Практични съвети за здраве през есента

През изминалите празнични дни много хора се сбогуваха с лятото и макар синоптичните прогнози за предстоящата седмица да обещават слънце, есента вече е тук. Официално.
Есента е преходен сезон, който събира в себе си елементи от лятото (някои слънчеви дни, изобилие от пресни плодове и зеленчуци) и от зимата (мразовити сутрини и вечер, някои дъждовни и мрачни дни). Есента е време, през което се приготвяме за студената зима, завръщаме се към едно по-натоварено и динамично ежедневие, включваме отново в менюто си по-тежки зимни храни.
Какво означава всичко това за здравето ни?
По това време на годината е доста модерно да се говори за засилване на имунната система в подготовка за сезона на вирусите и настинките. Идеята за “подсилване на имунитета” не е съвсем коректна, защото предполага, че едва ли не през лятото той е слаб и сега следва да го позасилим. Имунната ни система обаче не е термостат, който да усилваме или намаляваме, съобразно смяната на сезоните! Тя е нещо, от което се нуждаем целогодишно, нуждаем се да е балансирана и ангажирана с реалните заплахи за здравето ни, идващи от заобикалящата ни среда (вируси, бактерии).
Проблемът днес е, че при модерния начин на живот и на хранене, редовно се налага имунната ни система да ни защитава от други фактори, сред които увеличаващото се количество токсини във въздуха, водата и индустриалната храна. Всичко това я претоварва и изтощава, а когато към него добавим неконтролираното количество ежедневен стрес, не бива да се учудваме, че тя понякога поддава.
Хипократ е казал, че всички болести започват в червата, а днес знаем, че 80% от имунитета ни е свързан с червата. Проблемът е, че когато чревната ни цялост е нарушена (нещо доста често срещано днес) в кръвта ни попадат неразградени молекули храна, които ангажират и изтощават имунната ни система. Затова и един от начините да си осигурим балансирана и ефективна имунна система е като се погрижим за чревното си здраве – тема, която ще засегнем с повече подробности от утре!
А днес, ще се фокусираме върху останалите неща, които можем да направим през есента, за да се подготвим за сезона на студа и вирусите, и да не боледуваме често. Ето някои идеи:
- Направете есенен детокс като за 2 седмици изключите от менюто си дразнещи и възпалителни храни, и алкохол. Наблегнете на зеленчуците, за да алканизирате тялото си. Постарайте се да съставляват минимум 60-70% от дневното ви меню под формата на салати, супи, зеленчукови сокове, зеленчуци на пара или фурна. Увеличите приема на вода и билков чай, за да стимулирате отделянето. Движете се минимум 30 минути на ден. Отидете няколко пъти на сауна.
- Пригответе си ферментирали зеленчуци и ги консумирайте всеки ден. Достатъчно е да добавяте по две лъжици туршия към поне едно ядене на ден. Научете децата си да хапват редовно от хрупкавите кисели зеленчуци.
- Консумирайте ежедневно антивирусни храни, билки и подправки като лук, чесън, джинджифил, лимони, черна ряпа, куркума, канела, риган, шипки. Добавяйте ги към салати и ястия, направете си чай или лимонада.
- Пригответе си домашен сироп, укрепващ защитните сили на тялото като прочутия сироп от черен бъз или сироп с лук (рецепта по-долу).
- Увеличете приема с на витамин С, за който е добре известно, че подкрепя защитните сили на организма. Най-добрият начин да го приемате е чрез естествени храни, а това са всички тъмно оцветени плодове и зеленчуци – горските плодове, които все още се откриват на пазара, броколи, червени чушки, червено цвекло, портокали, нар и т.н.
- Правете детокс вани веднъж или два пъти седмично. Подходящи са както за деца, така и за възрастни. Имат изчистващо и успокяоващо действие.
- Не забравяйте за ключовата роля на съня. Хроничното лишаване от сън е сред главните причини за отслабване на защитните сили на организма. Повечето хора се нуждаят от средно 7-8 часа пълноценен сън, а това ще рече в тъмна стая, в която няма електронни устройства.
- Спортувайте редовно. Знам, че звучи клишарано, но има проучвания, които доказват, че при умерено физическо натоварване имунните клетки циркулират в тялото по-бързо и се справят с вирусите и бактериите по-успешно. Това състояние продължава само няколко часа след тренировка, но когато човек спортува редовно, броят на тези часове се увеличава. Освен това изпотяването е един от добрите начини за изхвърляне на токсини от тялото! Ако нямате време да посещавате фитнес салон или групов спорт, тренирайте у дома! В интернет могат да се намерят много готови програми, отговарящи на всякакви потребности и възможности!
- Използвайте укрепващата сила на етеричните масла като масло от тамян или специални антивирусни комбинации, които може да палите вечер у дома в аромолампа или още по-добре в дифузер.
- Намерете механизми, с които своевременно да намалявате нивото на ежедневния си стрес, защото когато сме в режим стрес (“бий се или бягай”) имунната защита на организма значително отслабва. Опитайте различни практики като дишане, медитации, визуализации, книги за оцветяване, слушане на приятна музика, дневник на нещата, за които сте благодарни. Каквото и да е, отделяйте му минимум 10 минути на ден, за да не позволявате стресът да се натрупва в тялото ви.
А ето и обещаната рецепта за сиропа, който ме е спасявал няколко пъти при първоначални симптоми на грип или настинка (последният път беше буквално преди дни!). Въпреки че комбинацията от съставки създава представа за доста силен и остър вкус, в действителност вкусът е сладко-кисел, леко пикантен и на мен лично дори ми харесва! Иначе казано, не се колебайте да го пробвате!
Домашен сироп със сок от лук
- сок от 1 голяма глава лук – може да го настържете и да прецедите през марля; аз го изцеждам директно в сокоизстисквачката
- 1/2 чаша мед
- 1/2 чаша ферментирал ябълков оцет
- 1 с.л. сок от джинджифил
- 1 с.л. сок от лимон
- 1 с.л. куркума
Всички продукти се смесват и разбъркват. Съхраняват се в шише в хладилника и всеки ден се приема по 1 с.л. от сиропа на гладно. При поява на симптоми за настинка или грип дозата се увеличава до 3 с.л. дневно. Сиропът е подходящ за деца, стига вече да са захранени с мед.
Студеният сезон не е толкова страшен, когато сме подготвени за него, така че вече може да започнете с подготовката! А утре очаквайте и темата затова как да укрепим чревното си здраве, защото както стана дума, то е важна част от естествените защитни механизми на тялото ни както през есента, така и през всеки друг сезон!
30 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравейте! Бих искала да Ви попитам за джинджифила – дали е подходящо да се приема от кърмещи жени? Дали би повлиял негативно на кърмачето? В смисъл като дразнене на стомаха или нещо подобно? Благодаря!
Здравейте! По принцип не би следвало да има проблем – още повече, че тук не говорим за някакви големи количества. Все пак всяко бебе е различно, така че най-добре порбвайте еднократно и наблюдавайте дали в следващите 24 часа бебето ви реагира по някакъв по-различен начин.
Здравейте и благодаря за рецептата. Какво представлява ферментиралият оцет и къде може да се намери? Още един въпрос- куркума на прах ли се ползва?
Здравейте! Някои хора си приготвят домашен ябълков оцет, но може да си купите и готов като например този. Ферментиралият оцет се познава по това, че на дъното му се образува парцалеста утайка, която с времето се увеличава. Куркумата е на прах.
Здравейте Маги, имам въпрос – домашен сироп със сок от лук може ли да се приема от бременни жени? Благодаря.
Да, абсолютно!
Благодаря за експедитивния отговор, запретвам ръкави и ще го приготвя:)
Маги, направих сиропа, използвах точно този оцет, който сте препоръчала, а вкуса е сладко-кисело-лютиво, интересен:-) Сокът от лук и джинджифил го приготвих в сокоизтисквачка:-) Почваме прием и дано да ни подминават болестите:-) Благодаря ви:-)
Мога само да добавя: да бъде! :)
Здравейте! Искам да попитам става ли всички съставки да ги сложа с Нути булет, без да изцеждам лука, джинджифила. Благодаря!
Здравейте, не съм убедена какво ще се получи, но може да опитате. Аз лично минавам лука, джинджифила и лимона през сокоизтисквчката и към готовия сок добавям останалите съставки.
Чудесни идеи! Сиропът подходящ ли е за 4-5 годишни?
Да, отбелязано е в текста, че е подходящ за деца, стига те самите да не го откажат заради вкуса :)
Здравейте, аз имам сериозна алергия към мед. Бихте ли предложили алтернатива? Благодаря!
Здравейте! Може да замените меда с кленов сироп, за да балансирате вкуса, но кленовият сироп няма лечебните качества на меда и общата ефективност на сиропа, ще бъде по-слаба. Ще разчитате основно на останалите съставки, които сами по себе си също са анитмикробни.
Zdraveite ,pri reflyks moge li da se polzva tozi sirop? Blagodaria predvaritelno!
При здравословни проблеми е добре да се консултирате с вашия лекар.
Здравей Маги☺направих си бъз в буркан, но не зная на слънце или на тъмно да го държа. Според теб как е правилно.
П.с. Купих си книгите ти. Чудесни са! Поздравления!
Здравей, Фатима! Имам същия проблем с този сироп. Изчетох десетки рецепти и така и не разбрах дали се държи на слънце или на тъмно, нито колко време точно се държи. Затова и за поредна година пропускам да го направя, но сиропът от лук ми върши чудесна работа :)
Здравей, Маги,
След като се приготви този сироп от лук, колко време може да се съхранява в хладилник?
Благодаря и продължавай да ни помагаш да бъдем здрави и просветени!
Здраве, Жени! Коментирахме го в предишните коментари :)
Здравейте, Маги. Благодаря за полезността и съветите. Все пак може ли да кажете за трайността на сока, защото аз никъде не видях в коментарите по-горе да сте го дискутирали. Благодаря.
Здравейте! Явно сме го коментирали във Фейсбук – много често въпросите се повтарят на двете места :)
Не мога да кажа със сигурност колко издържа. От изредените съставки се получава количество около 200-250 мл, което при нас свършва за около 2-3 седмици и правя нов. Съхранявам го в хладилник.
Здравейте,
На дете на 18 мес. може ли да се дава?
Също през блендер, след това с прецеждане може ли или се губят съставки?
Благодаря!
Въпросът с децата го коментирахме вече няколко пъти :). Ако детето е захранено с мед и няма проблем с него, може да приема и сиропа!
Относно всякакви промени в рецептата и изпълнението ѝ не мога да кажа до какъв ефект ще доведат и дали резутлатът ще е същият. Затова най-добре я пригответе по описания начин :)
Здравейте отново,
Аз имам само блендер. Във връзка с това исках да ви попитам дали при приготвянето на сиропа в сокоизтисквачката се пилучава остатъчна маса, която изхвърляте?
При мен след блиндирането на твърдите съставки се образува каша, която прецедих. Споделям, за да има информация, ако читателите ползват различни уреди.
Благодаря!
Разбирам. Аз уточних в текста, че може лукът да се настърже и да се изцеди през марля. По същия начин може да се процедира и с джинджифила. Дори може да се смесят. Всъщност точно по този нчаин майките ни са цедели моркови и ябълки по времето, когаот не е имало сокизтисквачки :) Вероятно с блендер също ще се получи. Просто не мога да гарантирам за нещо, в което не съм сигурна :)
Здравейте, Маги!
Въпросът ми е свързан със сиропа от черен бъз. По-горе в коментарите видях, че не го приготвяте, но попадала ли сте на информация дали е подходящ за малки деца (синът ми е на 16 месеца)? Аз лично не успявам да намеря нищо по темата и се чудех дали мога да му го давам?
Наистина нямам опит с този сироп.
Здравейте,приготвих сиропа,но количеството ми е около 70г.Може би по_малко е количеството на меда и оцета,използвах малка чашка.Дали би могло и така да се консумира?Благодаря за полезните съвети!