Информирана бременност – онлайн конференция за бъдещи родители

Преди време с една приятелка си говорехме за бременността – колко много информация имаме днес и как лесно можем да намерим отговора на всички въпроси от експерти, книги, медии или глобалната мрежа. Тогава моята приятелка каза нещо много интересно:
– Да, можем да намерим отговорите, но не винаги знаем въпросите, които да зададем.
Това ме накара сериозно да се замисля. Представих си следната картинка: една жена на 29 години, (да я кръстим Лили), която работи в маркетинг агенция. Денят ѝ е динамичен и запълнен с работа и срещи. Лили обича работата си и е много отдадена на кариерата си. В същото време има сериозна връзка и с партньора ѝ са решили, че е време да имат дете. И точно когато работи по един наистина голям проект, Лили открива, че е бременна. Новината е много радостна за нея, но носи и лека тревога. Тя е чувала, че грижата за бебето започва от зачеването, а не от раждането и иска да полага пълноценна грижа за себе си и своето бебе, само че няма идея как. Знае, че в интернет има тонове информация, но няма време да чете всичко наред и да отсява ценното. Знае също, че редовно се провеждат различни училища за бъдещи родители, даже е правила кампанията на едно такова, но те обикновено са в работно време, а това не е удобно за нея. Знае, че има форуми, в които може да зададе конкретни въпроси, но тя дори не се сеща какво точно да пита! Чувала е думи като дула, пренатална йога, фетална морфология и ЛаЛечеЛига, но никога досега не се е интересувала къде точно се наместват в картинката. Разбира, че след месец се провежда голяма конференция за бъдещи родители с много лектори и фирми, но точно през този уикенд има отдавна планирано пътуване, а следващата такава конференция е догодина.
Сигурна съм, че има много жени като Лили, защото аз самата бях една от тях преди няколко години. Ето защо, мислейки си за тази въображаема Лили, си казах: какво би било, ако тя разполага с нужната ѝ информация на едно място, във формат, който може да достъпи отвсякъде в удобно за нея време и ако някой друг задава въпросите, които тя не би се сeтила да зададе!
Така се роди идеята да създам онлайн конференция “Информирана бременност”.
Какво включва “Информирана бременност”?
Конференцията включва интервюта с 21 признати експерти, сред които медици, психолози, специалисти по хранене и движение, различни специалисти и консултанти, работещи с бременни жени.
Каква е целта на конференцията?
Да предложи точна, ясна, синтезирана и практическа информация във връзка с всички аспекти на бременността и раждането:
- медицинска грижа и превенция
- емоционална грижа и психологическа нагласа
- хранене и движение>
- грижа за външния вид
- подготовка за раждане и кърмене
- информираност относно права и възможности

Защо онлайн конференция?
За да бъде полезна на жените като Лили, които искат да чуят мнението на експерти, но нямат възможност да посещават физически различните провеждани на живо събития за бъдещи родители.
Онлайн конференцията не е обвързана с време и място и позволява всяко интервю да бъде гледано отвсякъде, по всяко време, колкото пъти желаете.

Защо не лекции на експертите, а интервюта?
Защото исках усещането да близко до това на личен разговор, който една бъдеща майка би провела със съответния експерт в кабинета му. Разликата е в това, че тя вероятно няма да му зададе всички въпроси, които аз задавам :)

Колко време отнема създаването на такава конференция?
Този въпрос няма нищо общо със съдържанието на “Информирана бременност”, но е любопитен факт, който ми се иска да споделя с вас. От идеята ми да направя тази онлайн конференция до реализацията ѝ измина малко повече от една година.
И преди да се запитате защо толкова много време, ще ви обясня. Най-напред беше идеята – да събера подбрани експерти и да снимам интервюта с тях. После започнах да правя списък на подходящи участници и да мисля как да обхвана максимално много аспекти на бременността и подготовката за раждане. Междувременно започнах да търся професионален екип, който да заснеме интервютата. Получих ценови оферти, които многократно надхвърляха бюджета ми, но онова, което в действителност ме спря, беше изискването на всички оператори да събера участниците на едно място и да заснемем всички интервюта в рамките на 2-3 дни.

Сами разбирате, че говорим за много заети хора, някои от които имат запълнена програма за месеци напред. Аз им предлагам да участват в нещо, което не е правено до момента като формат и дори не мога да им покажа пример как ще изглежда, но искам да ангажирам времето им! Нормално е при такива обстоятелства аз да се съобразя с техните възможности, а не те с изискванията ми за точен ден и час за снимки.
Така професионалното заснемане отпадна като възможност, но не и идеята! Просто ми трябваха още няколко месеца, в които да се снабдя с подходяща снимачна техника, да си оборудвам видео кът у дома, да се науча да снимам и да обработвам видеа, и … бях готова да продължа с проекта.

Първото интервю с д-р Марта Дончева направихме през февруари, а последното с консултанта по кърмене Бистра Танева – в началото на май. Не стана за 3 дни, както искаха професионалните оператори, а за 4 месеца, но успях да включа в програмата всеки експерт, който държах да включа, съобразявайки се с неговите възможности и давайки време на него и на себе си да се подготвим за интервюто, така че то да е максимално полезно и изчерпателно!
Междувременно течеше обработката на заснетите видеа и създаването на уеб страница, където да бъде представена конференцията, което само по себе си е история, но за нея друг път.

Струваше ли си усилието?
За мен отговорът е “определено да”, защото имах възможност да разговарям с изключително вдъхновяващи хора, отдадени на професията и призванието си, и да науча нови неща, които признавам си, иска ми се да бях знаела по време на моята бременност!
“Определено да” и защото сега мога да споделя това богатство от полезни съвети с други бъдещи родители, които ценят времето си и държат на качествената информация.

Ето защо, ако планирате дете или очаквате бебе, регистрирайте се като добавите мейла си в полето по-долу и ще получите напълно безплатен достъп до избрани интервюта от програмата. Ако ваши приятели планират или очакват дете, споделете тази възможност с тях!
Достъпът до всички интервюта в програмата ще бъде активен след 15-ти юни! Вижте всичко за темите и участниците в нея тук.
За мен този проект е сбъдната мечта, а сбъдването на мечтите заслужава специално отбелязване, но повече за това в следващата публикация!
2 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Интересни теми :) Любопитно ми е какво е експертното мнение и препоръка за раждане при късогледство с 6+ диоптера. Помня, че в Бг винаги са ми казвали, че задължително трябва да раждам секцио. Преди 4г. забременях и акушерката ми се учуди като споделих за секцио (живея в чужбина). 4г. по-късно имам 3 бременности, 3 естествени раждания (водни) и 3 страхотни дечица. И никакви проблеми при раждането, та се чудя експертите в Бг още ли “задължават” секциото при висок диопер.
Според д-р Дончева късогледството не е само по себе си показател за секцио, но е добре да се направи преглед при офталмолог, за да се провери състоянието на очното налягане и на ретината :)
Аз самата съм с късогледство и родих естествено без никакви проблеми.