и помага за отпускане преди лягане. Рецепта за приготвянето на златно мляко може да видите тук, а освен към мляко куркума може да добавите и към всяка от разядките от днешната публикация.
Джинджифил
Друг популярен корен, на който се приписват антивъзпалителни свойства е джинджифилът. Макар проучванията за него да са все още непълни и противоречиви, онова което се знае от незапомнени времена, е че джинджифилът затопля тялото, пречи на натрупването на токсини и подпомага прочистването на лимфната система.
Чаят от джиндижфил е отлична опция за студените празнични дни, защото освен всичко останало подпомага храносмилането, което е затруднено от празничните трапези. Освен под формата на чай, джинджифилът може да се добавя като подправка, и е отлично допълнение към една от днешните разядки.
Разядка със сушени домати, чушки и чесън
Продукти:
5 бр сухи червени чушки
1/2 бурканче сушени домати, заедно със зехтина
1/3 чаша сурово кашу
5-6 скилидки чесън
20-50 мл зехтин
сок от 1/2 лимон
сол и пипер на вкус
Приготвяне:
Нарежете сухите чушки с ножица и ги накиснете в гореща вода за 2-3 часа. Обелете чесъна и го нарежете.
Смесете всички продукти без зехтина в кухненски робот и започнете да пасирате като наливате допълнителния зехтин. Количеството варира между 20 и 50 мл в зависимост от това колко зехтин съдържат сушените домати, които ползвате – някои видове са по-месести и задържат повече мазнина от други.
Продължете да пасирате, докато получите сравнително фина консистенция. Може да се наложи да спрете робота няколко пъти и да оберете частиците от стените.
Разядка със сухи чушки и тиква и куркума
Продукти:
5 бр сухи червени чушки
1 1/2 чаша печена тиква
1/2 чаша орехи
1 с.л. мед
1 глава чесън
1 ч.л. куркума
50 мл зехтин
сок от 1/2 малък лимон
сол и пипер на вкус
Приготвяне:
Нарежете сухите чушки с ножица и ги накиснете в гореща вода за 2-3 часа.
Застелете широка тава с хартия за печене. Нарежете тиквата на кубчета, напръскайте със зехтин и поръсете със сол и пипер. Отрежете горната 1/4 на главата чесън и я сложете в тавата с тиквата. Печете в загрята фурна на 180С около 50 минути или до готовност на тиквата. Може да изпечете по-голямо количество тиква и да използвате остатъка за супи или добавка към салати.
Главата чесън извадете на 30-та минута и увийте в домакинско фолио да се задуши. Когато изстине внимателно притиснете от дъното към отрязаната горна част, за да изстискате чесновата паста.
Смесете всички продукти в кухненски робот и пасирайте до желаната консистенция.
Разядка с моркови, куркума и джинджифил
Продукти:
8-10 моркова
3-4 обелени шайби джинджифил с дебелина около 0.5 см
1/3 чаша лешници
50 мл зехтин
3-4 клонки розмарин
сок от 1/2 лимон
1 ч.л. куркума
сол и пипер на вкус
Приготвяне:
Обелете и нарежете морковите на пръчици. Застелете тава с хартия за печене, разпръснете морковите, наръсете със зехтин, черен пипер, малко сол и клонките розмарин. Печете в предварително загрята на 180С фурна около 40 минути.
Смесете всички продукти в кухненски робот и пасирайте до желаната консистенция.
И макар горните рецепти да не могат да ви гарантират, че грипът със сигурност ще ви подмине, със сигурност редовното им присъствие в менюто ви в комбинация с останалите празнични съвети, ще намалят риска от нежелани зимни неразположения и ще обогатят трапезата ви, така че опитайте ги през предстоящите празнични дни.
Светла и мирна Коледа на всички!
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, Маги. И трите варианта изглеждат страхотно!
Въпросът ми е: Кашуто трябва ли да е предварително накиснато във вода?
Благодаря ви!
Светли празници и много топлина ви пожелавам!
Препоръчително е, но не задължително.
Разядките са невероятни ! Ще станат фаворити в кухнята ми ! Благодаря за прекрасната идея !
Разядката с тиква и сушени чушки е превъзходна! Нов, интересен вкус – много ми допадна. Със сигурност ще пробвам и другите, но интуицията ми подсказва, че това ще е моят фаворит :)
Благодаря за идеите, Маги!