Еко ученическа стая – да внесем природата вкъщи

Колкото и да си говорим за ползите и вредите от храненето, не бива да забравяме, че то е само един от елементите на здравословния живот, а останалите фактори като движение, управление на стреса и заобикаляща среда са с не по-малко значение.
Именно на заобикалящата среда или на средата, която обитаваме, планирам да обръщам по-голямо внимание занапред в сайта. В няколко теми ще засегна различни аспекти на идеята за внасяне на повече еко елементи в дома и в ежедневието ни и първата от тези теми е свързана с децата и старта на новата учебна година. Традиционно по това време на годината обръщаме внимание на това как се хранят децата в училище, но сякаш пренебрегваме факта колко се движат малките ученици и колко време прекарват на закрито.
Затова днес в сайта имам удоволствието да ми гостува една интересна дама, с която ще си говорим за интериора на ученическата стая и как да го съобразим с идеята за по природосъобразен начин на живот или онова, което днес е модерно да наричаме green living.
Моята гостенка се казва Пeтя Канева и живее в Австрия. Затова и разговорът ни е писмен, но може би скоро ще имаме възможност да направим и видео интервю. Петя е икономист по професия и въпреки дългогодишния опит в тази сфера, интересът й към изкуството и дизайна я отвеждат в съвсем друга посока. Завършва специалност Interior Design в Лондон и създава нейно Interior Design Studio в Австрия. Като продуктов дизайнер се докоасва до някой занаяти (повече тук) и се вдъхновява за съчетанието на изкуството и индивидуалното развитието. Днес съчетава практикуването на новата си професия с различни дейностти с деца, природа, детско и кариерно развитие.
В този разговор с Петя се спираме по-детайлно на мебелите, материалите за тях, осветлението, текстилите и цветовете на ученическата стая, подчинени на идеята за green living в градска среда.

Маги: Здравей, Петя, и благодаря, че се съгласи да ми гостуваш виртуално! Преди да навлезем в детайлите на темата ми се иска да те попитам директно – според теб възможно ли е в един градски дом да създадем пространство, в което детето да се чувствам максимално комфортно и максимално близо до идеята за green living.
Петя: Да, разбира се. Детската стая е нещо повече от място за пакости, игри и сън. Тя има няколко функционални зони: трябва да е и място за учене, отдих и спокойствие. Комбинацията от екологични чисти материали, комфорт и разбира се не на последно място design – да внесем природата вкъщи ни доближава до Green Living.


Маги: Къде в стаята е най-добре да бъдат разположени бюрото и стола на ученика?
Петя: Децата се нуждаят от собствено работно място в дома, за предпочитане в детската стая, където да могат самостоятелно и съсредоточено да изпълняват своите собствени училищни/домашни задачи.
Оптичното отделяне с помощта на рафтове или растения, (които допринасят за повече кислород в стаята), между учебната и игралната зона помага децата да не се разсейват от любимата си играчка. Друг начин да постигнете подобно отделяене е като изпозлвате за стената на работната площ различен цвят от останалата част от детската стая. Най-подходящото място за бюрото е странично до прозореца.
Най-добрият момент да промените стаята на детето е в предучилищна възраст или най-късно преди започване на училище, така че да имате достатъчно време да го проектирате с вашия ученик според неговите желания. Включете елементи от негови хобита, спорт или детски герои в интериора. В началото на учебната година много нововъведения наведнъж се струпват върху детето (и родителите!). Ако имате възможност за ранно подготвяне, ще дадете възможност на бъдещите ученици да се запознаят предварително с новия „център за обучение“ в стаята.
Маги: Това е чудесен съвет, макар че малко закъсняхме с него, тъй като учебната година вече стартира. Но именно тя е поводът за този разговор! Затова ми се иска да се фокусираме върху детето, което тръгва на училище и започва да пише домашни. Мен лично идеята за дълго седене на стол и бюро силно ме притеснява, защото днес все повече говорим за неблагоприятните ефекти от заседналия начин на живот както при възрастните, така и при децата. Какво е важно да знаем при избора на бюро и стол, за да минимизираме тези ефекти?
Петя: Важното при избора на мебелите е не само дизайнът, но и eргономичните и регулируеми по височина детски бюра, които позволяват на вашето дете да остане здраво и изправено, и които улесняват правилното развитие на гръбначния гръб. За тази цел насочете се към детско-юношеско бюро с подвижен плот, при което бюрото “расте” с децата.
Столът също трябда да бъде регулируем. Вашето дете седи най-добре, когато краката му все още докосват земята в изправено положение и в 90-градусов ъгъл. Първо настройте стола и след това бюрото. Предимство на бюрото е да е с плот, на който се регулира наклона, както и да е с подвижен и фиксиран плот, на който се поставя лампата.

Маги: Тъй като голяма част от учебната година е през зимния сезон, когато дните са кратки и се стъмнява рано, кои са най-добрите източници на осветление, които може да подберем за детската стая и специално за бюрото на ученика?
Петя: За обучение през вечерните часове е много важна лека и гъвкава лампа за бюрото. Когато избират източника на светлина, родителите трябва да обърнат внимание на естествения светлинен спектър и ниското развитие на топлината (LED). При избора на осветилно тяло за цялата стая имате голям избор от естествени материали като хартия, керамика, порцелан, дърво или текстил, който може да се комбинирате с другите текстили в стаята. Имайте предивид, че и дадения материал намалява силата на светлината и я абсорбира. Консултирайте се подробно при закупуването на осветителното тяло дали светлината е достатъчна. Може да намерите български производители, които да изпълнят вашите индивидуални желания, както и да комбинирате избора на лампа с детска работилничка, в която детето да изработи предмети от керамика или хартия (оригами), които развиват моториката на детето и креативността му.


Маги: Говорейки за мебели, има ли значение от какъв материал са направени те и кои материали за най-подходящи за една еко детска стая?
Петя: Детските мебели трябва да са от възможно най-малко третирано с химикали дърво, за да се намали риска от алергии. За предпочитане са екологично чистите детски мебели от масив, омаслени с биомасло. Обърнете внимание на боите, с които са боядисани цветните мебели. Освен това постарайте се да избягвате пластмасата в детската стая.
Маги: Освен мебели в една детска стая има и различни текстили – пердета, килими, рогозки и т.н. Ако материалите на мебелите имат значение, това отнася ли се и за текстилите и какви би препоръчала?
Петя: Насочете избора си към естествени материали – памук, вълна или лен, както и обърнете отново внимание на боите с които са боядиствани текстилите. Препорачвам да се интересувате и от произхода на материалите, за да избегнете появата от алергии. Направете чиста детската стая в градски условия. И при тези материални може да се насочите към българските производители за платове и килими от вълна. Вълната има затоплящо и изолиращо свойство и имайки предвид че децата играят и седят на земята, изборът на килим от вълна е едно добро решение. Още повече, че при някои килими могат да бъдат изтакани любимите детски герои.
Маги: Какво друго според теб е важно за една детска стая?
Петя: Нека да не забравяме, че детската стая е предназначена и за игра. Имайки напредвид че учениците имат ограничено движение в сравнение с децата в детската градина, планирайте и кът за движение, а какво по хубаво от стена за катерене в комбинацията със сметало! Има възможност и за различни други интересни решения. Така в интериора могат да се включат приключенски елементи за момчетата или нотки на принцеса за момичетата.

Маги: Всички знаем, че децата днес са свръхстимулирани от информация, активности, време пред екрана и изобщо дианмичния живот на родителите, който се отразява и върху тях. Възможно ли е да изберем за детската стая цветово решение, което да създава на детето спокойствие, а не да добавя към стимулите на сетивата?
Петя: В новото строителство детските стаи са в повечето случаи по-малки. Може да уголемите пространството оптично с избора на светли цветове както избирате мат пред цветове с копринен блясък. Изложението на стаята (северно, южно и т.н.) и притокът на дневната светлина оказват също влияние на цветовете. Ярките цветове са за препоръчване в слънчеви стаи, докато за северните са по-подходящи заглушените нюанси. Изоборът на бели стени пък дава възможност да се сменя по-често интериорът като може да изберете една стена като акцент и да я направите в различен цвят или шарки (стикери за стена – дърво, птички, геометрични фигури и др.). Може да използвате тапети с интересни мотиви от природата.
За да се избегнат класическите цветове в розово или синьо, насочете избора си към земните цветове и цветове от природата. Светлите цветове поддържат концентрирано вниманието. През 2017г цветът на годината е в зелената гама – Greenery, който пресъздава връзката с Green Living. Свежестта на зеленото и топлият ефект на жълтото, вдъхновенни от Лимон Мента, Лайм Краставица са прекрасен избор за интериора. Смелостта на оранжевото е решение за по-смелите, вдъхновенно от есенните тикви.

Източник: https://www.design-seeds.com/
Това беше разговорът ни с Петя, а сега ще се радвам, ако го продължим заедно в коментарите. Споделете дали темата ви е интересна и дали ще ви е полезно да виждате други подобни в сайта. Разкажете за вашия опит да създадете природно кътче на детето си в рамките на дома. Всички идеи, решения, производители и личен опит, които споделите, може да бъдат полезни на други родители, търсещи начин да създат един зелен еко оазис за детето си в рамките на градската среда!
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте!
Темата ми беше много интересна! Благодаря за съветите! Ще се радвам на още такива статии :)
Успешен творчески сезон!
Царина