Hygge: изкуството да живеем уютно

В публикацията от миналата сряда за здравословните тенденции на 2017 г ви обърнах внимание върху думата Hygge (произнася се “хюга”) и очакването ми да я чуваме доста често през настоящата година. В потвърждение на това очакване, два дена по-късно Капитал публикува материал за Hygge под името Сладко скандинавско бягство. Аз обаче ще спазя обещанието си към читателите на моя сайт да разкажа повече за датското изкуство да се живее уютно.
Историята на хюга може да се проследи далеч назад във времето, но световната ѝ популярност е едва от миналата година. През 2016 г. в класацията на Oxford Dictionaries за дума на годината се състезават думи като Brexit, Trumpism, post-truth (победителят в класацията) и други неологизми с не особено позитивно значение. В челната десятка обаче има и една дума, която внася спокойствие, уют и надежда – hygge.
Думата hygge е с норвежки произход, където е означавала успокоявам (близко до английското hug – прегръдка), но през 16-ти век влиза в датския език със значение “уют”. Днес хюга се използва в едно много по-широко значение, за да обозначи една цялостна философия на живот, свързана с ежедневното търсене и откриване на удоволствие в малките неща от живота – горящи свещи, запалена камина, мек пуловер, топли чорапи, чаша ароматно кафе,прясно изпечен сладкиш.
Дания често оглавява класацията на Обединените Нации за държава с най-щастливи хора в света и единствената страна, в която има Институт на Щастието. Основателят му Майк Викинг изследва причините защо едни общества са по-щастливи от други и счита, че една от причините за щастието на датчаните им е умението да живеят във философията на хюга (думата се използва като съществително, прилагателно и глагол).
Майк Викинг е автор на книгата “The Little Book of Hygge“, която е бестселър във Великобритания и една от близо 20-те книги, посветени на хюга, излезли през 2016 г. През 2017 г се очакват още книги по темата.
Хелън Русел, британски журналист и автор на книгата “The Year of Living Danishly” описва хюга като “да изпиташ удоволствие от присъствието на нежни и успокояващи неща” като например чаша ароматно кафе и кашмиерени чорапи. Сигне Йонасен, шеф-готвач и автор, свързва в книгата си “How to Hygge: The Secrets of Nordic Living” с храна и напитки като кифлички с кардамом и сладко вино с подправки. Тя определя хюга като здравословен хедонизъм. Луиза Томсън Брит, автор на “The Book of Hygge: The Danish Art of Living Well,” нарича хюга “практичния начин да създадеш убежище в центъра на ежедневието си.
Може да сравним хюга с фън шуи – една концепция, която светът заимства от дадена култура, но която хората от много и различни култури разпознават като близка и допускат в живота и ежедневието си.
През последните месеци аз самата усещах силна потребност от някаква промяна – от това да се движа в по-бавен ритъм, да бъда повече оф-лайн, отколкото он-лайн, да съм заобиколена от повече хармония. Това беше потребност, която не можех да обясня или назова, докато не намерих вярната дума. Оказа се, че това е потребността от повече хюга. В момента, докато пиша този, текст, в стаята ми горят свещи и солна лампа тип жарава, до компютъра ми има чаша ароматен чай в красива порцеланова чаша, а навън прехвърчат снежинки. Усещането е хюга.
За да внесем повече хюга в ежедневието си, не е необходимо да го променяме коренно. Колкото и да ни се иска да седим през запалена камина и да четем хубава книга, докато опитваме от току що изпечени домашни бисквитки, потопени в чай от ръчно брани диви билки, на повечето от нас ни се налага да работим и да живеем в един доста динамичен ритъм. Има обаче редица хюга елементи, които можем да внесем в забързаното си ежедневие, за да го балансираме и да го направим по-уютно. Ето списък с на малка част от тях:
- гушкайте се с любимите си хора
- облечете меки и удобни дрехи
- вземете гореща вана
- превърнете дома си в уютно убежище – меки одеяла, свещи, предмети, които харесвате
- запалете си арома-лампа или дифузер с етерични масла
- сгответе любимото си ястие
- изпийте чаша чай или кафе с приятели
- направете си топла овесена каша с канела
- разходете се в снежен ден, загърнати в топъл шал и нахранете птиците
- вдъхнете аромата на букет цветя
- наблюдавайте изгрева или залеза
- медитирайте
- помислете за какво сте благодарни
Зимата е най-подходящия за хюга сезон с кратките си и мрачни дни, запалените свещи и камини, меките вълнени чорапи и пуловера, времето прекарано вътре. Лекарите в Дания лекуват настинките и грипа с препоръки за “повече чай и хюга”.
В основата на датската философия е залегнала идеята за човешкото общуване. Човек може да се наслади на хюга напълно сам – например докато чете хубава книга, завит с меко одеяло, но е най-добре да сподели преживяването с приятели.
Днес, когато да сме забързани, уморени, недоспали и изнервени се приема едва ли не за приемлива социална норма, е по-важно от всякога да допуснем повече хюга ва живота си. Защото без значение как се храните, колко често спортувате, какви хранителни добавки пиете или какви пречиствания правите, организмът ви има нужда да прекарва повече време в режим на хармония и отпускане, да се зарежда от усещането за щастие и пълнота, да пребивава в пространството на уюта и спокойствието.
Затова през 2017 година ви пожелавам да имате повече хюга в живота си!