Предколедно

Този месец тук си говорихме за традиции и обичаи, пихме чай и пекохме английски коледен пудинг. Но най-хубавото ви запазих за десерт. А най-хубавото е в нашите истински, стари, български традиции.
Според старата българска вяра днес, на 22 декември, е Еднаж ден и днес се празнува Нова година:
” – На 22-и декември заранта, Райко грее най-кратко. Викат му зимно слънцеседене. А на нашия народ, понеже Райко му е богът, тогаз – на тоз важен ден, е празнувал Нова година.
Тогаз денят е най-къс, а нощта най-дълго се точи.
Тогаз викат се раждало Новото слънце и с него зачева и Началото. Затуй и денят на Новото слънце е носил таквиз лични и големи имена – Еднаж ден – единствен ден, Иди наш ден, Иди наш Бог, Полаз, Полазовден, че тогаз Райко пролазва…”
Според старата българска вяра Коледа не е празник, на който коледарите обикалят за здраве, а такъв, на който младите момчета влизат в дружината и стават мъже. Обхождат земята с коледарска гега (кол) символ на мъжкото начало и оплождането, а младите момичета им нанизват краваи – символ на женското начало.
За старата българска вяра пише Розмари Де Мео в книгата си “Стопанката на Господ”, която излезе този месец и която е сказание, требник на народните обичаи, магическа приказка за старата вяра и потребата ни да я пазим.
Няма да ви разказвам книгата и какво още пише Розмари за Коледа, защото се надявам да го прочетете сами. Защото вярвам, че “Стопанката на Господ” е задължителна книга за всеки български дом.
Но ще ви кажа, защо вече няма да пожелавам стандартното “живи и здрави” и как с няколко изречения Розмари преобърна представата ми за смисъла на това пожелание. Ето как баба Магда от “Стопанката на Господ” отговаря на въпроса защо все се казва: “Да сме живи и здрави!” (откъсът е със съкращения):
” Глей сега, народът бългрски е стар и мъдър, ма и доста празни приказки е рекъл! Живи и здрави са ми козите, от човека се очаква още…да дръпне малко…Живи сте всички, ей на, ясно е! Живтоът ще си отиде не когато ти му речеш!
А здравето какво? Здрав човек несподелен има ли? Може ли да е здрав някой, дето все го яде, че си ляга сам и душицата му е опустяла? А човек, удушен в дългове, здрав ли е? А такъв, дето цяла нощ не може да мигне, щото съвестта го яде? А човек, дето не може да прощава и се е вързал на възел целият, той как да е здрав? Ами оня, дето е станал устни и юмруци, крачи напред като бивол и човещината му е изтекла? А слепият за раните, дето е сторил, здраве ли ще му наречш? Здравето е първо в главата и душата и после в тялото!
То като в църквата стана – рекли поповете, че свещи палиш или за здраве или за умрело! Друго важно не им дошло на акъла!
Ей тез добичета дето ги паса, те да са ми живи и здрави, че ме хранят и мен и цяло село! – не мирясваше бабата. – Ама човекът добитък ли е? Няма ли нужда той от обич, от добра дума, от остър ум или от достойнство? Не трябва ли свят да види, път да извърви, и от лошо и от добро да поплаче? Не му ли трябват род и земя, да се погрижи за тях, пък те за него?…Затуй вместо “Жива и здрава!” на теб бих ти рекла: “Шарена и споделена да си ти!”. Животът ти като черга да се реди – и в тъмно, и в светло, и в пъстро, че да си вкусила от всичко! И споделена да си! Че само в обич има и живот, и здраве!.”
Та, и аз така. С последния за годината пост, ще ви пожелая – шарени и споделени да сте, да обичате и да се обичате, да имате вяра и да не се отказвате от мечтите си – колкото по-смели са те, толкова по-добре!
А за финал, не мога да не добавя и една празнична рецепта, приготвена с екологично чисти български продукти, които любезно ми бяха предоставени от Семка под формата на коледна кошница. Ако още не сте решили какво да поднесете на празничната трапеза, може да се вдъхновите.
Пълнена тиква Хокайдо и пастет от боб
Продукти за тиквата:
- една средно голяма тиква Хокайдо
- 1 чаша сварена елда
- 1 шепа сушени зеленчуци (лук, моркови, целина)
- 1 шепа сушени домати
- 1 шепа сушени плодове (ябълки, сливи, стафиди)
- 1 шепа орехи
- 2-3 скилидки чесън
- 1 стрък праз
- 100 мл доматен сос
- 1 с.л. гхи
- 4-5 маслини
- 1 ч.л. кимион
- 1 ч.л. пушен червен пипер
- 1 пръчка канела
- сол и пипер на вкус
Приготвяне на тиквата:
- Накиснете елдата за 8 часа и я сварете.
- Накиснете в отделни купички сушените зеленчуци, сушените плодове и орехите за минимум 2 часа.
- Нарежете на ситно чесъна и лука.
- Загрейте котлона на умерена температура (около 180 градуса). В подходящ тиган разтопете гхи-то и добавете чесъна и лука. Сотирайте за 3-4 минути, като разбърквате. Добавете подправките.
- Изсипете в тигана добре оцедените и нарязани на ситно сушени плодове и зеленчуци. Разбъркайте.
- Добавете сварената елда и доматеното пюре. Разбъркайте добре и оставете на котлона за още 3-4 минути
- Отстранете тигана от котлона, добавете оцедените орехи и нарязаните на ситно обезкостени маслини и разбъркайте
- Внимателно отрежете малко капаче от дъното на тиквата, така че да стои изправена в тава. Отрежете по-голмо капаче от горната част и почистете от семките. Напълнете тиквата с готовата плънка и сложете вътре 1 пръчка канела. Поставете капака и завийте с фолио.
- Загрейте фурната на 180 градуса и печете тиквата около 40 минути или докъто омекне и кората ѝ лесно може да се бели.
- Сервирайте на празничната трапеза с гарнитура от пастет от боб.
Продукти за пастет от боб:
- 2 чаши сварен боб
- 2 с.л. сусамов тахан
- 2 с.л. зехтин
- сок от 1 лимон
- 1 ч.л. кимион
- сол и черен пипер на вкус
Приготвяне на пастета:
- Накиснете боба за 24 часа във вода. Сварете го като изхвърлите първата вода.
- Изсипете готовия боб заедно с няколко лъжици от водата, в която е врял, в кухненски робот.
- Добавете всички останали пордукти.
- Пасирайте до получаване на идеално гладка смес.
- Сервирайте като гарнитура.
4 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Звучи интересно, ново и много вкусно! От познати продукти е сътворено ново вълшебство, без да подозирам, че е възможно така да се съчетаят. А зрънцата нар искрят!
Весел празник Маги! Пожелавам ти да се усещаш в среда, която те вдъхновява и зарежда позитивно, да си удовлетворена в нещата, които правиш! Радвам се, че в това време на всякакви идеи и настроения споделяш твоите знания и опит и ме ориентираш в смисъла на здравословния начин на живот!
Благодаря, Петя!
Здравей, Маги!
Прекрасни думи, снимки и рецепта.
Надявам се ще ми разрешиш да “сигнализирам” за линковете към книгата на Розмари. Вече препратките към Хеликон не са актуални и книгата може да се поръчва само от сайта на авторката http://www.narichane.com/
Благодаря, че ми обърнахте внимание! Линковете са коригирани :)