Гладни и натъпкани

Гледали ли сте “Натъпкани” (“Fed up”)? Документалният филм от 2014 г показва какво се случва с американските деца днес в резултат на 30-годишна държавна политика в областта на храненето, която системно пренебрегва ролята на добавената захар в храната на децата. В резултат на неограничената консумация на захар под формата на сладкиши, тестени изделия, безалкохолни напитки и всякакви други рафинирани храни, броят на децата със затлъстяване драстично се увеличава през последните години и всяко следващо поколение е по-дебело от предишното. Всичко това води до повишен риск от диабет и други дегенеративни заболявания, които допреди 20-30 години са се считали за заболявания на зрялата възраст, а днес все по-често се отключват при тинейджъри.
А какво се случва с българските деца? Макар затлъстяването на децата у нас да не е достигнало епидемиологичните размери на САЩ и други развити страни, тенденцията изобщо не е обнадеждаваща! Процентът на деца със затлъстяване се е удвоил за последните 18 години, а според Европейската академия на науките по хранене българчетата са 5-ти по затлъстяване в Европа.
Как се стига до тук?
Зад тази тревожна тенденция седят 2 ключови фактора: липсата на достатъчно движение и физическа активност от една страна и небалансираното хранене от друга. Подчертавам, че под “небалансирано” разбирам липсата на баланс в ежедневното меню между храни-източници т.е. такива, които осигуряват на тялото и клетките в него полезни вещества и храни-крадци т.е. такива, които постигат точно обратното!
Големият парадокс на нашето съвремие е, че едно дете, (както междувпрочем и един възрастен!) може да страда едновременно от затлъстяване и от недохранване. Това се получава, когато менюто му съдържа предимно храни-крадци като различни форми на захар и прости въглехидрати. Тялото не превръща тези храни в енергия, а ги натрупва като мазнини. До клетките не достигат нужните им витамини, минерали и други полезни вещества и те продължават да подават към мозъка сигнал за глад. Така се стига до синдрома “гладни и натъпкани”.
И понеже днес стартира новата учебна година, един от въпросите, който заслужава внимание е
Как училището допринася за синдрома “гладни и натъпкани”?
Тук няма да коментирам политиката за хранене в българските училища, регулирането или по-скоро липсата на такова върху храните, които се продават на територията на училищата, нито доколко в училище се стимулира физическата активност на децата. Ще отбележа само факта, че много деца прекарват по средно 8 часа в училище и приемат около 60% от менюто си за деня извън дома т.е. в училище. В случаите, когато училищното меню на едно дете се състои основно от пици/сандвич, кроасани/вафли и подсладени безалкохолни напитки, не следва да е учудващо, ако същото дете има проблеми с теглото или с поведението, ако е хиперактивно или неспособно да се концентрира и запомня, ако кара тежък пубертет или ранен пубертет, или всичко накуп!
Има ли решение?
Решенията обикновено се крият в самия проблем и когато проблемът е неподходяща храна, то решението му е подмяната ѝ с друга. И ако не сме в състояние да накараме държавата или училищните власти да осигурят пълноценна и питателна храна на разположение на децата в училище, то можем да го направим ние като родители!
На много места по света е разпространена практиката за носене на храна в кутия (lunchbox). Тя позволява детето да има със себе си подбрана и полезна храна, да участва в избора и подготовката ѝ, да се научи да бъде отговорно към собственото си хранене и здраве, но преди всичко да има гарантиран пълноценен обяд! Защото докато различни течения в сферата на здравословното хранене спорят полезна или вредна е закуската, всички са единодушни, че обядът е най-важното и следва да бъде основното ядене за деня. Това важи с още по-голяма сила за децата в училище, защото именно пълноценният обяд им осигурява подкрепа и устойчиво внимание до вечерта, помага им да се концентрират и да запомнят, заради което в крайна сметка са в училище!
Обяд в кутия: полезно, вкусно и забавно
Подготвяйки тази тема, реших да експериментирам със сглобяването на различни ученически обяди в кутия, за да проверя какви са възможностите, колко време отнема и колко би струвало на едно домакинство приготвянето на такъв обяд.
Обърнете внимание, че казвам “сглобявам”, а не приготвям, защото както ще видите на снимките, в кутиите има микс от различни зеленчуци, плодове, ядки и нещо, което може да заделите от семейната вечеря предишната вечер (просто свиквате да готвите малко по-голямо количество) или да приготвите набързо, докато взимате душ и пиете сутрешното си кафе.
За целта използвах кутии Lunchbox, които харесвам заради елегантния дизайн, свежите цветове, качествените материали, херметическото затваряне и удобството да смесваш и комбинираш продукти в тях. Когато се свързах с фирмата с молба да ми предоставят демонстрационни кутии за този експеримент, те откликнаха и предложиха да се включат с още една приятна изненада, но за нея накрая.
Първият сет, който приготвих, съдържа киш с тиквички (по сходна на тази рецепта, който приготвих за вечеря предишния ден – изпекох основната част в тава за вечеря и остатъка в четири форми за мъфини за обяда в кутия), салата от сезонни зеленчуци и дресинг с кисело мляко. Отделно в кутията има миск от ядки и пълнозърнести гризини (за междинна закуска в голямото междучасие) и плод за закуска в друго междучасие.
Вторият сет съдържа печен сладък картоф с парче свежо сирене и босилково песто (това приготвих сутринта, като увих картофите във фолио и ги запекох за 5о минути, преди да ги разрежа и добавя сиренето и пестото), микс от зеленчуци (краставици, моркови и бейби царевички), няколко пъдпъдъчи яйца за източник на протеин и отново плод за междучасието този път в комбинация с 2 лъжици бадемово масло за допълнително полезни мазнини и калций.
Към всеки от двата сета може да се добави купичка топла супа в удобен малък термос, който детето да постави в раницата си.
Сглобяването на всеки от сетовете отнема не повече от 10 минути, а въпреки качествените продукти, които използвах, себестойността на всеки е около 3 лв.
В заключение
Носенето в училище на домашна храна в кутия (или друг удобен за пренасяне начин) е най-достъпната, евтина и здравословна алтернатива на рафинираните храни-крадци, които много деца консумират ежедневно през учебната година.
Приготвянето на такъв обяд е повече от лесно, защото всичко е въпрос на планиране, заделяне, комбиниране и смесване. А най-хубавото е, че самото дете може да участва в процеса!
Факт е, че липсата на практика за носене на домашен обяд, може да бъде смущаваща за някои деца и повод за колебание за техните родители, но все пак живеем във време, когато различното не е непременно отречено и всеки може да бъде модерен именно чрез своята различност! С други думи, аз лично бих насърчила детето си да си носи домашна храна, ако алтернативата му е да гладува или да обядва с парче пица и вафла.
Везната все още не е наклонена и вярвам, че въпреки негативната статистика децата в България все още не са “гладни и натъпкани” като в американския документален филм. Но с това какво днес избираме да подкрепим и как днес избираме да насърчим детето си да се храни решаваме накъде ще се наклони тя в бъдеще и дали процентът на деца със затлъстявания ще продължи да расте или ще се върне към нивата от началото на хилядолетието.
Пожелавам да деца и родители успешна учебна година и много здраве!
П.С. Още по темата може да видите в разговора ми с Криси в предаването Всеки следобед с Криси.
П.С 1. А сега приятната изненада! Както вече споменах, компанията Lunchbox, с която се свързах с молба да ми предостави кутии, реши да подкрепи инициативата за популяризиране на идеята за по-здравословен училищен обяд като подари 3 кутии на 3-ма от вас, които споделят този пост във Фейсбук. Затова, ако темата е важна за вас, споделете я с приятели и помогнете тя да стигне до повече хора. А в понеделник ще изтеглим с жребий и тримата печеливши, които ще стартират учебната година с подарък кутия за обяд.
35 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Ох. Мен пък очите ми останаха във „фактУри“, „жребЕй“ и цял куп липсващи запетайки и неправилни дефиси.
Госпожо, поддържам този сайт, за да помогна на хората, които искат да се хранят по-здравословно. Никой не ми плаща за труда и отделеното време, затова и аз не мога да плащам на редактор. Не съм филолог и вероятно допускам грешки. Ако и вие сте склонна да направите нещо безплатно за другите (както го правя аз!), изпратете ми редакция на текста, ще я отразя. Ако не, спестете си коментарите!
Вие можете да се храните и чрез очите явно. Подберете си литературно произведение :) Тук акцентът е друг, но може би всеки намира различен смисъл, когато чете…
Това, което прочетох много ми хареса! Втората ми дъщеря е в Калгари, Канада и там приготвя за всички от семейството кутии с храна ( те са на почит). В училище контролират децата какво носят и ако има шоколад или кола, се обаждат на родителите. И нашите деца хапват и бейби – моркови и селъри и зелен боб и най- важното ….. чувстват се добре!
Чудесна идея и много фукционални кутии,очарована съм!
Страхотна статия! Навреме, полезна и добър баланс между информация и практични съвети! От рано започвам да изграждам навик в сина ми да носи/ приготвяме/ хапва по подобен начин, когато пътуваме с надежда, че когато е време за първият му учебен ден това ще е навик напълно ествствен за него :)
Xaxaxa И нищУ ли не рАзбрахте от съдържанието Cocotte?
На теория звучи добре, но реално не е точно така! Ние също имаме проблем с храненето в училище и ето с какво се сблъскахме:
1. В чантата ума достатъчно тежки учебници и помагала. Като добавим храна и вода и става страшно!
2. Отделям джоб в раницата само за храна. Той естествено, не е толкова широк, колкото кутията и я слагам изправена. Резулата: след пътя до училище, подритване в междучасията на обед имаме не обяд, а “мармалад” . Не дай си Боже да има нещо течно! Все ще капне от някъде! След една седмица раницата имаше мирис на закусвалня!
3. Хубаво: варени яйца! И аз ги обичам и детето, полезни са! Но от 7 сутринта до 12 наобед стоят в чантата, не в хладилник! А ако сме сложили месо? Това доста ме ограничава :(.
В случая аз не искам да критикувам статията, а по- скоро системата на хранене в училище със 100 изисквания за хигиена, но нищо за балансирано, вкусно хранене с прясно приготвена храна! Децата ни в Несебър се хранят с храна приготвена в Бургас! Зимата докато я доставят е “умряла от студ”! В менюто пише “смути” от банан, портокал и ябълка! Супер! Само, че смутито е приготвено преди 3 часа!
Това е! Вече сме 2 клас и ми става зле не от уроците, а с проблемите с обяда и с липсата на физкултурен салон!
Здравейте, Геновева! И благодаря, че споделихте вашия опит, защото е важно да търсим пресечната точка на теорията и действителността! В случайя точно заради тези съображения използвах кутиите нa Lunchbox, защото в някаква степен те предлагат решение на изредените проблеми:
– кутията се затваря херметически и е твърда, нещата вътре не се мачкат
– предлага се с отделен калъф-чанта т.е. не се слага в раницата, а калъфът и кутията са много леки т.е. за големите деца няма да са проблем, а при по-малките може родителите да ги носят до училище
– към кутията има и мини-охладител, който решава проблема с нетрайните храни
И казвайки всичко това, повече от съгласна съм с вас, че системата в училищата трябва да се промени! Но вярвам и че това е начин да инициираме промяната!
С най-добри чувства и сърдечни пожелания за успешна учебна година на вашия второкласник!
Tupperware предлага също голямо разнообразие от удобни кутии за храна на нашите ученици.
Чудесно!
Споделих :-)
Споделено :-)
Би било добре такива кутии да се продават в магазина, аз бих купила на моя внук, защото имаме проблем със затлъстяването
Николина, може да поръчате кутията от сайта Lunchbox.
Статията е много хубава и полезна. В училището на моята дъщеря има кетъринг, но тя е доста капризна и често и приготвям домашна храна. Купила съм и специални чанти,които се водят термоизолирани, за да не се променя вкуса на храната от стоенето до обяд. Много ми харесват кутиите на LunchBox. А вашите идеи са супер :)
Благодаря, Светлана!
Харесах статията, ще споделя и моя опит.Имам две дъщери във втоти и пети клас.Аа им приготвям храната и на обяд я нося в училище топла( знае се часът за обяд). В училищничт стол има маси за ученици , които се хранят с домашна храна – така е определено от столовата . Наблюдението ми е , че все повече деца си носят кутии с храна от вкъщи.
На теория нещата са ясни. На практика обаче, идеята да храниш децата си здравословно става все по-трудноизпълнима. Тази учебна година в някои училища в София забраниха носенето на храна от вкъщи, позовавайки се на някаква наредба. Ето така здравословното хранене и борбата със затлъстяването са саботирани на институционално ниво.
Ето това е много тъжно! Не разбирам защо държавата не само не подкрепя институцианално идеята за здравословно хранене, ами и пречи! :(
Приготвям лънчбоксове в последните 8 години, всеки ден. В последните 2 години за три деца. До болка ми е познат този филм. Много е лесно да свариш 2-3 пъти пъдпъдъчи яйца и да печеш картофи по 50 минути, плюс супата плюс всевъзможни зеленчуци, просто като за статия :) на практика всяко от трите деца харесва различен зеленчук, ядките примерно са забранени в училище, а кутии, които не омазват, не съществуват. Освен това децата губят малките кутийки като за световно. Или губят капаците им, което е все тая – постоянно имате нужда от нови сетове или някакви други евтини кутии, които не си пасват.
За ежедневното многогодишно миене на ръка на мазни кутии да не говорим(ако не са мазни, значи сме пропуснали важното бадемово масло….)
Иначе хубаво, оптимистично, поздравления :)
В бг мама от години се разменят идеи за лънбоксове, надникнете.
На мен също ми е на дневен ред храната, въпреки, че синът ми прекарва само половин ден в училище, тъй като е на 11 години. Проблемът е първата смяна, която започва в 7:30 и не виждам защо да го будя 1 час по-рано за закуска. Предпочитам да му приготвя нещо, което той по-късно да изяде както и плод за още по-късно. Така, че варианта цяла чанта ми идва много, бих се радвала ако производителя предлага малки кутии за подобни цели.
Стела, еденични малки кутии се предлагат в раздел Аксесоари на Lunchbox, както и в Tapperware.
Благодаря за идеите. Моето дете ходи с домашно приготвена храна на училище от две години, така че ще използвам идеите за примерно меню.
Така написано и поднесено изглежда много лесно :) Следваща година дъщеря ми ще е първи клас в училище и със сигурност ще направя всичко възможно храната й да е здравословна и там, а поднесена в тези кутии изглежда и много приятно,естествено без смесване на продуктите ( това е задължително при нея). Споделям! Много полезна тема.
Идеята ми харесва, училищните дни ни предстоят. Споделих във ФБ.
Г-жо Стела.Има единична голяма кутия за сандвич.Отделно се продават различни по големина кутии-в една от тях може да сложите плодове.
Прекрасна статия и снимки! Споделям!
Spodeleno :)
А, какво стана с томболата?
Здравейте! Томболата беше изтеглена и публикувахме резултатите на страницата ми във Фейсбук.
Здравейте, всичко, което пишете и съветите, които давате, са толкова вдъхновяващи. Като майка на две деца и предвид това, че за семейството ни от няколко години здравословното хранене е приоритет и основна задача, всяка статия, всеки съвет са ни от огромна полза. Радвам се, че наистина има осъзнати родители, които проемат идеята, че здравословното , пълноценно и качествено хранене е основополагащо за здравето ни.
Идея, от която много хора, са на светлинни години.
За мен неприятната част е, че посещавайки детски заведения (като детски градини, ясли и др.), в които се подсигурява храна, децата неминуемо са принудени да консумират храни, които ще се възъдържа да квалифицирам. А още по-сложно е с въвъведената практика именно в тези заведения да се допуска внасяне на масовите торти, всякакъв род сладкиши, сокове в кутии, бонбони и почерпката на децата с тях. Въпреки многократните ми опити да помоля най-учтиво почерпката за рождени дни да бъде под формата на пакетирирани изделия, които да се оставят в гардеробчето на детето, така че самият родител да може да прецени дали да позволи на детето си да ги консумира, не пожънах успех. Много родители, в това число и възпитатели, отреагираха, че „то всичко е вредно“ и приключихме с полемиката до там.
Радвам се, че опитите ми да обяснявам на по-големия ми син, който е на 5 години, колко е важно да подбираме хранта, която консумираме, се увенча с успех. Никога не ми се е налагало, влизайки в магазин, да се заинати и да поиска някакво конкретно лакомство. Научих го (да, има начин да стане това) да ми се доверява и да ми разрешава да прочитам съдържанието на опаковката, за да преценим дали можем да закупим съответния артикул. От 3-годишен знаеше да пита дали има „козен сироп“ (глюкозо-фруктозен сироп) и „маргин“ (маргарин); да знае, че стъклената бутилка е по-добра от пластмасовата, да прави в детската градина от пластелин пица с блат от лимец, да не слага салам отгоре (защото просто не консумираме вкъщи), да готви в детската градина във въображаем крок-пот и да смущава учителите си с неразбираеми за тях думи; да знае, че чаят трябва да е топъл, а не горещ, за да сложим мед; да участва в приготвянето на здравословни хапвания вкъщи; да знае, че тортата за рождения му ден е домашно приготвена и е много по-хубава и вкусна в сравнение с другите, които са своеобразна палитра на художник.
Относно по-малкия ми син, който е на 1 година и 3 месеца – приготвям всичко у дома, за да му подсигуря „здраве в чинията“ . Допреди едни месец приключихме с кърменето. На всичко това отдавам двата случая от последния месец, когато останалите бяхме „застигнати“ от стомашно-чревен вирус и неприятна настинка, а той, въпреки близкия и постоянен контакт с мен, остана незасегнат.
Да, има начин да научим децата си! Не е невъзможно, не е непосилно, не е задължително детето ти да е кротко и раболепно, моето (по-голямото) е много своенравно и пак успяваме .
Заслужава си тази инвестиция, това е безценен подарък за тяхното здраве!
Здравейте, Теодора! Благодаря за споделянето и хубавите примери! Дано повече родители се обединим за тази кауза!
Подкрепям изцяло идеята за здравословно хранене при децата и носенето на дом.приготвена храна в кутии,но синът ми(в трети клас)споделя следните проблеми, които и аз не съм убедена как биха могли да се разрешат:
-В междучасието настава пълен хаос и времето е крайно недостатъчно,за да изяде на спокойствие дори и една порция от приготвеното.Всеки шуми,тича и докато си прибере учебниците и се подготви за следващия час(евентуално,ако отиде и до тоалетна) и времето вече е свършило;
-През есенно-зимния сезон винаги парното отопление е толкова силно,че може би и охладителят няма да успее напълно да предотврати развитието на бактерии в храната.
Затова засега компромисният ни вариант е малък сандвич с някакъв зеленчук или пълнозърнести бисквити или соленки.До колко това хранене е пълноценно,е друг въпрос.
Здравейте Маги!!!
Много харесах статията, но не заради снимките или идеите за съдържание на кутиите (и тях харесах – страхотни са :) , а заради проблема и идеята за решаването му. Храненето на децата ни е въпрос на живот и смърт – ако ние считаме, че приготвянено на храна от къщи (тук включвам не само сглобяването сутрин, а наистина предварителната подготовка, да четем, да търсим идеи, да имаме разнообразие от продукти през седмицата; планирането кой ден какво с какво да комбинираме, за да е балансирано) е досадно и трудоемко за вършене за нашите две – три деца, то ние ги обричаме на бъдещи здравословни проблеми. А и отговорността за децата ни е наша, на родителите, и не можем да я прехвърламе на някоя училищна или държавна институция.
Със споделени идеи и опит можем да се храним по-добре!
Благодаря!
И аз благодаря, Елица!