Nutricosmetics: есенна грижа за красотата с храна

Лятото свършва. И колкото и да ни се иска да го задържим, трябва да приемем факта, че идват по-студени дни и да се подготвим за тях. А един от начините да го направим, е като се погрижим за себе си, за кожата и за косата си.
Горещите летни дни често пъти оставят следа върху кожата и косата. Часовете на слънце, солената вода в моерено или холорираната вода в басйните, по-късното лягане вечер – всичко това се отразява на кожата ни, независимо дали сме на 20 или на 40+. Нормално е в края на лятото да усещаме кожата и косата по-сухи, с по-малко жизненост и блясък. Ако не им обърнем внимание обаче, рискуваме предстоящото студено време допълнително да влоши нещата! Ето защо преходният сезон е подходящ момент да положим съзнателна грижа за външния си вид, да поправим щетите на лятото и да подготвим кожата си за студа.
На езика на козметиците това включва 3 процедури – почистване, хидратиране и подхранване. И макар че изобщо не съм против професионалното почистване и качествените продукти на основата на подбрани базови и етерични масла, силно вярвам, че външната грижа е много по-ефетиквна, когато е подкрепена и от вътрешна.
Затова днешната публикация е посветена на есенната грижа за красотата отвътре навън или иначе казано на това как се превеждат процедурите почистване, хидратиране и подхранване на езика на храната! Стана ли ви любопитно? Тогава да започваме:
1. Да почистим: beauty detox
Сезонният детокс пролет и есен в дните около равноденствието помага за премахване на токсините и тонизира бъбреците, черния дроб, лимфната система и червата. В много духовни практики от векове съществуват традиции за провеждане на различни постове и изчистващи практики именно по това време на годината, тъй като ефектът е много по-осезаем отколкото през останалата част от годината.
Проблемът е, че ако допреди няколко години не бяхме чували за детокс, днес думата и всичко свързано с нея са модерни. Препоръки за всякакви детокс практики се дават от всякакви хора и следва от всякакви други, а това в определени случаи може да бъде не само вредно, но дори опасно.
Моето мнение е, че всякакви рестриктивни и продължителни детокс практики, свързани с гладуване и/или ограничаване на приема на течности следва да се извършват само под медицинско наблюдение, за да бъдат избегнати всякакви рискове и да се постигне желания ефект. Това важи особено много за хора от уязвими групи – възрастни хора, хора с хронични здравословни проблеми, тинейджъри и малки деца. Използвам случая да споделя становището на проф.Стефка Петрова, изразено специално за станичката ни на Food Revolution, в което професорката ясно очертава рисковете от популярния напоследък сух детокс и прилагането му върху малки деца.
Когато говорим за beauty detox и за ползите от него обаче, първо имаме предвид нас, жените, и второ говорим за практика, която далеч не е нужно да бъде свързана с гладуване, да бъде изтощителна и продължителна, а цели само и единствено да подкрепи естествените детокс процеси в тялото и да тонизира органите и системите, които участват в тях.
Есенният beauty detox може да следва различни протоколи, но тук ще ви споделя какво правя аз:
– в продължение на 2 или 3 седмици премахвам от менюто си дразнещи, възпалителни и трудно смилаеми храни и по-конкретно: захар, глутен, млечни храни, червено месо, кафе, алкохол, мая
– задължително започвам деня си с чаша топла вода с лимон и през деня пия още минимум 2 л вода и 1-2 чаши зелен чай и/или чай от матча
– 80% от дневното ми меню са зеленчуци под формата на салати, супи, сокове и смутита, печени/варени или приготвени на пара зеленчуци
– останалите 20% от менюто ми са качествени протеини (чиста риба, яйца от пасищни кокошки, бобови култури, киноа, див ориз) и полезни мазнини (авокадо, зехтин, ядки и семена)
– задължително пия по 1 зелен сок на ден
– старая се да се движа активно и да правя поне по 10,000 крачки всеки ден
– спя минимум 7 часа на нощ, като се старая поне 1-2 от тях да са преди полунощ
Уверявам ви, че след 2 седмици на такъв режим кожата добива нов блясък! Опитайте го!
2. Да хидратираме: beauty juicing
Здравата и млада кожа има нужда от вода. Точка. Каквото и друго да кажем или да правим, ако не пием достатъчно водата, кожата ни изсъхва и остарява преждевременно. Затова шишето с вода е нещо, което трябва да бъде винаги с нас – навсякъде и по всяко време.
Както споменах по-горе обаче, към есенния си протокол за грижа за красотата добавям и по минимум един зелен сок дневно. В някои дни са два, в други са един зелен и един оранжев. Дали е полезно да пием фреш, кои прясно изцедени сокове са полезни и кои не, съм писала преди тук, затова няма да се повтарям. Аз предпочитам зелени и зеленчукови сокове с ниско съдържание на захар и високо съдържание на витамини, минерали, антиоксиданти и фитонютриенти.
Поради ред причини, свързани с произхода на зеленчуците и хигиената на приготвяне предпочитам домашните пред готовите прясно изцедени сокове. Основната трудност, която винаги срещам с тях обаче е времето, което ми отнема приготвянето на сока и измиването на машината. Въпреки че, някои производители и търговци препоръчват измиване на сокоизтисквачката само веднъж дневно, за мен употребената сокоизтисквачка с непочистена пулпа е отлична среда за развитие на бактерии. Затова предпочитам да я мия след всяка употреба, а ако трябва да го правя два пъти дневно, това е твърде голяма загуба на време. Ето защо открих решението в закупуване на вакумна кана за съхранение на готовия сок, която ми позволява да правя по-голямо количество сок и да го съхранявам в безкислородна среда като по този начин запазвам в максимална степен полезните му свойства в рамките на 24 до 48 часа.
3. Да подхраним: beauty eats
Всички знаем колко важна е храната, за да сме здрави и да имаме енергия, но има специфични хранителни вещества, които подхранват кожата от вътре навън, правят я здрава и стегната, и забавят стареенето. А най-хубавото е, че това са вещества, които можем да си набавим с едно балансирано есенно меню, което залага на истински храни.
Ето кои са топ нютриентите, от които кожата ни се нуждае и в кои храни ще ги откриете:
- незаменими мастни киселини – всички знаят за ползите от омега 3. Повече по темата за мазнините съм писала тук. А начините да си набавяме омега 3 мастни киселини са като хапваме редовно мазни риби (припомням ви материала ми за ползата и вредата от рибите), а също и растителни източници като орехи, конопено семе, ленено семе и чия.
- колаген – безспорно колагенът е в основата на здравата и стегната кожа и точно защото синтезът му намалява с годините, кожата ни започва да увисва и да старее. Набавянето му с хранителни източници може значително да забави този процес, а подходящи източници са преди всичко костните бульони или алтернативно хидролизиран колаген, като повече по темата съм писала тук. Аз самата от няколко месеца пия японски рибен колаген и мога да кажа, че ефектът от него наистина е WOW, но засега ще споделя само, че той е част от продукт, който от близо година разработвам съвместно с японски производител на колаген и матча. Вече сме почти на финала и много се надявам скоро да мога да разкажа повече за дългия и интересен път, по който минахме! Освен, че нямам търпение вие сами да пробвате крайния продукт!
- витамин С – забавен или не, ефектвният естествен синтез на колаген в тялото ни се нуждае от витамин С, затова всички познати източници като боровинки, киви, портокали, червени чушки, червено цвекло, броколи и зеленолистни са добре дошли в есенното ни меню!
- витамин Е – е мощен антиоксидант, който предпазва кожата ни от свободни радикали и слънчева радиация. Не случайно повечето козметични кремове съдържат витамин Е. Още по-добре обаче е да си го осигуряваме с храна като през есента хапваме повече авокадо, круши, лешници, кедрови ядки и бадеми.
- витамин А – помага на кожата да регенерира и един от незаменимите нютриенти за нея. Ще го откриете в черния дроб, яйцата и мазната риба,а от растителните храни във всички ярко оцветени в оранжево и тъмно зелено зеленчуци. Не забравяйте обаче, че витамин А е мастноразтворим витамин и за да го усвоите от зеленчуци, е необходимо да ги комбинирате с повече полезни мазнини като зехтин, гхи и кокосово масло.
- цинк – цинкът е минерал, който свързваме със здравата коса и възстановяване на щетите, нанесени от слънцето през лятото. Храните, в които ще го откриете са отново черен дроб и риба (сардини), а още леща, тиквени семки, кафяв ориз и пшеничен зародиш.
- желязо – още един минерал, който е като тоник за кожата и сравнително лесно може да се добави с едно разнообразно есенно меню. За да сте сигурни, че си осигурявате достатъчно количество, хапвайте по 3-4 сушени кайсии или шепа сусам (1-2 лъжици сусамов тахан) на ден.

Така с няколко стъпки – бързо, лесно, но най-вече вкусно, може да се погрижим за външния вид и красотата си на прага между два сезона. И ако вече сте се сбогували с морето, започнете вашия есенен beauty detox още тази седмица!