Сложихме зелето!

Правенето на кисело зеле през късната есен е стара българска традиция. Възникнала е като необходимост и начин за запазване на реколтата. После хората обикнали вкуса и киселото зеле останала неизменна част от зимната трапеза. В моето детство поставянето на каче със зеле беше задължителен елемент от подготовката за зимата.
Днес тази традиция се спазва в много малко домакинства, защото повечето хора я мислят за ненужна, трудоемка или просто демоде.
Но киселото зеле не е просто традиция. То е начин да добавим към зимното си меню нещо вкусно, полезно и много богато на пробиотици. Консервирането на зелето става по метода на естествената или дивата ферментация, при който се запазват витамините, ензимите и другите полезни свойства на зеленчуците, като в същото време се синтезират пробиотици. Редовният, ежедневен прием на пробиотици под формата на добавки, но още по-добре под формата на храна е начин да се грижим за здравето и устойчивостта на чревната си флора и да си осигурим една естествена противогрипна профилактика през зимата.
А за да направите всичко това, не е необходимо да пълните със зеле цял бидон. Можете да го правите на порции и в по малки количества в удобството на собствената си кухня като за целта използвате буркан! В днешната видео рецепта ви показваме как да го направите.
Във видеото показваме два начина, по който можете да приготвите зелето в буркан:
– 1-ви начин: пълните буркана със зеле, притискате добре и изчаквате около 24 часа то да си пусне водата. Ако след този период част от зелето не е под вода, доливате в буркана солена вода, така че то да е напълно покрито
– 2-ри начин: пълните буркана и притискате като още на този етап доливате солена вода, така че да го покрива напълно
Други рецепти за ферментирали зеленчуци може да видите тук, а повече за ползите от ферментацията можете да прочетете тук.
Уикендът наближава – отлична възможност да приготвите нещо вкусно и полезно за семейството!