На какво са способни майките

Няколко дни след като отбелязахме Food Revolution Day, продължаваме да гледаме снимки и видеа, да правим равносметка и да анализираме
Какво всъщност се случи
Но преди случилото се сега, ми се иска да ви разкажа какво се случи преди може би 2 или 3 години. Бях писала материал за захранването на бебета и под него една жена беше оставила следния коментар: “Захранването може да го контролираме, но после децата в детските градини и училище се хранят ужасно. Защо не направите нещо по въпроса!”. Не помня дали ѝ отговорих, но помня ясно какво си помислих: “И какво точно бих могла да направя аз? Защо хората винаги очакват някой друг да промени нещата?”.

Мина време. Собственото ми дете тръгна на детска градина и се сблъсках челно с недоразумението от кифли, макарони и юфка, наречено “градинско меню”. Всяко влизане в магазин с детето се превръщаше в изпитание заради наредените на нивото на детските очи шарени опаковки, пълни със захарни боклуци. Осъзнавах все по-ясно, че истинският проблем тепърва предстои, когато детето тръгне на училище и същите тези боклуци се предлагат в училищната лавка, където всички деца се редят в междучасието.
След това в края на миналата година ми се обади Натали:
– Осъзнах, че след като съм избрала да отглеждам децата си в тази страна, не мога безучастно да приема начина, по който се хранят нашите деца в детската градина и училище. Трябва да променим нещо!”
Този път въпросът ми не беше: “И какво точно бих могла да направя аз?”, а “Добре, и какво правим?”.
Решихме да почерпим опит от добрите практики по света и кандидатствахме за посланички на движението Food Revolution. Няколко месеца по-късно получихме писма, че сме одобрени и още много информация за инициативата. Срещнахме Катя и Ели, две от другите посланички, и после всичко започна да се случва много бързо:
- призивът ни за подкрепа от други родители, на който откликнаха стотици
- поредицата от срещи с експерти, лекари, зъболекари, шеф готвачи, представители на фирми
- решението да отбележим Food Revolution Day – избраният от фондацията на Джейми Оливър ден през май, на който в 120 страни се провеждат събития, организирани от доброволци и имащ за цел да припомни, че децата имат право на достъп до истинска, смислена и чиста храна
Най-напред имахме намерение да отбележим деня в София и потърсихме партньор. След това установихме, че за да се включат повече деца, ни трябват повече партньори и повече локации. После започнаха да ни пишат хора от страната с желанието да поемат организацията в други градове.



И последваха месец и половина, в които ние 4-те комуникирахме с всички тези хора, търсихме спонсори, отговаряхме на десетки имейли, подготвяхме материали, правихме планове на работилниците, координирахме медийна кампания. Бяхме във връзка всеки ден и по-точно всяка нощ, докато уточнявахме всеки детайл. Изоставихме всичко друго, което правим, а собствените ни семейства често пъти вечеряха сурови салати, защото когато организираш национално Food Revolution събитие, не ти остава много време да готвиш.
Дали си струваше?
Определено, да! Струваше си да видим усмихнатите лица на децата от цяла България. Струваше си да се запознаем с всички невероятни хора, които се включиха в инициативата и напълно доброволно и безвъзмездно вложиха личното си време и усилия в организацията. Струваше си да видим как институции, фирми и медии подават ръка и заявяват готовност да ни подкрепят, без да търсят нищо в замяна, защото го правим за децата на България. Струваше си, защото повярвахме, че промяната е възможна и сега продължаваме напред! Но преди да споделя повече как продължаваме, бих искала да БЛАГОДАРЯ.

Благодаря на всички координатори, които участваха в организирането на 36 работилници в 15 града и зарадваха близо 1,000 деца.
Благодаря на всички хотели и заведения, които предоставиха терен за провеждане на работилниците – домакините ни в София (Гранд Хотел София, хотел Метрополитън, ресторант Soul Kitchen и магазин и кухня R&B), както и на всички останали ресторанти и хотели в страната, които се включиха в инициативата!
Благодаря на всички фирми, които осигуриха подаръци за децата и специално на Крина, които направиха страхотните шапки на малките готвачи и престилки за водещите на работилниците. Вижте част от фирмите, които застанаха зад идеята:
Благодаря на всички медии, които отразиха или споделиха събитието и идеите ни – телевизиите БТВ, Нова ТВ, БНТ, 24Kitchen, Bulgaria on Air, Канал 3, предаванията На Кафе и Бон Апети, радио ФМ Плюс, Българско Национално Радио, сп. Жената днес, в-к. Дневник, в-к. 24 часа, сайтовете Момичетата от града, Фрамар, Хера и много други локални медии в цялата страна.
Благодаря на агенция Маркет Линкс и БГ-мама, които специално за Food Revolution проведоха национално проучване, целящо да установи степента на удовлетвореност на българските родители от храненето в детските градини и училищата. Можете да видите резултатите от проучването тук.
Благодаря на Музейко и на Юлиан Минков, който засне и обработи нашата промо видео рецепта за супер плодови палачинки
Благодаря на проф. д-р Стефка Петрова, която в качеството си на институционален експерт подкрепи исканията ни и покани родителите да споделят какви рецепти искат да бъдат включени в новия рецептурник за детските градини. Припомням, че очакваме да ни изпратите вашите предложения за рецепти до 2-ри юни, за да ги предоставим на професорката. Ако сте пропуснали, вижте повече ТУК и моля ви бъдете активни!
Благодаря на вас, моите читатели, защото вълната тръгна оттук след публикацията ми Захарни деца през март, на която вие откликнахте, споделихте и разпространихте. Без тази подкрепа подобна мащабна инициатива нямаше да е възможна!
И накрая специални благодарности на Ели, Катя и Нати! Момичета, страхотен екип сме!
А сега накъде?
Сега, разбира се, продължаваме напред, защото промяната в храненето не се случва за един ден, колкото и специален да е той!
Предстои ни учредяване на НПО, която да обедини усилията на всички доброволци и координатори и да ги насочи в посока засилване на обществения интерес и диалог с регулаторни органи и институции.
Предстои ни също участие на Националния конгрес на българското Дружество по Хранене и Диететика във Варна в началото на следващия месец, където сме поканени да представим идеите и целите си като социален проект.
Предстои ни участие на Фестивала на Здравето в края на юни в София. Предстои организацията на още много събития, разпространяването на още много информация, привличането на още много хора към каузата по-добро детско хранене. Предстои ни още много работа, но първата голяма крачка вече е направена, а когато разбереш, че можеш да ходиш, ти остава само едно: да се научиш да тичаш!