Захарни деца

Преди седмица споделих на страницата си във Фейсбук това видео, показващо ефекта от захарта и зададох въпроса дали и други родители се тревожат като мен за количеството захар, което децата ни приемат извън къщи. Само за няколко часа се включиха десетки майки, споделящи тревогата, че навсякъде извън дома децата ни са бомбардирани от захар-съдържащи храни и изразяващи желанието си за промяна. В събота обаче, клипчето, което споделих, беше премахнато от оригиналната страница, а заедно с него изчезна и цялата полезна дискусия. Затова сега я прехвърлям тук.
Защо ме е грижа?
На първо място защото съм майка. И защото дълго време се борех да опазя сама детето си от захарта, но губя тази битка и имам нужда от подкрепа.
Второ, защото съм нутриционист. И макар тази професия да продължава да остава нова и неразбрана в България, ние в продължение на 3 години изучаваме ефекта от храните и храненето върху човешкия организъм, а няма храна, която да нанася повече вреди от захарта. (Вижте по-долу!). И когато виждам колко много захар поглъщат децата ежедневно и как храната, до която имат достъп в детските учебни заведения и училище е предимно въглехидратна (но от неподходящия вид въглехидрати!), как пресните плодове и зеленчуци са сведени до минимум, просто не мога да мълча!
И трето, защото някой все пак трябва да заговори по тази тема! Някой трябва да повдигне въпроса, да изложи фактите и да предложи промяна. Правя го тук от името на всички онези майки, които миналата седмица изразиха позицията си на страницата ми във Фейсбук и на всички останали, които не са чували за моята страница или изобщо за мен, но за които е важно, онова което децата им ядат всеки ден извън къщи, да включва основно полезни хранителни вещества, а не захар!
И така след като отворихме темата, нека да видим
Фактите
Факт е, че понятието “захар” е много широко. Всички въглехидратни храни в това число плодове, зеленчуци, зърнени храни и дори млечни храни съдържат захар под формата на глюкоза и фруктоза и този вид захар е полезна, защото дава енергия на тялото. В едно здравословно меню обаче преобладаващото количество въглехидратни храни трябва да бъдат зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни, като последните да съставят не повече от 1/3 от общото количество въглехидрати за деня!
Ето как изглежда здравословната детска чиния според препоръките на Харвардския Институт по Обществено Здраве:

Чинията представлява схематично общение на количеството храна за деня на едно дете. От нея близо половината следва да е за сметка на плодове и зеленчуци. Около 60% е общото количество на въглехидратите, но само 1/3 от тях са зърнените храни! При това учените от Харвард съветват това да бъдат възможно най-малко преработени зърнени храни т.е. колкото може повече цели зърна и колкото може по-малко брашно. (Източник)
Важно място в чинията заемат и протеините (растителни и животински), както и полезните мазнини. Изрично е посочено, че чинията не включва сладкиши, захарни изделия и напитки, защото това не са храни, подходящи за всеки ден! (Източник)
Сладкишите и подсладените тестени изделия (кифли, щрудели, мъфини, торти, кекс и т.н.), като и повечето готови напитки съдържат свободна захар или още добавена захар, която може да бъде под формата на бяла захар (сукроза) или друг подсладител включително естествени такива като мед, кленов сироп и дори плодовата захар фруктоза, но вече денатурирана и лишена от полезните баланисращи фибри. Редовната консумация на прекалено количество добавена захар нанася редица поражения на организма както на деца, така и на възрастни, но децата, разбира се, винаги са по-уязвими.
Ето някои от доказаните негативни ефекти на захарта при децата:
– предразполага към затлъстяване (Източник)
– увеличава риска от диабет 2 (Източник)
– допринася за зъбен разпад и образуване на кариес (1) и (Източник)
– причинява хиперактивност и дефицит на внимание (2) и (Източник)
– пречи на концентрацията (3) и (Източник)
– потиска имунната система (Източник)
– създава условия за чревен дисбаланс като подхранва гъбични микроорганизми (Източник)
– създава киселинна среда в тялото (Източник)
– нарушава минералния баланс в тялото (Източник)
– потиска апетита за полезни храни като засища с празни калории
И списъкът може да бъде продължен, но нека да спрем дотук и да поясним кое точно количество захар наричаме “прекалено количество”.
Според последните насоки на Световната здравна организация от 2015 година количеството свободна или добавена захар в дневното меню не трябва да надвишава 10% от общия калориен прием, а в идеалния вариант да е по-малко от 5%. Според тяхната статистика децата в Европа консумират повече захар от възрастните като количеството в отделните държави варира от 12% в скандинавските държави до 25% в средиземноморските. От СЗО алармират да се внимава със скритата захар в рафинираните храни и дават за пример 1 с.л. кетчуп, която съдържа около 4 гр (1 ч.л. захар) или една подсладена със захар газирана напитка, която може да съдържа до 10 с.л. захар. (Източник)
Организацията препоръчва отделните страни да публикуват национални насоки за допълнително ограничаване на консумацията на захар и да въведат политики като по-стриктно етикиране на хранителните продукти, забрана на насочените към деца реклами на сладки изделия и напитки и фискални промени, облагащи с по-висок данък захарните изделия.
Пълният доклад на СЗО може да видите тук.
Според английската Национална Здравна Служба (NHS) добавената захар в менюто на деца над 11 години и на възрастни не бива да надвишава 5% от общия калориен прием за деня или общо 30 гр. (Източник)
Според Емер Дилйени, водеща британска диетоложка, добавената захар, която приемат децата дневно, не бива да превишава следните нива:
- деца от 4 до 6 години – 19 г (5 ч.л.)
- деца от 7 до 10 години – 24 г (6 ч.л.)
- след 11 години – 30 г (7 ч.л.)
Последното проучване в Обединеното кралство обаче показва, че реалният процент при децата е между 12 и 15%.
Какво е положението у нас?
Националния център по обществено здраве и анализи алармира чрез уебстраницата на Министерство на здравеопазването за повишения брой на деца с наднормено тегло, причинено от неблагоприятни характеристики в храненето. Посочва се, че: “Здравословното хранене на децата и юношите представлява приоритет в националната ни политиката, свързана с опазване на общественото здраве”. (Източник)
Положителен опит в тази насока е нaправен с обновяването на наредбите за здравословно хранене на деца:
- НАРЕДБА 2 от 7.03.2013г. за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни
- НАРЕДБА № 6 на Министерство на Здравеопазването от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения
- НАРЕДБА № 37 ОТ 21 ЮЛИ 2009 Г. ЗА ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ НА УЧЕНИЦИТЕ
- НАРЕДБА 9 от 16.09.2011 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици
Изредените наредби изрично ограничават предалгането на захар, сол и мазнини в детските заведения и менютата на учлищните столове. Наредба 6 например не допуска предлагането в детските градини на торти, пасти, сиропирани сладкиши, шоколадови изделия, бобони и др. Наредба 37 задължава в менюто в ученисческите столове да включва поне един плод и зеленчук. Наредба 16 забранява на територията на детските учебни заведения да се предлагат храни, съдържащи хидрогенирани мазнини.
Всеки родител, чието дете посещава детска градина или училище може да даде примери за нарушение на тези разпоредби. Аз ще се огранича тук само до два:
– по отношение на детсктие градини – въпреки забраната за торти и пасти, такива се внасят за рождени дни и минимум веднъж седмично (често пъти много по-често!) децата ядат захарни сладкарски изделия освен храната, предвидена в менюто на съответното заведение
– по отношение на училище – дори наредбата да се спазва на територията на самото училище, (което често пъти не е така), само на 5м от училищната ограда могат да бъдат всевъзможни захарни храни и храни, съдържащи транс-мазнини и хифрогенирани мазнини
По този начин законът може и да се спазва де юре, но де факто се нарушава воялта на законодателя и не парктика върху тези нарушения не съществува ефективен, (за да не кажа кникакъв!) конторл.
Отделно, обновен е рецуптерника за готвене в детските ясли и в момента е в рпоцес на обновяване и Рецептурника за приготвяне на храна. Въпреки включените нови рецепти, отговарящи на съвремените разбирани за пълноценно и здравословно хранене, менюто в повечето детски ясли и градини не е много по-различно от онова, което ние помним от нашето детство, и в което преобладават тестените изделия (макарони, тутманици, юфка, кифли) за сметка на пресни плодове, зеленчуци и качествени пълнозърнести храни.
Но да се върнем на захарта и на въпроса
Какво се случва на практика?
Седмичните менюта в детските градини, често пъти сериозно се разминават с посочените по-горе насоки за здравословно детско меню на Харвардския Институт по Обществено здраве:
- пресни зеленчуци често липсват или са малко като количество
- въглехидратният компонент в дневното меню често пъти е повече от 60% и то за сметка на предимно рафинирани въглехидрати – брашно, нишесте и направените от тях изделия – попара, тутманик, кифла, макарони, юфка, хляб)
- десертите, които са изцяло изключени от модела на Харвард, в нашите детски градини присъстват редовно под формата на различни кремове, щрудели, мъфини, бисквитена торта и др.
За да илюстрирам това, за което говоря, събрах примерни седмични менюта на 3 детски градини (2 частни и 1 държавна) и по-долу показвам по едно дневно меню във всяка от тях. Посоченото в скоби количество свободна захар е добавено от мен и е изчислено за 1 порция на база рецептурника.
Примерно меню 1
Сутрешна закуска: Макарони със сирене (5 г захар) + чай (4 г захар)
Обяд: 1. Супа тиквички, 2. Пиле фрикасе, 3. Салата краставици, 4. Пълнозърнест хляб, 5. Млечен крем ягода (25 г захар)
Следобедна закуска: Сандвич с мед и масло + боза (мин 5 г захар)
Извод: Общо количество въглехидрати > 70%, от които повечето рафинирани; общо количество добавена захар над 40 г (при максимално допустими за дете до 7 г – 19 г!). Пресни плодове и зеленчуци < 10%
Примерно меню 2
Сутрешна закуска: Попара с масло и сирене (25 г захар) + чай (4 захар)
Обяд: 1. Супа топчета, 2. Паста със сирене микс и домати, 3. Свежа зелена салата
Следобедна закуска: Бисквитена торта (9 г захар) + липов чай (4 захар)
Извод: Общо количество въглехидрати > 70%, от които повечето рафинирани; общо количество добавена захар над 40 г. Пресни плодове и зеленчуци < 10%
Примерно меню 3
Сутрешна закуска: Открит сандвич с колбас + прясно мляко с какао (5 г захар)
Обяд: 1. Супа от леща, 2. Задушена риба с доматен сос, 3. Грах и моркови, 4. Малеби (20 г захар)
Следобедна закуска: Макарони с яйца и захар на фурна (5 г захар) + медовина (5 г захар)
Извод: Общо количество въглехидрати > 60%, от които повечето рафинирани; общо количество добавена захар над 35 г. Пресни плодове и зеленчуци < 10%
Какво е решението?
Първоначално си мислех, че решението е на локално ниво или ниво отделна детска градина. От както дъщеря ми посещава такава, сменихме две. И в двете се опитах да водя диалог и да инициирам промени в менюто. И в двете не срещнах особена подкрепа и разбиране. Като цяло детските градини са ограничени от една страна от бюджети, а от друга от рецептурника. А и не на последно място от факта, че повечето родители не виждат проблем в менюто.
След това се опитах да пращам домашна храна с изричната молба да не ѝ дават сладкиши и други рафинирани въглехидрати от общото меню. Тъй като става въпрос за частни градини, ми позволиха. Детето обаче отказва да яде изпратената от мен храна и иска онова, което ядат другарчетата му! И този подход се оказа неуспешен.
Познавам родители, които поради същите съображения оставят децата си вкъщи или се записват в родителски кооператив, където децата се хранят с домашна храна. Приемам и уважавам тези избори, но за моето семейство те не са работещо решение. Искам детето ми да расте в социална среда на свои връстници, а не само у дома. Кооперативите са добро решение, но изискват сериозна ангажираност от страна на родителя (основно на майката), която с моята заетост не мога да осигуря.
Знам че има единични частни детски градини, които имат собствена политика на хранене, различна от общоприетата или насърчават носенето на домашен обяд в кутия от всички деца. И продължавам да търся подходяща такава, за да преместя още веднъж дъщеря си (с цената на стреса от нова адаптация!). Но това е бягство, а не решение! Това е спасяване поединично на моето дете. Или на една шепа деца, които посещават колективи и няколко по-специални детски градини. А всички останали? Какво правим с останалите деца на България?
Децата на България заслужават много повече от 40 г захар дневно! Заслужават пълноценна и смислена храна, а не рафинирани въглехидрати и захар! Заслужават храна, която им помага да растат здрави и да изграждат правилни хранителни навици! Заслужават да се погрижим за тях и направим така че менюто им да отговоря на съвременните световни разбирания за здравословно детско хранене! Заслужават шанс!
Затова по тази тема трябва да се говори. Трябва да се пише, да се споделя, да се търси решение! Затова ние, родителите, трябва да бъдем активни и да инициираме обществен дебат по темата! Да поискаме повече пресни зеленчуци и плодове в менютата на детските градини за сметка на тестените и сладките изделия. Да посикаме контрол върху прилагането на съществуващата нормативна уредба и да настояваме за реално спазване на наложените от държавата ограничения върху предлагането на вредни храни на децата. Да поискаме менютата в яслите, детските градини и училищата да се осъвременят и да отговорят на насоките на СЗО и местните нормативни актове.
Затова е важно медицинските лица – лекари, зъболекари, диетолози и прочие, които осъзнават проблема, да застанат зад нас и да ни подкрепят. Затова медии, общественици и хора с влияние, които вярват, че българските деца имат право на по-смислена и изграждаща храна не бива да мълчат. Нека напомним на държавата за приоритетите, които сама е посочила, че има: “Здравословното хранене на децата и юношите представлява приоритет в националната ни политиката, свързана с опазване на общественото здраве”.
Предупредиха ме, че промените в България се случват трудно, а подобна промяна е почти невъзможна. Казаха ми, че няма смисъл да се захващам. Но аз въпреки това смятам да работя за такава промяна. Защото съм убедена, че няма да съм сама и защото знам, че го правя за моето дете и за всички деца. Както споменах в началото, пиша този текст от името на няколко майки, с които обмисляме конкретни действия за иницииране на диалог с институциите и търсене на работещо решение. Ако имате желание да ни подкрепите и имате конкретни идеи как може да го направите, моля пишете ми на magi@magipashova.com . Нека опитаме по смислен, градивен и позитивен начин да осъществим една необходима промяна в полза на нашите деца!
Допълнителни източници:
(1) Harris, R., Nicoll, A. D., Adair, P. M. & Pine, C. M. Risk factors for dental caries in young children: a systematic review of the literature. Community Dent Health 21, 71–85 (2004).
(2) Wolraich, M. L., Wilson, D. B. & White, J. W. The effect of sugar on behavior or cognition in children. A meta-analysis. Jama-J Am Med Assoc 274, 1617–1621 (1995).
(3) (Ells, L. J. et al. A systematic review of the effect of dietary exposure that could be achieved through normal dietary intake on learning and performance of school-aged children of relevance to UK schools. Br. J. Nutr. 100, 927–936 (2008).
21 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Изключително наболял въпрос!
В градината на дъщеря ми, слава Богу, тортите за рождени дни са забранени (което не пречи в картонени парчета да се подаряват близалки, бонбони, шоколадчета и прочие…).
Два пъти на ден имат плод в менюто, но също така има и доволно количество тестени и сладки неща за следобедната закуска.
Не съм се замисляла за опит зя промяна в менюто на градината, защото ми се е струва невъзможна борба, но ако има и малък шанс, бих се включила в тази борба!
За съжаление, извън градината, много родители неглижират здравословното хранене на децата си.
Факт е, че по- голяма част от родителите изобщо не си дават сметка и по -мои наблюдения нямат желание да се информират какво ядат децата им. Да не говорим за учителите, които си мислят, че лишавам детето си от калций, когато ги помоля да не й дават прясно мляко, преследват ни с кекс, защотото видите ли бил домашно приготвен и т.н..
Факт е, че обществото като цяло е изключително незаинтересовано какво ядем!
Факт е, че децата в първи клас са като мутирали.
Факт е, че родители като нас, интересуващи се от това какво ядат децата ни не са добре приети от обществото. Омръзнало ми е, когато отидем на ресторант да предлагат на децата пържени картофи и да ни гледат като извънземни, когато им поръчам риба със салата например.
Просто по отношение на храната сме още първобитни.
Интересни са и лекарските препоръки относно храненето при даден проблем.
Разбирам те и те подкрепям напълно. Дъщеря ми е на 5 години, тя отбягва закуската в градината, по-точно определени храни, кремове също не яде. На мен ми коства ежедневни усилия да и приготвя следобедна закуска, тъй като когато я взема от градина към 17:30, тя вече е гладни и най-вече да я възпра да не отскочим до толкова близкото кафе до градината, в което е пълно с всякакви боклучави храни. Ако трябва някаква петиция да инициираме до здравното министерство, пиши, ще се включа. Ако следва по-обстойно проучване на менютата, пиши, аз мога да снимам менюто тази седмица в градината на дъщеря ми.
Маги,
решаването на този наболял въпрос интересува много хора, но за тази цел трябва да се създаде Държавна програма за хранене на децата в детски градини, ясли и училища.Но е ясно,че днес храната е сложна, не е просто приготвена както навремето готвеха нашите баби и дядовци.Преди години са работили по нивите само с хляб, домати и лук.Днес се приготвят изискани, сложни и красиви, но не и полезни ястия.Знам,че даже задължават родителите да купуват дребни сладки, гризини и чипсове за храна на децата в детските градини.От това хранене са ясни и последствията – наднормено тегло, последващи хронични заболявания, болни зъби.Чудесно си засегнала този въпрос, дано някой те чуе.
Поздрави !
Маги, имаш и моята подкрепа в нелеката борба. На мен тепърва ми предстои сблъсък с храната в детската ясла/градина, но вече водя борба у дома с бабите срещу домашно приготвени сладкиши с бяло брашно и рафинирана захар, даването на бял хляб, защото “детето ще си остане гладно” и т.н. Ако са повече осъзнатите родители промяна може да настъпи.
Едно от важните неща е да се махне навика за десерт след хранене. Децата си свикват с десерта и си го искат и след вечеря, даже правеха опити и след закуска да искат. Супа и основно е предостатъчно. И все пак ако ще се яде сладко, е по-добре да е веднага след храненето, а не като самостоятелно хранене.
В нашата градина (частна) много се старят сутрешната и следобедната закуска да са предимно солени (напр.две от пет са сладки).
По мои наблюдения родителите в по голямата си част изобщо не се задълбочават по отношение на храненето на децата си до момента в който не се появят здравословни проблеми! Аа дори и тогава избират по – лесното решение – лекарства!! Нямат желание да знаят и да се интересуват и задълбочават по темата за това какво трябва да възпитат у децата си като култура на хранене….
Абсолютно подкрепям написаното!
Единственото “забранено” у нас, което давам, са бисквити, които често се опитвам да правя сама…. Всичката тази храна кара децата да искат още и още.
Трябва промяна на манталитета ни.
Като чуя за деца, които на 2г ядат шоколадови яйца, пият сок от кутия, се изприщвам.
А изобщо не е трудно да се храниш здравословно. Трудно е да го възприемеш, защото закостенелите ни нагласи приемат под здравословно съвсем други неща.
И със сигурност репликата “Аз съм яла захар и ей ме, жива и здрава”, присъства редовно в речника на повечето майки…
Подкрепям инициативата,но училищните лафки трябва или да се премахнат или да предлагат здравословни храни.Макар в училището на децата ми да има някаква промяна не е достатъчна.
И аз съм от родителите, които вътрешно побесняват, когато “добри” хора подарят на голямото ми дете торба с “лакомства” – бисквити, шоколади, кроасани… Но аз лично не страдам толкова за храната в детската градина, защото синът ми едва я докосва. Не харесваше нито храната в частната нито в държавната градина. Та от тези 40г. захар, той да изяжда 1/4 максимум.
Истинският проблем за мен е в самото предлагане на пазара. В който и магазин да влезеш (дори в здравословните), секцията с пресни плодове и зеленчуци е миниатюрна в сравнение с лавините от нечовешка храна – бисквити, вафли, шоколади, бонбони, дъвки, колбаси, сирена, чипсове – мипсове, млека, кремове, консерви, напитки, сладоледи, близалки… и всякакви неща в шарени пликчета. Как да се бориш с това? То само по себе си показва какви са пропорциите от различните храни в дневната чиния на един “средностатистически човек”. И става все по-тъжно…
Една случка ще ви разкажа, за да споделя накъде, според мен, отиват нещата:
Живях известно време в САЩ и работех на едно място, където доволни клиенти носеха понякога почерпка за нас, персонала. И, разбира се, редовно ни черпеха с луксозни шоколадови бонбони. Един клиент веднъж ме попита с какво бих искала да ни почерпи и аз пожелах плодове. Той ме погледна многозначително и ми каза: “Ама кой обича плодове?”
Та май и при нас натам са тръгнали нещата. Нямам точно представа по какъв начин мога да се боря срещу това чудовище от нечовешки храни, което ни превзема и зад което стоят гиганти като Нестле, Крафт и др. престъпни организации и техните пипала. Всеки ден водя своя малка локална битка с тях. Ако има идеи за битка на по-високо ниво, ще се включа. Все трябва да има нещо, което може да се направи…
Катя, благодаря за споделенето! Аз вярвам, че начинът да се води тази битка, е чрез информиране, за да могат повече хора да правят информиран потребителски избор. Бизнесът си е бизнес и на него това му е работата – да печели. Но те се водят от това какво търсят птребителите. Ако повече потребители търсят полезни и пълноценни храни, вярвам че дори бизнесът може да се промени.
Статията много ми хареса, подкрепям с две ръце. Наша отговорност като родители е да създадем правилни хранителни навици на децата си още от най-ранна детска възраст. За съжаление децата ни са бомбандирани от нездравословни храни в шарени опаковки, менютата в детските градини и кухни не са осъвременени и включват много прости въглехидрати и по-малко плодове и зеленчуци, а като сложим и някоя баба, която да тъпче внучето със сладкиши в цялата схема става страшно. Вярвам, че ако обединим услия можем да променим нещата към по-добро, защото става въпрос за здравето на нашите деца, което е най-важното нещо за всеки един родител.
Адмирации за статията! Честно казано след индивида, поливащ кълнове с кола бях доста скептично настроен, но такова изчерпателно цитиране на научни източници е наистина рядкост. Благодаря!
Благодаря, Мартин!
Аз успях да си реша проблема така- давам дъщеря ми в детската градина след закуската, т.е. в 9ч. и я вземем преди обяда- в 11,30 ч. Така тя там получава само плод в 10 ч. и неизбежно- когато има рожден ден торта. Това е държавна детска градина, изключително съм благодарна за разбирането от страна на директорката и госпожите, но ми прави впечатление, че съм единствената, която дава детето си само за “веселата част” в групата.
Мирена, това е решение, но е неприложимо за 95% от семействата, в които родителите работят на пълен работен ден и разчитат на детската градина да обезпечи това време.
Ужасно е! В детските млечни кухни също е така, следобедната закуска е страшно сладка. Когато веднъж изразих мнение ми отговориха-” Ами това е, готвим по рецептурник.” Та там се хранят бебета от 8,9 месеца, а в часните кухни дори и от 6м. Проблема е голям и сериозен и малко родители го разбират. Масово се хранят и дават солети и бисквити на Бебета по парковете. В градините родители носели солети, бисквити и зрънчо ако искало детето още да яде. Нз какво трябва да се направи, гледах , като теле в железница като ми отговориха за рецептурника, те не са виновни жениците те си готвят по рецептурник и това е!
Да, Дария, проблемът е именно в морално остарялата нормативна уредба и съпровождащите я документи част от които е уж обновения рецптурник!
Браво,Маги! Майка съм на 4-годишно дете,което ходи в частна детска градина,и всекидневно се “боря” с недоразуменията в менюто…Наблюдението ми е,че май съм единствена,за съжаление!Напълно подкрепям усилията ти за качествена промяна в храненето в детските заведения!Ние трябва да я случим!
Абсолютно те подкрепям с две ръце. Водя я тази борба от години и честно казано на моменти малко се изнервям, като всички ме сочат с пръст и ми викат да престана да “тормозя” семейството си, като ги лишавам от всичко което им се ядяло, но това е една дълга тема, в която няма нужда да забиваме допълнително. За съжаление наистина нямам никаква идея как може да се борим ефикастно със системата (същото се опитвам да правя и по отношение на образование, медицина….), за да се променят нещата толкова бързо, колкото ми се иска :( Наистина постепенно се случват промени, но са толкова бавни и мудни, че не знам този живот ще стигне ли да ги видя. Аз лично за детската градина се опитвам да решавам нещата, като давам на детето да закуси преди да отиде с надеждата там да не яде много, вземам го на обяд, като се надявам да не й е харесало много яденето и да яде в къщи, което е една безумна и в повечето случаи неуспешна битка, да не говорим, че голямото, което е на училище, в повечето случаи ми връща нещата, които съм приготвила и въобще е една хамалогия, която на моменти доста ме измаря. Да не говорим, че много от родителите нямат това време, което аз имам и трудно биха приложили някаква такава схема. Не знам някаква петиция дали би помогнала, но мисля, че много хора биха подписали. Така че, ако някой се наеме да направи нещо такова, ще разпространяваме с радост.
Поздрави и с удоволствие ще се включа да помагам с каквото мога :)
Здравейте, г-жо Пашова,
Първо да ви поздравя за смелостта да започнете да говорите за това, защото е крайно време. Аз се сблъсках с детските кухни преди няколко дни и съм голямо възмущение от факта, че менюто е едно от 10 месеца до 3 години и в него ВСЕКИ ден присъства захар като подсладител към десертите. Няма да коментирам необходимостта от десерт всеки ден, нито вредите от захарта, вие сте ги изброили чудесно. Смятам, че това създава навици децата да очакват нещо сладко всеки ден, това формира вкус, а знаем, че захарта води до пристрастяване. Когато започнеш да даваш захар от 10 месеца, какво очакваш, когато детето проходи, почнат се детските площадки, пазаруването в магазините, където децата ни са бомбардирани от всички шарени опаковки на нивото на очите им, в рекламите по телевизията, където всичко е представено весело и забавно, и стигнем до детските градини с рождените дни? И после се чудим защо децата затлъстяват, защо има все повече деца с диабет? Мисля, че борбата за промяна трябва да започне още от детските кухни и да се махне захарта от там. За мен има нужда от промяна в НАРЕДБА № 2 за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни. Бях много учудена защо в менюто всеки ден, във всяко ястие има прясно мляко, а в някои ястия и кисело едновременно. Член 13, ал. 2 от същата Наредба гласи, че приемът на мляко и млечни продукти при деца от 1- до 3-годишна възраст се осигурява чрез ЕЖЕДНЕВНО включване в менюто на мляко и/или млечни продукти. Защо?! Няма да коментирам как прясното мляко влия на организма, особено в комбинация с месни, риба, картофи, домати, т.н. вие сте запозната по-добре. И със сигурност може по-добре да обясните процесите да образуването на токсини в организма от тези комбинации. Друго от което съм възмутена е употребата на нишесте, яйчен прах, хидролизирано сухо мляко, корнфлейкс. Какво хранително има в нишестето?
А употребата на сол? Защо е необходима употребата на сол в менюто на едно 10 месечно бебе?
Но това, което ме вбеси, беше че на една от страниците на детските кухни имаше човека, който е одобрил и изготвил това меню, което е холистичен здравен консултант? Или системата работи така- разваляме чревната флора от неподходяща храна и неподходящи комбинации храна и после купуваме пробиотици и ходим на прегледи, за да я възстановим?
Мисля, че се нуждаем от промяна. Защото моят избор като майка ще е да готвя на детето си вкъщи и да не му дам тази храна от детските кухни. Избор, който е изисква много време и който много други майки няма да направят. И тук не съдя никоя майка, защото съм сигурна, че много от тях нямат възможност, а и не виждат проблемите, които аз виждам.
Затова съм ви много благодарна за статията. Продължавайте все така смело напред.