Как да облекчим слънчево изгаряне с два продукта от нашата кухня!

Навярно много от вас имат спомени от детството, когато след играта на плажа се прибират със зачервени и болезнени рамене, ръце, гърбове. В такива случаи нас редовно ни мажеха с кисело мляко, което безспорно облекчаваше неприятното парене, но стоенето с него не беше особено приятно – да не споменавам петната, които оставяше навсякъде, докъдето се допирахме!
Днес полагам доста повече грижи за предпазване от слънчево изгаряне чрез комбинация от:
- подходящо хранене – с ниско съдържание на опасните транс-мазнини и хидрогенирани мазнини и изобилие от антивъзпалителни мазнини като омега 3 и антиоксиданти под формата на свежи плодове, зеленчуци и зеленолистни
- вътрешен слънцезащитен фактор – чрез приема на астаксантин или спирулина
- външен слънцезащитен фактор – чрез обилно намазване с минерален слънцезащитен продукт или домашно приготвен такъв (като този)
Въпреки тези предпазни мерки при един по продължителен преход в планината успях да се сдобия с неприятно зачервяване по врата и раменете, за което побързах да се погрижа веднага щом се прибрах. Вместо на киселото мляко обаче, този път се доверих на два други любими продукта в кухнята ми – суровия ферментирал ябълков оцет и кокосово масло!
Ферментирал ябълков оцет – лечебно средство, познато от древността
Органичният, нефилтриран ябълков оцет съдържа ензими и полезни бактерии, заради което изглежда леко мътен.
Оцетът има антипатогенни и антибактериални свойства, които са научно доказани. За повече информация, вижте тук.
Много хора го използват за почистване, дезинфекция, лечение на гъбички и ушни инфекции, макар че за много от тези приложения няма достоверни научни доказателства. И все пак бащата на съвременната медицина Хипократ е използвал е използвал оцет за почистване на рани преди повече от две хиляди години.
Ето и някои от другите полезни приложения на оцета, които са научно обосновани:
- изследвания показват, че оцетът може да се използва за консервиране на храна, тъй като потиска размножаването на патогенни бактерии като E.coli. (1)
- редица изследвания, правени и с хора и с плъхове, показват, че оцетът подобрява инсулиновата чувствителност и значително намалява кръвната захар при въглехидратни хранения. (2, 3, 4) За целта може да овкусявате салатата си или друго ястие с ферментирал ябълков оцет.. Ако приемате лекарства за намаляване на кръвната захар, консултирайте се с вашия лекар, преди да увеличите приема си на ябълков оцет.
- стомашната киселина е първата ни линия на защита срещу микроби, които приемаме с храната. Ако обаче pH стомаха не е достатъчно ниска (т.е. кисела) антимкробната функция на стомаха е компрометирана. При хора с ниска стомашна киселина приемът на лъжица ябълков оцет с всяко хранене подобрява храносмилането и гарантира по-добра антипатогенна защита (5).
Други научни изследвания свързват ферментиралия оцет с свойства, подпомагащи редуцирането на теглото, намаляване на холестерола и дори с анти-канцерогенни свойства. Те обаче не са обект на днешния материал, в който малко по-долу ще ви дам пример как може да използвате ферментирал ябълков оцет, за да облекчите слънчево изгаряне.
Преди това обаче няколко думи за:
Kокосовото масло – една от полезна мазнини
До неотдавана всички наситени мазнини, включително кокосовото масло, се считаха за вредни. Нови, убедителни проучвания, показват, че това разбиране не е съвсем вярно. Повече за тях вижте тук.
Въпреки че, при едно балансирано хранене е добре всичко да бъде умерено и да не се прекалява с някоя хранителна група, кокосовото масло е полезна мазнина, от която спокойно можем да си позволим да приемаме по 3-4 лъжици на ден, без да се страхуваме от напълняване или повишен холестерол.
Тъкмо напротив! Кокосовото масло съдържа средно-верижни триглицериди, които организмът директно превръща в енергия, вместо да натрупва като мазнини (6). Допълнително, средно-верижините триглицериди създават усещането за ситост и така ни помагат да приемаме по-малко калории дневно. (7)
Изследване, проведено с 40 жени, показва, че приемът на кокосово масло понижава общия и лошия (LDL) холестерол, като в същото време увеличава добрия (HDL) холестерол. (8).
За всички останали научно доказани ползи от кокосовото масло може да прочетете тук, а нека сега видим как то може да облекчи неприятното усещане от слънчево изгаряне.
Домашно средство за облекчаване на слънчево изгаряне
Ето от какво се нуждаете:
– чиста марля или парче памучен плат
– ферментирал ябълков оцет
– органично кокосово масло
– по желание: етерично масло от лавандула или мента
Намокрете марлята със студена вода и я напръскайте с 1-2 с.л. ябълков оцет. Ако мястото е по-сериозно зачервено, използвайте само една лъжица. Поставете марлята върху зачервеното място. Трябва веднага да почувствате облекчение!
Изчакайте мястото да се охлади добре, отстранете марлята и изчакайте кожата да изсъхне. Когато я усетите приятно охладена, намажете отгоре с кокосово масло и нежно разтрийте. Ако ползвате етерично масло, може да смесите кокосовото масло с 2 капки мента или лавандула. Ментата отнема от горещината, а лавандулата помага за по-бързо възстановяване на кожата.
На следващия ден зачервяването трябва да е избледняло значително. Продължавайте да нанасяте кокосово масло още няколко дни, за да хидратирате добре кожата. Дори изгарянето да е било по-сериозно и тя да се обели, тази процедура значително ще ускори възстановителния процес. Ексфлолирайте и продължете да нанасяте кокосово масло.
Опитайте този метод и споделете дали сте доволни от ефекта! Дайте идеи и за други средства, които вие познавате и използвате, ако прекалите малко повече със слънцето!
А това беше последната ми публикация преди ваканционния август. През следващия месец тук няма да има редовни публикации, но това не значи, че няма да се виждаме! Всяка седмица тук ще публикувам по една рецепта от книгата ми “В кухнята на модерната жена”. Тези, които нямат книгата, ще могат да надникнат между страниците й, и надявам се да се вдъхновят с някоя свежа и вкусна лятна рецепта. А в коментарите отдолу може да ми подскажете какви рецепти предпочитате да споделя – за закуски, салати, основни, супи или десерти.
Желая ви весел и вкусен август!
2 Comments Hide Comments
Comments are closed.
Здравей, Маги!Бих се зарадвали на идеи за протеинова закуска.Хубава ваканция!
Здравей, Маги!
Аз имам книгата ти, но въпреки това,ще надникна и в сайта, за да не изпусна нещо интересно:-)Относно кокосовото масло, дълго време се чудех дали да го давам на моето бебе, тъй като е наситена мазнина, въпреки че в твоята книга упоменаваш, че може.Все пак изследванията показват, че е полезно,което ме радва:-)
P.S. А след прекаляване със слънцето, аз се мажа с чист extra virgin зехтин.