3 коледни рецепти, които ще обикнете!

Тази година за близо 100 кулинарни блогъра от цяла Европа Коледа дойде с един месец по-рано по време на празничния кулинарен фестивал dm Food Festival, организиран в Залцбург от австрийската верига dm.
Уикендът, който прекарахме в малкото алписйко градче, беше изключителен, не само защото навсякъде цареше празнична коледна атмосфера, не само защото присъствахме на майсторски готварски класове и опитахме коледни специалитети от цяла Европа, а и защото бяхме част от една пъстра общност на хора, които не се познават и говорят различни езици, но се чувстват уютно близки, обединени от любовта си към чистата и полезна храна, приготвена с внимание и поднесена със стил.
(Нещо повече, разбираш, че може би си странна птица, защото в главата ти непрекъснато се въртят разни рецепти, държиш да снимаш всяка успешна от тях, екзотична подправка може да те умили до сълзи, предпочиташ да гладуваш вместо да опиташ некачествена храна. и т.н. странности, но откриваш, че в Европа има поне още 100 странни птици като теб! Направо сте си ято!).
И така всички тези “странни птици” готвихме, опитвахме, снимахме, пак опитвахме и пак снимахме цяла една неделя. Всяка от 12-те държави участнички се представи с свое традиционно коледно ястие, приготвено в един по-модерен стил и възможно най-здравословно. Повече представа за празничната атмосфера на кулинарния фестивал може да добиете от видеото на събитието и снимките на чаровната австрийска фотографка © Julia Schierer .
Тези от вас, които следяха директните ми включвания от фестивала на страницата ми във Фейсбук и в канала ми в Инстаграм, знаят, че рецепта, с която се представи България, беше кавърма с телешко месо, приготвена от Сандра Алексиева от 1001 рецепти и точно тя беше ястието, което свърши първо! Като се има предвид, че една част от участниците бяха вегетарианци, сами може да се досетите колко се хареса на останалите!
Но не за кавърма ще става въпрос до края на публикацията, а за 3 други рецепти, които силно ме впечатлиха на фестивала, и които задължително ще присъстват в семейното ни меню през този празничен сезон. Сигурна съм, че ги опитате, те ще станат любима част и от вашето меню!
Започвам с предложението на домакините от Австрия за Ризото с червено цвекло, просо и козе сирене. Ярко, ароматно, запомнящо се, това ризото има и празничен вид и празничен вкус! Малка промяна, която си позволих в рецептата, беше да заменя просото с киноа, защото ми допада повече като вкус. Вие обаче може да го приготвите като оригинала с просо, а защо не и с ориз басмати, ако не разполагате с друго!
Ризото с червено цвекло, киноа и козе сирене
Продукти за 4 порции:
- 700 – 900 мл зеленчуков бульон или вода
- 1 глава лук
- 1 с.л. зехтин
- 2 с.л. масло
- 200 г киноа (или просо/ориз)
- 50 мл бяло вино
- 50 – 100 мл сок от червено цвекло
- 1 дафинов лист
- 1/4 връзка прясна мащерка
- 2 глави сварено червено цвекло
За гарниране:
- 1 ябълка
- 20 масло
- 2 с.л. кокосова или тръстикова захар
- 1 с.л. балсамов оцет
- 30 г пармезан
- 150 г козе сирене
- Сол и черен пипер на вкус
Приготвяне:
Нарежете лука на ситно. Разтопете маслото и зехтина в дълбок тиган и задушете лука, докато стане прозрачен. Добавете киноата и също изчакайте да стане прозрачна. Излейте в тигана бялото вино и сока от червено цвекло. Добавете мащерката и дафиновия лист. Разбърквайте, докато течността се изпари. Започнете да постепенно да доливате от бульона, така че течността да покрива киноата.
След около 15 минути (за киноа)/25 минути (за просо) добавете нарязаното на кубчета червено цвекло и оставете на котлона още 5-10 минути.
През това време нарежете ябълката на филийки. Разтопете останалото масло и захарта в тиган и изсипете в него филийките ябълка. Разбъркайте, изчакайте леко да се карамелизират и след няколко минути налейте 50 мл вода и балсамовия оцет. Когато течността се изпари, поръсете с малко сол.
При сервиране на ризотото поръсете с настърган пармезан, гарнирайте с карамелизираните ябълки и козе сирене, овкусете със сол и черен пипер.
Втората рецепта е на съседите ни от Румъния – една нестандартна мамалига (качамак), която се приготвя изключително бързо и лесно, но е учудващо вкусна и може да служи за отлична разядка, гарнитура, а защо не и за основно ястие в комбинация с една голяма и пъстра салата.
Мамалига: румънска полента
Продукти за 4 порции:
- 250 г царевичен грис
- 900 мл растително мляко (бадемово, кокосово или оризово)
- 1 клонка пресен риган
- 1 ч.л. куркума на прах
- 100 мл зетхтин
- 1 с.л. сусамов тахан
- сол и пипер на вкус
Приготвяне:
Сложете растителното мляко в тенджера да заври заедно с подправките. Изсипете гриса на тънка струйка във врящото мляко като бъркате непрекъснато с телена бъркалка. Продължете бъркането до получаване на желаната плътност. Добавете зехтинът и сусамовия тахан. Овкусете със сол и пипер.
Може да поднесете с натрошени ядки и сушени плодове, със сотирани или мариновани зеленчуци зеленчуци, както и с микс от свежи билки.
За финал оставям една по-сложна гурме рецепта за предястие от киноа, пюре от леща с къри, мариновано червено зеле и сьомга, приготвена от германската група. Въпреки дългият списък от продукти и по-трудното изпълнение, рецептата определено си заслужава, ако планирате празнична вечеря, на която искате да поднесете нещо изискано, вкусно и различно!
Предястие със сьомга, киноа, пюре от леща и мариновано червено зеле
Продукти за 4 порции:
За сьомгата:
- 4 филета био/дива сьомга (80г – 100 г всяко)
- 1 с.л. тръстикова захар
- 1 ч.л. къри
- 1 ч.л. пипер
- 2 скилидки чесън
- 1/2 звездовиден анасон
- 1/2 ч.л. кимион
- 1 ч.л. черен сусам
- 1-2 с.л. зехтин
За лещата:
- 300 г накисната леща
- 200 г целина, корен
- 2 скилидки чесън
- 150 мл зехтин
- 100 мл оризов оцет
- 100 мл соев сос
- 100 мл сироп от агаве
- 1 ч.л. пушен червен пипер
- 500 мл зеленчуков бульон
За киноата:
- 200 г киноа
- оризов оцет и зехтин на вкус
- сол, пипер, индисйко орехче, див лук, магданоз, тарагон
За червеното зеле:
- 100 г червено зеле
- 1 с.л. мед
- балсамов оцет и зехтин на вкус
Приготвяне:
Сварете киноата в подсолена вода за 10-15 минути. Овкусете я с оризов оцет, зехтин, сол, пипер и индийско орехче. Поръсете с нарязани на ситно магданоз, див лук и тарагон.
Нарежете червеното зеле на тънки ивици. Овкусете го с балсамов оцет, зехтин и мед.
Мариновайте сьомгата с всички подправки. Според оригиналната рецепта сьомгата престоява в маринатата 6 часа и се сервира сурова. Аз определено предпочитам да я запека на фурна или грил тиган.
Задушете лещата, нарязаната на ситно целина и чесъна в зехтина. Добавете кърито, сладкия червен пипер и зеленчуковия бульон. Разбъркайте и добавете соевия сос, оризовия оцет и сиропа от агаве. Оставете да къкри 30-40 минути. Отделете малко от сварената леща за гарниране и пасирайте остатъка.
За да сервирате предястието, започнете с пюрето от леща. В центъра му поставете едно филе от сьомга, поръсете с червено зеле и цели зърна леща. Завършете композицията с киноа.
2 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Всичко изглежда много апетитно! Само имам въпрос относно последната рецепта- 100 мл оцет, 100 мл соев сос и 100 мл сироп агаве- това не е ли прекалено много?
Така е според оригиналаната рецепта. Вероятно защото е марината.