Витамин С, каму-каму и каму-камубуча

Както писах и по-рано, зимата явно е периодът, когато използвам най-много суперхрани, за да компенсирам липсата на пресни плодове и зеленчуци в менюто си.
Един от витамините, който много често е в дефицит през студените месеци е витамин С. Сигнали за недостигът му могат да бъдат лесна податливост на настинка и грип, суха и сърбяща кожа, кървящи венци, суха и късаща се коса, умора, трудно зарастващи рани.
Сериозният дефицит на витамин С е известен като скорбут – заболяване, произтичащо от разпада на колаген.
Скурбутът причинява крайна умора и летаргия. Засяга костите, мускулите и зъбите, потиска имунната система. Днес това заболяване се среща изключително рядко, тъй като минимални дози витамин С са в състояние да го предотвратят.
В миналото обаче не било така. През 18-ти век повече британски моряци загиват от скорбут, отколкото във вражески битки. Причината днес е ясна – при дълго плаване менюто на моряците се състояло от осолено месо и никакви пресни плодове и зеленчуци. Когато тази диета се следва няколко месеца, дефицитът на витамин С е неизбежен.
На тогавашните лекари обаче им отнело доста време, за да открият реалната причина за т.нар. болест на моряците. Дълго време те вярвали, че скорбутът е резултат от тежките условия на живот и работа на корабите, които според тях вредели на храносмилането. Затова и те предписвали т.нар. “елексир от витрол” – газирана напитка на основата на пшенична вода за подобряване на храносмилането.
Въпреки че много моряци и корабни хирурзи били убедени, че цитрусовите плодове са в състояние да излекуват скорбуртът, тази теория била отхвърляна от официалната медицинска институция и определяна като чисто анекдотична.
Първата дълга морска експедиция, на която нямало скурбут, била на испанския морски офицер Алесандро Маласпина и продължила от 1789 до 1794 г. Корабният хирург д-р Педро Гонзалез бил убеден, че пресните портокали и лимони предотвратяват скорбута и се погрижил те да присъстват редовно на кораба.
В Англия обаче продължавали да отхвърлят връзката между цитрусовите плодове и предотвратяването на скорбута, докато в края на 18-ти век британските адмирали не взвли нещата в свои ръце. Изправени пред заплахата от нова война с маврите през 1793 г, английските адмирали нареждат корабите от британската флота да бъдат заредени с лимони. Експедицията в последствие е отменена и само един кораб, Съффолк, отплава за Далечния Изток с много лимони и захар на борда. И тогава се случва логичното: корабът се завръща от 10-месечно плаване без следа от скорбут на борда, а моряците са в по-добро здраве от преди заминаването си!
Ефектът от това е мигновен. Всички командири на флоти настояват корабите им да бъдат заредени с лимони. Въведени са дневни дажби от лимонов сок със захар за моряците и това води до значително подобряване на здравето им, като в същото време осигурява на британската флота ключово предимство в морските битки пред враговете им, които още се борят със скорбута.
Тази поучителна история доказва факта, че неведнъж анекдотичните факти предшестват научните и че когато говорим за превенция, храната е най-доброто лекарство. А сега да се върнем обратно на витамин С.
Защо се нуждаем от витамин С?
Витамин С е водоразтворим витамин, който има важна роля за здравето на съединителните тъкани в тялото и действа като мощен антиоксидант. Тялото ни не може да синтезира или да складира ценния витамин, затова се налага да му го осигуряваме ежедневно чрез храната си.
Малка част от ползите от витамин С включват подкрепа на имунната и сърдечносъдовата система, намаляване на риска от пренатални проблеми, очни заболявания и дори образуване на бръчки! Въпросът е в това, че тялото ни синтезира и усвоява колаген само в присъствието на витамин С. Затова дори да взимате колаген като добавка, ако в менюто ви липсва полезният витамин, усвояването на колаген е под въпрос.
Най-добрите естествени източници на плодовете и зелнчуците, а сред тях най-богати на витамин С са цитруси, червени и зелени чушки, боровинки, киви, ягоди, броколи, кейл, ананас, магданоз, брюкселско зеле и т.н. Имайте предвдид обаче, че количеството на полезният витамин започва да намалява след откъсването на растението. През зимата повечето плодове и зеленчуци, които достигат до нас са парникови и/или вносни. Между откъсването и консумацията им има дълъг период и това се отразява негативно на витаминното им съдържание.
Възможен вариант за компенсиране на нуждата от витамин С е чрез добавки, но аз лично предпочитам да разчитам на естествени храни, а при липсата им на суперхрани. Такива са ацерола бери, годжи бери, боровинки, акай бери, сок от нони и др. Най-богатата на витамин С естествена храна обаче е:
Каму Каму
Малките плодчета каму каму са плодовете на храст, който расте по бреговете на реките в Бразилия и Перу и са жълто/червени на цвят. Местното индианско население ги ползва от столетия като ги смесва с мляко и захар или ги добавя към домашни сладка, защото заради високото си съдържание на витамин С плодовете са много кисели.
В 100 грама каму каму се съдържат 2145 милиграма витамин C, което е повече от съдържанието му във всяка друга храна.
Освен витамин С каму каму съдържа минералите калций, магензий, желязо, цинк, както и 355 микрограма каротеноиди, сред които са полезните за зрението лутеин, бета-каротен и зеаксантин.
Навремето индианците събирали плода директно от реката като откъсвали плодчетата от храстите и ги хвърляли в канутата си. Днес, заради повишения интерес към каму каму на глобалния пазар, са предприети мерки за стопанисване и опазване на ценните храсти.
Самите плодчета се предлагат като суперхрана под формата на прах, който може да бъде добавен към смутита, шейкове, питиета и каши. Пример за такова питие е моята каму-камубуча или комбинация от 1/2 чаша прясно изцеден сок от нар, 1 чаша комбуча и 1/2 ч.л. каму-каму. Това питие е богато на витамин С и пробиотици, има приятен, леко-кисел вкус и действа доста ободряващо в средата на зимния следобед!
Ако киселото не ви е особено любимо, може да добавите каму-каму към смути от банан, шепа замразени ягоди и чаша бадемово мляко.
Ако решите да пробвате каму каму добре е да знаете, че то има следните
Научнодоказани ползи
- Каму каму като източник на витамин С повлиява благоприятно имунната система и блокира действието на свободни радикали и други патогени (източник)
- Витамин С подпомага синтеза на серотонин, който на свой ред подобрява насторението и се отразява добре на депресивни състояния. С напредването на зимата и продължителната липса на слънце често пъти чувстваме умора и липса на добро настроение. Всичко това може да се повлияе благоприятно от храни, съдържащи витамин С като каму каму (източник)
- Като мощен антиоксидант каму каму помага при възпалителни състояния на венците като гингивит. В едно проучване хора, приемали каму каму ежедневно споделят за значително подобрение на състоянието на венците си (източник). Здравите венци на свой ред са от изключително важни, тъй като съществува връзка между тях и сърдечното здраве. (източник)
- Любимата ми причина да изпозлвам каму каму обаче е способността му да забавя дегенеративните процеси в тялото и стареенето. Счита се, че възпалението е в основата на повечето незаразни болести като Крон, Алцхаймер, артрит и други, а приемът на анитоксиданти намалява възпалителните процеси и ограничва риска от подобни заболявания с напредването на възрастта. (източник)
Кога да внимавате с каму каму
Добре известно е, че никоя храна не е панацея и никоя храна не е еднакво полезна за всички! Добре е да внимавате с каму каму и с концентрираните източници на витамин С изобщо, ако имате язва или сте податливи към образуване на язва. Каму каму може да взаимодейства с химиотерапевтично лечение, затова винаги обсъждайте консумацията на суперхрани с вашия лекар, ако прилагате подобно лечение.
Не на последно място, особено високите дози витамин С могат да предизвикат стомашен дискомфорт, гадене, повръщане и диария. Иначе казано много хубаво, не е чак толкова хубаво! С други думи, ако сте здрави и искате да приемате каму каму като суперхрана за повече витамин С, антиоксиданти, енергия и добро настроение през зимата, направете го, но се ограничете с количество между 1/4 и 1 ч.л. на ден. Опитайте го в споделената рецепта за каму-камубуча или го добавете към сутрешния си шейк, за да маскирате киселия вкус.
И още нещо! Имайте предвид, че кофеинът пречи на усвояването на витамин С! Затова, ако си правите шейк/напитка с витамин С или дори ако взимате витамин С като моно добавка или част от мулти формула, не го приемайте заедно с кафето си! Изпийте кафето си сутрин, а храната/добавка с витамин С следобед, за по-пълноценно усвояване!