Неделни палачинки, снимането на храна и любими кулинарни книги

Ваканционният месец август е вече тук, а с него идва и времето за кратки, леки и лежерни четива. Реших да използвам това време, за да споделя с вас избрани рецепти от книгата ми “В кухнята на модерната жена”, както и други любопитни факти, свързани с нея.
Ще започна поредицата с рецепта за безглутенови палачинки от отдел “Закуски”, но повече за нея след малко! Преди това няколко думи за снимането на храна и за книгите, които ме вдъхновиха да създам моята.
Най-напред ми се иска да ви разкажа какво беше важно за мен при подбора на рецепти за книгата. Преди всичко исках това да са балансирани и засищащи рецепти, които се приготвят от истински продукти. Да са лесни за приготвяне, да не изискват дълго време и специални кулинарни умения, но да водят до вкусен краен резултат, който да се хареса на цялото семейство. Не на последно място обаче за мен беше от значение готовите ястия да изглеждат добре!
Защо видът на храната е важен?
Не, не става въпрос за някакъв евтин трик. Просто ние, хората, сме визуални същества. Храним се не само с тялото си, но и с очите си! Когато видим храна, очите ни изпращат сигнал до мозъка. Той сравнява със запаса си от натрупана опитност, извиква спомени и преценява дали тази храна, ще предизвиква приятни усещания за тялото. Ако да, следва импулсът да я опитаме, който определяме като апетит, глад или просто желание за храна.
Този механизъм за пробуждане на апетита чрез подходящи визуални изображения е познат и се използва умело в рекламата на различни храни. За жалост не винаги (или почти никога) на полезни храни. Оттам и убеждението на много хора, че полезната храна не е вкусна!
За щастие през последните години глобалната мрежа, (която има своите добри и лоши страни) позволи на последователи на здравословното хранене от цял свят да създадат кулинарни блогове, в които споделят вкусни и полезни домашни рецепти, представени по визуално-съблазнителен начин, който да възбуди апетита ни и да ни накара да ги пробваме! Много от тези автори по-късно издадоха и книги с големи международни издателства.
По-долу ви представям някои от най-любимите ми чужди сайтове за здравословни рецепти и книгите на техните създатели. Забележете, че тези хора са различни – някои са вегетарианци, други вегани, трети следват алкално хранене, а четвърти – традиционно семейно хранене или иначе казано храненето на хората преди ерата на полу-фабрикатите и пакетираните храни. Общото между тях обаче е, че държат на чистата като произход и приготвяне, вкусна, домашна храна! А ето и част от списъка ми с любими сайтове и кулинарни книги:
- My New Roots – сайт и My New Roots – книга
- Green Kitchen Stories и техните книги – Green Kitchen и Green Kitchen Travels
- The Alkaline Sisters и книгата Eat Better. Live Better. Feel Better.
- La Tartine Gourmande и книгите La Tartine Gourmande: Recipes for an Inspired Life и My French Family Table: Recipes for a Life Filled with Food, Love, and Joie de Vivre
- Nourished Kitchen и едноименната книга
- Golubka Kitchen и книгата The Vibrant Table
- Cannelle et Vanille и книгата Small Plates, Sweet Treats
Когато реших да създам книга с рецепти, много исках тя да прилича на горните книги – да съдържа лесни рецепти, подходящи за всеки ден, но и такива, които с вида си да накарат читателя да си помисли: “Това искам да го пробвам!”.
Затова и снимането на рецептите в книгата ми отне месеци. В тях няма нищо фалшиво, няма Photoshop, няма измислица. Това е реална храна, приготвена, снимана и после сервирана на масата. Моят най-голям помощник в този творчески процес беше самата природа – от нея черпих вдъхновение, идеи и елементи, с които украсявах снимките. Стараех се всяка снимка да разказва история! Исках храната, светлината, както и всеки един предмет, влязъл в кадъра да бъдат участници в тази история.
Признавам, че не мога да се меря с големите майстори виртуози в снимането на храна (между другото в България има безспорни таланти в областта, на които много се възхищавам и с интерес следя!), но знам, че всяка снимка в книгата (и тези, които не влязоха в нея заради ограничения брой страници) е минала през съзнанието и през сърцето ми, заредена е с много любов и надежда, че ще вдъхнови някой, който да приготви рецептата за себе си и за семейството си, че ще усмихне нечия закуска или вечеря, че ще накара някой от вас да си сложи красива кухненска престилка и да сготви, ей така, с желание и творческо настроение! Надявам се да съм успяла!
Рецептата от книгата, която днес споделям с вас, е за безглутенови палачинки, идеални за бавна и спокойна закуска през уикенда! Аз ги приготвям с готов микс безглутеново брашно, каквото се предлага в магазините за здравословни продукти, но ако не държите на безглутеновия вариант, може спокойно да замените безглутеновия микс с качествено брашно от лимец или спелта.
Неделни палачинки
Време за приготвяне: 25 минути
Порции: 12 малки /6 големи палачинки
Продукти:
- 1 1/2 чаша безглутеново брашно
- 1/2 ч кисело мляко
- 1 1/2 чаша вода
- 2 яйца
- 1 ч.л. сода
- 1 бучка колкото орех кокосово масло + допълнително за тигана
Предварителна подготовка:
Смесете брашното и содата в една купа, а млякото и водата в друга. Излейте млечната смес при брашното и разбъркайте. Покрийте купата с марля и оставете на топло за една нощ, за да се активира брашното.
Приготвяне:
На сутринта разбийте яйцата, разтопете маслото и ги добавете към активираната смес. Разбъркайте добре.
Загрейте тиган за палачинки на средно горещ котлон и намажете дъното му с кокосово масло. Покрийте дъното на тигана с 1/6 от сместа, печете докато палачинката се стегне 3-4 минути и обърнете от другата страна за още 1-2 минути.
Аз лично използвам малко тиганче с керамично покритие и диаметър 12 см. Всъщност имам три такива и ги използвам едновременно като приготвям по три палачинки наведнъж. Получават се общо 12 малки палачинки. Ако не разполагате с малък тиган, използвайте стандартен тиган с диаметър 20-22 см, за да приготвяте големи палачинки по описания по-горе начин. Ще получите 6 големи палачинки.
Сервирайте готовите палачинки с козе сирене и авокадо, с домашен хумус и домати или с мед, горски плодове и лъжичка заквасена или кокосова сметана.