https://www.magipashova.com
  • Количка
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Блог
  • Магазин
    • Книги
    • Продукти
  • Консултации
  • За мен
  • Начало
  • Други
  • Българските родители за нуждата от Food Revolution

Българските родители за нуждата от Food Revolution

Публикувано на апр. 19th, 2017
от Маги Пашова
Категории:
  • Други

Само няколко седмици след като обявихме, че няколко от посланиците на Food Revolution в България се обединяваме, за да работим съвместно за промяна в храненето на българските деца, получихме стотици писма от родители, учители, лекари, зъболекари, юристи и много други заинтересовани лица.

По-долу публикувам една малка извадка, представителна за тона на писмата, но преди това ще се опитам да очертая основните проблеми, които родителите посочват:

1. Тези, които осъзнават ефекта и значението на храненето в детска възраст са все още малък, но непрекъснато растящ процент от обществото.

2.Този растящ процент родители не харесва:
– децата им да ядат предимно тестени изделия в детската градина (хляб, кифли, макарони, юфка, баница и т.н.) и това да се оправдава с морално остарял рецептурник, който формално е актуализиран през 2011 г, но както видяхме миналия месец, количеството захар в стандартните градински менюта често надхвърля нормите, препоръчани от СЗО, а процентът на пресните плодове и зеленчуци, пълноценните протеини и полезните мазнини е незадоволително нисък.

– децата в училище да имат достъп до храни, съдържащи висок процент транс-мазнини, храни с високо съдържание на добавени захари, енергийни и други кофеинизирани напитки. Според проучване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) за периода 1997-2013 именно изредените групи храни се свързват с тенденцията за увеличен брой деца с наднормено тегло и затлъстявания. Въпреки съществуващите нормативни уредби – Наредба 37 на МЗ за здравословно хранене на учениците и Наредба 9 на МЗХ за здравословността, безопасността и качеството на предлаганите храни и продукти на територията на училища, децата в училище имат неограничен достъп до подобни вредни храни. Дори ако на места наредбите се спазват формално и изредените храни не се предлагат на територията на дадено училище, то на 5 метра от оградата му, продажбата им е свободна и по този начин де факто законът се спазва, но де юре се заобикаля волята на законодателя. В резултат по данни на НЦОЗА у нас 21% от децата на 7-9 години, 66% от децата на 10-13 години и 84% от учениците на 14-18 години са консуматори на енергийни напитки (съдържат високи количества добавена захар и кофеин). Отделно 47% от децата от 1-ви до 12-ти клас в България имат висока редовна консумация (5 пъти седмично и по-често) на безалкохолни напитки със захар и шоколадови изделия, като 26-32% от учениците консумират захарни, шоколадови и сладкарски продукти най-малко веднъж дневно, а 34% пият поне 1 подсладена безалкохолна напитка ежедневно.

-децата в училище нямат здравословна алтернатива освен да си носят домашна храна.

– децата, които си носят домашна храна, са маргинализирани и често пъти стават обект на присмех от страна на връстниците си. Практика за носенето на домашна храна (lunch-box) не се насърчава и училищният храноден за повечето деца включва основно пакетирани изделия с високо количество сол, захар и транс-мазнини.

3. Все още голям процент родители/баби/дядовци и обществото като цяло не осъзнава или подценява ефекта от вредните храни върху децата и насърчава консумацията им.

4. Насочената към деца реклама на храни, съдържащи транс-мазнини, големи количества добавена сол или добавени захари, не е законово ограничена у нас.

5. За разлика от редица други европейски държави в България няма данък върху вредните храни, въпреки категоричното становище на проф. д-р СТЕФКА ПЕТРОВА от НЦОЗА, което недвусмислено с факти и цифри подчертава нуждата от такъв.

Заради всички тези причини, България се нуждае от своята Food Revolution!

Ето една много малка част от писмата на родителите, които застават зад идеята за такава:

“Сега може да имам някакъв контрол над храната на дъщеря ми, защото посещава частна детска градина, където аз й нося храна от вкъщи, но съвсем скоро предстои да започне училище. Тогава отвсякъде ще бъде облъчвана от имитация на храна. Защото дали ще е кифла, баничка, рогче или геврек – няма разлика. Искам децата да имат избор. Искам моето дете да не бъде сочено с пръст и жертва на обиди и подигравки, защото не яде хамбургер в междучасието. Искам да помогна това да се промени и опитвам по различни начини, най-настоятелно в близкия си приятелски кръг. Истината обаче е, че трябва да се обединим повече хора, за да ни чуят отговорните институции и държавата. Естествено родителите също имат нужда да се образоват какво е добре и какво не да консумира едно дете.”
Станка Стоянова

“Проблемът е изключително сериозен. Колкото и да се стараем вкъщи и да възпитаваме към здравословно и правилно хранене, отивайки в яслата, градина, училището, децата ни се хранят с нездравословна и неподбрана от специалистите храна. Всеки родител е запознат с менюто в детските учреждения и знае какъв е съставът. Бяло брашно, захар, олио и други присъстват всекидневно в храненията на децата ни. За децата с непоносимост и алергии алтернативи няма.”
Гергана Радулова

„Искам сърдечно да ви поздравя за инициативата! Днес за първи път попаднах на нея чрез статията на Маги Пашова “Food Revolution Bulgaria: Ще участвате ли?” и просто не мога да остана безучастна. Напълно споделям вашата кауза и смятам, че такава активна гражданска позиция е абсолютно необходима.“
Светлана Петрова

„Изключително много приветствам начинанието ви и се надявам да преборите поне малко “системата”.
Кристина Ковачева

„ Здравейте! Щях да се разплача, когато видях Food Revolution Bulgaria! Не защото съм ревлива, а защото съм майка, която ежедневно споделя същите емоции по повод храненето на семейството ми и най-вече на дъщеря ми (9 г). Защото съм безкрайно изтощена да мисля кога, какво, по колко; от багажите с храна ежедневно и при пътувания; от готвенето по нощите; от неудобните разговори, в които излизам черната овца, лудата, която “умора нема”; от изолацията, дискриминацията……..
Изпитах облекчение! Не съм сама и надежда има! Благодаря ви!“

Боряна Петърнички

„Днес момчетата ми вече са на училище, в класа им са едни от малкото деца с кутии с домашно приготвена следобедна закуска и плодове и зеленчуци – искам поне едно от храненията им да заместя, защото обикновено имат филия с шоколад, торта, шоколадови бисквитки “от онези с дупка в средата”, кашкавалка и т.н., а историята мълчи какви са били плодовете в столовата. В последно време започнаха да си връщат кутиите пълни… А и в тази им възраст става все по-трудно да ги убедиш, че е хубаво да си различен от останалите в избора си на храна…Така, че на моменти съм безсилна и разрешавам, иначе ставам лошата майка, която “никога не им е давала да ядат зрънчо”….“
Елена Фъртункова

„Аз съм майка на 2 деца – едното на 7 и вече в първи клас и второто почти на 3 год. и с алергия към белтъка на млякото. Аз имам огромен проблем с изхранването в училище. Опитах се да направя нещо, но от всички институции до които писах ми отговориха, че по документи всичко е изрядно. Който има дете в училище знае, че нищо не е както трябва. Съответно не получих подкрепа и от останалите майки, които смятат, че е нормално за закуска децата им да си похапват шоколадови турски кексчета със съмнително съдържание. И след като се сблъсках с този феномен, просто му забраних да яде каквото и да било в училище. Това според мен е доста травматизиращо за едно дете, което през цялото време гледа как другите деца се тъпчат. След неуспеха, който претърпях, стигнах до извода, че трябва да се промени закона и наредбите. От тогава търся съмишленици, които се надявам да намеря във ваше лице.“
Теодора Сотирова

„Напълно съм съгласна, че е нужно пълно обединение, за да успеем да променим малко по-малко статуквото.
Пряко се сблъсквам с невъзможността да се развият добри центрове за подрастващите, в които да имат нужната подкрепа, знания и практически уроци за реалният свят и начин на живот.”

Анна Николова

„Току-що попаднах на статията Ви и искам да Ви поздравя за инициативата! Отдавна си мислех как трябва Джейми Оливър да се разтършува и из българските училища, детски градини, магазинчетата покрай тези учебни заведения и т.н. БРАВО, БРАВО, БРАВО! Развълнувах се :D :)))))))”
Мерием Хасан

„Попаднах на инициативата ви във Facebook, която изключително много ме зарадва. Майка съм на почти 7 годишно момче и съм до болка изморена от това да обяснявам в градината, на бабите и познати защо му налагам ограничения и не го водя в McDonald’s например.“
Нино Бержиани

Може да допълните извадката с вашите собствени истории и коментари, но сме убедени, че те само ще подчертаят нуждата от промяна на всички нива – семейно, обществено и институционално.

Първата крачка: Food Revolution Day 2017

А всяко дълго пътуване започва с първата крачка! Ето защо ние като посланици на идеята за Food Revolution решихме нашата първа крачка да бъде отбелязването на Food Revolution Day 2017. Tози своеобразен празник на идеята за пълноценно хранене се отбелязва веднъж годишно през май в повече от 120 държави по света. Тази година България ще се присъедини към oтбелязването на FRD с национална кампания, която ще се проведе в София, Варна, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Русе, Добрич, Монтана, област Кърджали и други градове.

Идеята на кампанията е преди всичко:
– информационна
– мотивационна и
– вдъхновяваща

С помощта на доброволци и компании в София и страната ще организираме здравословни работилници, на които деца и родители да се включат в приготвянето и хапването на полезни храни, да научат повече за разликата между пълноценните и вредните храни, да се срещнат и да се запознаят с други семейства, за които смисленото детско хранене е от значение!

Повече подробности за Food Revolution Day 2017, градовете, локациите, датите и часовете очаквайте до броени дни. Ако все още не сте харесали страничката на Food Revolution Bulgaria, моля направете го, за да получавате информация за всички събития. А ако искате да се включите като доброволци и координатори в организацията на Food Revolution Day във вашия град, пишете на foodrevolutionbulgaria@gmail.com. Нека пламъчето на хранителна революция затрепти в повече български градове и заедно да покажем, че искаме по-смислена храна за по-здрави деца!

Използвана литература:
* Наредба № 6 на МЗ за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения, МЗ, обн. ДВ, бр. 65/ 2011 г.
* Наредба № 9 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата, МЗХ, обн. ДВ, бр. 73/2011 г.
* Наредба № 2 от 7 март 2013 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни. МЗ, обн. ДВ, бр. 28/2013
* Петрова С., В. Дулева, Л. Рангелова, П. Димитров, Д. Байкова, М. Константинова. Мониторинг на хранителен статус на населението в България: разпространение и тенденции на затлъстяването и поднорменото тегло. Наука Диететика, 2012, 2:
  • Фоод Режолутион Даъ

Маги Пашова

Нутриционист с фокус върху семейно хранене и захранване. Автор на "По-здрави бебета", "Дневник на захранването", "Рецепти за щастлива бременност" и други. В тях и в сайта ще откриете информация как да храните децата си разнообразно и с увереност, съобразно актуалните научни препоръки за пълноценно и баланисрано хранене.

За мен

За мен

Аз съм Маги Пашова, нутриционист с 10-годишен опит, автор на "По-здрави бебета" и други книги, създател на вкусни и полезни рецепти и идеи за хранене на цялото семейство.

Бюлетин

Последно в блога

  • Как да изберем подходяща чаша за бебето и малкото дете
  • Омега-3 за бебета и малки деца
  • Употребата на прибори от 0 до 3 години
  • “Дневник на захранването” – от първата хапка до първата годинка
  • 10 закуски за бебета и малки деца

Популярни рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол Споделям ви най-лесната и бърза къри рецепта. Стопляща и леко…

“Публикациите в сайта са изцяло с информaтивен характер. Предназначени са за здрави хора, които искат да подобрят хранителните си навици и да разнообразят храненето си. Ако имате здравословен проблем, консултирайте се с квалифициран медицински специалист, преди да направите промени в храненето си. Авторът на сайта не носи отговорност за разбирането и прилагането на информацията от трети лица. “

Последвай ме

Последно в блога

  • Как да изберем подходяща чаша за бебето и малкото дете
  • Омега-3 за бебета и малки деца
  • Употребата на прибори от 0 до 3 години

Топ рецепти

  • Супа със сладък картофСупа със сладък картоф
  • Къри с леща и карфиолКъри с леща и карфиол

За контакти

Email: info@magipashova.com
Телефон: 0876 111 453

  • Общи условия
  • Политика за лични данни
  • Условия за доставка

© 2020 · Магдалена Пашова | Изработка на сайт от BEKYAROV.NET

Този сайт използва "бисквитки" (cookies), необходими за правилното му функциониране и за статистически цели – за да Ви предоставя полезна информация.
Продължавайки да разглеждате този сайт, Вие се съгласявате с използването на "бисквитки". Приемам
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Необходимо
Винаги е активирано

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-необходимо

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.