Спомени за лятото и вариации с фава

За много от нас последният ден на август е своеобразно сбогуване с лятото, въпреки че астрономическата есен настъпва чак след 20 дни. И все пак горещите, летни, морски дни вече са зад гърба ни.
Но преди да изтупаме пясъка от обувките и да приберем плажните дрехи в гардероба, да изпратим август с един много летен пост и 3 вариации на една рецепта, характерна за слънчевата ни южна съседка.
Всичките ми приятели знаят, че имам слабост към Гърция, към тихите усамотени плажчета, островите, гръцката кухня и дори гръцкия език, който като студентка изучавах – ей така, просто защото ми харесва!
Вече не знам преди колко години при едно пътуване из Гърция за първи път опитах фава, приготвена в малко семейно ресторантче. Оттогава при всяко пътуване на юг се запасявах с по няколко пакета, за да я приготвям и у дома, но през последните години лесно я намирам и в гръцките магазини в София.
Преди да споделя любимите си рецепти, кратко пояснение за тези от вас, които не знаят:
Какво е фава?
На английски Fava beans наричат бакла и особено популярна е прясната зелена бакла, която се добавя към пролетни салати или се поднася като гарнитура.
На гръцки обаче бакла е куки (κουκί), а фава (φάβα) наричат пюреобаразна разядка, която се прави от специфичен сорт местен грах с името латури (λαθούρι). Обикновено този грах е жълто-оранжев на цвят (напомня на червената леща на външен вид), но се среща и сорт в зелен цвят, (който външно прилича на класически сушен зелен грах).
Интересно, че ако си купите въпросния грах в гръцки магазин, на него не пише λαθούρι, а φάβα или иначе казано – името на ястието, което се приготвя от λαθούρι. Фава е типична разядка за Гърция също като популярното дзадзики (τζατζίκι) и патлажанената мелидзано-салата (μελιτζανοσαλάτα), които се поднасят преди основното ястие.
Като всяка бобова култури, е богата на белтъчини и полезни фибри, което я прави доста засищаща, така че освен като предястие (μεζέδες), може да се поднесе и като основно ястие в комбинация с една богата салата.
Малките жълти грахчета са богати на витамини от група В, на клаций, магнезий, цинк и втимаин С. Фактът, че нямат външна ципа ги прави лесно смилаеми и подходящи дори за хора, които изпитват дискомфорт при консумация на други бобови култури. За макисмално улесняване на храносмилането, препоръката ми е да ги накисвате предварително за 24 часа преди варене, (така както правите с остналаите бобови култури като боб, леща и нахут), а след това обилно да ги измиете вода и да ги поставите на котлона.
А сега да видим:
Как се приготвя фава?
Както споменах в Гърция най-често това представлява пюреобразна разядка, която се приготвя по класическа рецепта, сварена с лук, пюрирана и сервирана с повече зехтин, маслини и понякога със сирене фета. Всеки район си има своите вариации, а една от най-вкусните, които съм опитвала, беше в комбинация с карамелизиран лук.
Класическа фава
Класическата рецепта може да видите на сайта на Йоана от Кулинарно с Йоана. Това е начинът, по който и аз я приготвям често.
Но тъй като обичам да експериментирам в кухнята, съм пробвала и различни други вариации като например да приготвя хумус с фава вместо с нахут. Този хумус е по-лек и по въздушен от класическия.
Днес ви предлагам още две любими мои вариации на разядката, които съчетават ярки цветове и любопитни вкусове и бързо ще ви станат любими!
Фава с печена червена чушка
За целта сварявам жълта фава (по класическата рецепта), а преди да пасирам добавям в тенджерата 2 -3 печени, обелени и нарязани червени чушки. Овкусявам със сол и сладък или пушен червен пипер и поръсвам със слънчогледови семена при поднасяне.
Тази фава има леко опушен вкус. Напомня на лютеница или още по-точно на айвар. Слъногледът придава приятен хрупкав фактор и я прави перфектна за всеки вкус!
Фава с босилек и шам-фъстък
За тази рецепта използвам зелена фава, която също сварявам по стандартния начин. Преди да пасирам добавям зехтин, връзка пресен босилек и 1-2 шепи предварително смлян в блендера шам-фъстък. Овкусявам със сол, бял пипер и малко прясно изцеден лимонов сок, гарнирам с допълнително шам фъстък.
Важно и за двете рецепти е да се запази малко от водата, в която е вряла фавата, защото иначе пюрето става твърде гъсто и сухо.
Надявам се тези слънчеви рецепти да връщат спомените ви от лятото, дори когато то си е отишло! А за да не сте сами, споделете ги с приятели и си устройте гръцка вечер с фава, салата с фета и маслини, чаша вино и забавни летни истории!
One Comment Hide Comments
Comments are closed.
Маги,
този вид жълт грах го продават в индийски магазин СОКОНИ.Много качествен е и ако не можеш да го намериш на друго място си го закупувай от там.Няма да съжаляваш.
Поздрави !