Полезно ли е да пиете фреш?

Всеки, който се интересува от здравословно хранене, вече знае, че газираните и подсладени напитки, т.нар натурални сокове и всички подсладени и оцветени води не са полезни и е добре да се избягват. Затова през последните години се увеличи интересът към далеч по-естествената алтернатива – прясно изцедени сокове или т.нар. фрешове. Днес, такива се предлагат във всяко заведение, в много магазини за плодове и зеленчуци, а специализираните фреш-барове са хит в големите градове.
В същото време в интернет ще срещнете редица публикации, че фрешовете всъщност не са полезни, защото в тях няма фибри (за разлика от целия плод или дори от смутито), че те не са нищо повече от течна захар, и че следва да се избягват не по-малко от индустриалните си събратя – газираните коктейли от химия и захар.
Затова днес търсим отговор на въпроса “Полезно ли е да се пие фреш?” и както често пъти, когато става въпрос за храна, отговорът е: “Зависи”. В случая факторите, от които зависи, са три и те включват:
– от какво е приготвен сока
– с какво е приготвен сока и
– как се консумира сока
Нека да разгледаме всеки от тях по отделно.
Продуктите
Повечето хора асоциират думата “фреш” или прясно изцеден сок със сок от портокал, ябълка или в най-добрия случай морков. Общото между тези сокове и всички други плодове фрешове (от праскова, диня, пъпеш, ананас, киви, манго, круша и т.н.) е, че съдържат концентрирана плодова захар, която заради липсата на фибри (отстранени с пулпата при изстискването), се усвоява бързо в кръвта и покачва инсулина. С други думи, ефектът върху тялото от плодовия фреш, не е по-различен от ефекта, който предизвиква всеки друг десерт.
Ако възприемате фреша като десерт и вашата дневна порция сладко, ако го консумирате на самостоятелно хранене като междинна сутрешна или следобедна закуска и ако този ден не хапвате друго сладко, тогава добре. Но ако си пиете фреша в допълнение към всичко друго сладко, което приемате (мюсли със сушени плодове за закуска, зърнено блокче следобед и чаша вино за вечеря), тогава определено захарта ви идва в повече!
Съвсем различно е положението със зеленчуковите сокове и най-вече с прочутите зелени сокове! В тях количеството захар е изключително ниско. За сметка на това в една чаша можете да съберете такова количество витамини, минерали, фитонютриенти и ензими, каквито трудно може да приемете с твърда храна в рамките на един ден! Причината е, че за чаша зелен сок обикновено са ви необходими комбинация от например една краставица, 1/2 лимон, 1 връзка магданоз, 2 стръка целина и 1 зелена ябълка.
Зелените сокове са най-коцентрираната форма за директен прием на витамини, минерали, ензими, протеини и кислород. Само минути, след като изпием чаша зелен сок, клетките ни получават мощен заряд от енергия, за да регенерират и да се възстановяват. Зелените сокове са един от най-лесните начин за поддържане на алкално pH организма, което от изключително значение, тъй като зловредните ракови клетки се развиват само в киселинна среда.
Колкото до аргумента, че при правенето на сок се губят фибрите, принципно е така, но това няма да е проблем, ако останалото ви хранене за деня е разнообразно, балансирано и включва изобилие от зеленчуци, ядки, семена и известно количество правилно приготвени зърнени или бобови култури като източник на фибри.
Приготвянето
За да си приготвите прясно изцеден сок се нуждаете от сокоизтизквачка. Въпросът е, че не всички сокоизтисквачки са еднакви. Условно, машините се разделят на две големи групи – центруфужни и студено-пресоващи или още мастикиращи (мачкащи, мляскащи).
Първите са бързи, шумни, доста по-евтини и сравнително лесни за почистване. Проблемът при тях е, че не могат да изстискват сок от зеленолистни (директно казано, ще се задавят с магданоза), а в допълнението при центрофугата се развива висока температура, която окислява продуктите и унищожава полезните ензими.
Затова и моите предпочитания са към втората група – бавнооборотните студено-пресоващи сокоизтисквачки. Те работят на принципа на мачкането и изцеждането – така, както едно време майките ни са изстисквали сок от морков с помощта на марля. Сравнително безшумни са, запазват ензимите и фитонютриентите, изцеждат сок от магданоз и всякакви треви, правят дори ядково мляко от ядки.
Друга особеност на мастикиращите машини е, че в готовия сок има 3 пъти повече фибри, отколкото в сока, приготвен със центрофужна машина. Така консистенцията на готовия продукт наподобява повече на нектар, отколкото на класически фреш. А, както се разбрахме по-горе, фибрите са важни!
Основните негативи на този тип машини са по-високата цена, (макар че през последните 2 години цените им станаха по-достъпни) и по-трудното почистване, (което не се отнася за някои модели като например бавнооборотната сокоизтисквачка на Philips със система за едноминутно почистване – вижте видеото по-долу).
Изпиването
Третият определящ фактор за полезността на един прясно изцеден сок зависи от това как го консумираме. Ще го кажа много ясно: сокът не е вода, а храна! Ето защо следва да се пие бавно и на малки глътки, а не да се пресушава на един дъх. Добре е да се “дъвче” или иначе казано да се задържа по-продължително в устата, за да се смеси със слюнчните ензими, които подпомагат за разграждането и усвояването му.
Не на последно място, за максимално усвояване на полезните вещества в един фреш, е добре той да се приема като самостоятелно хранене, на гладно, най-малко половин час преди или два часа след друго хранене.
И отново, включването на порция или две сок към дневното ви меню следва да се брои като добавяне на нова храна, а не като допълнителна чаша вода. Това се отнася за онези от вас, които следят дневния си калориен прием, макар аз лично да не подкрепям изчисляването на калории, а да се концентрирам върху полезността и удоволствието от храната.
В заключение: когато става въпрос за храна, нещата никога не са просто черни и бели или иначе казано само полезни или вредни. Прясно изцедените сокове могат да бъдат порция ненужна захар, добавена към дневното ви меню или допълнителна чаша здраве под формата на витамини, ензими и фитонютриенти. Всичко зависи от състава, начина им на приготвяне и как ги консумирате. А ако имате нужда от порция свежо вдъхновение, потърсете го в днешното видео.
https://vimeo.com/182441087/2e93f64f8e
П.С. По молба на Philips Bulgaria изготвих за тях специална енергизираща и пречистваща 30-дневна програма, в която едно от дневните хранения е заменено с порция зелен сок. Всеки, който си закупи бавнооборотна сокоизтисквачка Philips до 30 ноември, ще получи достъп до програмата.
8 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте, Маги! Много полезна и интересна статия. Бих искала да попитам какво е отношението ви към цвеклото, като съставка за сок? Срещала съм различни съвети относно приема му- единият тях е, че сокът от цвекло не се консумира веднага, а около половин час след като е приготвен – каква е вашата препоръка?
Здравейте! Чистият сок от червено цвекло е много богат на антиоксиданти, затова хора, които не са свикнали с него, могат да почувстват леко замайвне при изпиването на прясно изцеден сок. В този случай най-добре е да започнете с малко количество – 1/4 глава, смесена с други зеленчуци като например моркови и постепенно да увеличавате количеството, като давате възможност на тялото си да привикне.
Самият сок от цвекло е мощен тоник, съдържащ фолат, витамин С, витамин В1, В2, В6, калий, калций и желязо, така че чист или в комбинация е отлична напитка за есенния сезон! :)
Много благодаря за изчерпателния отговор, със сигурност ще включа цвеклото в соковете, които ще си приготвям през есенно-зимния сезон :)
Здравей, Маги! Много добре си разяснила истината за соковете, благодаря ти! Като чуя от някого репликата “Повече от 40 лв. не давам за сокоизстиквачка”, лошо ми става. Те смятат, че цитрус преса и сокоизстисквачка е едно и също. Между другото какво мислиш за цитрус пресите, те по-добър вариант ли са за цитруси от центрофужните машини?
И последно, как да кандидатствам за програмата? Аз имам такава сокоизстисквачка на Филипс.
Таня, цитрус пресата е вариант, но тя е само за цитруси. За мен ценността на пресоващите машини е, че могат да правят сок от зеленолистни, а това е най-полезният сок!
Ако сте закупила вашата сокоизтисквачка след 15-ти септември, е достатъчно да се регистрирате на страницата на Philips, за да ви изпратят програмата.
Здравей Маги,
В момента сравнявам моделите HR1895/80 , HR1896/80 , HR1897/80 и разликата която виждам е, че 95 има кана, 96 няма кана, но има допълнителен филтър, а 97 има и двете, също и светодиодно известяване, а пък разликата в цената е голяма.
Новото и най- ценно в тези сокоизстисквачки е технологията MicroMasticating и бързото почистване….. така ли е? Какво е твоето мнение – има ли съществена разлика между трите модела? Това ли е най-доброто на пазара в момента?
Отдавна искам да купя качествена сокоизтисквачка, твоето мнение би било полезно.
Поздрави!
Фел, доколкото знам разликата между трите модела е в цвета и някои допълнителни екстри, с които идват по-скъпите модели (като например резервна кана). Смилащата сокоизтисквачка на Филипс е много добър избор за уред в своя ценови клас и подходящ за домашна употреба. Разбира се, на пазара могат да се намерят и по-висок клас уреди, но те съответно идват и на доста по-висока цена.
Благодаря, Маги,
Хубав ден!