За Еньовден и лечебната сила на цветята

Само след броени дни предстои древният празник на цветята и билките Еньовден, който се чества на 23-ти срещу 24-ти юни. Обичайте, свързани с този мистичен празник, датират от предхристиянската епоха и са запазили древния култ към Слънцето. Народът вярвал, че това е най-дългият ден от годината, в който слънцето се разкрива в цялата си сила, след което бавно започва да умира. Поради тази причина основните обичаи се изпълняват преди изгрев слънце, а водещ сред тях е събирането на билки, за които са вярва, че са най-лековити в нощта срещу Еньовден.
Ето защо публикацията ми тази седмица е посветена на лечебната сила на цветята, но в един по-модерен аспект. Мой гост е д-р Ирена Маждракова от Консултативен център Хела, която е хомеопат и цветотерапевт, и която ни разказва повече за ролята на цветотерапията като част от интегративната медицина.
От разговора ни с д-р Маждракова ще научите:
- от кога датира цветолечението и коя е една от най-ранните легенди, с които се свързва
- кога лечението с цветя навлиза в интегративната медицина и кой въвежда понятието “цветотерапия”
- колко системи за цветни есенции има днес и с какво австралийските есенции се отличават от цветята на д-р Бах
- какви състояния се повлияват най-благополучно от цветните есенции
- какво приложение могат да имат есенциите в горещите летни месеци
- как да използвате лечебната сила на цветята на Еньовден, за да си направите собствена цветна есенция с български цветя!
https://vimeo.com/221929483
А ето и линкове към някои от нещата, за които говори д-р Маждракова в интервюто:
- Академия на австралийските цветни есенции – Bush Flowers Essences
- консултативен център Хела – официален вносител на австралийските цветни есенции
- информация за употребата на Electro Essence и други цветни есенции, публикувана във в-к Телеграф
- цветето Безсмъртниче, което с право можем да наречем “растителна версия на птицата Феникс” има способността да оцелява извадено от почвата и напълно изсушено до 2 години, след което, ако се постави в почва, може отново да поникне! Състоянието е известно като анабиоза. Това изумително цвете, може да срещнете и под името Орфеево цвете, защото според легендата, че синьо-белите цветчета пониквали по местата, където капели сълзите на Орфей, докато плачел за своята Евридика. Цветето е открито за науката през 1834 г в Родопите от унгарски изследовател Имре Фривалдски. Изследвания на качествата му са провеждани от НАСА и руски секретни лаборатории. Днес безсмъртничето е със статут на зашитено цвете и не бива да се изтръгва с корените, но ако листенце от него (дори сухо!) се засади в почва и се полива, то може да поникне.
***
Д-р Маждракова е и един от участниците в онлайн конференцията “Информирана бременност”, където с нея говорим за използването на хомеопатия и цветни есенции по време на бременността. Вижте тук всичко за темите и участниците в конференцията и се регистрирайте, за да получите безплатен достъп до избрани интервюта от нея.